Jump to content

Αναγνώριση είδους


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μήπως έχει κάποιος μια ιδέα για το τι μπορεί να είναι αυτό;

Μοιάζει με γαρίδα, έχει ποδαράκια και ουρά.

Πριν φύγω για διακοπές δεν υπήρχε μέσα στο ενυδρείο!

post-21407-1312656120_thumb.jpg

post-21407-1312656151_thumb.jpg

post-21407-1312656165_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σαν red cherry μου μοιαζει....

Γαρίδα; Χωρίς να την έχω βάλει μέσα εγώ; Γίνονται αυτά τα πράγματα; :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τις απορίες μου αλλά επειδή δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο, μπορεί αν είναι όντως γαρίδα να μετακινείται σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου; Οι γαρίδες δεν παραμένουν στον βυθό; Γιατί αυτό που έχω εδώ κουνάει τα πίσω πόδια και ανεβαίνει στην επιφάνεια...

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδα; Χωρίς να την έχω βάλει μέσα εγώ; Γίνονται αυτά τα πράγματα; :)

Και σε μένα για γαρίδα μου φαίνεται.

Δεν ξέρω ποιο είδος.

Θα υπήρχε κανένα αβγό σε κανένα φυτό που πήρες και εκκολάφτηκε στο ενυδρείο σου.

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Είναι γαριδούλα red cherry. Οι γαρίδες όταν νοιώθουν άνετα και δε φοβούνται, κινούνται σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου. Μου έχει τύχει να δω red cherry να βόσκουν ακριβώς κάτω από την επιφάνεια του νερού σε επιπλέοντα φυτά.

Μήπως έχεις βάλει τελευταία κάποια μεγάλη ποσότητα moss στο ενυδρείο σου. Η γαρίδα που βλέπω στις φώτο είναι ενήλικη και μεγαλούτσικη. Άρα η μπήκε τώρα τελευταία στο ενυδρείο ή μπήκε σαν αυγό με κάποιο φυτό αλλά πριν από αρκετό καιρό όμως...

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησες το ''καρπό τον διακοπών '' Και δεν χρειάστηκε να περιμένεις 9 μήνες :lmao::):blush: Μην ορμάς , πλάκα κάνω , είναι όμως αξιοθαύμαστο το περιστασιακό σου .Τα σαλιγκαράκια-λαθρεπιβάτες τα ξέρουμε όλοι , τώρα υπάρχουν και γαρίδες ? :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω βρε παιδιά, εγώ λείπω 2 μήνες από το σπίτι. Μόλις ενημερώθηκα για τον "λαθρεπιβάτη" μου μέσω μμς είπα να ψαχτώ λιγάκι και να ρωτήσω τους ειδικούς... :)

Πριν φύγω πάντως εντόπισα μια προνύμφη λιβελούλας και αν μόλις γυρίσω δω και κάτι άλλο θα αρχίσω να ψάχνω ένα νέο ενυδρείο να βάλω το ψάρι μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...