Jump to content

αρχαριος


Recommended Posts

Η θερμοκρασια μεχρι αυριο το βραδυ θα ανεβει οποτε ρυθμιζεις τον θερμοστατη αναλογα.

Ο θερμοστατης πρεπει να ειναι 1W/λιτρο.Ελεγξε το.

Αν βαλεις φυτα απο την αρχη 26-27 βαθμους.Αν οχι στο στρωσιμο οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα.

Αντλια εννοεις του φιλτρου απο οτι καταλαβα.Τι φιλτρο ειναι;

Το σωληνακι που βγαινει εξω απο το νερο και δημιουργει φυσαλιδες δεν χρειαζεται.Το νερο οξυγονωνεται απο ελαφρυ αναταραξη της επιφανειασ του δηλ. απλα την εξοδο του φιλτρου την βαζεις στο υψος σταθμης του νερου.

Απο δω και περα μετρησεις τακτικα μεχρι να αρχισει να πεφτει η ΝΗ3/4 και να ανεβαινει το ΝΟ2.Την ΝΗ3 αν πεσει κρατα την στα επιπεδα που εισαι ριχνοντας λιγη και απο εδω και περα υπομονη.

Ελπιζω να βοηθησα :)

για να βγαλω το σωληνακι που βγαινει εξω τι πρεπει να κανω?

διοτι υπαρχει ενα ταφ το οποιο 1.ευθεια πανω εχει το σωληνα εκκενωσης αερα που παει στη τρυπα του φιλτρου και αναταρασει το νερο και 2. το σωληνακι που παει εξω!!!

ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ?

ΚΛΑΨΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η αεραντλια ποια ειναι?

εγω χρησιμοποιω αυτη που ειχε το ενυδρειο και γραφει ακριβως:

αντλια ρυθμιζομενης παροχης 450 lt/h

χρονοδιακοπτη δεν ειχε οποτε θα αγορασω εναν

Η αεραντλια ειναι η συσκευη που στην εξοδο της τοποθετουμε σωληνακι το οποιο το βαζουμε μεσα στο νερο και παρεχει αερα-οξυγονο σε αυτο (βγαζει μπουρμπουλιθρες!).

Αν ειναι 120 λιτρα το ενυδρειο σου ρυθμισε την αντλια στο maximum και εισαι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

οκ στο μαχιμουμ την εχω.

αντλια ρυθμιζομενης παροχης 450 lt/h = αεραντλια εχω?

τοτε ποια ειναι η αντλια του φιλτρου?

θα περιμενω μεχρι αυριο το μεσημερι δηλαδη στης 13.20 που θα εχουν συμπληρωθει 24 ωρες να παει η θερμοκρασια στους 30 βαθμους?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην μπερδευεσαι!Η αεραντλια και το φιλτρο ειναι δυο διαφορετικες συσκευες!Το φιλτρο περιλαμβανει μεσα στο κουτι του μια αντλια νερου που κανει ουσιαστικα ολη την ροη του νερου μεσα απο τα υλικα του φιλτρου.

Ποσες ωρες εχουν περασει απο τοτε που αναψες το θερμαντηρα και τι αρχικη θερμοκρασια ειχε το νερο;

Link to comment
Share on other sites

οποτε εχω αντλια νερου.

η αεραντλια ποια ειναι και που θα διαβασω για αυτην.

θα μου χρειαστει και ποτε?

στης 13.20 το εβαλα εμπρος αλλαδε σημειωσα τοτε.

τεσπα ποτε θα ξανακανω τεστ αμμωνιας?

Link to comment
Share on other sites

οποτε εχω αντλια νερου.

η αεραντλια ποια ειναι και που θα διαβασω για αυτην.

θα μου χρειαστει και ποτε?

στης 13.20 το εβαλα εμπρος αλλαδε σημειωσα τοτε.

τεσπα ποτε θα ξανακανω τεστ αμμωνιας?

Σε μπερδεψα μαλλον.Ξεχνα την αεραντλια δεν σου χρειαζεται.

Οπως ειπε και ο φιλος zak την αντλια αυτη στο + και εισαι Ο.Κ

Μετρησεις καθε μερα για να ελεγχεις και να κρατας την αμμωνια ψηλα.Και μετρησεις ΝΟ2.

