Jump to content

To στρωσαμεεε


Recommended Posts

Γεια σας παιδια , θα ηθελα να ρωτησω κατι για το στρωσιμο του νεου ενυδρειου μου

Εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο

Το φιλτρο ειναι Filtre Rena Filstar i2

Ο θερμοστατης Rena Chauffage Cal 50 W

Mια φωτογραφια εχω εδω

Το προβλημα ειναι οτι στην 13 μερα στρωσιματος σημερα οι μετρησεις ειναι

Αμμωνια 0

Νιτριτης 5

Νιτρατης 25

Δεν ειναι νωρις για να ανεβει ο νιτρατης?Και αφου ανεβηκε πως γινεται και ο νιτριτης ειναι 5?Δε θα επρεπε να ειναι 0?

Ευχαριστω :)

post-153-1128516812_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - hiphoper
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλώς τον...

Πες μας λίγο περισσότερα για το στρώσιμο... Το στρώνεις με αμμωνία; Δεν φαίνεται να έχει ψάρι το ενυδρείο σου. Από θερμοκρασία πόσο έχεις; Να ξέρεις ότι όσο πιο υψηλή θερμοκρασία τόσο πιο γρήγορα ολοκληρώνεται ο κύκλος του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Tο στρωνω με αμμωνια

Ξεκινησα με 6 σταγονιτσες τη μερα και τωρα ριχνω 3

Η θερμοκρασια κυμαινεται στους 26-27 αντε και 28 μαθμους

ΤΙ λετε οτι γινεται και ο νιτριτης ειναι στα υψη ταυτοχρωνα και ο νιτρατης?

Δεν υπαρχει προβλημα?Να συνεχισω? :)

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις ακόμα αμμωνία; Αφού ρίξεις τις 3 σταγόνες μετά το test για την αμμωνία τι βγάζει;

Κανονικά αφού έχεις ταυτόχρονη παρουσία νιτρίτη και νιτράτη θα πρέπει να σταματήσεις να ρίχνεις αμμωνία, να περιμένεις να μηδενιστεί ο νιτρίτης και όταν γίνει και αυτό να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού για να πέσει και ο νιτράτης. Τότε θα έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ριχνω αμμωνια μετα απο 10λεπτα εξαφανιζεται.Μαλλον γινεται νιτριτης.Δηλαδη απο σημερα σταματαω την αμμωνια και σιγα σιγα θα πεσει ο νιτριτης μου?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οταν ριχνω αμμωνια μετα απο 10λεπτα εξαφανιζεται.Μαλλον γινεται νιτριτης.Δηλαδη απο σημερα σταματαω την αμμωνια και σιγα σιγα θα πεσει ο νιτριτης μου?Ευχαριστω

2027[/snapback]

Το nitrate (νιτρικο αλας) ειναι ενδεικτικο του ποσου αμμωνιας που εχει μετατραπει. Το nitrite ειναι ενδεικτικο το ποσου αμμωνιας που βρισκεται σε φαση μετατροπης. Αρα μπορεις ανετα να εχεις υψηλες ενδειξεις και απο τα δυο ταυτοχρονα στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις ακόμα αμμωνία; Αφού ρίξεις τις 3 σταγόνες μετά το test για την αμμωνία τι βγάζει;

Κανονικά αφού έχεις ταυτόχρονη παρουσία νιτρίτη και νιτράτη θα πρέπει να σταματήσεις να ρίχνεις αμμωνία, να περιμένεις να μηδενιστεί ο νιτρίτης και όταν γίνει και αυτό να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού για να πέσει και ο νιτράτης. Τότε θα έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο.

2026[/snapback]

Άν σταματήσει να ρίχνει αμμωνία για περισσότερες μέρες θα πεθάνουν τα πρώτα βακτηρίδια που οξειδώνουν την αμμωνία σε νιτρίτη. Ναι μεν θα αναπτυχθούν τα άλλα που αξειδώνουν το νιτρίτη σε νιτράτη αλλά τι να το κάνει αν χάσει τα πρώτα.

ΝΗ4==>ΝΟ2==>Νο3. Δεν πρέπει να κόψει την αρχή του κύκλου διότι τότε κύκλος δεν θα γίνετε.

Έγινε επεξεργασία - gemini_str
Link to comment
Share on other sites

μη με μπερδευετε ρε παιδια . να ριχνω η οχι ? και αν ναι ποσο?

