Jump to content

μετρησεις-κακη αρχη


Recommended Posts

Γεια σας,

Το ενυδρείο μπήκε σε λειτουργία στις 4/8/11 με μετρήσεις

ΝO2 0

NO3 20(!!)

NH3 0

KH 12

GH 16

PH 7,5

Εβαλα από την πρώτη μέρα φυτά και ενα zebra snail καθως και απο τη 2η μεσα σε απόχη 3 φυλλ τροφή τα οποία αλλάζω κάθε μέρα

Σήμερα 6/8/11

NO2 0,25(!!!!!!)

NO3 50(!!!!!!!!!!!!)

NH3 0

Μόλις είδα τις μετρήσεις αφέρεσα 2 από τα 3 φυλλ και σκεφτομε να κάνω και το ίδιο στο τελευταίο αφού έχω το zebra snail που με γεμίζει πολλά ΣΚΧΧΧ

Τι άλλο μπορώ να κάνω να συνεφέρω το ενυδρείο;;;;

Στρωθηκε με μπόλι από 23λ και με κανονική δόση sera bionitrivec

Παρακαλώ βοηθήστε πριν ειναι αργά

Φιλτρο eheim ecco pro 130

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μενα το περιεργο ειναι οτι απο την αρχη να εχεις τοσα πολλα νιτρικα.Και οταν λες μπολι ,πως το εκανες,γιατι λογικα ολα πρεπει να ηταν μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Για μέτρα και το νερό του δικτύου σου για τυχόν ΝΟ3 ...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα μιλαμε για 25 λιτρα ενυδρειο, οποτε δεν μου φενεται περιεργο το ΝΟ3.

Μπορει το φιλτρο να εχει μπολι αλλα το ενυδρειο ειναι αστρωτο, οποτε προσωπικα σου συμβουλεβω να μην επιχειρησεις να βαλεις ψαρι μεσα και να περιμενεις τουλαχιστων καμια δεκαρια ημερες.

Ενα αλλο θεμα ειναι και η τροφη μεσα στο δυχτακι που το αφηνεις μονο μια μερα μεσα, δηλαδη αυτο που εννοω ειναι πως η τροφη χρειαζεται καποιο χρονο για να διασπαστη πρωτα απο τα αποικοδομητικα βακτηρια για να παραχθει αμμωνια. Αν και ειχα στρωσει και εγω με παρομια μεθοδο θα σου προτεινα να τρυβεις την τροφη απευθειας μεσα στο ενυδρειο. Οσο για το σαλιγκαρι εγω προσωπικα θα το εβγαζα και θα το εβαζα σε ενα στρωμενο ενυδρειο μεχρι να σταθεροποιηθουν για τα καλα οι τιμες στο καινουργιο γιατι αλλιως καμια ημερα μπορει να το βρεις off!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το περιεργο ειναι οτι απο την αρχη να εχεις τοσα πολλα νιτρικα.Και οταν λες μπολι ,πως το εκανες,γιατι λογικα ολα πρεπει να ηταν μια χαρα :lmao:

Πήρα τα υλικά του φίλτρου(σφουγγαρι) και τα ζούληξα πάνω στο substrat pro του καινούργιου φίλτρου

και εβαλα και δόση nitrivec

Για μέτρα και το νερό του δικτύου σου για τυχόν ΝΟ3 ...

Μου φαίνεται απίθανο να εχω νιτρικά από εκεί επειδή ποτε δεν είχε αλλά αν ετυχε να εχει... :)

θα κανω μετρηση :blink:

Αν καταλαβα καλα μιλαμε για 25 λιτρα ενυδρειο, οποτε δεν μου φενεται περιεργο το ΝΟ3.

Μπορει το φιλτρο να εχει μπολι αλλα το ενυδρειο ειναι αστρωτο, οποτε προσωπικα σου συμβουλεβω να μην επιχειρησεις να βαλεις ψαρι μεσα και να περιμενεις τουλαχιστων καμια δεκαρια ημερες.

Ενα αλλο θεμα ειναι και η τροφη μεσα στο δυχτακι που το αφηνεις μονο μια μερα μεσα, δηλαδη αυτο που εννοω ειναι πως η τροφη χρειαζεται καποιο χρονο για να διασπαστη πρωτα απο τα αποικοδομητικα βακτηρια για να παραχθει αμμωνια. Αν και ειχα στρωσει και εγω με παρομια μεθοδο θα σου προτεινα να τρυβεις την τροφη απευθειας μεσα στο ενυδρειο. Οσο για το σαλιγκαρι εγω προσωπικα θα το εβγαζα και θα το εβαζα σε ενα στρωμενο ενυδρειο μεχρι να σταθεροποιηθουν για τα καλα οι τιμες στο καινουργιο γιατι αλλιως καμια ημερα μπορει να το βρεις off!