Οπως ελπιζω οτι εχεις διαβασει περιπου σε 7-10 μερες αρχιζει να πεφτει η αμμωνια και να ανεβαινουν τα ΝΟ2 και μετα θελει καμμια 15-20 μερες να αρχισουν να πεφτουν τα ΝΟ2 και να ανεβαινουν τα ΝΟ3.Ομως επειδη εχεις βαλει βακτηρια μπορει ολα να γινουν αρκετα ποιο γρηγορα.Και μην ξεχνας οταν πεφτει η αμμωνια να ριχνεις για να εχουν τροφη τα βακτηρια, μεχρι να τελειωσει το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

το πρωι που εφυγα για τη δουλεια στης 6.30 ειχε παει 28 βαθμους!

οποτε ειναι οκ η αντλια.πιστευω κατα της 10.00 να εχει παει 30 που εχω ρυθμισει το θερμοστατη.

καλα ειναι να κανει σχεδον 20 ωρες?

μηπως πρεπει να παρω δυνατοτερη?

μαλλον κατι δε διαβασα καλα η δεν προσεξα.εφοσον αρχιζει να πεφτει η αμμωνια και να ανεβαινε το no2 γιατι να ριχνω αμμωνια?

δε πρεπει να φτασει nh4/nh3 = 0

no2 = 0 Και no3 =0 ?

Link to comment
Share on other sites

sorry NH3/NH4 = 0

NO2 <0,1

NO3 < 20,0

δηλαδη θα περεπι οταν ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου να εχει τις παραπανω τιμες ετσι?

μετα δηλαδη θα κανω μια φορα το μηνα μονο το τεστ για το no3 και αν περασει το 20,0 τοτε και μονο

τοτε θα υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια ειναι η τροφη των βακτηριδιων εαν σταματησεις να ριχνεις χωρις ψαρια να την δημιουργουν μεσω των περιτωματων και των καταλοιπων της τροφης τα βακτηριδια (που ειναι ζωντανοι οργανισμοι) δεν θα εχουν τροφη.

Μολις δημιουργηθουν τα βακτηριδια που τρων ΝΗ3 θα αρχισουν να δημιουργουν ΝΟ2 δηλ. τροφη για τα βακτηριδια που τρων ΝΟ2 σταματωντας την αμμωνια σταματας και την παραγωγη ΝΟ2 αρα στρωσιμο γιοκ.

Αρα ριχνεις αμμωνια μεχρι το στρωσιμο απλως λιγοτερη ισα ισα να διατηρουνται τα βακτηριδια.

Αφου στρωσει το νερο καλο ειναι να κανεις μετρησεις καθε εβδομαδα, ΝΗ3 και ΝΟ2 αμα θες αργοτερα. Εγω παντος μετραω τα παντα πριν την εβδομαδιαια αλλαγη νερου και 1 φορα ενδιαμεσα ΝΟ3.Θελω απλα αν συμβει κατι να το προλαβω οσο γινεται γρηγοροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω οτι αφου εμφανιστουν ΝΟ2 και ριχνεις αμμωνια θα την τρων τα βακτηριδια και η μετρηση θα σου δειχνει ΝΗ3 0.

Link to comment
Share on other sites

ok.

οποτε τωρα εφοσον εριξα 1ml αμμωνια ποτε θα ξαναριξω?

πρεπει να μετρησω και να δω οτι εχει δημιουργηθει no2 και τοτε να ριξω

ή

ανεξαρτητα απο ευτο να ριχνω ανα 2 μερες απο μια σταγονα αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Θα ριχνεις οταν αρχισει να πεφτει στη μετρηση σου για να την κρατας σε επιπεδα 3-5 δηλ π.χ αν σε 2 μερες δεις οτι πηγε στο 2 ριξε οσο πρεπει για να ξανανεβει στο 3-5.Την ποσοτητα πρεπει να την υπολογισεις μονο σου. Σου λεω αυτα τα επιπεδα πολυ απλα για να μπορεις να ελεγχεις την ποσοτητα μεσω του τεστ και να μην ξεφυγεις σε επιπεδα που δεν μπορεις να μετρησεις και ισως σου καθυστερησουν το στρωσιμο.Εγω παραδειγμα επειδη εριξα πολυ αρχισε να πεφτει σε ορια που μπορουσα να μετρησω μετα απο 6 ημερες απο κει και περα χρειαστηκε να ριξω λιγο ανα 2 μερες και τα ΝΟ2 εμφανιστηκαν μετα απο 12 ημερες.Στη συνεχεια εριχνα καθε μερα την μιση ποσοτητα απο αυτην που επρεπε να ριξω στην αρχη δηλ. κανονικα θα επρεπε να μετρω ΝΗ3 2,5 , αλλα επειδη ειχαν δημιουργηθει τα βακτηρια την ετρωγαν με συνεπεια να μετρω 0.

