Jump to content

Κόλλησα με την ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Γεια σας

Ως τώρα έλεγα ότι σίγουρα θα βάλω apistogramma cacatuoides

Τώρα αλλάζουν κάποια πράγματα και δημιουργούνται ερωτήσεις

Είμαι ανάμεσα σε

Apistogramma cacatuoides

Apistogramma borelli

Bolivian ram

Ερωτήσεις

πιο προτείνετε ;;;

Όλα τα παραπάνω φτάνουν με φροντίδα στα χρώματα που βλέπω στο net;;;

Τα borelli to καλοκαίρι αν ανεβει απο το όριο 26 η θερμοκρασία σε 27-28 θα έχουμε αλλα ;;;;

Τα Κιχλιδακια θέλω σε φυτεμενο ( 72λ 60*30*40) να συγκατοικησουν με κανά κοπαδακι μικρών ψαριών η πλεκο

Τα ph κα Θέσσαλονικης ελαφρώς κατεβασμένα με απιονισμενο και τυρφη

Να πάρει και ο rastafarian καμία ιδέα ....

ΥΓ χαλικακι 1-2mm :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ααχαχαχαχαχα το ανοιξες ετσι? :bye2:

Εγω οπως σου ειπα ειμαι αναμεσα στα boreli και σε καποιο απο τα ram..

Για να δουμε τι θα σου προτεινουν για να αποφασισω και εγω τελικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν παιζει οσμωση και μιλαμε για νερο Θεσσ/νικης, θα προτιμουσα τα Bolivian ram γαι τον μονο λογο οτι αν και προτιμουν μαλακο νερο, προσαρμοζονται καλυτερα και σε διαφορετικες παραμετρους και ελαφρως αλκαλικο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν παιζει οσμωση και μιλαμε για νερο Θεσσ/νικης, θα προτιμουσα τα Bolivian ram γαι τον μονο λογο οτι αν και προτιμουν μαλακο νερο, προσαρμοζονται καλυτερα και σε διαφορετικες παραμετρους και ελαφρως αλκαλικο νερο.

Raven με τυρφη δεν θα μπορουσε να κανει δουλεια?Σε ρωταω γιατι και εγω ψαχνομαι για ενα απο τα 2 και δεν εχω οσμωση και θα χρησιμοπιοισω τυρφη

Link to comment
Share on other sites

Raven με τυρφη δεν θα μπορουσε να κανει δουλεια?Σε ρωταω γιατι και εγω ψαχνομαι για ενα απο τα 2 και δεν εχω οσμωση και θα χρησιμοπιοισω τυρφη

Μια χαρά και η τύρφη κάνει τη δουλειά της. Ίσως με περισσότερη ταλαιπωρία... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες μπλεχτηκα με τυρφη, ειχα σκαμπανεβασματα στις τιμες νερου και στο τελος βαρεθηκα να παιδευομαι. Για να μην αναφερω οτι μακροπροθεσμα θα δωσεις σε αγορα τυρφης, οσα θα δωσεις τωρα σε μια μοναδα Α/Ο.

Αν παιξει αντιστροφη οσμωση, απλα διαλεγεις το ειδος που θες και δεν κανεις συμβιβασμους.

Οσες φορες συμβιβαστηκα....μετανιωσα και μου εμεινε απωθημενο το ψαρι που δεν αποκτησα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες μπλεχτηκα με τυρφη, ειχα σκαμπανεβασματα στις τιμες νερου και στο τελος βαρεθηκα να παιδευομαι. Για να μην αναφερω οτι μακροπροθεσμα θα δωσεις σε αγορα τυρφης, οσα θα δωσεις τωρα σε μια μοναδα Α/Ο.

Αν παιξει αντιστροφη οσμωση, απλα διαλεγεις το ειδος που θες και δεν κανεις συμβιβασμους.

Οσες φορες συμβιβαστηκα....μετανιωσα και μου εμεινε απωθημενο το ψαρι που δεν αποκτησα :thumbup:

Συμφωνω για την οσμωση αλλα για αρχη μεχρι να την αποκτησω θα παιξω με τυρφη.Την εχω ξαναδικιμασει σε βαρελι προετοιμασιας βεβαια και κρατουσα τις τιμες αρκετα σταθερες.Ενταξει ειναι λιγο ταλαιπορια,το ξερω αλλα για αρχη θα παιξω με τυρφη

Link to comment
Share on other sites

Την εχω ξαναδικιμασει σε βαρελι προετοιμασιας βεβαια και κρατουσα τις τιμες αρκετα σταθερες.Ενταξει ειναι λιγο ταλαιπορια,το ξερω αλλα για αρχη θα παιξω με τυρφη

Το ίδιο ακριβώς κάνω και έχω σταθερά pH 6,5 στο ενυδρείο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς κάνω και έχω σταθερά pH 6,5 στο ενυδρείο. :bye2:

psarouklas το νερό σου είναι κίτρινο από την τύρφη ;;;

