Jump to content

Dennerle V30


Recommended Posts

Παιδια ξερει κανεις τι ποσοτητες βαζουμε απο αυτο το γενικο λυπασμα?Εχω καιρο να το χρησιμοπιοισω και δεν θυμαμαι και το μπουκαλακι τα γραφει στα Γερμανικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις τι ποσοτητες βαζουμε απο αυτο το γενικο λυπασμα?Εχω καιρο να το χρησιμοπιοισω και δεν θυμαμαι και το μπουκαλακι τα γραφει στα Γερμανικα

Αντιγράφω από εδώ.

The Dennerle Dosagebottle makes successful plant fertilizing a piece of cake: 2 squirts per 100 L water.

Δηλαδή δύο δόσεις του καπακιού ανά 100 λίτρα. Τώρα κάθε πόσο εξαρτάται από τους γνωστούς υπόλοιπους παράγοντες κάθε φυτεμένου (φως, νερό, τηλέφωνο :):lmao::) όχι: φως, διοξείδιο, θερμοκρασία)

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από εδώ.

The Dennerle Dosagebottle makes successful plant fertilizing a piece of cake: 2 squirts per 100 L water.

Δηλαδή δύο δόσεις του καπακιού ανά 100 λίτρα. Τώρα κάθε πόσο εξαρτάται από τους γνωστούς υπόλοιπους παράγοντες κάθε φυτεμένου (φως, νερό, τηλέφωνο :):lmao::) όχι: φως, διοξείδιο, θερμοκρασία)

χχμμμμ...Δηλαδη εγω να ριξω ας πουμε 1 δοση του καπακιου για 40 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

χχμμμμ...Δηλαδη εγω να ριξω ας πουμε 1 δοση του καπακιου για 40 λιτρα?

Με φειδώ.....και κάθε πόσο ?

Link to comment
Share on other sites

Με φειδώ.....και κάθε πόσο ?

Ελεγα μια φορα την εβδομαδα.Πως θα μπορουσα να μετρησω ποσο ειναι μια δοση σε ml?Γιατι το καπακι ειναι σαν της φωτο

post-26285-1312397777_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα μια φορα την εβδομαδα.Πως θα μπορουσα να μετρησω ποσο ειναι μια δοση σε ml?Γιατι το καπακι ειναι σαν της φωτο

Τα "squirts" που λέει παραπάνω είναι "πιέσεις" του καπακιού. Κάθε πλήρες πάτημα του καπακιού είναι ένα "squirt" (μονάδα μέτρησης κι αυτή !!! :):lmao: ). Πάτα μία πλήρη διαδρομή (ένα squirt !) σε ένα δοσομετρικό σωλήνα από κάποιο test ή μέσα σε μία σύριγγα να το μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα "squirts" που λέει παραπάνω είναι "πιέσεις" του καπακιού. Κάθε πλήρες πάτημα του καπακιού είναι ένα "squirt" (μονάδα μέτρησης κι αυτή !!! :):lmao: ). Πάτα μία πλήρη διαδρομή (ένα squirt !) σε ένα δοσομετρικό σωλήνα από κάποιο test ή μέσα σε μία σύριγγα να το μετρήσεις.

Σωστος! :)

Θα πατησω σε μια συριγγα να δω ποσα ml ειναι και θα ριξω στο 40λιτρο λιγο λιγοτερο απο τα ml που θα βγαλει.Μια φορα την εβδομαδα καλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

το καλα ειναι κατι σχετικο.....γενικως οι εταιρειες σκεφτονται ενα φουλ φυτεμενο ενυδρειο και βγαζουν τη δοσολογια.οταν σου τελειωσει το λιπασμα γενικως,ασχολησου με τη seachem σε αυτο το κομματι....

Link to comment
Share on other sites

το καλα ειναι κατι σχετικο.....γενικως οι εταιρειες σκεφτονται ενα φουλ φυτεμενο ενυδρειο και βγαζουν τη δοσολογια.οταν σου τελειωσει το λιπασμα γενικως,ασχολησου με τη seachem σε αυτο το κομματι....

