Jump to content

Ερωτηση


Recommended Posts

Λοιπον παιδια εχω μια απορια.Στρωνω ενα 40λιτρο που θα βαλω εναν μονομαχο,σημερα ειναι η δεκατη μερα στρωσιματος.Πριν κατι μερες εριξα ενα ξυλο μεσα και αυτο εχει πιασει τον κλασικο ασπρο μυκητα που μετα απο μερικες μερες φευγει μονος του.Ομως εκτως απο τον μυκητα βλεπω και τα τζαμια του ενυδρειου απο μεσα να ειναι ασπρα και ο εξοπλησμος οταν τον πιανω εχει πανω του κατι σαν γλυτσα,μαλλον ασπρη γιατι δεν φαινεται κατι.Ειναι το ιδιο στην αφη μ αυτο που εχει το ξυλο.Ειναι ο ιδιος μηκυτας?Ρωταω γιατι τις προηγουμενες φορες που ειχα μυκητα στο ξυλο δεν νομιζω οτι ειχα και στα τζαμια η στον εξοπλησμο

ΥΓ να πω πως το ξυλο εχει πολυ πραμα πανω απο αυτον τον μυκητα

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε.

Δεν μπορεις να το δεις στη φωτο.Στο τζαμι φαινεται λιγο με το ματι αλλα στον εξοπλησμο δεν φαινεται τιποτα,το καταλαβαινεις μονο με την αφη.Στο ξυλο φαινεται ο κλασικος μυκητας

Link to comment
Share on other sites

βγαλτο,πλυντο καλα,και ξαναβαλτο......δεν ειναι κατι τραγικο.αφαιρεσε και μηχανικα τα υπολειματα απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

βγαλτο,πλυντο καλα,και ξαναβαλτο......δεν ειναι κατι τραγικο.αφαιρεσε και μηχανικα τα υπολειματα απο το ενυδρειο.

Κωστα για το ξυλο το ηξερα οτι θα βγαλει τον κλασικο μηκυτα,το εχω ξαναπαθει και ξερω οτι κανει τον κυκλο του και φευγει μονο του.Πριν το ριξω μεσα το αφησα μερικες μερες σε κουβα με νερο,το εβρασα και το εριξα.Αλλα αυτο στα τζαμια και στον εξοπλησμο δεν μου ειχε ξανατυχει.Τα τζαμια τα καθαρισα πριν με ενυδρειακο βαμβακι,το ξυλο λεω να το αφησω να κανει τον κυκλο του.Οι μετρησεις ειναι κανονικες μεχρι στιγμης αμμωνια 1,no2 0,no3 0,στην 11η μερα στρωσιματος.Εριξα βακτηρια την πρωτη μερα και σκεφτομαι μηπως ειναι απο αυτο γιατι τα συγκεκριμενα δεν τα εχω ξαναχρησιμοπιοισει,ειναι το sera bionitrivec.Μετα απο μια μερα ξεθολωσε το νερο και νομιζω οτι τοτε ειδα αυτο στα τζαμια,μηπως ειναι απο τα βακτηρια?ειναι σαν γλυτσα?Σκευτομαι αυτο γιατι τοτε δεν ειχα το ξυλο ακομα μεσα

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα παρατηρησα οτι και τα φυτα που εχω μεσα εχουν πανω τους αυτο το ασπρο πραγμα σαν γλυτσα..Ειναι το ιδιο σαν και τον μυκητα του ξυλου που κανει τον κυκλο του η ειναι κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πριν περίπου δύο μήνες έριξα σε 100άρι ένα μεγάλο κομμάτι ξύλου ελιάς, το οποίο γέμισε απ' τον μύκητα που λες (σαν ίνες κολλημένες).

Μετά από περίπου μια βδομάδα παρατήρησα ότι όλο το ενυδρείο είχε γεμίσει με την γλίτσα, κυρίως στο τζάμι και σε μερικά φυτά με πλατύ φύλλωμα. Όπου χτύπαγε η ροή του φίλτρου δεν εμφανίστηκε, ενώ τα σαλιγκάρια μαζευόντουσαν πάνω στους μύκητες.

