Jump to content

Sos!! Υψηλα Νο2


Recommended Posts

Οσα λεει η αναλογια του 40%,την θολουρα μην την φαβασαι,και αντιχλωριο βαλε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φροντισε επισης να εχεις καλη αναταραξη στην επιφανεια.

Αν δεν εχεις βαλε αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Φροντισε επισης να εχεις καλη αναταραξη στην επιφανεια.

Αν δεν εχεις βαλε αεραντλια.

οκ αλλαχθηκε το 50% περίπου.... εχω αεραντλία...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τωρα τι κανω πλεον???προχθες εριξα απο αλλο ενυδρειο μπολι, πηρα το σιποραξ απο ενα φιλο (το ειχε 1 μηνα μονο στρωμενο) το επλυνα σε νερο του ενυδρειου του κ το αδειασα σε μενα.. αλλα τιποτα δεν εγινε..

λετε να ανεβασε απο αυτο???? περιεργο...τεσπα τωρα ειμαστε σε καλη φαση, τι κανω απο δω κ περα?

φιλε μου προσεξα τι συζητηση σου και ειδα το εξης....Γιατι πηρες μπολι ??????? για βακτηριδια θα μου απαντησεις... γιατι το ξεπλυνες το siporax τοτε????? οταν παιρνουμε μπολι για να μπολιασουμε το δικο μας φιλτρο δεν το ξεπλενουμε χωρια οτι σε ενα μηνα δεν ειχε που δεν ειχε πολλα βακτηρια εσυ τα ξεπλυνες ηταν σαν να εβαλες καινουρργιο siporax ...

Για τη θερμοκρασια που λενε τα παιδια μια ισως λυση (δεν εχω προλαβει να δω ολο το ποστ ) αν εχεισ a/c στο φωματιο να το αναβεις καποιεσ ωρες κυριως το μεσημερι ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου προσεξα τι συζητηση σου και ειδα το εξης....Γιατι πηρες μπολι ??????? για βακτηριδια θα μου απαντησεις... γιατι το ξεπλυνες το siporax τοτε????? οταν παιρνουμε μπολι για να μπολιασουμε το δικο μας φιλτρο δεν το ξεπλενουμε χωρια οτι σε ενα μηνα δεν ειχε που δεν ειχε πολλα βακτηρια εσυ τα ξεπλυνες ηταν σαν να εβαλες καινουρργιο siporax ...

Για τη θερμοκρασια που λενε τα παιδια μια ισως λυση (δεν εχω προλαβει να δω ολο το ποστ ) αν εχεισ a/c στο φωματιο να το αναβεις καποιεσ ωρες κυριως το μεσημερι ...

Γεια σου φιλε μου,

ξεπλυνα το siporax του ΑΛΛΟΥ ενυδρειου σε νερο του ιδιου ενυδρειου (του φιλου μου). Ολο αυτο το αδειασα στο δικο μου ενυδρειο.. τη μπιχλα αυτη δηλαδη... σωστα?

τι εκανα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα εκανες,αλλα syporax δεν σου εδωσε καθολου?

Link to comment
Share on other sites

κιχλιδατε γιατι εκανε καλα??? οταν λεμε μπολι ενοουμε πχ παιρνουμε το siporax απο αλλο σωστα ??? αν με εχουν μαθει καλα δεν επρεπε να το ξεπλυνει αλλα να το βαλει οπως ειναι ..

εκτος αν καπου σας εχασα και απλα του δωσαν νερο ...

Link to comment
Share on other sites

κιχλιδατε γιατι εκανε καλα??? οταν λεμε μπολι ενοουμε πχ παιρνουμε το siporax απο αλλο σωστα ??? αν με εχουν μαθει καλα δεν επρεπε να το ξεπλυνει αλλα να το βαλει οπως ειναι ..

εκτος αν καπου σας εχασα και απλα του δωσαν νερο ...

Μπορεί κάλλιστα να τα βρέξει/ξεπλύνει με νερό ενυδρείου.

