Jump to content

Για ολα φταιει η ΔΕΗ.. (και ο ΟΤΕΣ)...


Recommended Posts

Αγαπητοί,

και γυρνάω που λέτε σπιτι μου...

και βλεπω ταμπελα!

Θα γινει διακοπη στις 12/7 απο 8 το πρωί μέχρι 8 το βραδυ....

Τι γίνεται με τα ενυδρεια?????

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα ενυδρεια μου εχω UPS και εχω κουμπωσει μονο τα μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα ενυδρεια μου εχω UPS και εχω κουμπωσει μονο τα μοτερ.

Ποση ωρα αυτονομιας σου δινει; :P

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα αυτονομιας σου δινει; :P

Εξαρτατε απο το ποσα βατ ειναι η αντλια και σε τη κατασταση ειναι και οι μπαταριες του UPS, για αυτο δεν μπορω να σου απαντησω απολυτα.

Πχ, εαν εχουμε αντλια 50 βατ και το UPS ειναι 500 βατ, τοτε θεωριτικα κραταει 10 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ

Καλημερα και σε εσενα 'dimitrig' . :P

Τα λεω σωστα; :thumbup:

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω δωσει βαση οταν τυχαινει και εχουμε διακοπη ρευματος ποσο ακριβως κρατανε.

Link to comment
Share on other sites

Ενα UPS 600VA που έχει πάνω δυο tunze 6045 (Σύνολο 14 Watt) κρατάει 6 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ενα UPS 600VA που έχει πάνω δυο tunze 6045 (Σύνολο 14 Watt) κρατάει 6 ώρες.

Γιατι τοσο λιγο; :P

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η βιολογία σου δεν θα έχει πρόβλημα αν όντως η διακοπή δεν υπερβεί τις 12 ώρες, μου έχει τύχει να σταματήσουν φίλτρα για 10 ώρες και δεν είχα θέμα.

Το πιο σημαντικό πρόβλημα που μπορεί ν' αντιμετωπίσεις θα είναι με την θερμοκρασία, αν έχεις ανεμιστηράκια, κατέβασέ την όσο μπορείς πριν την διακοπή.

Αλλιώς βάλε από τώρα στην κατάψυξη μερικές παγοκύστες, μπόλικα παγάκια και φρόντισε να μην ανέβει η θερμοκρασία πάνω από 2-3 βαθμούς από την συνηθισμένη.

Μια αεραντλία μπαταρίας θα βοηθούσε σίγουρα για την οξυγόνωση, αλλά δεν ξέρω αν θα βρεις εύκολα, εδώ τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη είναι δυσεύρετες.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς την κατανάλωση του inverter του UPS.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς την κατανάλωση του inverter του UPS.

Σωστος αλλα και παλι πολυ μου φαινεται σαν καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μια δοκιμή θα σε πείσει.

Οκ, παω πασο! :P

Οπως και να εχει παιδια εγω προσωπικα εχω βολευτη με αυτη την λυση μια που μας παρεχουν καποια αυτονομια, και ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ (για να μην παρεξηγηθουμε), εχουμε και καποια προστασια στις συσκευες μας! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, παω πασο! :P

Οπως και να εχει παιδια εγω προσωπικα εχω βολευτη με αυτη την λυση μια που μας παρεχουν καποια αυτονομια, και ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ (για να μην παρεξηγηθουμε), εχουμε και καποια προστασια στις συσκευες μας! :thumbup:

Η προστασία δεν είναι θεωρητική. Πραγματικά υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Η προστασία δεν είναι θεωρητική. Πραγματικά υπάρχει.

Ναι, αλλα εξαρτατε απο την σφαλιαρα που θα φας απο το δυκτιο αν θα την γλυτωσεις!

Μην ξεχναμε οτι εχουμε να κανουμε με την ΔΕΗ και οχι με την ΝΑΣΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα εξαρτατε απο την σφαλιαρα που θα φας απο το δυκτιο αν θα την γλυτωσεις!

Μην ξεχναμε οτι εχουμε να κανουμε με την ΔΕΗ και οχι με την ΝΑΣΑ!

:P:thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ο κουνιάδος μου είναι τεχνικός στα PC και αυτές τις ημέρες με τις συνεχομενες διακοπες έχει μαζέψει και εγώ δεν ξέρω πόσα UPS από τους πελάτες του για επισκευή! :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι το τελευταίο ανεκδοτο που ακουσα....

Τα ups σε προστατεβουν με το να χαλάνε ! Καλη φαση! :P

Αντε πες μας και τις μαρκες τους να ξέρουμε τι να αγοράσουμε την επομενη φορά!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι το τελευταίο ανεκδοτο που ακουσα....

Τα ups σε προστατεβουν με το να χαλάνε ! Καλη φαση! :P

Αντε πες μας και τις μαρκες τους να ξέρουμε τι να αγοράσουμε την επομενη φορά!

