Jump to content

STERBAI vs ΓΛΥΦΤΗΣ


Recommended Posts

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟ ΤΕΑΜ!!! :blink:

ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ STERBAI. ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΓΛΥΦΤΗΣ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ).ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΟΣΤΕΝΟ,5cm ΜΗΚΟΣ,ΣΤΑΧΤΗ ΧΡΩΜΑ ΜΕ ΚΑΘΕΤΕΣ ΣΚΟΥΡΕΣ ΡΙΓΕΣ.ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ,ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ, ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ Η ΟΥΡΑ ΤΟΥ STERBAI ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ!!!!! :ballistic: ΤΟ ΨΑΡΙ ΕΙΧΕ ΚΡΥΦΤΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΙΣΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΕ. :blush: ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΕΣ ΞΕΨΥΧΗΣΕ... :)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΕΘΗΚΕ Ο ΓΛΥΦΤΗΣ? :thumbup:

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΝ (7 ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ) ΚΑΙ ΕΝΑΣ PLECO.

ΦΙΛΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για τον κλασσικο "γλυφτη",φυσικα και ειναι υποπτος για την επιθεση!!!Πιστεψε με δεν ειναι και απο τα πιο ημερα ψαρια ,ειδικα αν ειναι μεγαλουτσικος!!!Παντα μιλαμε για τον κοινο γλυφτη και οχι για pleco,ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα nidal :blush:

Ναι μιλαμε για τον ΄'κλασικο΄' γλυφτη (οχι pleco)και μπορω να πω οτι δεν ειναι και μικρουτσικος..... :ballistic:

Να αρχισω να ανυσηχω δηλαδη?? Υπαρχει περιπτωση να εχω και αλλες απωλειεσ λογο τησ συμπεροφορας του?Ηδη μεσα στο ενυδρειο συνηπαρχει με νεον και σκαλαρια....παντως μεχρι στιγμης δεν εχει γινει κατι τραγικο οσο αφορα ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ!!!!ολα πανε καλα. :blink: Αν δω κατι τετοιο,θα πρεπει να τον βγαλω απο το ενυδρειο?

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι CAE (Gyrinocheilus aymonieri) είναι πιθανό να σου βγει πολύ επιθετικό και να δημιουργεί προβλήματα στα άλλα ψάρια. Μέχρι και να τα ρουφάει με το στόμα του! Και να τους κάνει ζημιές έτσι.

Δεν είναι όλοι βέβαια "τομάρια". αλλά έχει αρκετές πιθανότητες. Εγώ έχω 4 από αυτούς και οι 2 είναι... εγκληματίες! :blink:

Αλλά δεν τους αλλάζω με τίποτα, γιατί είναι ψάρια μου... Απλώς τα έχω βάλει σε ενυδρεία που δεν μπορούν να κάνουν ζημιές.

Ασε που τα θεωρώ έξυπνα ψάρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα filoxenos :) .Θα κοιταξω να ανεβασω μια φωτο με τον ΄κυριο΄που μας ταλαιπωρει :blink: και για να μπορεσετε να καταλαβετε και εσεις. :ballistic: η φωτο που δειχνεις του μοιαζει αρκετα με την διαφορα οτι εχει μια μαυρη ριγα,οριζοντια στο κορμι του που ξεκιναει απο το κεφαλι και φτανει μεχρι την ουρα. Θα κοιταξω να την ανεβασω γρηγορα την φωτο παιδια!

Σας ευχαριστω :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα filoxenos :) .Θα κοιταξω να ανεβασω μια φωτο με τον ΄κυριο΄που μας ταλαιπωρει :blink: και για να μπορεσετε να καταλαβετε και εσεις. :ballistic: η φωτο που δειχνεις του μοιαζει αρκετα με την διαφορα οτι εχει μια μαυρη ριγα,οριζοντια στο κορμι του που ξεκιναει απο το κεφαλι και φτανει μεχρι την ουρα. Θα κοιταξω να την ανεβασω γρηγορα την φωτο παιδια!