Αν τα καθάρισε με νερό βρύσεις πολύ πιθανόν το χλώριο να τα σκότωσε.

Όσο για το νερό, ο καθένας έχει απόψεις στο θέμα αυτό. Η δική μου γνώμη είναι ότι με το να πάρεις νερό απο στρωμένο ενυδρείο δεν πέρνεις βιολογία. Τα βακτήρια που θέλουμε στα ενυδρεία μας δεν ζούνε ελεύθερα στο νερό αλλά πάνω σε επιφάνειες. Εκτός αν λίγο πριν πάρεται το νερό τρίψετε για παράδειγμα τα τζάμια του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

κιχλιδατε γιατι εκανε καλα??? οταν λεμε μπολι ενοουμε πχ παιρνουμε το siporax απο αλλο σωστα ??? αν με εχουν μαθει καλα δεν επρεπε να το ξεπλυνει αλλα να το βαλει οπως ειναι ..

εκτος αν καπου σας εχασα και απλα του δωσαν νερο ...

Με τον Αντωνη μπλεξαμε τα μπουτια μας :) Εγω καταλαβαοτι ενας φιλος του ,του επετρεψε να πλενει το σιπορξ του φιλτρου του και να παρει το ζουμι.Αυτο καταλαβα.

Αντωνη ξεμπερδεψε μας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος blue έχει απόλυτο δίκιο όταν μας δίνουν μπόλι δηλαδή μια χούφτα σιποραξ με την μπίχλα που κουβαλά δεν το ξεπλένουμε σε κανένα νερό αλλιώς πια μάλλον δεν θα λέγεται μπόλι.

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάλλιστα να τα βρέξει/ξεπλύνει με νερό ενυδρείου.

Αν τα καθάρισε με νερό βρύσεις πολύ πιθανόν το χλώριο να τα σκότωσε.

Όσο για το νερό, ο καθένας έχει απόψεις στο θέμα αυτό. Η δική μου γνώμη είναι ότι με το να πάρεις νερό απο στρωμένο ενυδρείο δεν πέρνεις βιολογία. Τα βακτήρια που θέλουμε στα ενυδρεία μας δεν ζούνε ελεύθερα στο νερό αλλά πάνω σε επιφάνειες. Εκτός αν λίγο πριν πάρεται το νερό τρίψετε για παράδειγμα τα τζάμια του ενυδρείου.

Από όσα έχω διαβάσει και ακούσει το νερό δεν περιέχει ελεύθερα ούτε το 2% των βακτηριδίων του ενυδρείου, οπότε το να πάρεις νερό από στρωμένο ενυδρείο, δεν κάνει κακό (αν είναι υγιές) αλλά δεν κάνει και σχεδόν καθόλου καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος blue έχει απόλυτο δίκιο όταν μας δίνουν μπόλι δηλαδή μια χούφτα σιποραξ με την μπίχλα που κουβαλά δεν το ξεπλένουμε σε κανένα νερό αλλιώς πια μάλλον δεν θα λέγεται μπόλι.

:bowdown:

Δηλαδή αν πάρω ζωντανό βράχο απο φίλο χομπίστα για θαλασσινό, και το βρέξω με αλατόνερο του ενυδρείου μου πριν το βάλω μέσα ΔΕΝ θα έχω "μπόλι"? :thumbup:

Πολύ περίεργα μου τα λέτε σήμερα... :)

Link to comment
Share on other sites

big μας παρεξηγησες γιατι δεν νομιζω να ειναι το ιδιο χωρις να εχω ιδεα απο θαλλασσινο και το πωσ λειτουργει ο ολοσ κυκλοσ του . αλλα δεν νομιζω να ειναι το ιδιο οταν βφαζεισ κατι το ξεπλενεισ το βαζεις σε μια σακουλα το μεταφερεισ και μετα το βαζεις στο δικο σου με το να βγαλεις και μετα να το βαλεις στο αλλο

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο φιλος μας blue,αλλα διαβαστε αυτο που εγραψα ποιο πανω.

οπως λεμε ,απο ολοτελα καλη και η ..............

