Jump to content

απορια για στρωσιμο ενυδριου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

εχω μερικες αποριες για το στρωσιμο του ενυδρειου!

εχω βαλει ενα μονομαχο σε ενα ενυδριο 25lt με θερμοστατη στους 24 C

για να βαλω φιλτρο (που θελει στρωσιμο) τι πρεπει νακανω??

Και τι εννοουμε με το "στρωσιμο" του φιλτρου?

Link to comment
Share on other sites

- Δες εδώ για τον ΚΥΚΛΟ του ΑΖΩΤΟΥ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

- Για το στρώσιμο δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Εγω δεν εκανα παντως στρωσιμο, τον ειχα βαλει μεσα απο την πρωτη μερα που πηρα το ενυδρειο και δεν ειδα κανενα προβλημα. Απλα ακολουθησα πιστα τις οδηγιες που ηταν με το ενυδρειο. Διπλη ποσοτητα αντιχλωριου-αντιστρες, διπλη ποσοτητα waste control και διπλη ποσοτητα cycle per week. Αυτο το εκανα 3 βδομαδες αν θυμαμαι καλα, μετα αρχισα να βαζω την κανονικη δοση και ολα πηγαν θαυμασια! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εκανα παντως στρωσιμο, τον ειχα βαλει μεσα απο την πρωτη μερα που πηρα το ενυδρειο και δεν ειδα κανενα προβλημα. Απλα ακολουθησα πιστα τις οδηγιες που ηταν με το ενυδρειο. Διπλη ποσοτητα αντιχλωριου-αντιστρες, διπλη ποσοτητα waste control και διπλη ποσοτητα cycle per week. Αυτο το εκανα 3 βδομαδες αν θυμαμαι καλα, μετα αρχισα να βαζω την κανονικη δοση και ολα πηγαν θαυμασια! :)

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έκανες το σωστό. Το ότι δεν έπαθε κάτι το ψάρι

α) ήταν θέμα τύχης

β) δεν το ξέρουμε ακόμα, γιατί:

Οταν ένα ψάρι μπει σε καινούριο ενυδρείο με άστρωτο φίλτρο, από τις αμέσως επόμενες ώρες, αρχίζει να συσσωρεύεται στο νερό αμμωνία και άλλα τοξικά δηλητήρια, από τα απόβλητά του και τα υπολείμματα των τροφών - βλέπε Κύκλος του αζώτου - γιατί δεν υπάρχει η κατάλληλη βιολογία να διασπάσει αυτά τα προϊόντα σε άλλα πιο ακίνδυνα.

Αυτό έχει ΜΟΝΟ άσχημα αποτελέσματα για την υγεία του ψαριού, άλλες φορές άμεσα και άλλες φορές έμμεσα, ανάλογα και με κάποιες άλλες παραμέτρους του περιβάλλοντος του ενυδρείου. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε άλλες φορές αμέσως - με την αρρώστια ή και το θάνατο του ψαριού - και άλλες φορές ΔΕΝ τα βλέπουμε αμέσως, γιατί η ζημιά είναι μικρή. Εχει γίνει όμως... Αυτό σημαίνει κυρίως ότι έχει μειωθεί η ανθεκτικότητά του ψαριού απέναντι σε αρρώστιες και ότι έχει μικρύνει η διάρκεια που θα ζήσει μαζί μας στο ενυδρείο που το βάλαμε, σε σχέση με το πόσο και πως θα ήταν εάν δεν το υποβάλαμε σε αυτή τη διαδικασία. Και αυτά δυστυχώς, δεν αλλάζουν....

Γι αυτό, δεν πρέπει να προτείνουμε ή να διαδίδουμε τέτοιες λύσεις σε χώρους όπου μπαίνουν νέοι και άπειροι με το χόμπι του ενυδρείου και τη φροντίδα και διαχείριση ευαίσθητων ζωντανών οργανισμών όπως τα ψάρια. Γιατί μπορεί κάποιος να διαβάσει τις λάθος πληροφορίες που μεταδίδουμε, να κάνει το ίδιο λόγω άγνοιας και έτσι άθελά του, να κάνει κακό σε ένα ή περισσότερα ζωντανά πλάσματα... Πράγμα που δεν έχουμε το δικαίωμα να το κάνουμε.

Η διατήρηση και φροντίδα ζωντανών οργανισμών, είναι πολύ υπεύθυνη διαδικασία και απαιτεί ανάλογη συμπεριφορά και σοβαρότητα από όλους εμάς που την αναλαμβάνουμε. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να "παίζουμε" με την πραγματική ζωή, όπως παίζαμε με τα κουκλάκια και τα στρατιωτάκια που είχαμε μικροί...

Δεν είναι το ίδιο παιχνίδι.

