Jump to content

Oscar


yoloris

Recommended Posts

καλησπερα παιδια πρόσφατα πηρα 2 μωρα οσκαρ και εφτιαξα το καινουργιο μου ενυδρειο 125λιτρα.. εβαλα ασπρη άμμο καινουργιο φιλτρο εξωτερικο και θελω να ρωτησω ¨τα οσκαρ κανουν πολυ βρομια και συνεχεια βαζω σκουπα γιατι φενεται πολυ η βρομια πανω στην αμμο .. αυτο φταει απο την τροφη?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να τα κρατησεις 2-3 μηνες στο 125αρι και μετα θα τα βαλεις σε 600αρι καλως,αλλιως δωστα πισω.

Αυτα τα ψαρια μεγαλωνουν και λερωνουν πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να τα κρατησεις 2-3 μηνες στο 125αρι και μετα θα τα βαλεις σε 600αρι καλως,αλλιως δωστα πισω.

Αυτα τα ψαρια μεγαλωνουν και λερωνουν πολυ :thumbup:

Δίνουν και κάτι κουτουλιές στα τζάμια.

:):(

Link to comment
Share on other sites

lol :) δηλδη ειναι φυσιολογικα η βρωμια??????

Link to comment
Share on other sites

αααα και με τι αλλο ψαρι κανει μαζι το οσκαρ?

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να βαλεις και αλλο?Αυτο το μωρακι που ειναι τωρα γινετε 30+ποντους .Αν τα αγαπας και θελεις το καλο τους δωστα πισω.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω φιλε εχω σκοπο να παρω μεγαλο ενυδρειο απλος θελω να ξερω με τι κανουν τα οσκαρ .. θελω να βαλω και 2 γλιφτρες για να καθαριζουν το ενυδρειο μ

Link to comment
Share on other sites

το ξερω φιλε μου και γιαυτο θα παρω ενα πιο μεγαλο απλός θελω να μαθω με τι ψαρια κανουν γτ θελω να βαλω και 2 γλιφτρες να καθαριζουν το ενυδρειο μ

Link to comment
Share on other sites

O γλειφτης (pleco) δεν καθαριζουν τα ενυδρεια,ειναι αλγοφαγα και αυτα γινονται 35-40 ποντους.Οταν θα παρεις το μεγαλο τοτε τα βαζεις μεσα αλλα τωρα δεν κανουν για το ενυδρειο σου.

Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου είσαι πολυ λάθος , δε το ξέρεις τώρα αλλα θα το καταλάβεις κάποια στιγμή,τα ίδια λαθοι όλοι τα κάναμε, απλώς το δικό σου είναι πολύ ακραίο, λοιπόν τα 2 oscar και εφόσον είναι ζευγάρι μπαίνουν σε ενυδρείο με μήκος 1,80 m δηλαδή 800 lt :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου είσαι πολυ λάθος , δε το ξέρεις τώρα αλλα θα το καταλάβεις κάποια στιγμή,τα ίδια λαθοι όλοι τα κάναμε, απλώς το δικό σου είναι πολύ ακραίο, λοιπόν τα 2 oscar και εφόσον είναι ζευγάρι μπαίνουν σε ενυδρείο με μήκος 1,80 m δηλαδή 800 lt :)

:(:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το ξερω φιλε εχω σκοπο να παρω μεγαλο ενυδρειο απλος θελω να ξερω με τι κανουν τα οσκαρ .. θελω να βαλω και 2 γλιφτρες για να καθαριζουν το ενυδρειο μ

¨Αμα έχεις άσπρη άμμο κάτω ο μόνος τρόπος κατά την γνώμη μου για να μην γεμίζει μπίχλα είναι να βάζεις πολύ συχνά σκούπα και νά περνες καμιά γαρίδα εμένα με βοήθησαν πολύ στον καθαρισμό!Όσο για την σύνθεση μπορείς να τα βάλεις με πολλές αμερικάνες όπως severum,silver dollar κλπ.Πάντως άμα θές να τα δείς σε όλο το μεγαλείο τους (γιατί εκτός των άλλων είναι και πανέξυπνα) καλύτερα να τα έχεις μόνα τους και να αυξήσεις και τα λίτρα σου κάποια στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

¨Αμα έχεις άσπρη άμμο κάτω ο μόνος τρόπος κατά την γνώμη μου για να μην γεμίζει μπίχλα είναι να βάζεις πολύ συχνά σκούπα και νά περνες καμιά γαρίδα εμένα με βοήθησαν πολύ στον καθαρισμό!Όσο για την σύνθεση μπορείς να τα βάλεις με πολλές αμερικάνες όπως severum,silver dollar κλπ.Πάντως άμα θές να τα δείς σε όλο το μεγαλείο τους (γιατί εκτός των άλλων είναι και πανέξυπνα) καλύτερα να τα έχεις μόνα τους και να αυξήσεις και τα λίτρα σου κάποια στιγμή!

