Jump to content

ελεγχομενο πεχα σε ενυδρειο


Recommended Posts

ας καταθεσουμε ο καθενας την αποψη του πανω στο συγκεκριμενο θεμα παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ υψηλές συγκεντρώσεις, το διοξείδιο του άνθρακα μπορεί να είναι τοξικο,αλλα η δικλειδα aσφαλειας που εχουμε ειναι να κρατουμε σε επιπεδο τουλαχιστον 4 τον συντελεστη της που ειναι η ανθρακικη σκληροτητα kh.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι ειμαι ηδη καμμμενος απο υπερβολικη συγκεντρωση διοξειδιου σε ενυδρειο μου (πριν 5 χρονια)και εχασα τοτε 8 δισκους παντοφλες...σε μια μερα!!

Link to comment
Share on other sites

και πως το καταφερνει αυτο καποιος;;

πολυ ευκολα,ανεξοδα και απλα.με σοδα φαγητου.τη διαλυεις μεσα σε νερακι οσμωσης και προσθετεις σιγα σιγα.ο βαθμος 5 ειναι στην ουσια η ασφαλεια του διοξειδιου.κατω απο 5 η ανθρακικη σκληροτητα μπορει να αποσταθεροποιησει το πεχα ,να εχει σκαμπανεβασματα και μαλιστα αποτομα,και να μας φερει ακομη και πεχα κρας με ολεθρια αποτελεσματα.

αφου λοιπον λυσεις το θεμα κεχα,στην συνεχεια τα υπολοιπα τα αναλαμβανει ενα σωστα καλιμπραρισμενο ηλεκτροδιο,που με τη σειρα του δινει εντολη στην ηλεκτροβανα να δωσει η να κοψει την παροχη διοξειδιου.στα περιπου 6 χρονια που ασχοληθηκα με δισκους,ειχα παντα το πεχα μου εκει ακριβως που ηθελα και χωρις σκαμπανεβασματα,που ολοι μας ξερουμε το ποσο επικινδυνα ειναι για το πεχα και κατα συνεπεια για τα ψαρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω πως στο 110λιτρο που ειχα μεχρι πριν 5 μηνες δουλευα τυρφη,νομιζω οτι ειναι πιο ασφαλες.Μπορει να θελει μεγαλητερη διαδικασια η τυρφη αλλα νομιζω εχεις το κεφαλη σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια,κανεις δεν παει να θαψει τον ενα τροπο η τον αλλο.απλως κανουμε κουβεντα και μεσα απο αυτην μπορει να βγαλουμε λαυρακια για το χομπι μας.... :)

kostaszoidos,απο οτι καταλαβα λογω του ασχημου παρελθοντος με προφανη το πεχα κρας,πηγες στην λυση της τυρφης.θυμασαι τοτε,πως το ειχες στημενο,τι κεχα ειχες κλπ...για να βρουμε εστω και μεταγενεστερα το λαθος που εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θυμαμαι μετρησεις κτλ θα σου πω ομως τι ειχα περιπου παθει:

Διαροη επαθα απο την φιαλη και αδειασε ολη!!!!!!μεσα στο ενυδρειο.

Δεν καταλαβα πως...ανοιξε τερμα η βανα της φιαλης και τηνσυνεχεια στην ειπα.Επειδη το προηγουμενο βραδυ ειχα τραπεζι στο σπιτι και ηταν και παιδακια ισως καποιο να πειραξε την φιαλη και εκανε την ζημια μιας και η φιαλη ηταν εκτεθημενη και οχι σε ντουλαπι.Δεν εχει να κανει δηλαδη με την κουβεντα μας.Εμενα ηταν ατυχημα...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θυμαμαι μετρησεις κτλ θα σου πω ομως τι ειχα περιπου παθει:

Διαροη επαθα απο την φιαλη και αδειασε ολη!!!!!!μεσα στο ενυδρειο.

Δεν καταλαβα πως...ανοιξε τερμα η βανα της φιαλης και τηνσυνεχεια στην ειπα.Επειδη το προηγουμενο βραδυ ειχα τραπεζι στο σπιτι και ηταν και παιδακια ισως καποιο να πειραξε την φιαλη και εκανε την ζημια μιας και η φιαλη ηταν εκτεθημενη και οχι σε ντουλαπι.Δεν εχει να κανει δηλαδη με την κουβεντα μας.Εμενα ηταν ατυχημα...

Πωπω φιλε τι επαθες...κριμα :)

Να ρωτησω κατι,μπορουμε να εχουμε πεχα κρας και με diy co2 η μονο με φιαλη και ολα τα αλλα τα σχετικα?