Εγώ όπως βλέπεται και ο rastafarian διαλέξαμε apistogramma που ζουν και σε αλκαλικότερα νερά (cacatuoides,borelli=7,5) εγ'ω προσωπικά με λίγο τύρφη έχω αναπαράγει cacatuoides

Αν στα borelli το καλοκαίρι η θερμοκρασια από το όριο 26 παει σε 28 θα έχω αλλα;;;;

Στο ενυδρείο θα κάνω 20λ αλλαγή αν είχα όσμωση πόσα από αυτά θα ήταν οσμωσης ;;;

Και σε μία φτηνη οσμωση τη αναλογία θα υπήρχε καθαρο-βρομικο νερο;;;

ειναι κάποιο από τα παραπάνω που θα έχει πρόβλημα με τουσ σθγκατοίκους ποθ θελω να β'αλω;;;

(βλεπε δημοσιευση 1)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στα Bolivian Ram εγώ θα έδεινα περισσότερα λίτρα. Δεν θα έχουν πρόβλημα με κανέναν "ήρεμο" συγκάτοικο.

Link to comment
Share on other sites

theodor θεωρεις οτι εγω στα 110 λιτρα μπορω να βαλω Bolivian Ram με τους συγκατικους που εχω διαλεξει?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω μόνο με βάση την εμπειρία μου. Τα είχα στο Rio125, περίπου 100 λίτρα καθαρά. Έβαλα μέσα ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Μάλλον όμως δε τα βρήκαν και ποτέ δεν έγιναν ζευγάρι. Το αποτέλεσμα ήταν το θηλυκό να είναι κρυμμένο, να κυκλοφορεί λίγο και κυρίως κατά το τάισμα. Μόλις εμφανιζόταν στα ανοιχτά, το αρσενικό το κυνηγούσε για λίγο μέχρι να ξανακρυφτεί. Ακόμα και αν θεωρήσω πως με ένα καλύτερο στήσιμο θα είχα περισσότερες κρυψώνες, δε θα ήθελα να είχα ένα ψαράκι που να νοιώθει ασφάλεια κάτω από μια πέτρα ή ένα ξύλο.

Το λάθος που θεωρώ πως έκανα, είναι η επιλογή του ζευγαριού. Αν έβαζα στο ενυδρείο 4-5 νεαρά ψαράκια και άφηνα να δημιουργηθεί μόνο του το ζευγάρι ίσως η εξέλιξη και η συμβίωση τους να ήταν διαφορετική. Μη ξεχνάμε πως είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος από τα apistos.

Όσον αφορά την ψαροσύνθεση που έχεις επιλέξεις, δε θα έχεις πρόβλημα. Για τις γαρίδες δε μπορώ να σου πω. Δε γνωρίζω. Θεωρώ όμως ότι καθώς οι amano είναι μεγαλούτσικες, και εκεί δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω μόνο με βάση την εμπειρία μου. Τα είχα στο Rio125, περίπου 100 λίτρα καθαρά. Έβαλα μέσα ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Μάλλον όμως δε τα βρήκαν και ποτέ δεν έγιναν ζευγάρι. Το αποτέλεσμα ήταν το θηλυκό να είναι κρυμμένο, να κυκλοφορεί λίγο και κυρίως κατά το τάισμα. Μόλις εμφανιζόταν στα ανοιχτά, το αρσενικό το κυνηγούσε για λίγο μέχρι να ξανακρυφτεί. Ακόμα και αν θεωρήσω πως με ένα καλύτερο στήσιμο θα είχα περισσότερες κρυψώνες, δε θα ήθελα να είχα ένα ψαράκι που να νοιώθει ασφάλεια κάτω από μια πέτρα ή ένα ξύλο.

Το λάθος που θεωρώ πως έκανα, είναι η επιλογή του ζευγαριού. Αν έβαζα στο ενυδρείο 4-5 νεαρά ψαράκια και άφηνα να δημιουργηθεί μόνο του το ζευγάρι ίσως η εξέλιξη και η συμβίωση τους να ήταν διαφορετική. Μη ξεχνάμε πως είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος από τα apistos.

Όσον αφορά την ψαροσύνθεση που έχεις επιλέξεις, δε θα έχεις πρόβλημα. Για τις γαρίδες δε μπορώ να σου πω. Δε γνωρίζω. Θεωρώ όμως ότι καθώς οι amano είναι μεγαλούτσικες, και εκεί δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Πιστευεις οτι και με τα boreli θα υπαρχει το ιδια προβλημα theodor?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι και με τα boreli θα υπαρχει το ιδια προβλημα theodor?

ελπίζω όχι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο ψαράκι που θα πρότεινα είναι το badis badis. Θέλει ωστόσο ιδιαίτερη διατροφή και προσοχή στην επιλογή των συγκατοίκων. Δεν είναι κιχλίδα αλλά έχει παρόμοια συμπεριφορά...