Απο τα λιγα που ξερω θα σου πω, πως κυκλοφορει πολυ κινεζικο πραμα σε εξεφτιληστικες τιμες αλλα απο ποιοτητα κυκλωματων και μπαταριων πολυ χαμηλων προδιαγραφων. Αυτο δεν θελει να πει οτι καποιος δεν μπορει να βολευτει και με αυτα αλλα δεν πρεπει να εχει απαιτησεις εγγυησης πανω απο χρονο συν του οτι οι μπαταριες τους δεν ειναι καν μεσα στην εγγυηση. Δηλαδη μπορει να αγορασεις καινουργιο και οι μπαταριες να ειναι πεθαμενες αλλα δεν σε καλυπτουν για να στις αλλαξουν.

Απομ την αλλη υπαρχουν επωνυμες εταιριες οπως η APC ή MGE που ειναι ποιοτικα προιοντα με εγγυηση απο 2 εως και 5 χρονια και για τις μπαταριες τους επισης. Αρα κατι θελει να πει αυτο το γεγονος αλλα βεβαια οι τιμες τους ειναι διπλασιες και τριπλασιες απο τον κινεζο.

Περαν βεβαια των απλων UPS, υπαρχουν και τα λεγομενα on line ups, τα οποια πριν μερικα χρονια ηταν απλησιαστα. Τωρα λογο του οτι βγαινουν και σε μικροτερες εκδοσεις και μια που και ο ανταγωνισμος και το προιον επιασε στην αγορα, ειναι πλεον προσιτα σε ολους και αυτα οντως προσφερουν σοβαρη προστασια μια που δεν τροφοδοτουν τις συσκευες μας απευθειας απο το δυκτιο αλλα μετατρέπεται από ένα ανορθωτή σε συνεχές, το οποίο φορτίζει τις μπαταρίες. Οι μπαταρίες είναι συνδεδεμένες με μεταλλάκτη, ο οποίος μετατρέπει ξανά το ρεύμα σε εναλλασσόμενο και το ανεβάζει πάλι στα 230 V. Έτσι, οι συσκευές είναι συνεχώς συνδεδεμένες στην μπαταρία και οχι απευθειας στο δυκτιο με τον κυνδινο να εχουμε μεγαλες αυξομειωσεις της τασεως και με τον φοβο να καψουμε καποια συσκευη.

http://www.hellascams.gr/grc/products/ups/ups_know_how.html

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως αυτήν την προστασία την πληρώνεις πολύ ακριβά. Πέρα από το κόστος αγοράς, έχεις πολύ μεγάλη κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος λόγο της συνεχόμενης μετατροπής της τάσης :thumbup:

Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή :P

Επίσης κάποιος είπε ότι είναι ανέκδοτο πως τα ups με το να χαλάνε σε προστατεύουν. Δεν είναι ακριβώς ανέκδοτο διότι ισχύει. Απλά έχει υιοθετηθεί σαν καραμέλα από τους τεχνικούς των ups για να γλιτώνουν "γκρίνιες". Ο πρωταρχικός τους σκοπός είναι να μας προστατεύουν χωρίς να χαλάνε αλλά όλα αυτά σε νορμάλ συνθήκες και όχι στην Ελλάδα που έχουν αναφερθεί υπερτάσεις και ανωμαλίες της τάξης του 80%. Τι να σου κάνει και το καημένο το ups.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως αυτήν την προστασία την πληρώνεις πολύ ακριβά. Πέρα από το κόστος αγοράς, έχεις πολύ μεγάλη κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος λόγο της συνεχόμενης μετατροπής της τάσης :(

Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή :)

Επίσης κάποιος είπε ότι είναι ανέκδοτο πως τα ups με το να χαλάνε σε προστατεύουν. Δεν είναι ακριβώς ανέκδοτο διότι ισχύει. Απλά έχει υιοθετηθεί σαν καραμέλα από τους τεχνικούς των ups για να γλιτώνουν "γκρίνιες". Ο πρωταρχικός τους σκοπός είναι να μας προστατεύουν χωρίς να χαλάνε αλλά όλα αυτά σε νορμάλ συνθήκες και όχι στην Ελλάδα που έχουν αναφερθεί υπερτάσεις και ανωμαλίες της τάξης του 80%. Τι να σου κάνει και το καημένο το ups.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Συμφωνω με χιλια!!!

Δεν λεω να πατε σε on line ups αλλα σε ενα επωνυμο ups αν το αντεχει η τσεπη σας, εχει μεγαλη διαφορα ειδικα στις μπαταριες που χρησιμοποιουνε σε σχεση με τον φθηνο κινεζο για αυτο αλλωστε ειναι και ποιο ακριβα. Εγω εχω ενα MGE γαλλικης προελευσεως και το εχω ισως και πανω απο 4 χρονια, ουτε και εγω θυμαμαι ακριβως γιατι μεχρι στιγμης δεν εχει βγει ποτε απο την μπριζα και δεν του εχω αλλαξει ποτε μπαταριες φτου φτου φτου. Βεβαια δεν θα εκπλαγω αν αυριο μεθαυριο χρειαστη να τις αλλαξω και θα χρειαστω απο 50 και πανω ευρω για να βαλω παλι τις δικες του αλλα σε σχεση με το κινεζικο που εχω, οι μπαταριες του ειναι ποιο φθηνες αλλα τις αλλαζω καθε χρονο .

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια, μην τρελενεστε, το ενυδρειο μπορει να αντεξει διακοπες ρευματος εως και 8 ωρες χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...