Jump to content

αρχαριος


Recommended Posts

ωχ! εχεις δικιο. εκανα βλακεια.

λοιπον μετρησα με βαση το αντιχλωριο

θα πρεπει να κανω τιποτα τωρα δηλαδη εφοσον εριξα 25 αντι για 15 που επρεπε,να ριξω και λιγο αμμωνια ετσι ωστε να εχουν φαι το βακτηρια?

σε ευχαριστω για τη διορθωση ετσι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην ανυσηχεις.Δεν πειραζει που εριξες παραπανω βακτηρια.

Το μονο κακο που μπορουν να σου κανουν ειναι στην... τσεπη αφου θα τελειωσουν γρηγοροτερα. <_<

Συνεχισε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που λεει ο φιλος PAST!Κακο δεν κανει στο ενυδρειο, μονο στην τσεπη σου! <_<

Αρχισες να μετρας ΝΟ2;

Link to comment
Share on other sites

NO2 = 0

θα μετρησω τωρα ξανα τη δευτερα και ευελπιστω να δω να ανεβαινει

για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον βλεπεις "καταναλωση" αμμωνιας εισαι σε καλο δρομο για να δεις σε λιγες μερες και "καταναλωση" ΝΟ2.Υπομονη....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι,

Λοιπον στο ενυδρειο μου εχω βαλει μεχρι στιγμης 2 πετρες και 2 ξυλα.

αφου ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου θα βαλω και λιγα ευκολα και ανθεκτικα φυτα.

τι να προτιμησω?

θα ηθελα να μου προτεινετε πιθανες συνθεσεις ψαριων με τη σημειωση οτι θελω να εχει απο ολα.δηλαδη:

1.ψαρια βυθου

2.ψαρια στη μεση του ενυδρειου

3.ψαρια αφροψαρα

4.κανα κοπαδι

5.γαριδες

υποψιν οτι μου αρεσουν τα ενυπωσιακα (π.χ μονομαχοι) και μεγαλα

κανα χελι μπαινει?

πιστευετε πως στο 120lt 1 μετρου θα μπορεσει να γινει καμια καλη συνθεση? και κυριως τι αναλογια των παραπανω?

ποσο το μεγιστο μηκος ψαριου μποριε να παρει?

βοηθηστε γιατι εχω χαθει και δε θελω να με φορτωσει το Petshop πολλα και να ειναι δυστυχισμενα...

και τελος πως υπολογιζω τον αριθμο σε σχεση με το μεγεθος ενυδρειου-ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

Δες τις συνθηκες που επικρατουν στο ενυδρειο (ΡΗ,ΚΗ,GH).

Ψαξε στα προφιλ ψαριων και στις παρατηρησεις που υπαρχουν διασπαρτες στο φορουμ.

Ελεγξε ποια ταιριαζουν μεταξυ τους, στις συνθηκες, στα λιτρα σου, φυσικα και στο μεγεθος του ενυδρειου (αν παραδειγμα εχει 30 ποντους υψος τα σκαλαρια θα ειναι ταυτοχρονα ψαρια βυθου,μεσαιου στρωματος και αφροψαρα <_< ).Πηγαινε μια βολτα στα Petshop δες τα και απο κοντα.

Προσωπικα πιστευω οτι δεν ισχυει καποιος χρυσος κανονας που που να σου δωσει αντικειμενικα τον αριθμο ψαριων σε σχεση με το μεγεθος ή τον ογκο του ενυδρειου.Οι κανονες του τυπου 1εκ. στα 3 λιτρα κτλ ευκολα βγαινουν εκτος αφου το καθε ειδος ψαριου εχει τις ιδιαιτεροτητες του.

Μην βιαστεις να βαλεις ψαρια απλα κατασταλαξε και σιγα σιγα θα εχεις ενα πανεμορφο υδροβιοτοπο.Εχεις χρονο αλλωστε μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Οταν αποφασισεις ποια σου αρεσουν εδω ειμαστε για να πουμε ο καθενας γνωμες για αυτα που προτιμας.

Νομιζω οτι λεγοντας ο καθενας μας διαφορες προτασεις για ψαρια, περισσοτερο θα σε μπερδεψουμε παρα θα σε βοηθησουμε.

:angry2::angry2::rasp:

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

εχουμε το ιδιο 100χ30χ40 !!!

οποτε επειδη εχεις απολυτο δικιο και απλα ηθελα μια γενικη γνωμη

μπορεις να μου πεις στο δικο σου τι εχεις βαλει?

παντως επειδη θελω να φτιαξω για να μεινει για χρονια θα το ψαξω καλα

διαβασα αρκετα αλλα μπερδευομαι διοτι δε διαβασα πουθενα να γραφει ποια ψαρια ταιριαζουν μεταξυ τους και γιατι.

συμφωνα με οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης :

1.σιγουρα θελω ενα ζευγαρι μονομαχο-μη μου πειτε οτι πρεπει να ειναι μονα τους ετσι?