Κωστα το ξερω οτι ειναι για φουλ φυτεμενο αυτο που γραφουν πανω γι αυτο λεω να βαλω λιγοτερο για αρχη.Η seachem ειναι καλητερη εταιρια πιστευεις σε λυπασματα?Βασικα θελω να ριξω λιγο αυριο για πριν μια βδομαδα εβαλα λιγο xmas moss και σημερα ειδα οτι εχει αρχησει να χαλαει και ειπα μηπως τη σωσω με λιγο λυπασματακι,κανονικα δεν θα εριχνα τιποτα τωρα που το στρωνω,απλα μηπως παρει λιγο τα πανω της

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά :

http://www.aquaristikshop.com/

Θα βάλεις 3 ml/100λίτρα που από ότι καταλαβαίνω είναι

η κανονική συγκέντρωση μέσα στο νερό, άρα θα βάζεις

τόσο μόνο για το νερό αλλαγής.

Σε αυτά τα προϊόντα δεν μπορούμε να ξέρουμε την

κατανάλωση μέσα στο ενυδρείο άρα πάμε με την

συνιστώμενη ποσότητα και αναλόγως τα αποτελέσματα

αυξάνονται ελάχιστα οι ποσότητες ή μειώνονται.

Και όπως περιγράφει και το link το σημαντικό είναι η διαρκή

επίδραση για υγιή φυτά οι ποσότητες ρυθμίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά :

http://www.aquaristikshop.com/

Θα βάλεις 3 ml/100λίτρα που από ότι καταλαβαίνω είναι

η κανονική συγκέντρωση μέσα στο νερό, άρα θα βάζεις

τόσο μόνο για το νερό αλλαγής.

Σε αυτά τα προϊόντα δεν μπορούμε να ξέρουμε την

κατανάλωση μέσα στο ενυδρείο άρα πάμε με την

συνιστώμενη ποσότητα και αναλόγως τα αποτελέσματα

αυξάνονται ελάχιστα οι ποσότητες ή μειώνονται.

Και όπως περιγράφει και το link το σημαντικό είναι η διαρκή

επίδραση για υγιή φυτά οι ποσότητες ρυθμίζονται.

Αυτο με τα 3 ml που το βρικες?Βασικα εγω ξερω οτι γενικα τα λυπασματα στα μπουκαλακια τους γραφουν δοσολογιες για φουλ φυτεμενο οπωτε λεω για αρχη να βαλω λιγοτερο γιατι ετσι και αλλιως πιο πολυ το βαζω μηπως παρει τα πανω της η μοςς

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να πω οτι μετρησα το λυπασμα με συριγγα και το ενα πατημα ειναι λιγο παραπανω απο 1.5ml.Η δοσολογια που δινει ειναι 2 πατηματα για 100 λιτρα δηλαδη περιπου 3 ml.Εγω για αρχη εριξα λιγο λιγοτερο απο 1 ml για αρχη,για να δουμε θα παρει τα πανω της η μοςς η θα παει για πεταμα?

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια φωτο καλη να δω τη μος....

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ελπιζω να μπορεις να τις δεις γιατι οι φωτογραφικη μου ειναι λιγο χαλια.Να πω οτι τη μοςς την εχω μια βδομαδα μεσα και μπορει να εχει φαει φρικη απο την αλλαγη.Στις φωτο ειναι τα χειροτερα σημεια της,τα αλλα ειναι σε καλητερη μοιρα

post-26285-1312452341_thumb.jpg

post-26285-1312452577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

την πηρες σε κακη κατασταση η ετσι εγινε μεσα στο ενυδρειο σου και μαλιστα συντομα?

Link to comment
Share on other sites

την πηρες σε κακη κατασταση η ετσι εγινε μεσα στο ενυδρειο σου και μαλιστα συντομα?

Την πηρα σε καλη κατασταση απο φιλο απο εδω,εγινε ετσι μεσα σε λιγες μερες.Τι λες Κωστα μπορουμε να την σωσουμε?

Link to comment
Share on other sites

ενα μονο μπορεις να κανεις....

βρες μια σιτα ανοξειδωτη η πλαστικη που να επιπλεει,απλωσε αραιη τη μος πανω της και αστην στην επιφανεια,να τρωει μπολικο φως.αυτο για αρκετες μερες(κανα μηνα τουλαχιστον).

αυτο βεβαια προυποθετει οτι δεν εχεις ιδιαιτερη αναταραξη στην επιφανεια για να μπορει να παιρνει και διοξειδιο.οπως τη βλεπω παντως μου δινει την εντυπωση μος που εχει λυωσει απο θερμοκρασια νερου.....