το 25λιτρο δούλευε 4-5 χρόνια

Ψαράκια θα βάλω τα ember tetra αρχικά (1-2) που είναι και μια σταλιά(max 2cm)

Το θέμα μου δεν είναι να παραχθει αμμωνια αφου το ενυδρείο το μπολιάζω αλλά να βάζω τροφή να ζήσουν ίσα ίσα τα βακτήρια(εκτος αν αυτο χρειαζεται παραγωγή αμμωνίας) :blush:

Το σαλιγκάρι μια χαρά φαίνεται κόβει βόλτες τρώει.

Η ιδέα να αφησω το σαλιγκάρι και μεσα σε απόχη να βάζω λίγη τροφή είναι καλή;;;

(ποσα φυλλαρακια περιπου και για ποσες μερες μεσα στο νερο;;;;;;:rasp:

Η ιδεα να αφησω το σαλιγκάρι να κανει ΣΚΧΧΧ μόνο στο ενυδρειο χωρις να ριχνω την τροφή και μετα από καποιες μερες ember tetra είναι καλή ;;;

καποια αλλη ιδεα;;;

παρακαλω μια γρηγορη απάντηση γιατι θα τρελαθώ :(:(:wacko:

:)

Link to comment
Share on other sites

Το μπολιασμα δεν το κανουμε ετσι.Υπαρχει ενα αρθρο αλλα δεν μπορω να το βρω.Ας το βρει αλλος φιλος.

Μονο με αλλαγες νερου,αλλη λυση δεν βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Το μπολιασμα δεν το κανουμε ετσι.Υπαρχει ενα αρθρο αλλα δεν μπορω να το βρω.Ας το βρει αλλος φιλος.

Μονο με αλλαγες νερου,αλλη λυση δεν βλεπω

δηλαδη πως κανουμε το μπόλιασμα;.Οπως το εχω διαβάσει ετσι το εκανα.(δεν μπορω και εγω να βρω το αρθρο :) )

Τι τάξης αλλαγές νερού;;;

Με την τροφή τι κανω;;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να παρεις ολη την μπιχλα του στρωμενου ενυδρειου ,μαζι με καποια ποσοτητα βιολογικου υλικου ,και να το βαλεις στο καινουργιο.Οποτε θα ειχες σχεδον στρωμενο ενυδρειο.

Για τα υπολοιπα καλυτερα να στα πουν αλλα παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

[/b]Επρεπε να παρεις ολη την μπιχλα του στρωμενου ενυδρειου ,μαζι με καποια ποσοτητα βιολογικου υλικου ,και να το βαλεις στο καινουργιο.Οποτε θα ειχες σχεδον στρωμενο ενυδρειο.

Για τα υπολοιπα καλυτερα να στα πουν αλλα παιδια :)

Το εκανα αυτο με την μπιχλα αλλα δεν υπήρχε βιολ υλικο στο μικρο το φιλτρακι μόνο το σφουγγαρι που δεν γινοταν να μπει στο νεο φιλτρο και για αυτο εβαλα nitrivec

Παιδία μέτρησα NO3 50 στην βρύση!!!!!!!

γινετε το τεστ να κανει λάθος είναι της salifert και λεει να βαλουμε ενα ml νερό και κάτι σκόνες με μια διαδικασία και μετα βλεπουμε αποτελέσματα.Μήπως πρέπει να βαλω 2 ml;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αυτο με την μπιχλα αλλα δεν υπήρχε βιολ υλικο στο μικρο το φιλτρακι μόνο το σφουγγαρι που δεν γινοταν να μπει στο νεο φιλτρο και για αυτο εβαλα nitrivec

Παιδία μέτρησα NO3 50 στην βρύση!!!!!!!γινετε το τεστ να κανει λάθος είναι της salifert και λεει να βαλουμε ενα ml νερό και κάτι σκόνες με μια διαδικασία και μετα βλεπουμε αποτελέσματα.Μήπως πρέπει να βαλω 2 ml;;;;;;;;;;;;;;;

