Jump to content

Αλλαγή Βυθού....


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας...

Ύστερα απο ένα χρόνο χωρίς προβλήματα με το ενυδρείο μου, εφόσον ακολουθούσα όλες τις σωστές οδηγίες, πήρα τη μεγάλη απόφαση να για αλλαγή βυθού. Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια πςρίπου και τον τελευταίο χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως, ούτε ανεξήγητοι θάνατοι ούτε περιέργες συμπεριφορές και με ασκετές γέννες. Εχθές πήρα τη μεγάλη απόφαση να αλλάξω τον βυθό (χοντρό πολύχρωμο χαλίκι) με άσπρο πιο λευκό (1-2mm). Προμηθεύτικα λοιπόν 20kg άμμο και προχώρησα στην αλλαγή.

Μολονότι γνωρίζω πολύ καλά τη σωστή διαδικασία αλλαγής βυθού (μεταφορά ψαριών σε βαρέλι, φύλαξη παλιού νερού κτλ.) εντούτις για κάποιο ανεξήγητο λόγο αποφάσισα να κάνω την αλλαγή με τα ψάρια μέσα. Όταν έβγαζα σταδιακά το παλιό χαλίκι, το ενυδρείο γέμισε με πολύ βρώμα την οποία αφαίρεσα με σκούπα βυθού. Σταδιακά μετά έβαλα την καινούρια άμμο, φύτεψα τα φυτά και όλα έδειχναν καλά. Βέβαια κάτι μου έλεγε ότι κάτι θα πάει στραβά.

Σήμερα λοιπόν το πρωί, όπως ήταν αναμενόμενο, βρήκα τα μισά ψάρια ψόφια και τα υπόλοιπα να μη συμπεριφέρονται κανονικά. Έχασα σχεδόν όλα τα κόρυ που τα έιχα απο την αρχή, ο΄πλέκο φαίνεται να την έχει ακούσει και γενικότερα δε πάμε καλά. Το τεστ αμωνίας δεν έδειξε κάτι και το ph είναι στο 8, όπως ήταν πάντα. Τεστ για νιτρικά δεν έχω.

Υπάρχει ελπίδα? Κάποια ψαράκια φαίνεται να είναι εντάξει, το απόγευμα θα τα δω που θα πάω σπίτι. Ξέρω τί έκανα λάθος παρότι ότι το ήξερα εξ αρχής. Θα σώσουμε κανά ψαράκι ή θα τα πάρει όλα ο θεριστής?

Περιμένω τις απαντήσεις και τις παρατηρήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Εω θα απαντησω σαυτο που ξερω.Τα ψαρια βυθου θελουν στρωμενο βυθο,και γιαυτο πρεπει να τα βαζουμε νεσα στο τελος.Με την αλλαγη που εκανες κατεστρεψες την βιολογια του βυθου.

Για τα υπολοιπα ας περιμενουμε τα αλλα παιδια. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτή την εντύπωση έχω. Το θέμα είναι αν σώζεται η κατάσταση!

Περιμένω και την απάντηση των εμπειρότερων...

Link to comment
Share on other sites

Εω θα απαντησω σαυτο που ξερω.Τα ψαρια βυθου θελουν στρωμενο βυθο,και γιαυτο πρεπει να τα βαζουμε νεσα στο τελος.Με την αλλαγη που εκανες κατεστρεψες την βιολογια του βυθου.

Για τα υπολοιπα ας περιμενουμε τα αλλα παιδια. :)

Θα συμφωνησω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας...

Ύστερα απο ένα χρόνο χωρίς προβλήματα με το ενυδρείο μου, εφόσον ακολουθούσα όλες τις σωστές οδηγίες, πήρα τη μεγάλη απόφαση να για αλλαγή βυθού. Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια πςρίπου και τον τελευταίο χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως, ούτε ανεξήγητοι θάνατοι ούτε περιέργες συμπεριφορές και με ασκετές γέννες. Εχθές πήρα τη μεγάλη απόφαση να αλλάξω τον βυθό (χοντρό πολύχρωμο χαλίκι) με άσπρο πιο λευκό (1-2mm). Προμηθεύτικα λοιπόν 20kg άμμο και προχώρησα στην αλλαγή.

