Jump to content

γιατι θολωνει το νερο?


Recommended Posts

Θα ηθελα να με βοηθησετε,

στηνω το ενυδρειο μου απο την αρχη και ενω εχω πλυνει τα παντα σε αυτο με ξυδι και το ενυδρειο,

και εβαλα το νερακι με αντιχλωριο,με βακτιρια κλπ κλπ.

Χρησιμοποιο φιλτρο με ανθρακα,και εβαλα και τον θερμοστατη.Το θεμα ειναι οτι το νερο την δευτερη μολις ημερα θολοσε αποτομα και δεν ξεθολωνει...

Χρησιμοποιο ποια,αφου εμαθα,μονο προιοντα που εχουν φτιαχτει για ενυδρεια,και πλαστικα φυτα.

Εχω συνδεσει και το οξυγονο..

Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι καινουριο το ενυδρειο πρεπει να ειναι εκρηξη βακτηριδιων η οποια ειναι ακρως φυσιολογικη. η θολουρα φευγει μονη της μετα απο λιγες μερες. τι χρωμα ομως εχει η θολουρα για να ειμαστε σιγουροι? το ενυδρειο βρισκεται σε φαση στρωσιματος?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα μια σειρα απο τεστ παντα υγρης μορφης (αν φυσικα δεν εχεις ) ΡΗ,ΚΗ,ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3/ΝΗ4,GH.Επισης μεσα στο φορουμ υπαρχει σχετικη ανακοινωση με θεμα το στρωσιμο του ενυδρειου .Διαβασε το προσεκτικα και οτι αποριες εχεις ρωτα μας.Το θολο νερο μπορει να οφειλεται και στο χαλικι.Θελει περιπου 5-7 μερες για να ξεθολωσει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1563

Αυτο θα σε βοηθησει πολυ.Διαβασε το ειναι ευαγγελιο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου σας ευχαριστω παρα πολυ!

Ειναι στο στρωσιμο το ενυδρειο,το χαλικι το εχω πλυνει με ξυδι κι αυτο πριν το βαλω και το αγορασα απο καταστημα.Θα επισκεφτω και το θεμα που μου προτεινατε!

Α!Εκανα και μετρησεις ωστε να ξερω που βρισκομε οσο αφορα και το PH αλλα και τις υπολοιπες μετρησεις ολα ειναι φυσιολογικα και το ph στους 7,2.

Θα συμβουλευτω και το αρθρο που μου προτεινετε και θα κανω και υπομονη να δω πως παει και θα σας ενημερωνω.

Και παλι ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Kαλε μου zapetros,

ολα αυτα τα εχω κανει ακριβως ετσι.

Παρολα αυτα το νερο θολωσε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό αυτό που σου συνέβη. Γίνεται συχνά σε νέα ενυδρεία. Είναι ακίνδυνο και θα περάσει σε λίγες μέρες. Bacterial bloom λέγεται και οφείλεται στο ότι δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα το σύστημα.

Εκτίμησή μου είναι ότι το ρΗ σου είναι μικρό για τα δεδομένα της Αθήνας και με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις κάνει κάτι γι' αυτό. Με τι τεστ μέτρησες? Να ξέρεις επίσης, ότι επειδή ξέπλυνες τα πάντα με ξύδι, αν δεν ξέπλυνες ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ μετά με νερό, τα υπολείμματα του ξυδιού, σου το έχουν ρίξει. Αυτό σημαίνει ότι αργότερα θα αυξηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε filoxene,σε ευχαριστω πολυ!

Μενω στην περιοχη της ΡΑΦΗΝΑΣ και το νερο μας ειναι σε αυτα τα επιπεδα PH.

Αυτη την στιγμη επειδη ειμαι στη δουλεια δεν μπορω να ειμαι ακριβης για το ονομα και την εταιρεια του τεστ,αν παντως βοηθαει εναι σε stick.Aκολουθησα τις οδηγιες του βυθιζοντας το στο ενυδρειο και μου εδωσε καποιους χρωματισμους τους οποιους συγκρινα με καποιους που εδινε η συσκευασια ωστε να ξερω τις μετρησεις.