Ευχομαι να ειναι λαθος,γιατια αμα δεν ειναι ,ουτε μπανιο μην κανεις με τετοιο νερο :lmao:

Αρα δεν εκανες σωστο μπολιασμα και γιαυτο υπαρχουν τα προβληματα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβως εκανα λαθος στο μπολιασμα

Εριξα όλες τις μπιχλες στο βιολ υλικο του καινουργιου φιλτρου και δεν μπορούσε να μπει το σφουγγάρι μεσα στο καινουργιο φίλτρο και για αυτό εριξα μια ολόκληρη δόση nitrivec

πάντα φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που ειχες εκανες το καλυτερο που μπορουσες να κανεις.Το λαθος σου ειναι οτι δεν ειχες βιολογικο υλικο στο πρωτο φιλτρο,για να βαλεις στο καινουργιο.Παρεπιπτοντος τωρα εχεις βαλει? :)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που ειχες εκανες το καλυτερο που μπορουσες να κανεις.Το λαθος σου ειναι οτι δεν ειχες βιολογικο υλικο στο πρωτο φιλτρο,για να βαλεις στο καινουργιο.Παρεπιπτοντος τωρα εχεις βαλει? :)

το ενυδρείο εκεινο ξεστηθηκε αρα δεν χρειαζεται πια να βαλω βιολ υλικο

ευχαριστώ που με βοηθάς.Μαλλόν τα έχει παίξει το τεστ...αλλα και νιτρωδη μου εβγαλε 0.25

θΑ προμηθευτώ ενα αλλό τεστ από φίλο για να δω τι διαολο γινεται :)

γινετε το τεστ να κανει λάθος είναι της salifert και λεει να βαλουμε ενα ml νερό και κάτι σκόνες με μια διαδικασία και μετα βλεπουμε αποτελέσματα.Μήπως πρέπει να βαλω 2 ml;;;;;;;;;;;;;;;

ξαναμετρησα και ειναι τα νιτρικα 50

το νερο πίνετε πάντως και δεν είχα θεμα στη γευση του και ουτε στο μπανιο :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ρωτησα αν εχεις στο τωρινο βιολογικο υλικο αν εχεις.Αν οχι εχεις μονο μηχανικη φιλτρανση,το οποιο δεν ειναι αρκετο για να σου εξαφανισει αμμωνια και νιτρωδη.Εαν πινεις νερο με 50 νιτρικα και ζεις εισαι θαυμα τις φυσης :lmao: Μηπως δεν ξερεις τι ειναι νιτρικα σε νερο ,ουτε για το ενυδρειο σου δεν κανει,αλλα ουτε για μπανιο.Μαλλον θα κανεις λαθος στις μετρησεις,αλλιως κλυτα Χαραλαμπε :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ρωτησα αν εχεις στο τωρινο βιολογικο υλικο αν εχεις.Αν οχι εχεις μονο μηχανικη φιλτρανση,το οποιο δεν ειναι αρκετο για να σου εξαφανισει αμμωνια και νιτρωδη.Εαν πινεις νερο με 50 νιτρικα και ζεις εισαι θαυμα τις φυσης :lmao: Μηπως δεν ξερεις τι ειναι νιτρικα σε νερο ,ουτε για το ενυδρειο σου δεν κανει,αλλα ουτε για μπανιο.Μαλλον θα κανεις λαθος στις μετρησεις,αλλιως κλυτα Χαραλαμπε :)

:)

Στο νεο ενυδρείο εχω substrut pro και ειναι το ecco pro 130

Το τεστ μαλλον τα επεξε και δεν νομίζω να κανω κάτι λάθος

αν έχει κανενας NO3 SALIFERT ας μου πει πως το κανει

τωρα

Τι τάξης αλλαγές νερού να κανω;;;Μήπως να περιμένω να δω τι θα μου βγάλει και το αλλο το τεστ;;;

Με την τροφή που βαζω τι να κάνω;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

:)

Στο νεο ενυδρείο εχω substrut pro και ειναι το ecco pro 130Το τεστ μαλλον τα επεξε και δεν νομίζω να κανω κάτι λάθος

αν έχει κανενας NO3 SALIFERT ας μου πει πως το κανει

τωρα

Τι τάξης αλλαγές νερού να κανω;;;Μήπως να περιμένω να δω τι θα μου βγάλει και το αλλο το τεστ;;;

Με την τροφή που βαζω τι να κάνω;;

Επιτελους με το τσιγγελι στα βγαζω. :lmao:

Τωρα εχεις σωστη φιλτρανση.