Δεν είναι ΚΑΝ παιχνίδι ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εκανα παντως στρωσιμο, τον ειχα βαλει μεσα απο την πρωτη μερα που πηρα το ενυδρειο και δεν ειδα κανενα προβλημα. Απλα ακολουθησα πιστα τις οδηγιες που ηταν με το ενυδρειο. Διπλη ποσοτητα αντιχλωριου-αντιστρες, διπλη ποσοτητα waste control και διπλη ποσοτητα cycle per week. Αυτο το εκανα 3 βδομαδες αν θυμαμαι καλα, μετα αρχισα να βαζω την κανονικη δοση και ολα πηγαν θαυμασια! :blink:

Χιροσιμα.

Περίπου το ένα τρίτο του πληθυσμού της Χιροσίμας έχασε τη ζωή του μέσα σε μία εβδομάδα από τον βομβαρδισμό. Από τότε, πολλοί έχουν πεθάνει λόγω της έκθεσής τους στη ραδιενέργεια. Πολλοι κατοικοι ζουν ακομα απο τοτε στην σημερινη συγχρονη πολη και οι περισσοτεροι εχουν πολλα προβληματα υγειας(καρκινο).

Ας μην αναφερω οτι πολλα παιδια απο τοτε εχουν δυσμορφιες και δεν εχουν σωστη αναπτυξη.

Ασχετο;;;;;;;

Οχι.Καπως αναλογα πιστευω οτι διαμορφωνεται και η κατασταση για τα ψαρια που βρισκονται κατα τη διαρκεια στρωσιματος στην χιροσιμα....συγνωμη στο ενυδρειο.

Ελπιζω να εχω αντιληφθει σωστα την χρησιμοτητα του στρωσιματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

αλλο χιροσιμα, αλλο ammonia. Διαβασα οδηγιες, ειδα το dvd...λογικα κατι ξερουν αυτοι για να δινουν τετοιες οδηγιες. Δεν ειναι τυχαιο που στις οδηγιες ελεγε double dose nutrafin cycle, aqua plus and waste control. Προφανως αυτοι που τα εγραψαν ειδικευονται πανω στα ενυδρεια. Αν δηλαδη βαλεις nitrosomonas bacteria or nitrobacter σε ενυδρειο χωρις ψαρια, πως θα στρωσει το ενυδρειο χωρις ΚΑΜΙΑ πηγη αμμωνιας; Μηπως τα βακτηρια θα διασπουν το νερο για να επιβιωσουν;

Έγινε επεξεργασία - purepoison
Link to comment
Share on other sites

αλλο χιροσιμα, αλλο ammonia. Διαβασα οδηγιες, ειδα το dvd...λογικα κατι ξερουν αυτοι για να δινουν τετοιες οδηγιες. Δεν ειναι τυχαιο που στις οδηγιες ελεγε double dose nutrafin cycle, aqua plus and waste control. Προφανως αυτοι που τα εγραψαν ειδικευονται πανω στα ενυδρεια. Αν δηλαδη βαλεις nitrosomonas bacteria or nitrobacter σε ενυδρειο χωρις ψαρια, πως θα στρωσει το ενυδρειο χωρις ΚΑΜΙΑ πηγη αμμωνιας; Μηπως τα βακτηρια θα διασπουν το νερο για να επιβιωσουν;

Για αυτόν τον λόγο σε έχουν παραμπέψει σε κάποια link ώστε να μάθεις πως γίνετε το σωστό στρώσιμο. Αλλά εσύ είτε δεν θες είτε δεν μπορείς να το καταλάβεις. Και αφού τα ξέρεις όλα τότε γιατί βρίσκεσαι σε αυτό το forum?

Προφανώς το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να βλέπεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο σου. Απλά όταν ψοφάν αγοράζεις άλλα.Είσαι καλός πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να προσθεσω κατι γιατι απο οτι βλεπω υπαρχει αγνοια... google nutrafin cycle.

Αυτο το ανεφερες γενικα ή σε καποιον προσωπικα ?

Αν δηλαδη βαλεις nitrosomonas bacteria or nitrobacter σε ενυδρειο χωρις ψαρια, πως θα στρωσει το ενυδρειο χωρις ΚΑΜΙΑ πηγη αμμωνιας; Μηπως τα βακτηρια θα διασπουν το νερο για να επιβιωσουν;

Θα σε παρακαλεσω να ξαναδιαβασεις προσεκτικοτερα αυτο το αρθρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

και ειμαι σιγουρος οτι θα απαντησεις μονη σου στο ερωτημα που θετεις .

Έγινε επεξεργασία - dartman
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ανεφερες γενικα ή σε καποιον προσωπικα ?

Θα σε παρακαλεσω να ξαναδιαβασεις προσεκτικοτερα αυτο το αρθρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

και ειμαι σιγουρος οτι θα απαντησεις μονη σου στο ερωτημα που θετεις .

Μάλλον ανοιξα αθελα μου πόλεμο εεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παντως εχω να πω οτι θα συμφωνησω με τον filoxeno και αν και ΠΟΛΥ νεος στο "αθλημα" προσπαθω να κανω οσο καλυτερες μπορω τις συνθηκες για το μικρο μου φιλο!!!!