2087[/snapback]

Φιλε hiphoper

Αφού έχεις φτάσει στο σημείο να μην έχεις αμωνία στο ενυδρείο σου με μικρή περιεκτικότητα νιτρικών, θα σου πρότινα να βάλεις 2-3 ψαράκια μικρά και πολύ ανθεκτικά για να μπορέσεις να αποκτήσεις ισοροπία στον βιοτοπό σου. Το καθημερινό τάισμα και η αφόδευση των ψαριών, κρατά την αποικία βακτηριδίων ζωντανή και τον βιοτοπό σου σε σταθερό.

Από ότι είδα, τα φυτά είναι πλαστικά. Θα πρότεινα να βάλεις Ceratophyllum demersum το οποίο είναι πολύ εύκολο φυτό και αποροφά νιτρικά (ΝΟ3). Μεχρι να κατεβάσεις τους νοτράτες στο 0, κάνε μερική αλλαγή νερού (1/4) κάθε εβδομάδα.

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κρατησεις ενεργο τον κυκλο του αζωτου απο την αρχη μεχρι το τελος. Μεχρι να βαλεις ψαρακια, σωστα κανεις και βαζεις ακομα αμμωνια. Οταν βαλεις ποια τα ψαρακια, που θα εχεις αμμωνια απο τις αποβολλες τους οπως κοπραινα και ουρια τοτε σταματας την αμμωνια.

Καλο ειναι παιδια να αναφερομαστε σωστα στον κυκλο του αζωτου. Νιτρατης δεν ειναι λεξη σωστη. Νιτρικα αλατα ομως ειναι η σωστη λεξη. Επισης ο νιτριτης ουτε αυτος ειναι σωστος, οπου το σωστο ειναι νιτρωδες οξυ. Τα αναφερω για να μαθαινουμε την σωστη ορολογια, και οπου μπορουμε να χρησημοποιουμε και την ομορφη γλωσσα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα φυτα ειναι αληθινα , μονο το κοκινο στα δεξια ειναι μουφεξ.Μου λετε δηλαδη να βαλω απο τωρα ψαρια?Να μην περιμενω να πεσει ο no2?

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα φυτα ειναι αληθινα , μονο το κοκινο στα δεξια ειναι μουφεξ.Μου λετε δηλαδη να βαλω απο τωρα ψαρια?Να μην περιμενω να πεσει ο no2?

2109[/snapback]

Εγω δεν θα εβαζα ψαρια με νιτρωδες οξυ 5 ppm, συγνωμη! Μειωσε σταδιακα την αμμωνια που ριχνεις, και δες το αρθρο του Νικου εδω (Αρθρα, Γλυκο Νερο, Στρωσιμο Νεου Ενυδρειου) για το στρωσιμο του ενυδρειου. Περιμενε να πεσει το νιτρωδες οξυ κατω απο 0.2 ppm πριν βαλεις ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

oταν εμφανιστηκε ο No2 apo 6 σταγονες αρχισα να ριχνω 3 . Να ριχνω τωρα 1 ας πουμε?Και να κανω τεστ καθε 3 μερες?

Link to comment
Share on other sites

oταν εμφανιστηκε ο No2 apo 6 σταγονες αρχισα να ριχνω 3 . Να ριχνω τωρα 1 ας πουμε?Και να κανω τεστ καθε 3 μερες?

2117[/snapback]

Ναι - αλλα κανε τεστ συχνοτερα (καθε μερα την ιδια ωρα). Εχεις κανει τεστ προσφατως? Πως ειναι το νιτρωδες οξυ?

Link to comment
Share on other sites

βασικα καθε μερα κανω

ειναι στα υψη το No2

to no3 25

ammonia 0

2216[/snapback]

Το ΝΟ3 δεν σε πειραζει - αν μενει κατω απο 40 ppm εισαι μια χαρα. Ιδανικα θα επρεπε και αυτο να ειναι 0 αλλα τα νιτρικα αλατα δεν ειναι τοξικα για τα ψαρια σε χαμηλα επιπεδα και η περιεκτικοτητα του νερου σε νιτρικα αλατα χαμηλωνει με αλλαγη. Το νιτρωδες οξυ πειραζει - ειναι ακρως τοξικο, οποτε συνεχιζεις με αμμωνια μεχρι να πεσει στο 0.