Link to comment
Share on other sites

μμ,καταλαβαινω.πολυ ασχημο παιχνιδι σου επαιξε η τυχη.φανταζομαι ομως πως τη μπουκαλα την ειχες χυμα να δινει αεριο χωρις ηλεκτροβανα και πεχα κοντρολερ...... :)

απο εκει και μετα αν θελεις μας λες με τι τροπο ακριβως φτιαχνεις το νερο μεσω της φυσικης και παλιας μεθοδου της αγαπημενης μας τυρφης.

παιδια,και οι υπολοιποι μπορουν να μοιραστουνε τις εμπειριες τους πανω στο θεμα. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω φιλε τι επαθες...κριμα :)

Να ρωτησω κατι,μπορουμε να εχουμε πεχα κρας και με diy co2 η μονο με φιαλη και ολα τα αλλα τα σχετικα?

Ναι αστα οσο το θυμαμαι....

Στην ερρωτηση σου δεν ξερω να σου απαντησω μιας και οπως καταλαβες εχω αν ασχοληθω με διοξειδια κτλ καμποσα χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αστα οσο το θυμαμαι....

Στην ερρωτηση σου δεν ξερω να σου απαντησω μιας και οπως καταλαβες εχω αν ασχοληθω με διοξειδια κτλ καμποσα χρονια...

που να ξαναπιασεις διοξειδια μετα απο αυτο..σε καταλαβαινω

Εγω παντως την τυρφη την επεξεργαζομαι σε βαρελακι προετοιμασιας νερου μεσα σε φιλτρακι

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,μπορουμε να εχουμε πεχα κρας και με diy co2 η μονο με φιαλη και ολα τα αλλα τα σχετικα?

οχι πεχα κρας νομιζω πως ειναι αδυνατο να συμβει με ζαχαρομαγια.και αυτο γιατι η ποσοτητα παραγωγης δεν ειναι τοσο δυνατη και με συνεχομενη παραγωγη ωστε να αλλοιωσει ιδιαιτερα προς τα κατω το πεχα.

να επαναλαβω πως οσοι σχετιζομαστε με παροχη διοξειδιου πρεπει να προσεχουμε συχνα την ανθρακικη σκληροτητα,ιδιαιτερα δε αυτοι οι οποιοι χρησιμοποιουνε νερο οσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

οχι πεχα κρας νομιζω πως ειναι αδυνατο να συμβει με ζαχαρομαγια.και αυτο γιατι η ποσοτητα παραγωγης δεν ειναι τοσο δυνατη και με συνεχομενη παραγωγη ωστε να αλλοιωσει ιδιαιτερα προς τα κατω το πεχα.

να επαναλαβω πως οσοι σχετιζομαστε με παροχη διοξειδιου πρεπει να προσεχουμε συχνα την ανθρακικη σκληροτητα,ιδιαιτερα δε αυτοι οι οποιοι χρησιμοποιουνε νερο οσμωσης.

Το φανταστικα γιατι εγω χρησιμοπιουσα τυρφη και ειχα και diy co2 αλλα το πεχα δεν πηγαινε πολυ προς τα κατω απο το co2

Link to comment
Share on other sites

μμ,καταλαβαινω.πολυ ασχημο παιχνιδι σου επαιξε η τυχη.φανταζομαι ομως πως τη μπουκαλα την ειχες χυμα να δινει αεριο χωρις ηλεκτροβανα και πεχα κοντρολερ...... :)

απο εκει και μετα αν θελεις μας λες με τι τροπο ακριβως φτιαχνεις το νερο μεσω της φυσικης και παλιας μεθοδου της αγαπημενης μας τυρφης.

παιδια,και οι υπολοιποι μπορουν να μοιραστουνε τις εμπειριες τους πανω στο θεμα. :lmao:

Ναι δεν ειχα,τοτε διοχετευα το διοξειδιο ρυθμιζοντας απο την βανα της φιαλης μετρωντας τις φυσαλιδες θα ξερεις εσυ μιας και εισαι παλια καραβανα...

Τυρφη χρησιμοποιω οταν θελω να παω για αναπαραγωγη και θελω μαλακο νερο.Εδω που μενω εχει καλο νερο.Ουδετερο στο 7-7,1 αντε 7,2 οποτε με καλυβει και απλα το παιρναω απο τα προφιλτρα της οσμωσης και μπλουμ.Οταν το φτιαχνω με τυρφη: σε βαρελι αφου εχω μετρησει(απο πριν) σε ποσες μερες μου το παει εκει που θελω το δουλευω για παραδειγμα για 2-3 μερες και το ριχνω.Στον μηνα πανω παντα αλλαζω την τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα φιλε ζοιδε.δε μου λες η βρυση σου βγαζει σκληρο νερο,η εισαι απο τους τυχερους..?

επισης να επισημανω εδω το ποσο σημαντικη ειναι η ανθρακικη σκληροτητα για τη σχεση διοξειδιου που παρεχουμε σε ενα φυτεμενο ενυδρειο.