Σε ένα μήνα περίπου εξαφανίστηκαν, χωρίς να ρίξω τίποτα ή να επέμβω διαφορετικά στο ενυδρείο...

Νομίζω θέλει το χρόνο απλά, αν είναι η ίδια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει τυχη σε τετοιο βαθμο αλλα εγω θα περιμενα να κανει τον κυκλο του.

Ετσι και αλλιως εισαι σε φαση στρωσιματος οποτε δεν υπαρχει λογος να βιαστης ή να κανεις κατι για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει τυχη σε τετοιο βαθμο αλλα εγω θα περιμενα να κανει τον κυκλο του.

Ετσι και αλλιως εισαι σε φαση στρωσιματος οποτε δεν υπαρχει λογος να βιαστης ή να κανεις κατι για την ωρα.

Και μενα Rik δεν μου εχει ξανασυμβει σε τετοιο βαθμο,παντα μου επιανε μονο το ξυλο μυκητα.Θα το αφησω ετσι και θα δουμε τι θα γινει στη πορεια :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάντως ταυτόχρονα να ακολουθήσεις και τη συμβουλή του klaz. Λίγο καθάρισμα με το χέρι δεν θα βλάψει. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάντως ταυτόχρονα να ακολουθήσεις και τη συμβουλή του klaz. Λίγο καθάρισμα με το χέρι δεν θα βλάψει. :)

Το σκεφτικα Ανδρεα να βγαλω το ξυλο εξω αλλα μπορει παλι μετα να βγαλει..την εχω πατησει ετσι :lmao:

Τα αλλα τα καθαρισα καπως,τα τζαμια με ενυδρειακο βαμβακι και τον εξοπλησμο με το χερι.Αυτα που δεν μπορω να καθαρισω ειναι τα φυτα και το χαλικι που εχει και αυτ λιγο..

Link to comment
Share on other sites

ολα μπορεις να τα καθαρισεις.....μη βαριεσαι... :)

Link to comment
Share on other sites

ολα μπορεις να τα καθαρισεις.....μη βαριεσαι... :)

χαχαχαχα :lmao:

Ξερεις τι γινετε Κωστα?αυτα που καθαριζω μεσα στο ενυδρειο μετα αιωρουνται κοματακια απο αυτο το πραγμα και κολλανε αλλου.Οσο για το χαλικι θα μπορουσε να γινει με σκουπα βυθου αλλα αν κανω κατι τετοιο θα βγει και νερο μαζι οπωτε μιλαμε για αλλαγη νερου και εγω ειμαι στο στρωσιμο τωρα.. :)

Link to comment
Share on other sites

τοτε κανε αμεσα αλλαγη νερου ρουφωντας τα με σκουπα,η αν ειναι πιο ευκολο,μαζεψε ταμε αποχη.οτι βολευει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

τοτε κανε αμεσα αλλαγη νερου ρουφωντας τα με σκουπα,η αν ειναι πιο ευκολο,μαζεψε ταμε αποχη.οτι βολευει καλυτερα.

Αν κανω αλλαγη νερου δεν θα παω πισω το στρωσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τη τράβηξα εγώ όταν καθάρισα το ξύλο:

Έτοιμο στρωμένο ψαρομένο

Και μετά το έψαξα λίγο, έχω γράψει τις αμπελοφιλοσοφίες

μου σε ένα θέμα του Rik. :)

ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Και η τωρινή μου άποψη (γιατί στο μέλλον ποιος

ξέρει :) ) είναι ότι έχουμε να κάνουμε με ένα

ζωντανό οργανισμό, ακίνδυνο και πολύ σημαντικό.