Εναλλακτικα, αν εχεις καποιο φιλο, γνωστο κτλ, του οποιου το ενυδρειο να ειναι στρωμενο και ΣΙΓΟΥΡΟ - δηλαδη να εισαι απολυτως βεβαιος οτι δεν εχει ασθενειες, ζητησε του να σου δωσει λιγο απο το υλικο του φιλτρου του και βαλτο στο δικο σου. Με αυτον τον τροπο θα εισαγεις βακτηριδια που θα μεταβαλλουν το νιτρωδες οξυ σε νιτρικα αλατα και η διαδικασια στρωσιματος θα γινει πολυ πιο συντομη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα 15η μερα

Αμμωνια 0

Νο2 0

Νο3 γυρω στο 0-25

Εριξα αλλες 3 σταγονες αμμωνια γιατι κυριακη τα μαγαζια ειναι κλειστα και αυριο αλλαγη νερου και βαλω ψαρια

Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα 15η μερα

Αμμωνια 0

Νο2 0

Νο3 γυρω στο 0-25

Εριξα αλλες 3 σταγονες αμμωνια γιατι κυριακη τα μαγαζια ειναι κλειστα και αυριο αλλαγη νερου και βαλω ψαρια

Σωστα?

2240[/snapback]

Πολυ σωστος... :rolleyes: Απλα μην το παρακανεις και το στοκαρεις φουλ με τη μια. Βαλε καποια ψαρακια και μεσα στο μηνα σιγα σιγα ολοκληρωνεις το στοκ σου. Κανε και μετρησεις καθε λιγες ημερες απλα για το εαν ολα πανε οπως τα εχεις σχεδιασει, δηλαδη καλα.

Κανε και μια αλλαγη νερου πριν βαλεις ψαρακια για να μειωσεις τα νιτρικα σου καπως. κατα τα αλλα αψογα! :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης δειτε και τι βρηκα σημερα να "κολυμπαει " στο ενυδρειο μου

Τα ψαρια λετε θα το φανε?

Κλικ στο λινκ και download now γυρω στο 1 mb

http://s47.yousendit.com/d.aspx?id=075MZPH4JPCU30XWIN6RRA47F

Link to comment
Share on other sites

Επισης δειτε και τι βρηκα σημερα να "κολυμπαει " στο ενυδρειο μου

Τα ψαρια λετε θα το φανε?

Κλικ στο λινκ και download now γυρω στο 1 mb

http://s47.yousendit.com/d.aspx?id=075MZPH4JPCU30XWIN6RRA47F

2249[/snapback]

Tωρα αυτο τι ηταν, Κuhli Loach σε λευκο?? Σωστος με τις μετρησεις, προσεχε με την εισαγωγη τωρα. Βαλε τα ψαρια που θελεις και σε περιπου 3 μερες ξαναρχισε τις μετρησεις. Εγω δεν θα εβαζα αλλα ψαρια μετα για 15 μερες. Μετα τις 15 μερες, και εφοσον οι μετρησεις σου ειναι κανονικες, μπορεις να βαζεις το 3-4 ψαρια τη φορα (εξαρτωμενου και του μεγεθους τους). Και συνεχισε τις μετρησεις μεχρι να στοκαρεις το ενυδρειο οπως το θελεις.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρήσεις σου συνεχίζουν να δείχνουν

ΝΗ4 - 0

ΝΟ2 - 0

ΝΟ3 < 30

Τότε το ενυδρείο σου είναι έτοιμο να δεχτεί ψάρια.

Όμως δεν μας έχεις πει καθόλου νούμερα από PH και σκληρότητα(Kh-Gh).

Tο ph σου πρέπει να είναι ανάμεσα σε 6.8 και 7.6 με καλύτερη τιμή το 7.0 με 7.2

Σχετικά με την σκληρότητα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αφού το νερό στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας είναι από μέτριο πρός σκληρό και είναι κάτι που χρειάζονται τα guppies(Poecilia Reticulata)

Link to comment
Share on other sites

Mpορω σε καμια βδομαδα να βαλω 2 Colisa lalia και 2 πλατις?Αν οχι τι απτα 2 να βαλω

Edited : paidia apo to proi vlepw mia megali tholoura , san skoni na periferete sto enidrioou.Mipos einai logw ths allaghs?Einai fisiologiko? :)

Έγινε επεξεργασία - hiphoper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...