Jump to content

Τα ξυλα δεν βουλιαζουν !!


Recommended Posts

Βρε παιδια μια πληροφορια θελω !!

Εδω και ενα μηνα αγορασα κατι ξυλα για το ενυδρειο απο ενα καταστημα κατοικιδιων.

Τα ξυλα ηταν ξερα και τα επλυνα με πιεστικο και μετα τα εβρασα για περιπου μια ωρα και αφου τα ξεπλυνα με κρυο νερο τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο,εχει περασει ενας μηνας και δεν λενε να βουλιαξουν !!

Τελικα ποσο καιρο θελουν για να σταματησουν να επιπλεουν ??? :):lmao:

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχει να κανει με το βαρος του καθενος.με καποια πετρα η τεσπα με καποιο αντικειμενο κρατησε τα βυθισμενα...και καποια στιγμη θα αποροφησουν νερο και θα βαρυνουν...θελει λιγη παραπανω υπομονη. :)

Link to comment
Share on other sites

δεσε το με μια πετρα η καπως σφηνωσε το οπως λεει και ο φιλος ωστε να ειναι ολη η επιφανεια του ξυλου μεσα στο νερο ...σιγουρα καποια στιγμη θα βουλιαξει..

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι ρίζες θέλουν καιρό να βουλιάξουν σε σχέση με τα ξύλα/κούτσουρα.

Βάλε μια πέτρα (αν έχει το ενυδρείο) απλά πρόσεξε η πέτρα να είναι μακρύα απο τζάμι σε περίπτωση που κουνήσει το ξύλο και το ρίξει.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια ριζα η οποια δεν βουλιαζε..και εκανα το εξης...εδεσα με πετονια 2 βαρυδια ψαρεματος στο κατω μερος....και με το που την εβαλα μεσα πηγε κατευθειαν στον πατο..... :)

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι φίλε πως στο τέλος θα βουλιάξει, απλά θέλει τον καιρό της. 1 μήνα μου πήρε και εμένα η τελευταία μου ρίζα και στο τελος πιστευα πως δεν προκειται να συμβεί με τίποτα ... αλλα συνέβει ! Ήμουν τυχερός και λόγω σχηματος και μεγεθους την σφήνωσα ελαφρά ανάμεσα στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια ριζα η οποια δεν βουλιαζε..και εκανα το εξης...εδεσα με πετονια 2 βαρυδια ψαρεματος στο κατω μερος....και με το που την εβαλα μεσα πηγε κατευθειαν στον πατο..... :)

Προσοχή στα βαρίδια - είναι από μολύβι το οποίο είναι άκρως τοξικό..

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στα βαρίδια - είναι από μολύβι το οποίο είναι άκρως τοξικό..

:)

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε, καλύτερα να χρησιμοποιηθεί κάποια πέτρα, ακόμα κι αν είναι ασβεστολιθική, αφού η επίδρασή της στις συνθήκες του νερού, τον λίγο καιρό που θα μείνει στο ενυδρείο, θα είναι πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

τα βαρυδια εχουν αφαιρεθει πια...μετα απο λιγες μερες ειχε πια ποτισει τοσο καλα που εμεινε μονο του στον βυθο...... :lmao::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...