Μύκιτες

Οι περισσότεροι ανευρίσκονται στο έδαφος και τα φυτά και διατρέφονται από οργανικά

συστατικά ζώντων ή νεκρών οργανισμών γι' αυτό και θεωρούνται το "βιολογικό εργαστήριο

αποδόμησης των οργανικών ουσιών"

Πρέπει να των υπολογίζουμε σαν βιολογικό φορτίο

και ως καταναλωτή και ως καταναλωμένο από τους

υπόλοιπους οργανισμούς.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να βάζουμε χέρι

στο ενυδρείο για αυτό το λόγο. Σε καινούρια ενυδρεία

που στρώνει με ψάρια μέσα πιστεύω πως πρέπει να

αφαιρείτε το ξύλο για τον καλύτερο έλεγχο της αμμωνίας. :lmao:

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τη τράβηξα εγώ όταν καθάρισα το ξύλο:

Έτοιμο στρωμένο ψαρομένο

Και μετά το έψαξα λίγο, έχω γράψει τις αμπελοφιλοσοφίες

μου σε ένα θέμα του Rik. :)

ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Και η τωρινή μου άποψη (γιατί στο μέλλον ποιος

ξέρει :) ) είναι ότι έχουμε να κάνουμε με ένα

ζωντανό οργανισμό, ακίνδυνο και πολύ σημαντικό.

Μύκιτες

Πρέπει να των υπολογίζουμε σαν βιολογικό φορτίο

και ως καταναλωτή και ως καταναλωμένο από τους

υπόλοιπους οργανισμούς.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να βάζουμε χέρι

στο ενυδρείο για αυτό το λόγο. Σε καινούρια ενυδρεία

που στρώνει με ψάρια μέσα πιστεύω πως πρέπει να

αφαιρείτε το ξύλο για τον καλύτερο έλεγχο της αμμωνίας. :lmao:

divak σ ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες

Με το ξυλο το εχω ξαναπερασει αλλα δεν ειχα τετοιο πραγμα σε ολο το ενυδρειο,μαλλον θα το αφησω να κανει τον κυκλο του.Οσο για ψαρια δεν εχω ακομα,το στρωνω με βακτηρια και τροφη :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παω κοντρα σε καποιον αλλα και εγω πιστευω πως πρεπει να κανει τον κυκλο του μια που αυτο πρεπει να γινει για να μην σου ξαναεμφανηστει και εκτος αυτου πιστευω πως εχει να κανει με ολο το μικρο μας οικοσυστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παω κοντρα σε καποιον αλλα και εγω πιστευω πως πρεπει να κανει τον κυκλο του μια που αυτο πρεπει να γινει για να μην σου ξαναεμφανηστει και εκτος αυτου πιστευω πως εχει να κανει με ολο το μικρο μας οικοσυστημα.

Συμφωνω και εγω σ αυτο που λες Rik,ας το αφησουμε να δουμε τι θα κανει,ετσι και αλλιως οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες μεχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρονικα να πω πως και εγω τοτε ειχα κανει χρηση του Bionitrivec.

Κατα τα αλλα θα συμφωνησω με τον φιλο Divak πως προκειτε για μυκητα, αλλωστε ο ιδιος μου ειχε ανοιξει τα ματια περι του θεματος! :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρονικα να πω πως και εγω τοτε ειχα κανει χρηση του Bionitrivec.

Κατα τα αλλα θα συμφωνησω με τον φιλο Divak πως προκειτε για μυκητα, αλλωστε ο ιδιος μου ειχε ανοιξει τα ματια περι του θεματος! :)

Ωπα ειχες κανει χρηση bionitrivec?Μηπως τελικα αυτος ο μυκητας στο υπολοιπο ενυδρειο(οχι στο ξυλο)ειναι απο το bionitrivec?To λεω αυτο γιατι απ οτι θυμαμαι μετα απο αυτο ξεκινησε η γλυτσα και ηταν πριν βαλω το ξυλο μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ειχες κανει χρηση bionitrivec?Μηπως τελικα αυτος ο μυκητας στο υπολοιπο ενυδρειο(οχι στο ξυλο)ειναι απο το bionitrivec?To λεω αυτο γιατι απ οτι θυμαμαι μετα απο αυτο ξεκινησε η γλυτσα και ηταν πριν βαλω το ξυλο μεσα..

