Jump to content

Κίτρινο νερό λόγω ξύλου


Recommended Posts

Γεια σας και χαρά σας.

Πάνε σχεδόν δύο εβδομάδες απ' όταν άρχισα να στρώνω το ενυδρείο (60 λίτρα). Έβαλα και μία ρίζα. Τώρα στο πρόβλημα:

Η ρίζα έχει βγάλει χρώμα (κίτρινο προς το καφέ) και δεν λέει να φύγει. Έκανα με το κλείσιμο μιας εβδομάδας μια μικρή αλλαγή στο νερό (20-30% περίπου - δεν ξέρω αν έκανα καλά) και τώρα σκέφτομαι να ξανακάνω την Κυριακή μιας και κλείνω 2η εβδομάδα στο στρώσιμο.

Τι να κάνω για το χρώμα που βγάζει η ρίζα; Να την βγάλω και να την πλύνω ξανά; :)

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...0&hl=mopani

Και καλό είναι πριν ρωτήσεις κάτι που δεν ξέρεις, πρώτα να ψάχνεις μέσω της μηχανής αναζήτησης τα σχετικά θέματα, γιατί μπορώ να σου πω με σιγουριά, ότι το 99% των ερωτήσεων έχουν απαντηθεί και μάλιστα διεξοδικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινο χρωμα στο νερο ειναι φισιολογικο...

Την ριζα την εβρασες; Αυτο θα ελεινε το προβλημα του χρωματος αλλα και προβληματα με ενα ειδος μουχλας που μπωρει να εμφανιστει αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Pantos na eisai sigouros pos otan to Mopani stamatisei na bgazei xroma.....Tote pragmatika 8a sou lipsei auti i kitrinila.

:blink:

..η αληθεια ειναι πως αυτη η κιτρινιλα ειναι πολυ γοητευτικη..

..δινει αλλη αισθηση στο ενυδρειο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ωραιο το χρωμα δεν ξερω, παντως κακο δεν κανει! :)

Στην πορεια που θα κανεις αλλαγες νερου σιγα σιγα θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

οσο και να το βραζεις...και να το ξαναβραζεις....και να κανεις αλλαγες νερου...

αυτη η κιτρινιλα λεγεται τανίνη....και θα φυγει μονη της μετα απο λιγους μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Ομολογώ πως ηρέμησα. Ήξερα ότι θα είναι κίτρινο το νερό αλλά όχι για τόσο πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση του ενεργού άνθρακα :blink:

Ενοείς να βάλω στο φίλτρο το μαύρο σφουγκαράκι; Αν ναι θα το βάλω. Τον είχα βγάλει γιατί διάβαζα εδώ μέσα ότι χρειάζεται μόνο μετά από θεραπείες. Είμαι και λίγο άσχετος. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενοείς να βάλω στο φίλτρο το μαύρο σφουγκαράκι; Αν ναι θα το βάλω. Τον είχα βγάλει γιατί διάβαζα εδώ μέσα ότι χρειάζεται μόνο μετά από θεραπείες. Είμαι και λίγο άσχετος. :)

Αν τον βαλεις για λιγες ημερες θα τραβηξει την κιτρινιλα απο το νερο ποιο γρηγορα.

Μαζι ομως κραταει και καποια στοιχεια του νερου που ειναι χρησιμα, οπως και τα φαρμακα και τα λιπασματα.

Γι' αυτο χρησιμοποιητε μετα τις θεραπειες. Εγω ειχα βαλει σε ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι λιγο ανθρακα για 1 ημερα ωστε να τραβηξει την κιτρινιλα ξυλου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση του ενεργού άνθρακα :)

ΜΕ ΑΝΘΡΑΚΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΑ.

ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΒΓΑΖΕΙΣ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. :)

Πάω γρήγορα να βάλω άνθρακα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλωσόρισες vaggels

Οχι δεν θα κάνεις τίποτα δεν μπορεί το crystal water να αφαιρέσει χρώματα απο το νερό μονο θολούρες .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...