Κανε αλλαγη 50% τωρα σωστα ομως.

Για τα υπολοιπα ηπαμε τα αλλα παιδια θα μας πουν.

Περιμενω με αγωνια τα νεα τεστ για τα νιτρικα :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους με το τσιγγελι στα βγαζω. :lmao:

Τωρα εχεις σωστη φιλτρανση.

Κανε αλλαγη 50% τωρα σωστα ομως.

Για τα υπολοιπα ηπαμε τα αλλα παιδια θα μας πουν.

Περιμενω με αγωνια τα νεα τεστ για τα νιτρικα :)

τι εννοεις τώρα σωστα;;;από τη βρυση θα το κανω :)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις τώρα σωστα;;;από τη βρυση θα το κανω :)

Μεσενα εχω μπερδευτει πολυ.Θυμισεμου εχεις ψαρι η μονο σαλιγγαρια.Κανονικα πρεπει να το ετοιμασεις το νερο την προηγουμενη νε αντιχλωριο και μετα να κανεις αλλαγες.Αλλα με τετοια νιτρικα (αν ειναι ετσι)καλυτερα να βρεις καπου καθαρο νερο.Εισαι περιπτωση με 50 νιτρικα στην βρυση τια αλλαγη να κανεις.

Αστο ετσι οπως ειναι θα ειναι ποιο καθαρο το νερο σου :lmao::):blush:

Πλακα κανω,αλλα η αληθεια ειναι οτι πρεπει να βρεις μια λυση στο σημαντικο προβλημα.Εγω μετα απο μια εβδομαδα με αφρικανες εχω 40 νιτρικα και τρελενομαι,εσυ στην βρυση ρε φιλε μου.Ειλικρινα δεν ξερω τι να σου σηστησω.Ας περιμενουμε να δουμε τι θα πουν και οι αλλοι :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου παιδακια?Λοιπον πιστευω οτι για να εχεις τετοιες τιμες στις μετρησεις σου μαλλον το μπολι δεν επιασε γιατι το να στηψεις το σφουγγαρι δεν λεει και πολλα,το σωστο ειναι να παρεις βιολογικο υλικο απο το στρωμενο και να το βαλεις στο αστρωτο,αλλα εσυ παναθεμα σε δεν εχεις βιολογικο υλικο,οπωτε η βρισκεις απο αλλου μπολι και το μπολιαζεις η το στρωνεις με βακτηρια και τροφουλα.Τωρα νομιζω οτι το τεστ για no3 παιζει να εχει χαλασει,κοιτα ημερομηνια ληξης,αν δεν εχει ληξει το τεστ δοκιμασε να ξαναμετρησεις τη βρυση σου με αλλο τεστ.Αν βγαλει το ιδιο no3 τοτε.....Απ οτι ξερω στην Θεσσαλονικη το νερο δεν το πινετε,εμενα η βρυση μου στη Θεσσαλονικη οταν εμενα μου εβγαζε καφε νερο :)

Στο 23 λιτρο ενυδρειο μετρουσες τετοιες τιμες no3?Ειχες μετρησει ποτε τη βρυση σου παλιοτερα?

ΥΓ μη πελαγωνεις και μη βιαζεσαι γιατι θα ερθω πανω,θα σε βρω και θα σε δειρω :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μεσενα εχω μπερδευτει πολυ.Θυμισεμου εχεις ψαρι η μονο σαλιγγαρια.Κανονικα πρεπει να το ετοιμασεις το νερο την προηγουμενη νε αντιχλωριο και μετα να κανεις αλλαγες.Αλλα με τετοια νιτρικα (αν ειναι ετσι)καλυτερα να βρεις καπου καθαρο νερο.Εισαι περιπτωση με 50 νιτρικα στην βρυση τια αλλαγη να κανεις.