με τον παρακατω πινακα,μπορειτε να δειτε αν ''παιξετε'' μαζι της και οπου ειναι πρασινο το βελτιστο ποσο διοξειδιου που μπορειτε να δωσετε στο φυτεμενο σας.παντα με τη σχεση kh με ph.

pHKHCO2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νερό όσμωσης μαζί με λίγο νερό περασμένο απο τα προφίλτρα της, σε βαρέλη με αεροαντλία για μια μέρα και τέλος. Ανθρακική σκληρότητα στα 1,2dkH δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με το pH.

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ χαμηλα βρισκεσαι.αν και εχεις βρει την απολυτη ρουτινα(και καλα κανεις) εγω θα ειχα τα ψυχολογικα μου γιατι την εχω πατησει στο παρελθον με τοσο χαμηλο νουμερο.ισως γνωριζεις βεβαια πως το ο Kh ειναι κολληταρι με τον δρεπανοφορο μαυροντυμενο(φτου,φτου μακρια απο εμας και τα ψαρια μας).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά . κινδυνεύοντας να φανώ και πάλη ξανθιά :) να κάνω μια χαζή ερώτηση .Η τύρφη δεν είναι μόνο για το ph είναι επίσης και ένα τέλειο λίπασμα . Γιατί λοιπόν δεν στρώνουμε τον βυθό - η έστω ενα μέρος του με την τύρφη . Καταλαβαίνω οτι σε αυτή την περίπτωση δεν μπορούμε να έχουμε ελέγχω του νερού όμως λογικά δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλα σκαμπανεβάσματα μιας και η τύρφη θα ειναι μεσα συνεχώς . Άλλωστε στην έσχατη περίπτωση είναι πολύ πιο εύκολα να ανεβάζει κανείς το ph παρά να το κατεβάζει .

Link to comment
Share on other sites

Ωραια εγω σεβομαι λοιπον την αποψη σου αλλα θα προτιμησω την τυρφη...

Φυσικο προ'ι'ον και ασφαλες με σωστη χρηση.

Και το διοξείδιο είναι φυσικό προϊόν κα ασφαλές με σωστή χρήση.

Προφανώς για αν κάηκες με το CO2 κάποιο λάθος θα έκανες. Υπάρχουν όμως και άλλοι που κάηκαν με την τύρφη.

Συμπέρασμα: Ότι και να χρησιμοποιούμε πρέπει να το χρησιμοποιούμε σωστά.

Τα γράφω αυτά για να μην νομίζουν κάποιοι αρχάριοι χομπιστες ότι το CO2 δεν είναι φυσικό και ότι είναι κακό και δύσχρηστο, αλλά ούτε να νομίζουν ότι η τύρφη είναι ακίνδυνη και μπορούμε να βάζουμε με το κιλό στο ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά . κινδυνεύοντας να φανώ και πάλη ξανθιά :) να κάνω μια χαζή ερώτηση .Η τύρφη δεν είναι μόνο για το ph είναι επίσης και ένα τέλειο λίπασμα . Γιατί λοιπόν δεν στρώνουμε τον βυθό - η έστω ενα μέρος του με την τύρφη . Καταλαβαίνω οτι σε αυτή την περίπτωση δεν μπορούμε να έχουμε ελέγχω του νερού όμως λογικά δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλα σκαμπανεβάσματα μιας και η τύρφη θα ειναι μεσα συνεχώς . Άλλωστε στην έσχατη περίπτωση είναι πολύ πιο εύκολα να ανεβάζει κανείς το ph παρά να το κατεβάζει .

Στην αρχή θα κατέβει το ΡΗ στον άδη και μετά που θα χάση η τύρφη την ιδιότητα της θα ξανά ανέβει στον θεό ενώ η τύρφη θα έχει μετατραπεί σε ένα σχεδόν άχρηστο υλικό μέσα το ενυδρείο σου αφού θα τα έχει δώσει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Και το διοξείδιο είναι φυσικό προϊόν κα ασφαλές με σωστή χρήση.

Προφανώς για αν κάηκες με το CO2 κάποιο λάθος θα έκανες. Υπάρχουν όμως και άλλοι που κάηκαν με την τύρφη.

Συμπέρασμα: Ότι και να χρησιμοποιούμε πρέπει να το χρησιμοποιούμε σωστά.

Τα γράφω αυτά για να μην νομίζουν κάποιοι αρχάριοι χομπιστες ότι το CO2 δεν είναι φυσικό και ότι είναι κακό και δύσχρηστο, αλλά ούτε να νομίζουν ότι η τύρφη είναι ακίνδυνη και μπορούμε να βάζουμε με το κιλό στο ενυδρείο μας.

Πολυ καλα εκανες και το γραψες μιας κι εγω ανεφερα τον τροπο πο εξυπηρετει και βολευει εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...