Jump to content

Σταθεροποιητής ΝΟ2 και ΝΟ3


Recommended Posts

http://cgi.ebay.co.uk/FILTER-MEDIA-AQUATIC...=item3a6346342c

Εϊδα σε ένα πετσοπ, α;υτό το υλικό που μπαίνει σε φίλτρο (σα σακούλα υαλοβ΄μβακα) και σταθεροποιεί το ΝΟ2 και το ΝΟ3 σε πολύ χαμηλές τιμές.

το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, ή ξέρει πόσο αξιόπιστα είναι αυτά τα υλικά?

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.co.uk/FILTER-MEDIA-AQUATIC...=item3a6346342c

Εϊδα σε ένα πετσοπ, α;υτό το υλικό που μπαίνει σε φίλτρο (σα σακούλα υαλοβ΄μβακα) και σταθεροποιεί το ΝΟ2 και το ΝΟ3 σε πολύ χαμηλές τιμές.

το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, ή ξέρει πόσο αξιόπιστα είναι αυτά τα υλικά?

το συγκεκριμένο λίγο ότι νάνε μου φαίνεται

εχεις πρόβλημα με νιτρικά?

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.co.uk/FILTER-MEDIA-AQUATIC...=item3a6346342c

Εϊδα σε ένα πετσοπ, α;υτό το υλικό που μπαίνει σε φίλτρο (σα σακούλα υαλοβ΄μβακα) και σταθεροποιεί το ΝΟ2 και το ΝΟ3 σε πολύ χαμηλές τιμές.

το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, ή ξέρει πόσο αξιόπιστα είναι αυτά τα υλικά?

Απ'οτι διακρινω στο προιον αναφερεται σε γυαλα,οποτε δεν μου κανει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο για γυάλα, αν διαβάσεις την περιγραφή μπαίνει και σε φίλτρο...δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, ΝΟ2 πάντα μηδέν, το ΝΟ3 έχει ανέβει κάποιες φορές αλλα γενικά είναι αρκετά χαμηλά...απλά είχα χάσει κάποια ψάρια (τώρα έχω ένα μονομάχο , το ενυδρείο είναι 20άρι) και επειδή δεν είναι δικό μου αλλά της κοπέλας μου και εγώ θα φύγω από το σπίτι για κάποιους μήνες θα ήθελα να βεβαιωθώ ότι δε θα υπάροχυν τίποτα απρόοπτες αλλαγές...καθότι η κοπέλα δεν ξέρει και πολλά από ενυδρεία...όχ ότι εγώ ξέρω βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο για γυάλα, αν διαβάσεις την περιγραφή μπαίνει και σε φίλτρο...δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, ΝΟ2 πάντα μηδέν, το ΝΟ3 έχει ανέβει κάποιες φορές αλλα γενικά είναι αρκετά χαμηλά...απλά είχα χάσει κάποια ψάρια (τώρα έχω ένα μονομάχο , το ενυδρείο είναι 20άρι) και επειδή δεν είναι δικό μου αλλά της κοπέλας μου και εγώ θα φύγω από το σπίτι για κάποιους μήνες θα ήθελα να βεβαιωθώ ότι δε θα υπάροχυν τίποτα απρόοπτες αλλαγές...καθότι η κοπέλα δεν ξέρει και πολλά από ενυδρεία...όχ ότι εγώ ξέρω βέβαια...

Αλλαγές νερού και 5 "ριζουλες" "κερατοφιλο" και θα είσαστε πάντα ήσυχη από νιτρικά!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο για γυάλα, αν διαβάσεις την περιγραφή μπαίνει και σε φίλτρο...δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, ΝΟ2 πάντα μηδέν, το ΝΟ3 έχει ανέβει κάποιες φορές αλλα γενικά είναι αρκετά χαμηλά...απλά είχα χάσει κάποια ψάρια (τώρα έχω ένα μονομάχο , το ενυδρείο είναι 20άρι) και επειδή δεν είναι δικό μου αλλά της κοπέλας μου και εγώ θα φύγω από το σπίτι για κάποιους μήνες θα ήθελα να βεβαιωθώ ότι δε θα υπάροχυν τίποτα απρόοπτες αλλαγές...καθότι η κοπέλα δεν ξέρει και πολλά από ενυδρεία...όχ ότι εγώ ξέρω βέβαια...

Αν εχεις μονομαχο δες εδω καποιες πληροφοριες.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770

Το προιον δεν το γνωριζω απο εκει και περα.Δωσε μας καποιες πληροφοριες και εικονες απο το ενυδρειο σου.

