Jump to content

To στρωσαμεεε


Recommended Posts

Προσάρμοσε πρώτα τα γκαπάκια, δες πως θα πάνε τις επόμενες μέρες, κάνε μετρήσεις να δεις τι γίνεται και στη συνέχεια άρχισε να σκέφτεσαι για τα επόμενα ψαράκια που θα βάλεις...

Τι έβαλες αρσενικά-θυληκά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 arseniko

3 thilika

rotaw apo plevra simvatothtas ,panta an einai sostes oi metrhseis :)

Έγινε επεξεργασία - hiphoper
Link to comment
Share on other sites

Oριστε η θολουρα που σας ελεγα Click sto link kai download Now About 2 megabytes LINK

Telika για επομενα ψαρια θα βαλω σταδιακα 1 γατοψαρο που δν μεγαλωνει πολυ

2 κορυντορακια

και ειμαι αναμεσα σε πλατυς και μολις

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΛΙΖ και βοηθηστε με με τη θολουρα

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα αυτή δεν δείχνει να είναι κάτι το σοβαρό. Μέρα με τη μέρα το φίλτρο σου θα καθαρίσει τα αιωρούμενα σωματίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και σημερα τη βλεπω .κατι σωματιδια.Σιγουρα θα φυγουν?Μπορει να ειναι bacteria bloom?

2338[/snapback]

Τα βακτηριδια κανουν το νερο να φαινεται σα γαλα αραιωμενο, και κατι τετοιο δεν φαινεται στο βιντεο. Εγω τουλαχιστον βλεπω μονο αιωρουμενα σωματιδια στο νερο. Ποτε αρχισε να εμφανιζεται η θολουρα?

Link to comment
Share on other sites

η θωλουρα αρχισε απο τοτε που εκανα τη μεγαλη αλλαγη 60% πριν βαλω τα ψαρια.Τωρα παντως καααπως αρχισε να ξεθωλονει

Link to comment
Share on other sites

btw θα με συνεφερε να βαλω φιλτρο βυθου?Η υπαρχει προβλημα?ΕΝα air pumber Η δημιουργει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

btw θα με συνεφερε να βαλω φιλτρο βυθου?Η υπαρχει προβλημα?ΕΝα air pumber Η δημιουργει προβλημα?

2397[/snapback]

Τίποτα από τα δύο. Μετά την επόμενη αλλαγή θα ξεθολώσει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια σημρα βλεπω κατι ανυσηχιτικο στα γκαπις μου

στα 2 θυληκα βλεπω αντι για κοπρανα κατι που μοιαζει με εντερικα σκουλικια θα μπορουσα να πω.blepete οτι ειναι κοκινροζ και οχι καφε

οριστε στο 1

http://s42.yousendit.com/d.aspx?id=2DCIURX...D50TX9E4ZLMK53E

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια σημρα βλεπω κατι ανυσηχιτικο στα γκαπις μου

στα 2 θυληκα βλεπω αντι για κοπρανα κατι που μοιαζει με εντερικα σκουλικια θα μπορουσα να πω.blepete οτι ειναι κοκινροζ και οχι καφε

οριστε στο 1

http://s42.yousendit.com/d.aspx?id=2DCIURX...D50TX9E4ZLMK53E

2411[/snapback]

Δυστυχώς δέν φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο.

Τί ακριβώς τα ταΐζεις?

Link to comment
Share on other sites

τετρα γκαπι τροφη για γκαπιζ

ekrina oti einai enterika skoulikia epidi miazoun me ayth th photo

http://img432.imageshack.us/img432/287/fishillsmall8ph.jpg

Έγινε επεξεργασία - hiphoper
Link to comment
Share on other sites

η θωλουρα αρχισε απο τοτε που εκανα τη μεγαλη αλλαγη 60% πριν βαλω τα ψαρια.Τωρα παντως καααπως αρχισε να ξεθωλονει

2367[/snapback]

H θωλουρα ειναι απο το καινουργιο νερο, μη σε ανησυχει, θα καθαρισει σιγα σιγα. Φιλτρο βυθου γιατι θελεις να βαλεις, εχεις προβλημα με το κανονικο φιλτρο σου? Τα φιλτρα βυθου ειναι λιγο πιο περιπλοκα στο καθαρισμα ...

Το βιντεο δε φαινεται καθαρα ....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτα τα γκαπις

οι μετρησεις μου παντου ειναι 0

και το ενα θηλυκο γκαπι συνεχεια κρυβεται μεσα στα φυτα η πισω απο το φιλτρο

αλλα οταν λεω συνεχεια συνεχεια, ολο φοβαται.μονο για να φαει βγενει

παρτε καμια φωτο

http://img16.imageshack.us/img16/2558/dsc006149ap.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτα τα γκαπις

οι μετρησεις μου παντου ειναι 0

και το ενα θηλυκο γκαπι συνεχεια κρυβεται μεσα στα φυτα η πισω απο το φιλτρο

αλλα οταν λεω συνεχεια συνεχεια, ολο φοβαται.μονο για να φαει βγενει

παρτε καμια φωτο

http://img16.imageshack.us/img16/2558/dsc006149ap.jpg

2563[/snapback]