Σας ευχαριστω γενικα για τη βοηθεια που μου εχετε δωσει μεχρι τωρα

και απο εκει που το ψαρακι μου πηγαινε για την "τελευταια του " κατοικια τωρα και αφου ακολουθησα τις συμβουλες σας ειναι πολυ καλυτερα!

Αφου ολοκληρωσω το μικρο μου ενυδρειο θα το ανεβασω σε φωτο γιατι εχω αρχισει και νοιωθω υπερηφανος για το σπιτακι που του φτιαχνω!!!!

Μικρο και "φτωχο" σιγουρα για τα δεδομενα ορισμενων αλλα πιστευω οτι θα κανω τη διαμονη του φιλου μου οσο πιο ομορφη γινεται!!!!!!!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για ολα!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ανοιξα αθελα μου πόλεμο εεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....

Οχι βέβαια! Εσύ μια χαρά τα πήγες! Εκανες τις ερωτήσεις σου και πήρες τις απαντήσεις σου - ελπίζω.

....Αφου ολοκληρωσω το μικρο μου ενυδρειο θα το ανεβασω σε φωτο γιατι εχω αρχισει και νοιωθω υπερηφανος για το σπιτακι που του φτιαχνω!!!! Μικρο και "φτωχο" σιγουρα για τα δεδομενα ορισμενων αλλα πιστευω οτι θα κανω τη διαμονη του φιλου μου οσο πιο ομορφη γινεται!!!!!!!!

Μπράβο σου!

Αυτο που μετράει είναι η θέληση και η προσπάθεια. Τα αποτελέσματα είναι θέμα χρόνου και εμπειρίας. Και να μην νοιώθεις μειονεκτικά για το ενυδρείο σου, απέναντι σε άλλα ή άλλους.. Εδώ δεν είναι λέσχη διαγωνισμού ενυδρείων, αλλά προσπαθούμε να έχουμε όσο γίνεται καλύτερα και σωστότερα ενυδρεία για τα ψαράκια που φιλοξενούμε.

Καλή συνέχεια στο χόμπι. :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω να πω οτι θα συμφωνησω με τον filoxeno...

Αυτό να κάνεις ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ.

Ξέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι λέει και έχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...

Τα άλλα περι αγνοιας του "nutrafin cycle" δεν αξίζουν σχολιασμό.

Link to comment
Share on other sites

αλλο χιροσιμα, αλλο ammonia. Διαβασα οδηγιες, ειδα το dvd...λογικα κατι ξερουν αυτοι για να δινουν τετοιες οδηγιες. Δεν ειναι τυχαιο που στις οδηγιες ελεγε double dose nutrafin cycle, aqua plus and waste control. Προφανως αυτοι που τα εγραψαν ειδικευονται πανω στα ενυδρεια. Αν δηλαδη βαλεις nitrosomonas bacteria or nitrobacter σε ενυδρειο χωρις ψαρια, πως θα στρωσει το ενυδρειο χωρις ΚΑΜΙΑ πηγη αμμωνιας; Μηπως τα βακτηρια θα διασπουν το νερο για να επιβιωσουν;

Νομιζω οτι χρειαζεσαι αρκετο διαβασμα ακομη...Εκτος αν ισχυει οντως αυτο που λεει ο φιλος nkary, οποτε αλλαζει το θεμα!

Σκοπος ολων εδω σε αυτη την παρεα ειναι η δημιουργια οσο το δυνατον καλυτερων συνθηκων στα ψαρια που φιλοξενουν.Αν διαφερει ο δικος σου σκοπος, καλο θα ηταν να μη γενικευεις τις συμβουλες σου γιατι μονο κακο κανουν...

Α, και κατι τελευταιο ... προσθετεις αμμωνια εσυ, οποτε τα βακτηρια θα εχουν δουλεια να κανουν και να αυξηθουν σε αριθμους...! :) Θα το γνωριζες αν πρωτα ειχες διαβασει εδω για παραδειγμα

-http://www.aquazone.gr/forums/index.php?autocom=articles&code=showarticle&id=45

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εκανα παντως στρωσιμο, τον ειχα βαλει μεσα απο την πρωτη μερα που πηρα το ενυδρειο και δεν ειδα κανενα προβλημα. Απλα ακολουθησα πιστα τις οδηγιες που ηταν με το ενυδρειο. Διπλη ποσοτητα αντιχλωριου-αντιστρες, διπλη ποσοτητα waste control και διπλη ποσοτητα cycle per week. Αυτο το εκανα 3 βδομαδες αν θυμαμαι καλα, μετα αρχισα να βαζω την κανονικη δοση και ολα πηγαν θαυμασια! :)

Εγω ομως εχασα αρκετα ψαρακια λογω αστρωτου ενυδρειου, και γλυτωσα τα υπολοιπα χαρη στις οδηγιες των μελων αυτου του forum.

Και επειδη ειναι πολυ ασχημο συναισθημα να χανεις ψαρια, καλο θα ηταν να μην συστηνεις τετοιες πρακτικες σε μελη που δεν γνωριζουν και θελουν βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...