Link to comment
Share on other sites

sorry NH3/NH4 = 0

NO2 <0,1

NO3 < 20,0

δηλαδη θα περεπι οταν ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου να εχει τις παραπανω τιμες ετσι?

μετα δηλαδη θα κανω μια φορα το μηνα μονο το τεστ για το no3 και αν περασει το 20,0 τοτε και μονο

τοτε θα υπαρχει προβλημα?

Φιλε η διαδικασια για το στρωσιμο θα εχει ολοκληρωθει οταν μετρησεις αμμωνια=0, ΝΟ2=0 και εχεις μη μηδενικες τιμες ΝΟ3 (μετρησημες δηλαδη).Τοτε, λοιπον, θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου για να πεσουν τα ΝΟ3 και εισαι ΟΚ.

Αυτο πρακτικα θα σημαινει οτι θα υπαρχουν οι καταλληλοι πληθυσμοι βακτηριων οι οποιοι θα "καταναλωνουν" τις πιο πανω ουσιες (αμμωνια και ΝΟ2).Τα ΝΟ3 τα αποβαλλουμε με τις αλλαγες νερου και ετσι διατηρειται η ισορροπια.

Εφοσον, λοιπον, ολοκληρωσεις τη διαδικασια που σου περιεγραψα πιο πανω, θα εισαι ετοιμος να προσθεσεις ψαρακια και να μην ξανασχοληθεις με το στρωσιμο! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

τωρα γυρισα απο τη δουλεια κα τι να δω?

εχει γεμισει το καπακι υδρατμους καθως και η λαμπα!!!

η λαμπα ειναι παντα σβηστη.την ειχα αναψει μια φορα για να δω οτι δουλευει.

δε πιστευω αναβοντας την να κανει κανα μπαμ?

*1 Υποψιν οτι εχω ρυθμισει τη θερμανση στους 30 βαθμους εφοσον δεν εχω βαλει φυτα.

*2 ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΑΓΑ ΦΛΑΣΙΑ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΦΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΥΕΙ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑΣΩ ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΤΕΨΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!!???

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!Ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν υδρατμοι.Το θεμα ειναι οι υδρατμοι να ειναι μονο εξω απο τη λαμπα και οχι μεσα απο το πλαστικο της, γιατι τοτε υπαρχει προβλημα.Παρε ενα χαρτι σκουπισε τους και αν ειναι εξωτερικοι (το πιο πιθανο) εισαι ΟΚ!

Φυσικα και δεν χρειαζεται να ανησυχεις για τα φυτα!Αντιθετα να ξερεις οτι συμβαλλουν τα μεγιστα στην ισορροπια του ενυδρειου.Βλεπεις ενα βασικο διατροφικο τους συστατικο ειναι το ΝΟ3 (αυτο που αποβαλλουμε με τις αλλαγες νερου), ετσι ενω τα βακτηρια καταναλωνουν αμμωνια και ΝΟ2 τα φυτα καταναλωνουν τα παραγωγα τους που δεν ειναι αλλα απο ΝΟ3!Ειναι ενας κυκλος!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα φοβαμαι λογω του οτι αν αλλαξω το μισο νερο μη ''γεμισω'' με χλωριο.

αφου δουλευει το εχνυδρειο σε καυε συντηρηση οταν γινεται αλλαγη νερου βαζουμε και αντιχλωριο αναλογ α με τα λιτρα του νερου που αλλαζουμε ή με ολο το νερο του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Του νερού που προσθέτουμε μόνο. Το νερό που είναι ήδη στο ενυδρείο, δεν έχει ανάγκη εξουδετέρωσης τετοιων στοιχείων, γιατί είναι ήδη εξουρετερωμένα (χλώριο, χλωραμίνες, βαρέα μέταλλα)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Του νερού που προσθέτουμε μόνο. Το νερό που είναι ήδη στο ενυδρείο, δεν έχει ανάγκη εξουδετέρωσης τετοιων στοιχείων, γιατί είναι ήδη εξουρετερωμένα (χλώριο, χλωραμίνες, βαρέα μέταλλα)

Ακριβως!

Εξαλλου το νερο που εξατμιζεται προερχεται απο μεσα απο το ενυδρειο, το οποιο και εχουμε επεξεργαστει! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω ριξει υποστρωμα και χαλικι αλλα μετα απο το γεμισμα με νερο αεβηκαν στα 10εκ. και ετι δειχνει ''μικρο'' το ενυδρειο 1μ.