Μολονότι γνωρίζω πολύ καλά τη σωστή διαδικασία αλλαγής βυθού (μεταφορά ψαριών σε βαρέλι, φύλαξη παλιού νερού κτλ.) εντούτις για κάποιο ανεξήγητο λόγο αποφάσισα να κάνω την αλλαγή με τα ψάρια μέσα. Όταν έβγαζα σταδιακά το παλιό χαλίκι, το ενυδρείο γέμισε με πολύ βρώμα την οποία αφαίρεσα με σκούπα βυθού. Σταδιακά μετά έβαλα την καινούρια άμμο, φύτεψα τα φυτά και όλα έδειχναν καλά. Βέβαια κάτι μου έλεγε ότι κάτι θα πάει στραβά.

Σήμερα λοιπόν το πρωί, όπως ήταν αναμενόμενο, βρήκα τα μισά ψάρια ψόφια και τα υπόλοιπα να μη συμπεριφέρονται κανονικά. Έχασα σχεδόν όλα τα κόρυ που τα έιχα απο την αρχή, ο΄πλέκο φαίνεται να την έχει ακούσει και γενικότερα δε πάμε καλά. Το τεστ αμωνίας δεν έδειξε κάτι και το ph είναι στο 8, όπως ήταν πάντα. Τεστ για νιτρικά δεν έχω.

Υπάρχει ελπίδα? Κάποια ψαράκια φαίνεται να είναι εντάξει, το απόγευμα θα τα δω που θα πάω σπίτι. Ξέρω τί έκανα λάθος παρότι ότι το ήξερα εξ αρχής. Θα σώσουμε κανά ψαράκι ή θα τα πάρει όλα ο θεριστής?

Περιμένω τις απαντήσεις και τις παρατηρήσεις σας...

Με τη τεστ μετρας αμμωνια?

Κανοντας αυτη την αλλαγη οπως πολυ σωστα σου ειπαν και τα παιδια απο επανω εβαλες αμμο η οποια δεν εχει στρωθει και ειναι το χειροτερο του pleko και ολων τον βυθοψαρων.

Δεν ειναι ομως μονο αυτο.

Βγαζοντας το παλιο χαλικη που σικωθικε ευτη η βρομα σικωσες ολη την αμμωνια στο ενυδρειο σου.

Δλδ ως τωρα εχουμε οχι στρωμενο βυθο ,αμμωνια στο ενυδρειο, και τελος κανοντας ολα αυτα σε μια μερα (να βγαλεις το χαλικη να βαλεις την αμμο) στρεσαρες αρκετα τα ψαρια σου.

Τη πρεπει να κανεις τωρα!

Για το οτι ο βυθος σου δεν ειναι στρωμενος δεν μπορει να γινει κατι.

Αλλα για το οτι το ενυδρειο σου εχει αμμωνια μπορει.

Καθε μερα αλλαγη νερου του τυπου 15-20% και βακτιρια.

Αυτα απο εμενα.!

Link to comment
Share on other sites

Την αμμωνία την μετράω πάντα με υγρο τεστ της Tropic Marin και το PH με υγρο τεστ της Sera. Σήμερα το πρωί μέτρησα την αμμωνία και ήταν στο 0. Μέχρι στιγμής είχα 3-4 απώλειες ακόμα και στο μεσημεριανό τάισμα σχεδόν κανένα ψάρι δεν έφαγε, ούτε ο πλέκο.