Φιλε μου σε βλεπω λιγο ανησυχο, δεν υπαρχει λογος :) ! Εμεις μπορει να παιρνουμε τα ψαρια για να τα βλεπουμε αλλα τα ψαρια δεν το ξερουν αυτο! Καθε ψαρι εχει διαφορετικο χαρακτηρα και μερικα ειναι πολυ δειλα - χρειαζονται καιρο για να προσαρμοστουν (εγω εχω ψαρια που εκαναν 3 μηνες να εμφανιστουν στο ενυδρειο - ο μονος λογος που ηξερα οτι ειναι καλα ηταν οτι δεν εβλεπα ... αψυχα σωματα πουθενα ...). Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση το ψαρακι σου να ειναι αρρωστο, οποτε και κρυβεται για να προφυλαχτει. Μην το ψαχνεις (εμφανως) και μην το κυνηγας να βγει εξω γιατι θα το στρεσσαρεις περισσοτερο - με ασχημα αποτελεσματα. Απλα φροντισε να το παρακολουθεις οταν βγαινει για φαγητο για να δεις αν φερεται κανονικα η εχει συμπτωματα. Αν δεις συμπτωματα, τα ξαναλεμε. Αλλοιως ολα θα πανε μια χαρα οταν προσαρμοστει.

Link to comment
Share on other sites

:) σημερα το βρηκα οριζοντιομενο ( αν με πιανετε)

χτες το ειχα δει και τα ματια του ηταν μαυραα και συμπεριφεροταν σαν να ειναι τυφλο, πχ κολυμπουσε και επεφτ στα τζαμια και οταν εβαζα το δαχτυλο στο τζαμι δεν εφευγε.Ειναι τα ψαρια τυφλα?Οι μετρησεισ μου παραμενουν 0 .Αχ γκαπονι μου εφυγες

Link to comment
Share on other sites

:) σημερα το βρηκα οριζοντιομενο ( αν με πιανετε)

χτες το ειχα δει και τα ματια του ηταν μαυραα και συμπεριφεροταν σαν να ειναι τυφλο, πχ κολυμπουσε και επεφτ στα τζαμια και οταν εβαζα το δαχτυλο στο τζαμι δεν εφευγε.Ειναι τα ψαρια τυφλα?Οι μετρησεισ μου παραμενουν 0 .Αχ γκαπονι μου εφυγες

2588[/snapback]

Ηταν αρρωστη τελικα, γιαυτο κρυβοταν. Καμμια σχεση με τις μετρησεις σου - οι αρρωστιες στα ψαρια μπορει να εκδηλωθουν μεχρι και 8 βδομαδες απο τη στιγμη που κολλανε ... Λυπαμαι που την εχασες .. αλλα συμβαινει. ....

ΥΓ τα ψαρια δεν ειναι τυφλα, εκτος πχ απο τα blind cave fish.

Link to comment
Share on other sites

ΧΜ ! ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΓΚΑΠΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΤΑΙΖΩ ΤΣΙΜΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΝΑ ΔΥΟ φλειξ.Δεν φοβαται στο κολυμπι αλλα κρυβεται οταν παω κοντα η αννοιγω το καπακι και δεν τρωει.Θα το προλαβαω αυτο! ΔΕ θα χασω αλλο γκαπονι !

Να αρχισω καμια θεραπεια με φαρμακα?

Link to comment
Share on other sites

ΧΜ ! ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΓΚΑΠΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΤΑΙΖΩ ΤΣΙΜΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΝΑ ΔΥΟ φλειξ.Δεν φοβαται στο κολυμπι αλλα κρυβεται οταν παω κοντα η αννοιγω το καπακι και δεν τρωει.Θα το προλαβαω αυτο! ΔΕ θα χασω αλλο γκαπονι !

Να αρχισω καμια θεραπεια με φαρμακα?

2670[/snapback]

Συγνωμη, αλλα ΤΙ θα θεραπευσεις? Τα ψαρια σου δεν εχουν συμπτωματα αποτι λες!!!! Λογικο ειναι να κρυβεται οταν πας κοντα, και γω θα κρυβομουνα αν ερχοταν κοντα μου καποιος 500 φορες στο μεγεθος μου που δεν τον ηξερα!!!

Μην τα δηλητηριασεις τα κακομοιρα ...

Αν σε απασχολει το θεμα πριν προβεις σε δραστικα μετρα βαλε καμια καλη φωτο απο κοντα να δουμε τα ψαρια μηπως οντως εχουν συμπτωματα!!!

Link to comment
Share on other sites

dsc006213so.th.jpg

to thiliko number one

dsc006205gs.th.jpg

to arseniko oso pio kala mporousa na to vgalw

dsc006256od.th.jpg

to thiliko number 2

Έγινε επεξεργασία - hiphoper
Link to comment
Share on other sites

dsc006213so.th.jpg

to thiliko number one

dsc006205gs.th.jpg

to arseniko oso pio kala mporousa na to vgalw

dsc006256od.th.jpg

to thiliko number 2

2725[/snapback]

Συγνωμη αλλα οι φωτο δεν ειναι αρκετα κοντινες και καθαρες για να μπορω να σου πω με σιγουρια (μη σε παρω και στο λαιμο μου ...) Κυτταξε στα παρακατω λινκ να δεις αν μπορεις να βρεις μονος σου συμπτωματα και τα ξαναλεμε. Καλη επιτυχια.

http://www.aquariumpharm.com/disease.html

http://badmanstropicalfish.com/disease.html

Link to comment
Share on other sites

τεσπα σημερα τα βλεπω μια χαρα.και βλεπω στην κοιλια της θυληκιας κατι σαν αυγα αλλα σε πορτοκαλι χρωμα. ?? :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ναι, η δεύτερη όχι και τόσο...περίμενε όμως λίγες μέρες και θα δεις.

Εμένα μου έχουν γεννήσει την τρίτη μέρα μετά την εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...