Jump to content

ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΝΤΙΣΤΟΦΗΣ ΟΣΜΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΙΜΟ?


Recommended Posts

ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΝΤΙΣΤΟΦΗΣ ΟΣΜΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΙΜΟ? ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΜΟΥ ΕΘΕΣΕ ΠΕΤ ΣΟΠΑΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΙΣΕΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΟΣΜΩΣΗ. ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΠΙΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ :)) . ΑΠΑΝΤΙΣΤΕ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΙΩ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται....

Αν έχει σύστημα DI τότε ΔΕΝ κάνει για πόσιμο γιατί λείπουν οι ηλεκτρολύτες. Αν δεν έχει τότε το νερό είναι πόσιμο. Τι όσμωση έχεις? Πόσων σταδίων?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται....

Αν έχει σύστημα DI τότε ΔΕΝ κάνει για πόσιμο γιατί λείπουν οι ηλεκτρολύτες. Αν δεν έχει τότε το νερό είναι πόσιμο. Τι όσμωση έχεις? Πόσων σταδίων?

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΟΔΕΨΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΙΜΟ ) EPEIDH SKEYTOMOYN NA AGORASV KAI FILTRO NEROY GIA THN BRYSH. ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΕΝΥΔΡΕΙΑΔΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λεπτή γραμμή που θα πρέπει να προσέξεις. Τι θες να αφαιρεί το σύστημα (Α/Ο)από το νερό του δικτύου σου? Αν θες απλά να αφαιρεί χλώριο και μικροσωματίδια σου αρκεί και ένα προφίλτρο. Η Α/Ο όταν χρησιμοποιείται για πόσιμο νερό πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν θα περιέχει σχεδόν τίποτα μέσα (στοιχεία ασβεστίου, μαγνησίου κ.α.) Αν περνάει και από DI τότε η αγωγιμότητα του νερού θα είναι μηδέν, ενώ σε συστήματα χωρίς DI η αγωγιμότητα είναι περίπου 10 ppm. Και πάλι πολύ μικρή για να πάρει κανείς τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία αποκλειστικά από το νερό. Για παράδειγμα η Α/Ο του ro-man για πόσιμο νερό που έχει ένας φίλος, έχει προφίλτρο 5μm, προφίλτρο coconut άνθρακα, μεμβράνη και ξανά φίλτρο άνθρακα. Το νερό είναι πολύ "καθαρό"! Γεγονός που σημαίνει ότι ίσως να μην το χρειάζεσαι τόσο καθαρό. Ρίξε μια ματιά σε μαγαζιά με συστήματα φίλτρανσης για πόσιμο νερό και σύγκρινε τι σου προσφέρει ένα αντίστοιχο τέτοιο σύστημα με Α/Ο για ενυδρειακή χρήση.

Ελπίζω να βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ. ΜΑΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΙΜΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΦΤΗΝΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΩΝ 2 ΣΤΑΔΙΩΝ. ΤΟ ΡΩΤΑΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΙΣΕΙΣ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...