Εχεις να μου προτεινεις κατι ή σε ποιο επιπεδο ph θεωρεις οτι πρεπει να βρισκετε το νερο οταν μιλαμε για γλυκου νερου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε filoxene και το δικο μου νερο απο ΡΗ ειναι τοσο οσο και της Ανδρομαχης.Ανδρομαχη τα τεστ σε stick δεν ειναι αξιοπιστα.Οσο για το νερο σου παρακολουθησε το 5 ημερες και πες μας.Και εμενα στην αρχη ειχε θολωσει.Δεν νομιζω οτι ειναι τιποτα ανυσηχητικο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από όσο ξέρω από μετρήσεις και αναφορές πολλών χομπιστών εδώ αλλά και σε άλλα φόρα, το δίκτυο της Αθήνας δεν βγάζει 7,2 πουθενά.

Θα σας πρότεινα να το τσεκάρετε πολύ προσεκτικά (εάν σας ενδιαφέρει η ακρίβεια) και να το ξαναδείτε. Εγώ έχω το πλεονέκτημα να είναι ο αδελφός μου χημικός στο ΓΧΚ και όταν θέλησα να πάρω ακριβή μέτρηση (περισσότερο για να τσεκάρω τα τεστ μου) έδωσε 7,7 το νερό της βρύσης στο Βύρωνα (καλοκαίρι 2005).

Τώρα, σχετικά με την ερώτηση πιο ρΗ είναι το κατάλληλο, αυτό εξαρτάται από τα ψάρια που θα βάλεις μέσα. Κάθε είδος έχει τις δικές του ανάγκες σε τιμές νερού. Γι αυτό και πολλές φορές λέμε ότι ένα ψάρι δεν είναι σωστό να είναι μαζί με κάποιο άλλο... (υπάρχουν και πολλοί άλλοι παράγοντες βέβαια).

Πρώτα αποφασίζεις τι θα βάλεις μέσα, μετά φτιάχνεις τις συνθήκες και ΜΕΤΑ τα βάζεις. :)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εχετε δικιο,το νερο ξεθολωσε!! :)

Ειναι πολυ πολυ καλυτερο σημερα,Θα προμηθευτω και τεστ υγρης μορφης να κανω τις επομενες μετρησεις.

Επεισης λεω να στειλω στο Δημοκριτο για ελεγχο νερο απο τη βρυση μου.Να δουμε κι απο κει τι θα μου πουνε.

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα υγρα τεστ ειναι πιο αξιοπιστα, ενας τροπος ομως για καλυτερο αποτελεσμα με στικ ειναι να προσθετεις μια σταγονα σε καθε "κουτακι" με τη βοηθεια μιας καθαρης συριγγας.

Φιλε Ντινο και εδω που μενω το ΡΗ του νερου της βρυσης ειναι 7,2-7,4.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΕΣΙ ΒΟΙΩΤΙΑΣ,ΟΛΕ!!! :):blink::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από όσο ξέρω από μετρήσεις και αναφορές πολλών χομπιστών εδώ αλλά και σε άλλα φόρα, το δίκτυο της Αθήνας δεν βγάζει 7,2 πουθενά...
Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Το δικτυο μας συνδεεται με αυτο της Αθηνας...

Link to comment
Share on other sites

Τότε ξαναμέτρα το να σιγουρευτείς... :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, δίκιο έχετε όλοι φίλοι μου, μια ερώτηση μόνο που θα λύσει τη διαφορά: το νερό το μετράμε από τη βρύση κατευθείαν? Ή νερό του ενυδρείου? Το νερό της βρύσης περιέχεις χλώριο, με άλλα λόγια και HCl (υδροχλωρικό οξύ) και ανάλογα τα "κέφια" της ΕΥΔΑΠ σχετικά με την περιεκτικότητα διαβάζουμε διαφορετικές τιμές... :blink:

Τίποτα δεν είναι απόλυτο φίλε filoxenos, ειδικά όταν πρόκεται για τέτοια θέματα που επηρεάζονται από πάρα πολλούς εξωγενείς παράγοντες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...