Jump to content

Κόλλησα με την ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Όχι φίλε μου, δε θα υπάρχει πρόβλημα. Γενικά είναι φιλήσυχα ψαράκια με τους υπόλοιπους συγκατοίκους του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραια,οπωτε παιρνω 4 και ελπιζω να βγει ζευγαρι και να μην ειναι ολα αρσενικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μη τα πάρεις στην τύχη! Κάνε μια έστω και επισφαλή επιλογή με βάση τα πτερύγια (ουραίο, ραχιαίο και εδρικό).

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει Θοδωρε,θα κοιταξω φωτογραφιες να δω τις διαφορες αναμεσα στα 2 φυλλα.Να ρωτησω και κατι που ρωταει ο φιλος bbetta ,θα εχουμε κανενα προβλημα με το χαλικακι των 1-2mm?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει Θοδωρε,θα κοιταξω φωτογραφιες να δω τις διαφορες αναμεσα στα 2 φυλλα.Να ρωτησω και κατι που ρωταει ο φιλος bbetta ,θα εχουμε κανενα προβλημα με το χαλικακι των 1-2mm?

εγω να ξέρετε για borelli το πάω απλά πρέπει να απαντηθούν οι παραπάνω ερωτήσεις για να είμαι σίγουρος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγω να ξέρετε για borelli το πάω απλά πρέπει να απαντηθούν οι παραπάνω ερωτήσεις για να είμαι σίγουρος :thumbup:

Εγω επειδη κοιταξα τωρα τι εχει το μαγαζι που παιρνω ψαρια και τα borelli δεν τα εχει,εχει αλλα απιστο,λεω να βαλω bolivian ram :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη κοιταξα τωρα τι εχει το μαγαζι που παιρνω ψαρια και τα borelli δεν τα εχει,εχει αλλα απιστο,λεω να βαλω bolivian ram :bye2:

στειλε μου πμ για ποιο είναι το μαγαζι σου :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια φωτογραφια με ενα ζευγαρι bolivian ram και απ οτι εχω διαβασει το πανω ειναι το αρσενικο και το κατω το θηλυκο ετσι δεν ειναι Θοδωρε?

post-26285-1309422745_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

bbetta εγω οπως σου ειπα για τις θερμοκρασιες νομιζω οτι αν πανε 1-2 πιο πανω δεν θα εχεις προβλημα,σε 30+ και για πολυ χρονο σιγουρα θα εχεις

Τα χρωματα νομιζω οτι αν το ψαρι νιωθει ανετα στο ενυδρειο,εχει καταλληλες συνθικες νερου και διακοσμησης θα εχεις τα χρωματα που βλεπεις στο νετ

Οσμωση δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν ξερω να σου απαντησω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

bbetta εγω οπως σου ειπα για τις θερμοκρασιες νομιζω οτι αν πανε 1-2 πιο πανω δεν θα εχεις προβλημα,σε 30+ και για πολυ χρονο σιγουρα θα εχεις

Τα χρωματα νομιζω οτι αν το ψαρι νιωθει ανετα στο ενυδρειο,εχει καταλληλες συνθικες νερου και διακοσμησης θα εχεις τα χρωματα που βλεπεις στο νετ

Οσμωση δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν ξερω να σου απαντησω :thumbup:

thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά επειδή βλέπω συζήτηση για τη όσμωση κλπ να πω κι εγώ ότι στο RIO125 φυτεμένο που διατηρώ εδώ και χρόνια (τώρα έχω cacatoo μέσα) χρησιμοποιώ απιονισμένο από το Lidl για τις αλλαγές (στα 30-40 λίτρα βάζω 3-4 μπιτόνια) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Γνωρίζω τις επιφυλάξεις για απιονισμένο αλλά σε μένα δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα. Προτιμώ αυτό αντί της τύρφης, ενώ όσμωση ακόμη δεν πήρα (και δεν προβλέπεται). Βέβαια τα cacatoo γενικά αντέχουν σε υψηλότερα ph αλλά στο ίδιο ενυδρείο είχα κάποτε τα καλύτερα δύο ζευγάρια μου ramirezi (γεννούσαν αλλά δεν μπόρεσα να κρατήσω μωρά είναι η αλήθεια).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά επειδή βλέπω συζήτηση για τη όσμωση κλπ να πω κι εγώ ότι στο RIO125 φυτεμένο που διατηρώ εδώ και χρόνια (τώρα έχω cacatoo μέσα) χρησιμοποιώ απιονισμένο από το Lidl για τις αλλαγές (στα 30-40 λίτρα βάζω 3-4 μπιτόνια) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Γνωρίζω τις επιφυλάξεις για απιονισμένο αλλά σε μένα δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα. Προτιμώ αυτό αντί της τύρφης, ενώ όσμωση ακόμη δεν πήρα (και δεν προβλέπεται). Βέβαια τα cacatoo γενικά αντέχουν σε υψηλότερα ph αλλά στο ίδιο ενυδρείο είχα κάποτε τα καλύτερα δύο ζευγάρια μου ramirezi (γεννούσαν αλλά δεν μπόρεσα να κρατήσω μωρά είναι η αλήθεια).