Σας ευχαριστω :blush:

Αν είναι αυτός εδώ, είναι ίδιοι, μόνο που ο πρώτος είναι αλφινάκι... και έχω παρατηρήσει στους 6 συνολικά που πέρασαν από μένα, ότι οι αλφινικοί είναι πιο επιθετικοί από τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως τα corydoras ... με ελάχιστες εξαιρέσεις ... είναι καλά να τα έχουμε σε ομάδες των τουλάχιστον 3 και ιδανικά των 6 ατόμων. Έτσι τα ψάρια είναι πόλυ ποιο ευτυχισμένα και εμείς μπορούμε να παρατηρήσουμε την πραγματική συμπεριφορά αυτών των πολύ χαριτωμένων και χρήσιμων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα δεν μου ειχε δημιουργησει κανενα προβλημα με τα υπολοιπα ψαρια!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτός εδώ, είναι ίδιοι, μόνο που ο πρώτος είναι αλφινάκι... και έχω παρατηρήσει στους 6 συνολικά που πέρασαν από μένα, ότι οι αλφινικοί είναι πιο επιθετικοί από τους άλλους.

Ναι filoxenos αυτος ειναι ο υποπτος :angry2: .Τον εχω βγαλει καποιες φωτο αλλα με προλαβες!!!

Εχω αρχισει να ανυσηχω με τον τυπο <_< .Τον παρατηρω καιρο τωρα και δεν ξερω κατι εχει αλλαξει.Πριν λιγες μερες εχασα εναν αρλεκινο.Μολονοτι τισ προσπαθειες δεν τον βρηκα πουθενα.Μολις το προηγουμενο βραδυ τα παρατηρουσα,ηταν ολα ΄παροντα΄ τα ψαρια και το πρωι εψαχνα απεγνωσμενα το βρω το ψαρι!!!Εστω και νεκρο.... :angry2: Αλλα τιποτα.Ουτε ενα λεπι....Φοβαμαι οτι εχει αρχισει και γινεται πολυ επικινδυνο....

Μηπως να τον εβγαζα απο το ενυδρειο?

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο περίφημος CAE (Gyrinocheilus aymonieri, Chinese Algae Eater). Είναι σχετικά επιθετικό ψάρι!

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=645

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile47.html

An easy fish to care for, they are vegetarian in nature but will accept flake food supplemented with algae wafers. Some say they are a fantastic algae eater and will make short work of any found in your tank. Younger specimens are suitable for a community set up. As they get older then tend to become more and more aggressive among themselves and even other tank inhabitants. One interesting adaptation of this fish is in its respiration. When it is attached to a rock or other object with its sucking disk the water for respiration enters through a small hole in the upper corner of its gill slit. This way the fish can stay attached in strong currents. Not the best choice in algae removal or community set ups this fish should be purchased with caution.

http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/algeater.htm

This fish is often purchased as an algae eater for smaller community tanks, for which it is not really suitable. Firstly, it grows larger than many realise, and secondly, it has a tendency to become aggressive when older. In the limited confines of a small tank, it may terrorise other aquarium inhabitants. In addition, they often become less inclined to eat algae as they grow, particularly if other food sources are available.

Link to comment
Share on other sites

... Μηπως να τον εβγαζα απο το ενυδρειο?...

Θα σου έλεγα ότι πριν προχωρήσεις σε τέτοια ή οποιαδήποτε άλλη κίνηση "εναντίον" του, να σιγουρευτείς 100% ότι ευθύνεται για το οτιδήποτε, για να μην πέσει θύμα της - πολλές φορές - ανθρώπινης ιδεοληψίας. Για να χαθεί το ψάρι σε ένα βράδυ, μου φαίνεται δύσκολο να έχει ευθύνη ο συγκεκριμένος.

Τι διαφορά μεγέθους είχαν?