Μονο ο Αντωνης μπορει να μας ξεμπλεξει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάρω ζωντανό βράχο απο φίλο χομπίστα για θαλασσινό, και το βρέξω με αλατόνερο του ενυδρείου μου πριν το βάλω μέσα ΔΕΝ θα έχω "μπόλι"? :lmao:

Πολύ περίεργα μου τα λέτε σήμερα... :)

Μη τα μπερδευεις. Καμια σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάλλιστα να τα βρέξει/ξεπλύνει με νερό ενυδρείου.

Αν τα καθάρισε με νερό βρύσεις πολύ πιθανόν το χλώριο να τα σκότωσε.

Όσο για το νερό, ο καθένας έχει απόψεις στο θέμα αυτό. Η δική μου γνώμη είναι ότι με το να πάρεις νερό απο στρωμένο ενυδρείο δεν πέρνεις βιολογία. Τα βακτήρια που θέλουμε στα ενυδρεία μας δεν ζούνε ελεύθερα στο νερό αλλά πάνω σε επιφάνειες. Εκτός αν λίγο πριν πάρεται το νερό τρίψετε για παράδειγμα τα τζάμια του ενυδρείου.

παίδες ξαναλέω, ΔΕΝ πηρα το σιποραξ του...

στο ενυδρειο ΤΟΥ εβγαλε το σιποραξ

βαλαμε σε ενα κουβα ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΟΥ

βγαλαμε το σιποραξ

το ξεπλυναμε μεσα στο νερο κουβα

μετα το ξαναβαλε στη θεση του, εφυγε πολυ μπιχλα

φεραμε σφαιρα το νερο σε μενα

το αδειασαμε ΜΕΣΑ στο ενυδρειο μου.

Αλλα παπαλα....

Τι να κανω ρε παιδια απο που να παρω βακτηριδια? τα αγοραστα δε κανουν τιποτα εχω ξοδεψει 150 ευρω τουλαχιστον κ ολα μουφα.... ολα στα υψη καυε μερα αλλαζω 50% νερο για να ζησουν

Link to comment
Share on other sites

παίδες ξαναλέω, ΔΕΝ πηρα το σιποραξ του...

στο ενυδρειο ΤΟΥ εβγαλε το σιποραξ

βαλαμε σε ενα κουβα ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΟΥ

βγαλαμε το σιποραξ

το ξεπλυναμε μεσα στο νερο κουβα

μετα το ξαναβαλε στη θεση του, εφυγε πολυ μπιχλα

φεραμε σφαιρα το νερο σε μενα

το αδειασαμε ΜΕΣΑ στο ενυδρειο μου.

Αλλα παπαλα....

Τι να κανω ρε παιδια απο που να παρω βακτηριδια? τα αγοραστα δε κανουν τιποτα εχω ξοδεψει 150 ευρω τουλαχιστον κ ολα μουφα.... ολα στα υψη καυε μερα αλλαζω 50% νερο για να ζησουν

Δεν μπορείς να πάρεις λίγο από το siporax που έχει (και να του το αντικαταστήσεις φυσικά με αχρησιμοποίητο) και να βάλεις αυτό στο φίλτρο σου?

Μόνον έτσι θα δεις διαφορά γρήγορα.

Οι αλλαγές βέβαια, αλλαγές. Μην τις ξεχνάς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα εχεις κανει ολα τοσο δυσκολα ενω μερικα πραγματα ειναι τοσο

Απλα.μην ανχωνεσαι και κανεις βιαστικες κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

1 μηνα το εχει αδειο ηταν ηδη το σιποραξ του...

Μπορει καποιος να μου δωσει σιποραξ κ να του δωσω 1 κιλο καινουριο που εχω παραγγείλει και περιμένω ? μενω γλυφαδα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεθεί κάποιος απο Αθήνα θα σου φέρω εγώ την Τετάρτη που μάλον θα κατέβω. Έχω 4-5 λίτρα συνολικά eheim substrat pro στα δυο εξωτερικά που έχω.