Απο ότι φαίνεται θα τα χάσω όλα και πάμε απο την αρχή... :)

Έγινε επεξεργασία - allucard
Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που λεει ο φιλος Σαβου και βαλε λιγο παραπανω νιτριβεκ,μπας και προλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά χρησιμοποιώ της Seachem το Prime και το Stability. Ήδη εχθές έβαλα 2πλή δόση και απο τα 2 και θα ξαναβάλω και σήμερα. Να δούμε πόσα θα σώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το νερό σου μυρίζει;;; Κατά πάσα πιθανότητα έβγαλες στην επιφάνεια και τυχόν υδρόθειο που ήταν εγκλωβισμένο στον παλιό σου βυθό... κάνε καθημερινές αλλαγές 30% βάζε διπλή δόση αντιχλώριο και κάποιο αντιστρές (Εγώ χρησιμοποιώ της Tropical το Esclarin που είναι και αντιχλώριο) και βακτήρια και μην ταΐζεις για μερικές ημέρες καθόλου!

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Το νερό σου μυρίζει;;; Κατά πάσα πιθανότητα έβγαλες στην επιφάνεια και τυχόν υδρόθειο που ήταν εγκλωβισμένο στον παλιό σου βυθό... κάνε καθημερινές αλλαγές 30% βάζε διπλή δόση αντιχλώριο και κάποιο αντιστρές (Εγώ χρησιμοποιώ της Tropical το Esclarin που είναι και αντιχλώριο) και βακτήρια και μην ταΐζεις για μερικές ημέρες καθόλου!

Πρεπει να ταιζει εστω τα βακτιρια!

Αλλιως δεν υπαρχει λογος να βαλει και βακτιρια.

Απλα λιγη ποσοτητα τροφης.!

:):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής έχει μία περίεργη μυρωδιά σαν χλώριο και γι'αυτό έκανα και το τεστ το πρωί. Η μυρωδιά αυτή σίγουρα δεν υπήρχε πριν (το νερό δε μύριζε καθόλου).

Θα αρχίσω καθημερινές αλλαγές με αντιχλώριο και βακτήρια και να δούμε τα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ταιζει εστω τα βακτιρια!

Αλλιως δεν υπαρχει λογος να βαλει και βακτιρια.

Απλα λιγη ποσοτητα τροφης.!

:):hysterical:

Τα βακτήρια θα τρέφονται από την είδη υπάρχουσα αμμωνία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής έχει μία περίεργη μυρωδιά σαν χλώριο και γι'αυτό έκανα και το τεστ το πρωί. Η μυρωδιά αυτή σίγουρα δεν υπήρχε πριν (το νερό δε μύριζε καθόλου).

Θα αρχίσω καθημερινές αλλαγές με αντιχλώριο και βακτήρια και να δούμε τα αποτελέσματα...

Τεστ εκτός από NH3/NH4 κάνεις ΝΟ2;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια θα τρέφονται από την είδη υπάρχουσα αμμωνία :)

Σωστο και αυτο απλα το ειπα με την λογικη οτι δεν εχει αμμωνια αφου μας λεει οτι κανι μετρησεις.

Οποτε καλο θα ηταν να εβαζε 1-2 νιφαδες με την αποχη και μετα απο 3 λεπτα να τις ξαναεβγαζε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο απλα το ειπα με την λογικη οτι δεν εχει αμμωνια αφου μας λεει οτι κανι μετρησεις.

Οποτε καλο θα ηταν να εβαζε 1-2 νιφαδες με την αποχη και μετα απο 3 λεπτα να τις ξαναεβγαζε.

Αν είναι σίγουρος ότι δεν έχει καθόλου αμμωνία ας βάζει μερικές νυφάδες έτσι και αλλιώς θα τις τρώνε τα ψάρια που έχουν απομείνει...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σίγουρος ότι δεν έχει καθόλου αμμωνία ας βάζει μερικές νυφάδες έτσι και αλλιώς θα τις τρώνε τα ψάρια που έχουν απομείνει...