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

οι ερωτήσεις για την όσμωση και οι άλλες παραμένουν έστω πληροφοριακά αφού θέλω πολλές γνώμες. :bye2:

εγώ για borellii το πάω

Ανδρέα το απιονισμένο από το lidl τι γράφει πάνω;;;

καμια φώτο;;;

δε φαντάζομαι να έχει λεβάντες και ιστορίες;;;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω Ανδρεα δεν εχω προβλημα να παιξω παλι με τυρφη μιας και το εχω ξανακανει στο προηγουμενο setup που ειχα και νερο σε χρωτακι τσαι μου αρεσει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

οι ερωτήσεις για την όσμωση και οι άλλες παραμένουν έστω πληροφοριακά αφού θέλω πολλές γνώμες. :bye2:

εγώ για borellii το πάω

Ανδρέα το απιονισμένο από το lidl τι γράφει πάνω;;;

καμια φώτο;;;

δε φαντάζομαι να έχει λεβάντες και ιστορίες;;;

:thumbup:

Δεν γράφει κάτι ιδιαίτερο, απλά απιονισμένο νερό για σιδέρωμα, ένα είδος είναι μόνο, δεν πρόκειται να κάνεις λάθος, η τιμή ήταν 65 λεπτά το μπιτόνι των 4 λίτρων τώρα το πήγε στα 69 (μετά που έκλεισε το Aldi --τυχαίο; δεν νομίζω :bye2::( ) είναι καθαρό νεράκι δεν έχει φρου φρου κι αρώματα :(:( . Το χρησιμοποιώ επίσης όταν συμπληρώνω νερό που εξατμίζεται (σκέτο απιονισμένο στην περίπτωση αυτή)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει Θοδωρε,θα κοιταξω φωτογραφιες να δω τις διαφορες αναμεσα στα 2 φυλλα.Να ρωτησω και κατι που ρωταει ο φιλος bbetta ,θα εχουμε κανενα προβλημα με το χαλικακι των 1-2mm?

Το χαλικάκι δε θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια σου. Τα altispinosus δε σκάβουν φωλιές κάτω από ξύλα ή πέτρες. Τουλάχιστον τα δικά μου δε το έκαναν! Όπως λέει όμως και το όνομα τους είναι γεωφάγοι. Δλδ έχουν τη συνήθεια να παίρνουν μπουκιές από την άμμο, να την μασουλάνε λίγο και να την "φτύνουν" από το στόμα ή βγάζουν μέρος της από τα βράγχια. Αυτή την χαρακτηρηστική συμπεριφορά θα τη χάσεις αν δεν έχεις ψιλή άμμο. Πληροφοριακά μόνο να πώ πως κάπου έχω διαβάσει πως μερικά ψάρια συνηθίζουν να καλύπτουν μερικώς τα αυγά τους με άμμο.

Βρηκα μια φωτογραφια με ενα ζευγαρι bolivian ram και απ οτι εχω διαβασει το πανω ειναι το αρσενικο και το κατω το θηλυκο ετσι δεν ειναι Θοδωρε?

Σωστός! Δες και εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=20881&hl=
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να βαλω αμμο?Απο κατω θελω να βαλω υποστρωμα και το υποστρωμα δεν παει με αμμο απο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να βαλω αμμο?Απο κατω θελω να βαλω υποστρωμα και το υποστρωμα δεν παει με αμμο απο πανω...

δεν ειναι απαραιτητο.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα borellii έχουν πρόβλημα με συγκατοίκηση με pleco και μικρόψαρα;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο.. :thumbup:

Ποιο εννοεις δεν ειναι απαραιτητο?Να βαλω αμμο η οτι δεν παει πανω απο το υποστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο εννοεις δεν ειναι απαραιτητο?Να βαλω αμμο η οτι δεν παει πανω απο το υποστρωμα?

να βάλεις αμμο το γράφει και ο Θεόδωρος

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ενυδρείο!!! :thumbup::bye2::bye2: 72λ(60x30x40)

Φώτος

post-39178-1309498676_thumb.jpgpost-39178-1309498716_thumb.jpg

Το φίλτρο

post-39178-1309498745_thumb.jpg

Ο θερμοστάτης

post-39178-1309498802_thumb.jpg

και λάμπες , ανακλαστήρες κ.α.

post-39178-1309498845_thumb.jpg

Ακούω γνώμες!!! :(:(:(:(

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Αντε αντε καλογεμιστο φιλε!Εσυ θα το στησεις πριν απο μενα γιατι εγω εχω να κανω αρκετες δουλειες ακομα.Περιμενω να δω το στησιμο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αντε αντε καλογεμιστο φιλε!Εσυ θα το στησεις πριν απο μενα γιατι εγω εχω να κανω αρκετες δουλειες ακομα.Περιμενω να δω το στησιμο :bye2:

ευχαριστώ ευχαριστώ!!!Αρκει να βρω χαλίκι και ρίζα που να μου αρέσει και αρχίζω !!!

:thumbup:

ο εξοπλισμός πως σας φαίνεται;;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ευχαριστώ!!!Αρκει να βρω χαλίκι και ρίζα που να μου αρέσει και αρχίζω !!!

:thumbup:

ο εξοπλισμός πως σας φαίνεται;;;

Νομιζω οτι εισαι κομπλε απο εξοπλησμο.Πες λιγο τι λαμπες θα βαλεις,watt και τετοια,θα βαλεις και υποστρωμα για φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εισαι κομπλε απο εξοπλησμο.Πες λιγο τι λαμπες θα βαλεις,watt και τετοια,θα βαλεις και υποστρωμα για φυτα?

δεν ειναι ενυδρειακες οι λαμπες αλλά είναι ότι πρέπει

η μια osram CRI8 T8 15WATT 4000K

η άλλη osram CRI8 T8 15WATT 6500K

και κάποια στιγμή θα προστεθεί μία ακόμα 15watt

υπόστρωμα δεν θα βάλω(εκτός αν βρώ κάτι οικονομικό που να κάνει και σαν υπόστρωμα αλλά να είναι και για το βυθό ταυτόχρονα χαλίκι 1-2mm) επειδή με 3 λάμπες και όσο υγρό λίπασμα χρειαστεί δεν κρίνετε απαραίτητο.

:thumbup::bye2::bye2:

και εδώ καλά είμαι νομίζω

σου είπα τι μου λείπει πιο πάνω :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...