Δεν ξέρω όμως πως να το διατηρήσω 5 ώρες για να μην καταστραφεί η βιολογία.

Αν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία στο θέμα, ας την μοιραστεί μαςζί μας.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεθεί κάποιος απο Αθήνα θα σου φέρω εγώ την Τετάρτη που μάλον θα κατέβω. Έχω 4-5 λίτρα συνολικά eheim substrat pro στα δυο εξωτερικά που έχω.

Δεν ξέρω όμως πως να το διατηρήσω 5 ώρες για να μην καταστραφεί η βιολογία.

Αν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία στο θέμα, ας την μοιραστεί μαςζί μας.

Κ

Ößëå åßóáé ÐÑÙÔÏÓ! äåí Ý÷ù ëüãéá íá ðù! áí êáé äå íïìßæù íá áíôÝîåé...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεθεί κάποιος απο Αθήνα θα σου φέρω εγώ την Τετάρτη που μάλον θα κατέβω. Έχω 4-5 λίτρα συνολικά eheim substrat pro στα δυο εξωτερικά που έχω.

Δεν ξέρω όμως πως να το διατηρήσω 5 ώρες για να μην καταστραφεί η βιολογία.

Αν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία στο θέμα, ας την μοιραστεί μαςζί μας.

Κ

Σε ενα κουβά με λίγο νερό από το ενυδρείο να καλύπτει το υλικό και αν έχεις αεραντλία με μπαταρία θα έλεγα οτι θα εισαι πολύ καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,μην τρελαίνεστε με τα βακτήρια.Η βιολογία υπάρχει στο φίλτρο και αναπτύσσεται με ρυθμούς που δε μπορούμε να διανοηθούμε.Τάισμα ελάχιστο ανά 3 ημέρες και συνεχείς παρακολούθηση.Το στρώσιμο είναι στην τελική ευθεία,αρκεί να γίνονται αλλαγές νερού ώστε τα μην ανεβαίνουν οι τιμές.Η αμμωνία μένει χαμηλά καθώς και τα ΝΟ2 και ΝΟ3 αν δεν ταίζουμε.Όλα από εκεί ξεκινάνε.Δεν προτείνω τη χρήση κανενός σκευάσματος σε αυτή τη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο αλλαγης να το εχεις σε βαρελι το οποιο να ειναι μεσα τουλαχιστων για μια μερα πριν την αλλαγη στο ενυδρειο.

Θα σου προτεινα να παρεις και το Prime σαν αντιχλωριο μια που θα βοηθησει στην δευμεση αμμωνιας.

Οσο για το Bionitrivec για ακομα μια φορα απο τις τοσες βλεπουμε πως η προσθηκη ψαριων αμεσα οπως αναγραφει δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα ειδικα απο αρχαριους.

Κατα τα αλλα καθημερινη παρακολουθηση με μετρησεις και αλλαγες νερου και υπομωνη ελπιζωντας τα ψαρακια σου να μην παρουσιασουν ιδιαιτερα προβληματα.

Ακομα και μπολι να εβρισκες, ψαρια δεν επρεπε να βαλεις και παλι αμεσως και οταν ισοροποισουν οι μετρησεις σου θα προσθεσεις αλλα δυο ψαρακια ας πουμε οχι δεκα μαζι.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη αν εισαι αυριο Μαρουσι παρεμε τηλ. να ερθεις να παρεις ενα φιλτρο EHEIM 2217 που τρεχει 4 μηνες και ειναι ακαθαριστο και απο ενυδρειο που δεν ειχε ποτε αρωστεια να καβατσαρεις το προβλημα και μετα οταν γυρισεις απο την δουλεια 20/8 κανεις μετρησεις και αν εισαι Ο.Κ. μου το φερνεις .

Υ.Γ. Σορυ :) δεν ειδα οτι ειχε βγει προβλημα , κανατε την μεταφορα πολυ γρηγορα και δεν την ειδα , αν την ειχα δει θα στο ειχα δωσει αμεσως και θα ηταν ολα Ο.Κ.

Έγινε επεξεργασία - johnm62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...