Πληροφορίες, φώτο,

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι και με τα boreli θα υπαρχει το ιδια προβλημα theodor =Θόδωρε? :thumbup:

Δε μπορώ να πω, δε ξέρω το χαρακτήρα του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν το εχω ξαναδει αυτο το ψαρι σε καποιο πετ σοπ.Δηαλδη δυσκολο και για boreli?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν το εχω ξαναδει αυτο το ψαρι σε καποιο πετ σοπ.Δηαλδη δυσκολο και για boreli?

Ναι είναι ψαράκι που ή κατα τύχη ή με υπομονή και πολύ ψάξιμο θα το βρεις! Εγώ τα είχα πριν από αρκετά χρόνια.

Για τα boreli δε γνωρίζω, αλλά υποθέτω πως τα λίτρα είναι αρκετά.

Γιατί δε δοκιμάζεις μια ομαδούλα altispinosus και να κρατήσεις ζευγάρι; Έτσι και αλλιώς είναι αρκετά δύσκολο και με υψηλό ρίσκο να επιλέξεις αρσενικό ή θηλυκό από το ενυδρείο του pet shop. Είναι πολύ εύκολο να κάνει κάποιος λάθος, ιδίως σε νεαρά ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

εδω λεει πληροφορίες για την συμπεριφορα

ερωτήσεις

πιο προτείνετε ;;;

Όλα τα παραπάνω φτάνουν με φροντίδα στα χρώματα που βλέπω στο net;;;

Τα borelli to καλοκαίρι αν ανεβει απο το όριο 26 η θερμοκρασία σε 27-28 θα έχουμε αλλα ;;;;

Τα Κιχλιδακια θέλω σε φυτεμενο ( 72λ 60*30*40) να συγκατοικησουν με κανά κοπαδακι μικρών ψαριών η πλεκο

Στο ενυδρείο θα κάνω 20λ αλλαγή αν είχα όσμωση πόσα από αυτά θα ήταν οσμωσης ;;;

Και σε μία φτηνη οσμωση τη αναλογία θα υπήρχε καθαρο-βρομικο νερο;;;

Link to comment
Share on other sites

psarouklas το νερό σου είναι κίτρινο από την τύρφη ;;;

Ναι ελαφρώς. Αυτό πιστεύω δεν μπορείς να το αποφύγεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελαφρώς. Αυτό πιστεύω δεν μπορείς να το αποφύγεις. :thumbup:

αν ε'ιναι ελαφρώς με πεχα 6.5 τότε τέλεια!Ετσι κι αλλιώς εγώ λίγο χρωμα το θέλω

up για τις ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ψαράκι που ή κατα τύχη ή με υπομονή και πολύ ψάξιμο θα το βρεις! Εγώ τα είχα πριν από αρκετά χρόνια.

Για τα boreli δε γνωρίζω, αλλά υποθέτω πως τα λίτρα είναι αρκετά.

Γιατί δε δοκιμάζεις μια ομαδούλα altispinosus και να κρατήσεις ζευγάρι; Έτσι και αλλιώς είναι αρκετά δύσκολο και με υψηλό ρίσκο να επιλέξεις αρσενικό ή θηλυκό από το ενυδρείο του pet shop. Είναι πολύ εύκολο να κάνει κάποιος λάθος, ιδίως σε νεαρά ψαράκια...

Θεοδωρε μαλλον αυτο θα κανω.Ποσα να βαλω και πως θα καταλαβω οτι εχει βγει ζευγαρι απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερα τόσο αυξάνεις την πιθανότητα να βγει ζευγάρι. Εγώ θα έπερνα μια τετράδα.

Θα καταλάβεις το σχηματισμό ζευγαριού, γιατί αυτά τα δύο θα κιούνται πιο άνετα στο ενυδρείο, συνήθως μαζί και θα κυνηγάνε μαζί τα υπόλοιπα. Τα χρώματα του ζευγαριού θα είναι σαφώς πιο έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ερωτήσεις που δεν απαντήθηκαν.

Όλα τα παραπάνω φτάνουν με φροντίδα στα χρώματα που βλέπω στο net;;;

Τα borelli to καλοκαίρι αν ανεβει απο το όριο 26 η θερμοκρασία σε 27-28 θα έχουμε αλλα ;;;;

Τα Κιχλιδακια θέλω σε φυτεμενο ( 72λ 60*30*40) να συγκατοικησουν με κανά κοπαδακι μικρών ψαριών η πλεκο

Στο ενυδρείο θα κάνω 20λ αλλαγή αν είχα όσμωση πόσα από αυτά θα ήταν οσμωσης ;;;

Και σε μία φτηνη οσμωση τη αναλογία θα υπήρχε καθαρο-βρομικο νερο;;;

και

θα πειραξει κάποιο από τα παραπάνω ψιλοκοκκο χαλικάκι 1-2mm;;;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε Θοδωρε μαλλον αυτο θα κανω.Θα παρω 4 ψαρια και ελπιζω να βγαλω ζευγαρι.Θα υπαρχει προβλημα αν ειναι τα πρωτα ψαρια που θα μπουν στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...