Jump to content

Τι ψάρια να βάλω???


Recommended Posts

Παίδες έχω φάει φρίκη...

Είμαι μεταξύ ήμερων (μολυ, πλάτυ, ξιφομάχους), ή Αφρικάνων, ή Καρχαριοκατάσταση, ή Δίσκων....

Μου είπαν οτι Αφρικάνες κ δίσκοι είναι δύσκολα για αρχάριο (κ άσχετο όπως εγω) καθώς και οτι δε γενάνε εύκολα (που θέλω να γίνομαι μπαμπας)...

ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ ΠΛΙΙΖΖΖ!!!

Το ενυδρειο ειναι 260λτ περιπου (1,20χ45χ65).

ακόμα.. τι να βάλω κάτω? άμμο ή χαλίκι? μου αρέσει πολύ η λευκογρίζα άμμος... αλλά με τι να τη συνδυάσω? ΔΕ θελω να πρασινιζει τιποτα εκει μεσα (δε μπορω τη σκουροπρασινιλα..)

Φρίκης ειμαι, το ξέρω:thumbup:)) :P

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω φάει φρίκη...

Είμαι μεταξύ ήμερων (μολυ, πλάτυ, ξιφομάχους), ή Αφρικάνων, ή Καρχαριοκατάσταση, ή Δίσκων....

Μου είπαν οτι Αφρικάνες κ δίσκοι είναι δύσκολα για αρχάριο (κ άσχετο όπως εγω) καθώς και οτι δε γενάνε εύκολα (που θέλω να γίνομαι μπαμπας)...

ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ ΠΛΙΙΖΖΖ!!!

Το ενυδρειο ειναι 260λτ περιπου (1,20χ45χ65).

ακόμα.. τι να βάλω κάτω? άμμο ή χαλίκι? μου αρέσει πολύ η λευκογρίζα άμμος... αλλά με τι να τη συνδυάσω? ΔΕ θελω να πρασινιζει τιποτα εκει μεσα (δε μπορω τη σκουροπρασινιλα..)

Φρίκης ειμαι, το ξέρω:hysterical:)) :P

Κακου συμβουλους εχεις :hysterical:

Με την Αφρικανο και δεν θα το μετανιωσεις :hysterical:

Και μην ανοιγεις το ιδιο θεμα γιατι θα χαθουμε ολοι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κακου συμβουλους εχεις :hysterical:

Με την Αφρικανο και δεν θα το μετανιωσεις :hysterical:

Και μην ανοιγεις το ιδιο θεμα γιατι θα χαθουμε ολοι :hysterical:

:thumbup: όντως έχω τρελλαθεί... Λες αφρικάνα και όχι μόλυ κλπ κλπ κλπ ? (ήρεμα)... ειναι μικρά δε με τρελένουν... αφρικάνες μπαίνουν όλες με όλες??δε θέλει ph μετρήσεις κ δυσκολίες???

Τι πρέπει να βάλω κάτω? χαλίκι? κάπου διάβασα ΜΟΝΟ άμμο.... ποια είναι τα ΚΑΤΑ της άμμου???

:P

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα παρε αποφαση αν θελεις να γινεις Αφρικανος ,για να συνεχισουμε την κουβεντα :P

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα παρε αποφαση αν θελεις να γινεις Αφρικανος ,για να συνεχισουμε την κουβεντα :hysterical:

Το σκέφτομαι πολύ! μου αρέσει το μέγεθος, μου αρέσουν στα χρώματα (αν κ έχω δει μονο λίγα στο πετ***), αλλα θελω να γενάνε κιολας να γίναμαι μπαμπας :hysterical::P

Και να μην τρεχω με ρυθμισεις ΡΗ κλπ.... λοιπον παμε για αφρικάνες... :hysterical:

Βοήθααααα :thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι πολύ! μου αρέσει το μέγεθος, μου αρέσουν στα χρώματα (αν κ έχω δει μονο λίγα στο πετ***), αλλα θελω να γενάνε κιολας να γίναμαι μπαμπας :rasp::P

Και να μην τρεχω με ρυθμισεις ΡΗ κλπ.... λοιπον παμε για αφρικάνες... :rasp:

Βοήθααααα :thumbup::hysterical::hysterical:

:hysterical::hysterical::hysterical:

Αμ δεν θα σε αφηνα να μου φυγεις

Ειναι πολυ ευκολο ενυδρειο ,αρκει να τηρησεις καποιους απαραβατους κανονες.Στην λιστα που σου εδωσα στο αλλο θεμα σου εχει ολα τα ψαρια της Αφρικης,Εσυ απο αυτα μπορεις να βαλεις τις μπουνες ,δηλ. τα πετροψαρα η απο τους γειτονες μου τανγκανικανους που θα σου τα πουν αυτοι.Επισης μπορεις να βαλεις αλονοκαρες.Να εχεις υποψιν οτι καποια ψαρια ζουν σε ζευγαρι καποια σε χαρεμι (1 αρσ.-3θηλυκα) και καποιοα σε κοπαδια .8 ατομα και πανω.

Απο νερο πρεπει να εχεις πανω απο 7,8 ΡΗ,μετρα την βρυση σου και πεσμας.Ειναι ευκολο να το ρυθμισουμε.Οποτε σε αφηνω για σημερα στην ησυχια σου να μελετησεις ποια ψαρια σου αρεσουν και προχωραμε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το προσεξα τα λιτρα σου δεν ειναι 260 αλλα 350 μικτα :P

Link to comment
Share on other sites

Κυρ kixlidate τον καταφερες!χαααχαχαχαχαχ :hysterical:

Ο Βασίλης είναι σαν τους roomατζήδες :P

Τους βρίσκει στο λιμάνι και τους αγκαζάρει, δεν τους αφήνει με τίποτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με καταφερε οντως... αν και εχω μια ταση να κοιταω δισκους και καρχαριακια... Αλλα το αφεντικο με καταφερε για αφρικανες...

κολαω στο γνωστο θεμα της αμμου (η να βαλω χαλικι μηπως???).. θαθελα ανοικτο αλλα ολοι μου λενε σκουρα... ασε που οτι εχω δει με ανοικτο ειναι τιγκα στη βρωμα... θα παω πρωι να παρω αμμο και φελιζολ οπως μου ειπανε να βαλω στον πατο πριν την αμμο (μεσα στο νερο)... σωστα???? σιγουρα δεν εχει χημικα το dow??? (φελιζολ)...

θα παω και αλυσιδα να παρω αμμο και καμια πετρα, αν κ οτι εχω βρει δε με ενθουσιαζει, καθως και βακτηριδια για να αρχισω το στρωσιμο... αν κ το βλεπω χλομο γιατι οπου εχω διαβασει ο καθενας λεει διαφορετικα... σε ολα ο καθενας αλλα.. απιστευτο...

τωρα ολες αυτες τις υπεροχες χρωματιστες αφρικάνες που θα τις βρω να τις αγορασω?? και πως θα ξερω και το φυλλο????

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το προσεξα τα λιτρα σου δεν ειναι 260 αλλα 350 μικτα :P

Το δικο μου???? 350 ειναι?!?!?!? νομιζα 250....

1,20 χ 45 χ 65 υψος...

* οχι... 270 ειναι...

120χ45χ65 270 λτ το λεει το φυλλαδιο της αλυσιδας...

Έγινε επεξεργασία - antoniosthegr8
Link to comment
Share on other sites

350λιτρα ειναι φιλε μ το ενυδρειο σου.........πολλαπλασιασε τις διαστασεις σου μεταξυ τους και διερεσαι το αποτελεσμα με το 1000..........351 βγαινει.........

ο κιχλιδατος ειναι να μην σε ακουσει οτι σκεφτεσαι γιαα κιχλιδες.........αν μαθει κατι τετοιο δεν σε αφηνει να γλυτωσεις ετσι ευκολα........ :P:thumbup:

παντα φιλικα Θανασης

Link to comment
Share on other sites

350λιτρα ειναι φιλε μ το ενυδρειο σου.........πολλαπλασιασε τις διαστασεις σου μεταξυ τους και διερεσαι το αποτελεσμα με το 1000..........351 βγαινει.........

ο κιχλιδατος ειναι να μην σε ακουσει οτι σκεφτεσαι γιαα κιχλιδες.........αν μαθει κατι τετοιο δεν σε αφηνει να γλυτωσεις ετσι ευκολα........ :P:thumbup:

παντα φιλικα Θανασης

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...