Jump to content

Πετρες μη ασβεστολυθικες


Recommended Posts

Φιλοι μου μηπως εχετε καμια ιδεα τι πετρες μη ασβεστολυθικες μπορω να βρω εκτως απο λαβα?Ολες οι πετρες απο παραλια ειναι ασβεστολυθικες,βασικα οσες εχω εδω στο σπιτι και δοκιμασα με ακουαφορτε αφρισαν σαν τρελες.Τις θελω για μονομαχοενυδρειο

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις σχιστόλιθο σε κομμάτια. Μπορείς επίσης στην παραλία να βρεις κάποιες πέτρες που δεν αφρίζουν. Αυτές είναι πυριτικές και λέγονται κερατόλιθοι. Μπορείς να βάλεις γρανίτες, βασάλτες... (εκτός αν με τον όρο λάβα εννοείς αυτά).

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις σχιστόλιθο σε κομμάτια. Μπορείς επίσης στην παραλία να βρεις κάποιες πέτρες που δεν αφρίζουν. Αυτές είναι πυριτικές και λέγονται κερατόλιθοι. Μπορείς να βάλεις γρανίτες, βασάλτες... (εκτός αν με τον όρο λάβα εννοείς αυτά).

Με τον ορο λαβα εννοω αυτη στην παρακατω φωτο.Δηλαδη βασαλτης και γρανιτης ειναι μη ασβεστολυθικες πετρες?

post-26285-1310809279_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη βασαλτης και γρανιτης ειναι μη ασβεστολυθικες πετρες?

Ναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα ψαξω να βρω κατι τετοιο,ετσι και αλλιως θελω μικρα βοτσαλα,θα ψαξω και σε παραλια μηπως βρω και αλλα.Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα ψαξω να βρω κατι τετοιο,ετσι και αλλιως θελω μικρα βοτσαλα,θα ψαξω και σε παραλια μηπως βρω και αλλα.Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες :thumbup:

Φίλε εγώ πηρα δείγμα από βασάλτη 1-2mm από κατάστημα με φυσικές πέτρες και άφρισε (λίγο)

Από ότι είδα όμως το δείγμα είχε και κάτι λευκά πετραδάκια που μπορεί να αφριζαν αυτά. :)

Όφειλα να στο πω.

:(

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα ψαξω να βρω κατι τετοιο,ετσι και αλλιως θελω μικρα βοτσαλα,θα ψαξω και σε παραλια μηπως βρω και αλλα.Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες :(

Κωστα εαν θες μικρα κομματια σχιστολιθου εχει εδω κοντα σε μενα :)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εαν θες μικρα κομματια σχιστολιθου εχει εδω κοντα σε μενα :)

Ναι μικρα κομματια θελω γιατι τι ενυδρειο ειναι μικρο.Σε ποιο μερος εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα δοκίμασε απο κανένα ποτάμι παρά την παραλία. Εγώ όποτε έψαξα σε ποτάμι βρήκα και ωραία στρόγγυλα βότσακα και δεν άφριζαν.

Δες το.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα δοκίμασε απο κανένα ποτάμι παρά την παραλία. Εγώ όποτε έψαξα σε ποτάμι βρήκα και ωραία στρόγγυλα βότσακα και δεν άφριζαν.

Δες το.

Συμφωνω.Εχω βρει εξαιρετικες μη ασβεστολιθικες πετρες σε ποταμια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μικρα κομματια θελω γιατι τι ενυδρειο ειναι μικρο.Σε ποιο μερος εισαι?

Πριν πας σε ποταμια περασε απο Αγια Βαρβαρα να παμε να διαλεξεις :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις σχιστόλιθο σε κομμάτια. Μπορείς επίσης στην παραλία να βρεις κάποιες πέτρες που δεν αφρίζουν. Αυτές είναι πυριτικές και λέγονται κερατόλιθοι. Μπορείς να βάλεις γρανίτες, βασάλτες... (εκτός αν με τον όρο λάβα εννοείς αυτά).

Ρε συ Αποστολε που μπορει να βρει κερατολιθο?? :thumbup:

ΠΕραν της πλακας.... μπορεις να μας πεις σε πια βουνα τις αττικης μπορουμε να βρουμε ψαμμίτη η σχιστόλιθο??

Φίλε εγώ πηρα δείγμα από βασάλτη 1-2mm από κατάστημα με φυσικές πέτρες και άφρισε (λίγο)

Από ότι είδα όμως το δείγμα είχε και κάτι λευκά πετραδάκια που μπορεί να αφριζαν αυτά. :)

Όφειλα να στο πω.

:(

Αφρισαν επειδη ειχαν σκονη απο την ασβεστολιθηκη αμμο που σηκωνε ο αέρας απο γυρο.

Για να δουμε αν μια πετρα τελικα ειναι ή δεν είναι τη σπαμε και ριχνουμε στο κομματι που εσπασε. Επισης ειμαι εναντιον του οποιουσδηποτε υγρου πέραν του HCl για τετοιου είδους δικιμή. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αφρισαν επειδη ειχαν σκονη απο την ασβεστολιθηκη αμμο που σηκωνε ο αέρας απο γυρο.

Για να δουμε αν μια πετρα τελικα ειναι ή δεν είναι τη σπαμε και ριχνουμε στο κομματι που εσπασε. Επισης ειμαι εναντιον του οποιουσδηποτε υγρου πέραν του HCl για τετοιου είδους δικιμή. :(

υδροχλωρικό οξύ χρησιμοποίησα φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...