το χαλικι ειναι 18 κιλα και το υποστρωμα 5 κιλα

να αφαιρεσω γιατι πρεπει να εχει 5 εκ σωστα?

θα βαλω πραγματικα φυτα θα χρειαστει και ξεχρωριστο μηχανημα για CO2?

κατα τα αλλα προχωρα κανονικα ο κυκλος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω ριξει υποστρωμα και χαλικι αλλα μετα απο το γεμισμα με νερο αεβηκαν στα 10εκ. και ετι δειχνει ''μικρο'' το ενυδρειο 1μ.

το χαλικι ειναι 18 κιλα και το υποστρωμα 5 κιλα

να αφαιρεσω γιατι πρεπει να εχει 5 εκ σωστα?

θα βαλω πραγματικα φυτα θα χρειαστει και ξεχρωριστο μηχανημα για CO2?

κατα τα αλλα προχωρα κανονικα ο κυκλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα τι εννοεις με το υποστρωμα και το χαλικι, αλλα για το CO2 να ξερεις οτι ειναι σχεδον must για ενα σωστο φυτεμενο ενυδρειο.Μπορεις να αγορασεις ετοιμο συστημα μπουκαλας με τα υπολοιπα εξαρτηματα της ή μπορεις να πας σε DIY.Υπαρχουν θεματα και για τις δυο κατηγοριες που θα σε βοηθησουν! <_<

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εννοω πως βαση αυτων που διαβασα πρεπει μεγιστο υψος υποστρωματος και χαλικιου να ειναι τα 5 εκ. εμενα με το που μπηκε και ''καθησε'' το νερο ανεβηκε στα 10εκ με αποτελεσμα τωρα να μου φαινεται το ενυδρειο ''μικρο''.

να αφαιρεσω?

επισης εβαλα 2 πετρες και 2 ξυλα και εχεουν πιασει σχεδον ολο το χωρο.λετε να βαλω μικροτερα?

επειδη θα βαλω πραγματικα φυτα τι επιπλεον χρειαζομαι?

αν ειναι να παρω παρω τωρα.

π.χ 1.μηχανημα co2 πρεπει να παρω 100%?

π.χ 2.λιπασματα κ.τ.λ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Συγνωμη αλλα παλι δεν καταλαβαινω πως χωρις νερο τα χαλικια και το υποστρωμα μαζι ειναι 5 εκ. και με νερο 10.Επιπλεουν;;; <_<

Για φυτεμενο ενυδρειο χρειαζεσαι CO2, λιπασματα αναλογα την ποσοτητα και τα ειδη φυτων που θα βαλεις και φωτισμο τουλαχιστον (απο προσωπικη πειρα) 0,3 watt/λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

οχι δεν επιπλεουν απλα οπως γραφω και παραπανω ''καθησαν''

μηπως ''φουσκωσε'' το υποστρωμα

τελος παντων.ειμαι τωρα στη 9η μερα στρωσιματος και προχτες εβαλα

αλλα 25ml βακτηρια.υπολογισα πως το ενυδρειο εχει καθαρο νερο 100lt

απο 120lt που ειναι το ενυδρειο.

ετσι 5ml ανα 38lt ειμαι οκ

οι μετρησεις μου βγηκαν :

NH3/NH4 = 3-4

NO2 = 0

οποτε δεν εχω βαλει καθολου αμμωνια

καλα δε παει? μετα απο καμια βδομαδα δε θα πρεπει να δω να ανεβαινει

το NO2?

ΝΟ3 δεν εχω κανει μετρηση ακομα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει η διαδικασια!Οσο γιατην ποσοτητα βακτηριων, μαλλον βαζεις περισσοτερα απο την δοσολογια που λες (38x5=190)...

Σε λιγες μερες θα αρχισεις να μετρας και ΝΟ2.Προς το παρων το ΝΟ3 δεν σε αφορα.Μολις αρχισεις να μετρας ΝΟ2 σημαινει οτι ο ενας απο τους δυο τυπους βακτηριων εχει αρχισει και δημιουργει τις αποικιες του.Οταν εχεις μετρησησμες τιμες ΝΟ3 θα εχει αρχισει και ο δευτερος τυπος να πληθαινει.

Το στρωσιμο τελειωνει μολις μετρησεις ΝΗ4/ΝΗ3=0 και ΝΟ2=0.Κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου για να πεσουν τα ΝΟ3 και εισαι ετοιμος για σταδιακη εισαγωγη ψαριων!

Καλη συνεχεια! <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...