Για αυτο το αναφερω, μπορει να παιζει ρολο η επιλογη βακτηριων που κανουν για το Bionitrivec αλλα απο εκει και περα δεν ξερω εαν αυτο συμβαινει μονο με το Bionitrivec, απλα ειδα να το αναφερεις και θυμηθηκα οτι και εγω ειχα κανει χρηση του ιδιου σκευασματος. Εσυ την πρωτη φορα που το συναντησες στο προηγουμενο ενυδρειο σου ειχες κανει παλι χρηση του ιδιου σκευασματος;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο το αναφερω, μπορει να παιζει ρολο η επιλογη βακτηριων που κανουν για το Bionitrivec αλλα απο εκει και περα δεν ξερω εαν αυτο συμβαινει μονο με το Bionitrivec, απλα ειδα να το αναφερεις και θυμηθηκα οτι και εγω ειχα κανει χρηση του ιδιου σκευασματος. Εσυ την πρωτη φορα που το συναντησες στο προηγουμενο ενυδρειο σου ειχες κανει παλι χρηση του ιδιου σκευασματος;

Στο προηγουμενο ενυδρειο μου δεν ειχα κανει χρηση του bionitrivec,πρωτη φορα το χρησιμοποιω τωρα.Τοτε με τα αλλα βακτηρια που ειχα ριξει(δεν θυμαμαι μαρκα γιατι δεν τα εχω πλεον) ειχα μυκητα μονο στο ξυλο και αυτο για μερικες μερες μονο.Τωρα μετα απο 10 μερες που ειναι το ξυλο μεσα εχει ακομα μυκητα πανω του και απ οτι θυμαμαι πριν βαλω το ξυλο μεσα ειχα παρατηρησει τα τζαμια απο μεσα να ειναι ασπρα απο αυτη τη γλυτσα,μετα σιγα σιγα απλωθικε παντου.Δεν φαινεται οπως ειναι το ξυλο αλλα αν πιασεις πχ το φιλτρο η καποιο φυλλο στην αφη ειναι ιδια

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγουμενο ενυδρειο μου δεν ειχα κανει χρηση του bionitrivec,πρωτη φορα το χρησιμοποιω τωρα.Τοτε με τα αλλα βακτηρια που ειχα ριξει(δεν θυμαμαι μαρκα γιατι δεν τα εχω πλεον) ειχα μυκητα μονο στο ξυλο και αυτο για μερικες μερες μονο.Τωρα μετα απο 10 μερες που ειναι το ξυλο μεσα εχει ακομα μυκητα πανω του και απ οτι θυμαμαι πριν βαλω το ξυλο μεσα ειχα παρατηρησει τα τζαμια απο μεσα να ειναι ασπρα απο αυτη τη γλυτσα,μετα σιγα σιγα απλωθικε παντου.Δεν φαινεται οπως ειναι το ξυλο αλλα αν πιασεις πχ το φιλτρο η καποιο φυλλο στην αφη ειναι ιδια

Κοιτα να δεις αυτη η κολωδες επιστρωση ειναι φυσιολογηκη πιστευω μια που βοηθαει τα βακτηρια να προσκολλησουν στις επιφανειες.Ακομα και τωρα εαν πιασω πχ το λαστιχο της εξοδου του φιλτρου εχει αυτη την γλυτσα. Τωρα οσο αφορα τον μυκιτα φανταζομε εξαρτατε απο τον βαθμο "μολυνσης" ας πουμε που υπαρχει μεσα στα διαφορα ξυλα επιφανειες και δεν ξερω και εγω τη. Αρα το Bionitrivec δεν ευθηνεται αμεσα λογικα εφοσων εσυ το ειχες αντιμετωπηση και με αλλης εταιριας βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...