Kαι εγω πυστευω οτι εχει αποκλιεται να μην εχει μετα απο τετοια λλαγη.

Το θεμα ειναι οτι αλλα λενε οι μετρησεις οποτε σς ειμαστε σιγουροι! :):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Test για νιτρικά δεν έχω, έχω μόνο για αμμωνία και ph. Το πρωινό τεστ δεν έδιεξε αμμωνίακαι το Ph ήταν στο 8. Νέα μέτρηση αμμωνίας πρίν από λίγο και πάλι δεν έδειξε τίποτα. Καποια ψαράκια, κυρίως τα μόλυ δείχνουν τα την παλεύουν, απλά είναι υπερβολικά ήσυχα και κολυμπάνε περίπου 5εκ κάτω από την επιφάνεια. Ο πλέκο έχει πολύ νευρική συμπεριφορά, όταν εκανα αλλαγή νερού πριν απο λίγο, άρχισε να κάνει σα τρελός και κοπανούσε το καπάκι του ενυδρείου. Δε τον κόβω να αντέχει για πολύ ακόμα. Τα υπόλοιπα ψάρια απλά κάθονται ακίνητα στο βυθό και απλά κουνούν τα πτερύγιά τους.

Προς το παρών θα κάνω αλλαγές 20% κάθε μέρα, θα ρίχνω 2πλή δόση απο το Prime και αν είναι να επιζήσει κάποιο θα δείξει μέσα στην βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα απο το μέτωπο δεν είναι και τόσο καλά! Ο πλέκο δεν άντεξε τελικά και μας άφησε. Κρίμα γιατί ήταν το 1ο ψάρι που μπήκε στο ενυδρείο, τον είχα απο μια σταλιά. Απο εκεί και πέρα έχω 2-3 ακόμα απώλειες, τα υπόλοιπα κρατάνε ακομα. Η αμμωνία πρίν τη σημερινή αλλαγή ήταν στο 0.2.

Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα απο το μέτωπο δεν είναι και τόσο καλά! Ο πλέκο δεν άντεξε τελικά και μας άφησε. Κρίμα γιατί ήταν το 1ο ψάρι που μπήκε στο ενυδρείο, τον είχα απο μια σταλιά. Απο εκεί και πέρα έχω 2-3 ακόμα απώλειες, τα υπόλοιπα κρατάνε ακομα. Η αμμωνία πρίν τη σημερινή αλλαγή ήταν στο 0.2.

Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου 50% με διπλη δοση αντιχλωριου και ριξε ετοιμα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με αλλαγές νερού και αντιχλώριο, το seachem που έχεις είναι καλό γιατί δεσμεύει και αμμωνία.

Προκάλεσες τρομερό στρες στα ψάρια και δεν ήταν μόνο θέμα αμμωνίας για να καταλήξουν. Επίσης με την ανατάραξη είναι εξαιρετικά πιθανόν από τις αναερόβιες περιοχές του υποστρώματος να απελευθερώθηκαν τοξικά αέρια στο ενυδρείο (όπως υδρόθειο).

Όταν βρεις ευκαιρία μέτρα και νιτρικά.

Να περιμένεις και πιθανή έξαρση άλγης τις επόμενες μέρες ή εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Μετράς αμμωνία, αλλά δεν μετράς ΝΟ2 το οποίο είναι εξίσου τοξικό πάνω από 0,5mg/lt και το οποίο πιστεύω ότι θα είναι στα ύψη στο ενυδρείο σου και για αυτό χάνεις συνέχεια ψαράκια τα αφήνεις και δηλητηριάζονται σιγά σιγά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω τεστ για νιτρικα, αλλά θα πάρω για να΄δώ τί συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω τεστ για νιτρικα, αλλά θα πάρω για να΄δώ τί συμβαίνει...

Για Νιτρωδη λεει ο φιλος ΝΟ 2 και να παρεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...