Jump to content

βοτσαλα απο παραλια


Recommended Posts

guys μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου μερικα βοτσαλα απο την παραλια? :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν εχεις ψαρακια που θελουν σκληρα νερα,κατα κανονα ειναι ασβεστολυθηκες πετρες :)

Link to comment
Share on other sites

το χαρεμακι μου απο μολυ..1 αρσ-2 θυληκα ενα αρσενικο γκαμπακι συν 1Corydoras albino 1 golden apple snail α και τα 2 μωρακια μολυ...22 ημερων.... :) ..αυτα.....

Link to comment
Share on other sites

ισως στο κορυντορας να μην αρεσει,αλλα για τους αλλους καλα ειναι.... :)

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην εχω προβλημα...3 βοτσαλακια ειναι περιπου 3-4 εκατοστα το καθε ενα... :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε, αν και corys με ζωοτοκα δεν συνηθιζεται..

Link to comment
Share on other sites

ωχ..εχω κανει γκαφα δηλαδει?περιπου 1,5 μηνα που τα εχω μαζι δεν εχω δει παντως κατι ανυσηχιτικο.............

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 3-4 βοτσαλάκια για διακοσμητικούς λόγους δεν πιστεύω οτι θα συμβεί και τίποτα που θα ανατρέψει τα δεδομένα του ενυδρείου σου. :):(

Link to comment
Share on other sites

Τι μετρήσεις έχεις τώρα;Δε νομίζω οτι θα τις επηρεάσουν.

Link to comment
Share on other sites

μολις τα τοποθετησα...θα κανω μετρισεις σε κανα 2ωρο...αν και εγω δεν πιστευω να συμβει κατι...4 βοτσαλακια εβαλα τελικα..αρκετα μικρα...

Link to comment
Share on other sites

μολις τα τοποθετησα...θα κανω μετρισεις σε κανα 2ωρο...αν και εγω δεν πιστευω να συμβει κατι...4 βοτσαλακια εβαλα τελικα..αρκετα μικρα...

τα επλυνες με καποιο τροπο πριν τα βαλεις στο ενυδρειο σου ?

Link to comment
Share on other sites

τα εχω βρασει 2 φορες..και μετα καλο ξεπλημα και στεγνωμα στον ηλιο......ελπιζω να μην εχω προβλημα....αν και απο οτι βλεπω δεν εχει επιρεασει τα ψαρακια μου...ακομα τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ για την ωρα..οι μετρισεις μου ειναι φυσιολογικες...ουφ μου εφυγε ενα βαρος...... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να αλλάξει κάτι σε 2 ώρες... Όταν λες φυσιολογικές;

Έκανες τεστ με ξύδι ή aquaforte;Να σου φύγει η απορία...

Link to comment
Share on other sites

με ακουαφορτε..οταν εριξα πανω αφρησε πολυ λιγο...αλλα μετα οσο εριχνα δεν αφριζε.....υποθετω οτι το πρωτο αφρισμα μπορει να ηταν απο την χρηση του ακουαφορτε..γιατι μετα δοκιμασα και πανω στον νυπτηρα και αφρισε λιγο και εκει.....

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ξυδι?υπαρχει τροπος να τις ελενξω και με το ξυδι?τι αντιδραση θα εχουν εαν ειναι ασβεστολιθηκες και τους ριξω ξυδι...

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια που ειχες με το aquaforte.

Αλλα με το aquafotre εχω ακουσει και κανεις καλητερη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

τελικα την πατησα..εχασα το αρσενικο γκαμπακι μου και ενα μαυρο μολλυ θυληκο..ευτηχως ειχε προλαβει να γεννησει και ετσι εχω το κουτσουβελο απο αυτη..εβγαλα αμεσως ολα τα βοτσαλα εκανα μια αλαγη νερου περιπου στο 50%...εχουν περασει 4 ωρες απο την στιγμη που εκανα ολα αυτα και μεχρι στιγμης ολα πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

τελικα την πατησα..εχασα το αρσενικο γκαμπακι μου και ενα μαυρο μολλυ θυληκο..ευτηχως ειχε προλαβει να γεννησει και ετσι εχω το κουτσουβελο απο αυτη..εβγαλα αμεσως ολα τα βοτσαλα εκανα μια αλαγη νερου περιπου στο 50%...εχουν περασει 4 ωρες απο την στιγμη που εκανα ολα αυτα και μεχρι στιγμης ολα πανε καλα...

Κανε μετρησεις να δουμε γιατι μπορει να μη φταινε τα βοτσαλα

Link to comment
Share on other sites

pH: 7.1

Γενική σκληρότητα (GH): 9

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 11

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 12.2

Φωσφορικά (PΟ4): -

Θερμοκρασία (°C): 26.5c

λοιπον?

Έγινε επεξεργασία - aggelonias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...