Jump to content

παλιό ενυδρείο,αρχάριος κάτοχος.


Recommended Posts

Καθώς είναι το πρώτο μου post να χαιρετίσω όλα τα μέλη και να εκθέσω το πρόβλημα μου το οποίο έχει 2 σκέλη.

1) Έχω ένα ενυδρείο 60lt εδώ και αρκετά χρόνια 7 για την ακρίβεια. Όλα αυτά τα χρόνια είχα μέσα τα αγαπημένα μου ψάρια τα silver dollar. Εκτός από την αρχή που είχα κάποιες απώλειες δοκιμάζοντας άλλα είδη στην συνέχεια όλα πήγαν περίφημα και φυσικά το 7χρονο silver dollar που έχω τώρα μέσα είναι η αδυναμία μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ποτέ δεν έκανα μετρήσεις ποτέ δεν έβαλα σκούπα βυθού κτλ μόνο καθάρισμα στο φίλτρο και αλλαγές στο νερό, μήπως έχει βρεί το ιδανικό περιβάλλον με τα άλλα 2 που είναι πλέον μαζί και αναπτύσσεται?

2) Εδω και μία ημέρα μαζί με τα 3 δολλάρια και το πλακόστομο που παρέλειψα να αναφέρω έβαλα και 2 γκουράμι

παρουσιάζουν μια μικρή επιθετικότητα εκατέρωθεν λέτε να υπάρξει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καθώς είναι το πρώτο μου post να χαιρετίσω όλα τα μέλη και να εκθέσω το πρόβλημα μου το οποίο έχει 2 σκέλη.

1) Έχω ένα ενυδρείο 60lt εδώ και αρκετά χρόνια 7 για την ακρίβεια. Όλα αυτά τα χρόνια είχα μέσα τα αγαπημένα μου ψάρια τα silver dollar. Εκτός από την αρχή που είχα κάποιες απώλειες δοκιμάζοντας άλλα είδη στην συνέχεια όλα πήγαν περίφημα και φυσικά το 7χρονο silver dollar που έχω τώρα μέσα είναι η αδυναμία μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ποτέ δεν έκανα μετρήσεις ποτέ δεν έβαλα σκούπα βυθού κτλ μόνο καθάρισμα στο φίλτρο και αλλαγές στο νερό, μήπως έχει βρεί το ιδανικό περιβάλλον με τα άλλα 2 που είναι πλέον μαζί και αναπτύσσεται?

2) Εδω και μία ημέρα μαζί με τα 3 δολλάρια και το πλακόστομο που παρέλειψα να αναφέρω έβαλα και 2 γκουράμι

παρουσιάζουν μια μικρή επιθετικότητα εκατέρωθεν λέτε να υπάρξει πρόβλημα?

Φίλε καλώς ήρθες.

Κατά την γνώμη μου το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για 7χρονα δολάρια τα οποία λογικά θα είναι καμιά 20αρια πόντους το καθένα.Νομίζω ότι η επιθετικότητα έχει να κάνει με τον χώρο...άσε που υπάρχουν άλλα τρια ζωντανά (αυτά σε τί μέγεθος είναι?).

Φιλικά Χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο μεγάλο είναι περίπου 10cm το δολλάριο, τα γκουράμι είναι μικρά όπως και τα άλλα 2 δολλάρια τα οποία είναι σε νεαρή ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις φωτό του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι εικόνες με το ενυδρείο μου και το δολλάριο.

http://imageshack.us/photo/my-images/854/dsc08528z.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/840/dsc08529m.jpg/

Οποιαδήποτε συμβουλή για βελτίωση του ενυδρείου μου καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμμμμμ....

γεμισε το μεχρι επανω!

βαλε φυτακια και κανα ξυλο!

καιιιι.......αυτα απο εμενα

α..και να μην ξεχασω καλη επιτυχεια :)

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμμμμμ....

γεμισε το μεχρι επανω!

βαλε φυτακια και κανα ξυλο!

καιιιι.......αυτα απο εμενα

α..και να μην ξεχασω καλη επιτυχεια :)

ευχαριστώ john θα κάνω μια προσπάθεια με όσα μαθαίνω εδώ και όσα μου συστήνουν και θα ανεβάσω φώτο με το αποτέλεσμα. Το πριν και το μετά δηλαδή :(

Link to comment
Share on other sites

Ξύλα βάλε,φυτά μπορείς να βάλεις ως τροφή για το δολάριο... :)

Είσαι αποφασισμένος να κρατήσεις αυτή τη σύνθεση;Θα έχεις προβληματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ξύλα βάλε,φυτά μπορείς να βάλεις ως τροφή για το δολάριο... :)

Είσαι αποφασισμένος να κρατήσεις αυτή τη σύνθεση;Θα έχεις προβληματάκια.

Foti κάπου διάβασα εδώ ότι τα δολλάρια αν έχεις φυτεμένο δεν αφήνουν τίποτα δεν ξέρω αν ισχύει.

Εννοείς θα έχω πρόβλημα επειδή είναι μικρό το ενυδρείο όταν μεγαλώσουν τα υπόλοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...