Συνήθως δεν τα τρώνε, αλλά τους επιτίθενται και τα ρουφάνε με την βεντούζα τους, δημιουργώντας τους πληγές (μόνο σε περιπτώσεις με επιθετικό χαρακτήρα). Ετσι το "θύμα" μπορεί να εκδηλώσει κάποια μόλυνση από το τραύμα ή το στρες. Και αυτό συνήθως γίνεται μόνο σε ανταγωνιστικά ψάρια, απ' όσο ξέρω και απ' όσο έχω δει και στα δικά μου. Αν φροντίζεις να ταΐζεται κανονικά (συνήθως όταν μεγαλώσουν δεν τρώνε άλγες πλέον, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) και να μην είναι σε περιβάλλον πολύ ανταγωνιστικό, μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ο συγκεκριμένος της φωτό (Μπάμπης) είναι 13 cm και συμβιώνει περίφημα με ζωοτόκα. Το μόνο που μου ζητάει επίμονα μέρα παρά μέρα, είναι μισή ταμπλέτα σπιρουλίνας... Και φυσικά, άνετο χώρο λόγω μεγέθους. <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΘΤι διαφορά μεγέθους είχαν?

Καλημερα filoxenos <_<

Η διαφορα μεγεθους μπορω να πω οτι ηταν καπως μεγαλη.Ο γλυφτης ειναι 9cm και ο αρλεκινος με το ζορι 1cm!!!!! Δεν ξερω αν ειμαι προκατηλημενος με το CAE αλλα στον παρελθον ειχα τυχει να τον βρω πανω σε εναν pleco που ειχα :angry2: ,να ενοχληται ο pleco, να πηγαινει αλλου και να τον ακολουθει και να ξανακαθεται πανω του. Και αλλη μια φορα να κολυμπαει στις μεσαιες ζωνες του ενυδρειου και να προσπαθει να μενει ακινητος εκει :angry2: .Δεν ξερω τι μπορει να εγινε,αλλα και εγω δεν εκανα κατι.Θελω να τονισω οτι στο θεμα φαγητου πιστευω οτι ειμαι οκ.Μια ταμπλετα σπιρουλινα καθε 2 μερες μιας και εχω 2 ψαρια βυθου.(η ταμπλετα ειναι σχεδον σαν 10λεπτο του ΕΥΡΩ) Μεχρι στιγμης τα πραγματα πανε καλα στο ενυδρειο και δεν εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα.Θα με χαλασει καπως αν χρειαστει να βγει,λογο μιας και ειναι ο πρωτος ενοικος απο τοτε που ξεκινησε το συγκεκριμενο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! :welcome:

Θελω να διορθωσω κατι στην προηγουμενη δημοσιευση που εκανα.Το μεγεθος του ψαριου ειναι 5cm και οχι 9!!Το ειδα τωρα που το ξαναδιαβαζα.Λοιπον νατος ο κυριος που με ταλαιπωρησε....

Παντως δεν εχει δημιουργηθει προβλημα τις τελευταιες εβδομαδες....

post-2255-1165653256_thumb.jpg

post-2255-1165653306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν τους αλλάζω με τίποτα, γιατί είναι ψάρια μου... Απλώς τα έχω βάλει σε ενυδρεία που δεν μπορούν να κάνουν ζημιές.

Ασε που τα θεωρώ έξυπνα ψάρια.

Ουτε εγω το αλλαζω!!! :welcome:

Ειναι το πρωτο ψαρακι που εβαλα μεσα στο ενυδρειο μου, και εχει αντεξει πολλα εδω και 3,5 χρονια περιπου!

Με την τροφη του δεν ειχα ποτε προβλημα, τροει οτι περισσευει και καθαριζει πολυ καλα την αλγη! δεν εχει επιτεθει ποτε σε αλλο ψαρι, ειναι πολυ ηρεμος!! πρεπει να επεσες σε περιπτωση.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγώ ειχα μεινει με την εντύπωση πως ο πλέκος ειναι ο κλασικός γλύφτης, αυτός που βρίσκεις σε ολα μα ολα τα μαγαζιά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...