Link to comment
Share on other sites

ενα μονο μπορεις να κανεις....

βρες μια σιτα ανοξειδωτη η πλαστικη που να επιπλεει,απλωσε αραιη τη μος πανω της και αστην στην επιφανεια,να τρωει μπολικο φως.αυτο για αρκετες μερες(κανα μηνα τουλαχιστον).

αυτο βεβαια προυποθετει οτι δεν εχεις ιδιαιτερη αναταραξη στην επιφανεια για να μπορει να παιρνει και διοξειδιο.οπως τη βλεπω παντως μου δινει την εντυπωση μος που εχει λυωσει απο θερμοκρασια νερου.....

Αν την αφησω ετσι δεν εχει καμια τυχη λες?Το φως ειναι ακριβως απο πανω της και απο θερμοκρασια δεν εχει ξεπερασει τους 28,μονο μια φορα εφτασε 30 που ειχα το καπακι αλλα αυτο ηταν για λιγες ωρες μονο

Link to comment
Share on other sites

και το 28 ειναι πολυ ιδιαιτερα εαν θελεις να παρει τα πανω της...26 θα ηταν πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

και το 28 ειναι πολυ ιδιαιτερα εαν θελεις να παρει τα πανω της...26 θα ηταν πολυ καλυτερα.

Τωρα που ειμαι παλι χωρις καπακι τις τελευταιες μερες ειμαι στους 26,σημερα εριξα και λιγο λυπασματακι μηπως βοηθισει την κατασταση

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειναι ακομη νωρις....μολις στρωσει και παρει και τα πανω του το ενυδρειο και υπαρχουν και νιτρικα θα παρει τα πανω της.ισως απλως την εβαλες νωρις....

ΥΓ.ασχετο,αλλα αντε παοκαρα σημερα.... :lmao::)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειναι ακομη νωρις....μολις στρωσει και παρει και τα πανω του το ενυδρειο και υπαρχουν και νιτρικα θα παρει τα πανω της.ισως απλως την εβαλες νωρις....

ΥΓ.ασχετο,αλλα αντε παοκαρα σημερα.... :lmao::)

Εγω πιστευα οτι μπορει να ειναι απο το σοκ αλλα και σε αυτο που λες για τα νιτρικα δεν εχεις και αδικο,θα την αφησω λιγες μερες ακομα να δω και αν δεν γινετε κατι θα κανω αυτο που λες με το πλεγμα,παντως δεν ειναι ολη ετσι εχει και αρκετο πρασινο και βλεπω οτι απο μεσα της πανε να πεταχτουν και αλλα.

ΥΓ αν και εγω ειμαι απο τους πικραμενους :blush: σας ευχομαι καλη επιτυχια σημερα,μπορει να το δω ιντερνετιακα,δεν ειμαι κολλημενος :)

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα μια φορα την εβδομαδα.Πως θα μπορουσα να μετρησω ποσο ειναι μια δοση σε ml?Γιατι το καπακι ειναι σαν της φωτο

Έχω την εντύπωση, θα το δω το βράδυ στο σπίτι και θα σου πω σίγουρα, πως τα λιπάσματα/βιταμίνες της Dennerle έχουν μετά το V (Vitamine) έναν αριθμό, 7, 15, 30 που αναφέρεται στο κάθε πόσες μέρες ρίχνουμε το συγκεκριμένο σκεύασμα στο ενυδρείο. Άν θυμάμαι καλά λοιπόν, είναι για μια φορά το μήνα.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση, θα το δω το βράδυ στο σπίτι και θα σου πω σίγουρα, πως τα λιπάσματα/βιταμίνες της Dennerle έχουν μετά το V (Vitamine) έναν αριθμό, 7, 15, 30 που αναφέρεται στο κάθε πόσες μέρες ρίχνουμε το συγκεκριμένο σκεύασμα στο ενυδρείο. Άν θυμάμαι καλά λοιπόν, είναι για μια φορά το μήνα.

Κ

Α ναι?Αυτο δεν το ηξερα!Οπωτε εμενα που γραφει v30 ειναι για μια φορα το μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω για σίγουρα το βράδυ.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...