Jump to content

σκαλαρια


thanashs

Recommended Posts

παιδες χαιρετω και καλησπεριζω την ομορφη παρεα tou AQ........

να κανω μια ερωτηση

οπως εχω πει και σε αλλο θεμα εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρων και μεσα υπαρχουν 4 σκαλαρια τα 2 ειναι σιγουρα ζευγαρι....ο αρσενικος του ζευγαριου ολο κανει επιθεσεις στα αλλα 2 και αυτο εχει ως αποτελεσμα να καθονται σε μια γωνια και να βγενουν μονο την ωρα του φαγητου.......και την ωρα εκεινη αν προλαβουν να φανε γιατι ο μεγαλος αρσενικος θα προτιμησει να μην φαει και να διωξει τα 2 σκαλαρια μακρυα......αν και το σκορπιζω το φαγητο.....υπαρχουν ακομα 2 pleco & 2 clown και 4 ψαρακια τα οποια δεν ξερω τι ειναι..........βαζω κ φοτο ο αρσενικος μ

το ζευγαρι μ

τα 4 μικρα που δεν ξερω τι ειναι

τα 2 σκαλαρια που ειναι μονιμος στη γωνια

μια του ενυδρειου

λοιπον τι λετε να βγαλω τα 2 σκαλαρια και ν αφησω μονο το ζευγαρι???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απολογούμαι αν θα βγω λιγο εκτος θέματος...αλλα εκινο το φυτο που κυρίαρχη στην πλατη πιο ειναι? :)

Link to comment
Share on other sites

απολογούμαι αν θα βγω λιγο εκτος θέματος...αλλα εκινο το φυτο που κυρίαρχη στην πλατη πιο ειναι? :)

Cabomba caroliana πρεπει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Cabomba caroliana πρεπει να ειναι.

Το φυτό είναι Limnophila Sessiliflora που λέει ο Θανάσης πιο πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

an mporwei kiolas kapoios na m pei ti psaria einai ayta sthn 3 foto

Νομίζω πως είναι Hasemania Nana (Silver Tipped tetra), αν μπορείς βάλε μια πιο καλή φωτό.

http://aquazone.gr/index.php?ind=fishplant...ew&iden=738

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Cabomba caroliana πρεπει να ειναι.

:):( thanks αυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

:):( thanks αυτο ειναι.

Φίλε Χρήστο το φυτό παραπάνω δεν είναι cabomba είναι limnophila sessiliflora το οποίο μοιάζει αρκετά με cabomba αλλά δεν είναι.

Εγώ του τα έχω δώσει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο το φυτό παραπάνω δεν είναι cabomba είναι limnophila sessiliflora το οποίο μοιάζει αρκετά με cabomba αλλά δεν είναι.

Εγώ του τα έχω δώσει :)

:(:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι Hasemania Nana (Silver Tipped tetra), αν μπορείς βάλε μια πιο καλή φωτό.

http://aquazone.gr/index.php?ind=fishplant...ew&iden=738

[/quo

αυτα ειναι τα ψαρια φιλε μ......thnx

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εδιωξα τα 2 ασπρα σκαλαρια και κρατησα τα μαυρα που ειναι ζευγαρι μαζι με 2 πλεκο 2 κλοουν και τα 4 μικρα που ειναι στην 3 φοτο στο πρωτο ποστ.........υπαρχει περιπτωσει να δω γεννα????

Link to comment
Share on other sites

πως αλλιώς εκρινες ότι είναι ζευγαρι;

Link to comment
Share on other sites

ο αρσενικος εχει το καρουμπαλο ενω η θυλικια οχι και τοπαιδι που τα ειχα παρει εδω απο το φορουμ μ τοειχε πει οτι ειναι ζευγαρι με γεννες και τα πουλουσε ως ζευγαρι :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το καρούμπαλο δεν νομίζω να ισχύει... μονο εαν δεις τα οργανα αναπαραγωγης μπορεις να εισαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

το παιδί που τα πήρα μου είπε ότι ήταν ήδη ζευγάζι και είχαν κάνει γέννες σε αυτόν, αλλά καμία πετυχημένη λόγω λάθους ph στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εδιωξα οτι ψαρι υπηρχε μεσα στο 200αρι και κρατησα μονο τα 2 σκαλαρια......το εκανα ααυτο με την ελπιδα να δω καμια γεννα.........το ενυδρειο μ φενεται ομως πολυ αδειο......

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο αρσενικος απο εχθες που εφυγαν ολα τα ψαρια και εμειναν μεσα μονο τα 2 σκαλαρια τα μουστακια του εχουν γινει γαλαζια........σημενει κατι αυτο?????

ευχαριστω πολυ....Θανασης

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα τους εβαλα ενα πλεξιγκλας στη μια μερια του ενυδρειου και στην αλλη μια πετρα σχιστοληθο νομιζω.......καλαα εκανα ή ηταν λαθος κινηση????

παιδια βοηθηστε με λιγο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πετρα σχιστοληθο νομιζω.......καλαα εκανα ή ηταν λαθος κινηση????

ο σχιστολιθος δεν θα σου ανεβασει σκληροτητα...?στο λεω καθως δεν χρειαζεται πολυ σκληρο νερο στην αναπαραγωγη τους....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...