Αστο ετσι οπως ειναι θα ειναι ποιο καθαρο το νερο σου :):lmao::)

Πλακα κανω,αλλα η αληθεια ειναι οτι πρεπει να βρεις μια λυση στο σημαντικο προβλημα.Εγω μετα απο μια εβδομαδα με αφρικανες εχω 40 νιτρικα και τρελενομαι,εσυ στην βρυση ρε φιλε μου.Ειλικρινα δεν ξερω τι να σου σηστησω.Ας περιμενουμε να δουμε τι θα πουν και οι αλλοι :rasp:

σιγα μην εχει 50 νιτρικα το νερο της βρυσης αν ήταν ετσι τώρα με σύνδεση από το γραφειο τελετων θα σου μιλαγα :blush: Μαλλον τα εχει παιξει το τεστ

Ψαρια δεν εχω μόνο ενα zebra snail

Δεν μπορωω όμως να ξερω τι no3 εχω και στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου παιδακια?Λοιπον πιστευω οτι για να εχεις τετοιες τιμες στις μετρησεις σου μαλλον το μπολι δεν επιασε γιατι το να στηψεις το σφουγγαρι δεν λεει και πολλα,το σωστο ειναι να παρεις βιολογικο υλικο απο το στρωμενο και να το βαλεις στο αστρωτο,αλλα εσυ παναθεμα σε δεν εχεις βιολογικο υλικο,οπωτε η βρισκεις απο αλλου μπολι και το μπολιαζεις η το στρωνεις με βακτηρια και τροφουλα.Τωρα νομιζω οτι το τεστ για no3 παιζει να εχει χαλασει,κοιτα ημερομηνια ληξης,αν δεν εχει ληξει το τεστ δοκιμασε να ξαναμετρησεις τη βρυση σου με αλλο τεστ.Αν βγαλει το ιδιο no3 τοτε.....Απ οτι ξερω στην Θεσσαλονικη το νερο δεν το πινετε,εμενα η βρυση μου στη Θεσσαλονικη οταν εμενα μου εβγαζε καφε νερο :)

Στο 23 λιτρο ενυδρειο μετρουσες τετοιες τιμες no3?Ειχες μετρησει ποτε τη βρυση σου παλιοτερα?

ΥΓ μη πελαγωνεις και μη βιαζεσαι γιατι θα ερθω πανω,θα σε βρω και θα σε δειρω :blush:

το No3 στο 23λ ήταν 5-10

βρύση δεν εχω μετρήσει

με τροφούλα βακτηρια και το μπόλι θα το στρώσω

Μπορεί να μου πει κανεις τι να κάνω με την τροφή;;;

kixlidatos δεν είναι επικύνδυνη η αλλαγη 50% αν δεν μπορώ να ξέρω τι μετρήσεις έχω;;; :lmao:

rastafarian σε περιμενω :)

Link to comment
Share on other sites

το No3 στο 23λ ήταν 5-10

βρύση δεν εχω μετρήσει

με τροφούλα βακτηρια και το μπόλι θα το στρώσω

Μπορεί να μου πει κανεις τι να κάνω με την τροφή;;;

kixlidatos δεν είναι επικύνδυνη η αλλαγη 50% αν δεν μπορώ να ξέρω τι μετρήσεις έχω;;; :)

rastafarian σε περιμενω :)

Κανονισε γιατι εγω ερχομαι,η κοπελα μου πανω ειναι και 3-4 μηνες πανω εμενα και εγω οπωτε μη με προκαλεις :lmao:

Αφου ρε φιλε στο 23λιτρο δεν ειχες n03 αρα κατι γινετε με το τεστ που μετρας η κατι κανεις λαθος στη μετρηση.Παρε ενα αλλο τεστ no3 αυριο και ξαναμετρα.Για την τροφη τι θες να μαθεις?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μάθω ποσα φυλλαρακια να βάζω και κάθε ποτέ να τα βγάζω για να κρατηθεί η βιολογία

Θα πάω να πάρω τεστ αύριο

Kixlidatos δεν είναι επικίνδυνο να καλώ αλλαγή 50% αν δεν ξέρω τις πραγματικές μετρήσεις ;;;

Να κάνω μικρότερη αλλαγη;;;

Να κάνω τεστ no2 και nh3 για να κρίνουμε καλύτερα;;;

Θα ρίξω και λίγο nitrivec στο νερο του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μάθω ποσα φυλλαρακια να βάζω και κάθε ποτέ να τα βγάζω για να κρατηθεί η βιολογία

Θα πάω να πάρω τεστ αύριο

Kixlidatos δεν είναι επικίνδυνο να καλώ αλλαγή 50% αν δεν ξέρω τις πραγματικές μετρήσεις ;;;

Να κάνω μικρότερη αλλαγη;;;

Να κάνω τεστ no2 και nh3 για να κρίνουμε καλύτερα;;;

Θα ρίξω και λίγο nitrivec στο νερο του ενυδρειου

Εγω ριχνω 2-3 φυλλαρακια ανα 2-3 μερες τωρα που στρωνω το 40λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...