για να ξερουμε τι λεμε :(

Και τα υπολοιπα που λες ,μαλλον δεν διαβασες το ποστ του φιλου που λεει οτι εχει 120 λιτρα μονο.Και τα δολαρια ειναι ψαρια υφαλμυρου νερου φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Καμια γαριδα.............. :):thumbup::thumbup:

Ωραιος μεζες!!!

Εχω Οσκαρ και ο Κιχλιδατος με καλυπτει στις απαντησεις οποτε εαν οντως εχεις σκοπο να κρατησεις αυτα τα υπεροχα πλασματα :( σκεψου τα λιτρα και πολυ καλη μηχανικη φιλτρανση! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

για να ξερουμε τι λεμε :(

Και τα υπολοιπα που λες ,μαλλον δεν διαβασες το ποστ του φιλου που λεει οτι εχει 120 λιτρα μονο.Και τα δολαρια ειναι ψαρια υφαλμυρου νερου φιλε μου :)

hahah τι δείχνεις στα παιδιά κυχλιδατε ,τα τρομαξες τώρα!?

Link to comment
Share on other sites

¨Αμα έχεις άσπρη άμμο κάτω ο μόνος τρόπος κατά την γνώμη μου για να μην γεμίζει μπίχλα είναι να βάζεις πολύ συχνά σκούπα και νά περνες καμιά γαρίδα εμένα με βοήθησαν πολύ στον καθαρισμό!Όσο για την σύνθεση μπορείς να τα βάλεις με πολλές αμερικάνες όπως severum,silver dollar κλπ.Πάντως άμα θές να τα δείς σε όλο το μεγαλείο τους (γιατί εκτός των άλλων είναι και πανέξυπνα) καλύτερα να τα έχεις μόνα τους και να αυξήσεις και τα λίτρα σου κάποια στιγμή!

Προσωπικα πιστευω πως τα συγκεκριμενα ψαρια,λογω και του χαρακτηρα τους,τα χαιρεται καλυτερα καποιος μονα τους στο ενυδρειο.

Μεγαλωνουν πολυ ομως και θελουν λιτρα και μηκος ενυδρειου.

Οσο για γαριδες........δε νομιζω Τακη!!!! :):(:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες :) το μονο που θελω ειναι να βαλω αλλο ενα ψαρακι μεσα για τις βρομιες υπαρχει καποιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ποιο οεοοοοοοοοοοοοοοο??? :)

μαλλον την σκοθπα βυθου εννοει φιλε μου!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

οσκαρ χωρις βρωμιά είναι μηχανικός με καθαρά νύχια. δεν γίνεται. Την βρωμιά δεν θα στην καθαρίσει ψαράκι, το φίλτρο σου θα την καθαρίσει και εσύ ο ίδιος με σκούπα βυθού.

Γαρίδες με όσκαρ, μόνο αν θες να του πεις και καλή όρεξη.

Για άλλα είδη που ρώταγες για συγκάτοικους (και πάντα ανάλογα με τα διαθέσιμα λίτρα) μπορείς να βάλεις ενήλικα convicts (δεν έχω εμπειρία αλλά στο εξωτερικό το κάνουν πολλοί) ή θα περάσεις σε μεγάλες αμερικάνικες κιχλίδες τύπου jaguar, red/green terror κ.α. δυνατά ψάρια δηλαδή που δεν θα ψωφίσουν με τις πρώτες ψιλές. Αλλά βέβαια για να βάλεις με 2 οσκαρ άλλες κιχλίδες μιλάμε τουλάχιστον για 1000λιτράκια γυάλα, με σοβαρή φίλτρανση και πολύ διαχωριστικό και κρυψώνα. Αν θες να έχεις και φυτά στο ενυδρείο, τότε από μικρά να συνηθίσουν τα φυτά, τα φυτά θα είναι ή δεμένα ή καλά θαμένα (μήν σου πώ και σε γλαστράκια) ε και δεν θα περιμένεις να είναι και σαν μποστάνι το ενυδρείο σου.

Α και κάτι ακόμα που έχει σχέση με το βίντεο που σου σηκώσανε με το αλμπίνο. Αν χωράει στο στόμα το όσκαρ πιθανότατα να το φάει και μήν σου φανεί περίεργο να έχει ψόφιο ψάρι στο στόμα για καμμιά βδομάδα. Δωστου χρόνο να χωνέψει.

Πάντως αν έχεις την δύνατότητα για μεγάλο ενυδρείο τα όσκαρ είναι μονόδρομος για μένα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=A-XhAfpMoo4...feature=related

http://www.youtube.com/user/AtlasHBS#p/u/5/ovB5MssQ0CA

προσπαθηστε να αποφυγετε τετοια λαθη,,,ποσο υγειες και χαρουμενο να ειναι το συγκεκριμενο οσκαρ?????

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...