To καλυτερο παντως που μπορεις να κανειςστο ενυδρειο σου ειναι να εχεις ενα φιλτρακι με βιολογικο υλικο και σταθερες αλλαγες νερου(πχ μια φορα την εβδομαδα 20%). :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού και 5 "ριζουλες" "κερατοφιλο" και θα είσαστε πάντα ήσυχη από νιτρικά!! :thumbup:

Κερατόφιλο τί είναι ;

Link to comment
Share on other sites

20άρι ενυδρέιο με 2 σαλιγκάρια εκτός του μονομάχου (ένα μεγάλο κίτρινο κια ένα μικρό μαύρο), μικρή ρίζα μοπάνι, διακοσμητικές πέτρες, ένα φυτό (δεν ξέρω όνομα) και χαλίκι...θα βάλω σύντμα φώτος...

το θέμα είναι ότι είχα κάποια χρυσόψαρα κατά καιρούς τα οποία όμως αργά η γρήογρα πέθαιναν και μετά από συζητήσεις στο φόρουμ μου είπαν για ποιότητα νερού...έκανα κάποιες καθημερινές μικρές αλλαγές νερού όπως με συμβούλεψαν για να πεσουν τα όποια νιτρικά, τα οποία ήτα στο 0 όταν έβαλα το μονομάχο...ως τώρα (είναι μέσα εδώ και 5 ημέρες) όλα φαίνονται μια χαρα...

ένα άλλο θέμα είναι ότ για κάποιο λόγο δεν τρώει την τροφή που είχα για τα χρυσόψαρα (τις κλασικές νιφάδες) και το ταίζω με αρακά μέχρι να πάρω άλλη (σε 2-3 ημέρες)...λέτε να υπάρχει θέμα που τρέφεται μόνο με αρακά για λίγες ημέρες?

Link to comment
Share on other sites

η αεραντλια από ότι μου είπαν δε χρειάζεται σωστά?

Link to comment
Share on other sites

ιδού και οι φώτος

post-4888-1310078284_thumb.jpg

post-4888-1310078297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η αεραντλια από ότι μου είπαν δε χρειάζεται σωστά?

Χρειάζεται!!! εκτος αν εχεις αναταραχή στην επιφάνεια απο το φίλτρο!

Link to comment
Share on other sites

έχω μειώσει αρκετά την αναταραχή για να μην ενοχλείται ο μονομάχος στο κολύμπι (καθότι συνήθως κολυμπαει στην επιφάνεια...)

τελικά να την αφώση ή όχι??το θέμα είναι ότι καθώς το ενυδρείο είναι μικρό δημιουργείται μια α αναταραχή στην επιφάνεια και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επηρεάζει την ηρμεία του συγκεκριμένου ψαριού

Link to comment
Share on other sites

έχω μειώσει αρκετά την αναταραχή για να μην ενοχλείται ο μονομάχος στο κολύμπι (καθότι συνήθως κολυμπαει στην επιφάνεια...)

τελικά να την αφώση ή όχι??το θέμα είναι ότι καθώς το ενυδρείο είναι μικρό δημιουργείται μια α αναταραχή στην επιφάνεια και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επηρεάζει την ηρμεία του συγκεκριμένου ψαριού

Ισως βγαίνει για να ανασάνει!!! επιδει δεν υπάρχει οξυγόνο!!! Δωσε Λιγο αερα στον ψάρι!! αλλα με πετρα οχι με το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

δεν κινείται μόνο πάνω αλλά στο φόρουμ μου είπαν οτι επειδή γενικά στο μονομάχο αρέσει να κινείται στην επιφάνεια, καλό είναι να περιοριστούν οι αναταραχές και η αεραντλία δεν είναι απαραίτητη

Link to comment
Share on other sites

δεν κινείται μόνο πάνω αλλά στο φόρουμ μου είπαν οτι επειδή γενικά στο μονομάχο αρέσει να κινείται στην επιφάνεια, καλό είναι να περιοριστούν οι αναταραχές και η αεραντλία δεν είναι απαραίτητη

Λιπον..βασικα.....ολα τα ζωντανά χρειάζονται οξυγόνο..απλα τα λαβιρινθοψαρα εχουν λιγότερες απαίτησης..

Κακο δεν θα κανει αν εχεις μια αεραντλια να αεριζει το νερο...Μονο καλο :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...