2.θελω σιγουρα γαριδες για καθαρισμο.

3.κοπαδι για να βλεπω κινηση ομοιομορφη

4.κανα μεγαλο για να προσφερει θαυμασμο!!!!

επισης π.χ ειναι ωραια και οι θηρευτες.ταιριαζουν με αλλα ψαρια και ποια?

και τελος για να μη σας ζαλιζω δωστε μου καποια link-ελληνικα μονο...

για να διαβασω

συγνωμη για το μακροσκελη ''γραμμα'' αλλα τι να κανουμε.

εν εχω καποιον που να ασχολειται και να μου εξηγησει σιγα-σιγα

Link to comment
Share on other sites

εχουμε το ιδιο 100χ30χ40 !!!

οποτε επειδη εχεις απολυτο δικιο και απλα ηθελα μια γενικη γνωμη

μπορεις να μου πεις στο δικο σου τι εχεις βαλει?

παντως επειδη θελω να φτιαξω για να μεινει για χρονια θα το ψαξω καλα

διαβασα αρκετα αλλα μπερδευομαι διοτι δε διαβασα πουθενα να γραφει ποια ψαρια ταιριαζουν μεταξυ τους και γιατι.

συμφωνα με οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης :

1.σιγουρα θελω ενα ζευγαρι μονομαχο-μη μου πειτε οτι πρεπει να ειναι μονα τους ετσι?

2.θελω σιγουρα γαριδες για καθαρισμο.

3.κοπαδι για να βλεπω κινηση ομοιομορφη

4.κανα μεγαλο για να προσφερει θαυμασμο!!!!

επισης π.χ ειναι ωραια και οι θηρευτες.ταιριαζουν με αλλα ψαρια και ποια?

και τελος για να μη σας ζαλιζω δωστε μου καποια link-ελληνικα μονο...

για να διαβασω

συγνωμη για το μακροσκελη ''γραμμα'' αλλα τι να κανουμε.

δεν εχω καποιον που να ασχολειται και να μου εξηγησει σιγα-σιγα

Link to comment
Share on other sites

Απο φυτα μπορεις να βαλεις vallisneria, hygrophylla polysperma, ceratophyllum demersum, anubia και αλλα τετοια ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξης που αποροφουν πολλα νιτρικα.

Απο ψαρια θα συμφωνησω με τον PAST.

Link to comment
Share on other sites

...συμφωνα με οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης:

1.σιγουρα θελω ενα ζευγαρι μονομαχο-μη μου πειτε οτι πρεπει να ειναι μονα τους ετσι?...

.......................

και τελος για να μη σας ζαλιζω δωστε μου καποια link-ελληνικα μονο... για να διαβασω

συγνωμη για το μακροσκελη ''γραμμα'' αλλα τι να κανουμε.

δεν εχω καποιον που να ασχολειται και να μου εξηγησει σιγα-σιγα

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ όταν ξεκίνησα κάποτε... Η λύση σε αυτή τη περίπτωση, κατάληξα ότι είναι μία:

- Πολύ αναζήτηση στο ίντερνετ...

- Μάζεμα σε τακτοποιημένους - αρχειοθετημένους φακέλους στο δίσκο σου, όλων των χρήσιμων και σημαντικών σχετικών άρθρων και συζητήσεων...

- Διάβασμα και ξαναδιάβασμά τους, μέχρι να τα καταλάβεις όλα σε βάθος...

- Παρακολούθηση των σχετικών συζητήσεων στο φόρουμ...

- Πολλές ώρες ενασχόληση με το αντικείμενο και προσεκτική παρατήρηση του/των ενυδρείων και ψαριών σου...

- Μεθοδικότητα και υπομονή...

Εάν έχεις πραγματικά την όρεξη και αφιερώσεις τον κατάλληλο χρόνο, γρήγορα θα προχωρήσεις και θα αυξήσεις τις γνώσεις σου πάνω στο θέμα "Ενυδρείο", που σε συνδιασμό με την εμπειρία που θα αποκτάς από την φροντίδα του δικού σου, θα σε βοηθήσουν να κάνεις σωστές κινήσεις αλλά και να απολαμβάνεις πολύ περισσότερο το χόμπι... <_<

Οι Μονομάχοι δεν μπαίνουν ζευγάρι ποτέ, παρά μόνο όταν θέλεις να τους ζευγαρώσεις (και μόνο για τη διάρκεια του ζευγαρώματος) ή σε ΠΟΛΥ μεγάλα ενυδρεία.

Κατά τη γνώμη μου, οι 3 καλύτερες ελληνικές ιστοσελίδες (με απόσταση από τις άλλες) με πλήθος πληροφοριών πάνω σε θέματα ενυδρείων και φροντίδας τους, είναι:

1. MCH

2. ΓΗ & ΥΔΩΡ

3. ΥΔΑΤΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Και φυσικά και όλες οι σελίδες του Aquazone ! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω οταν ξεκινησα δεν ειχα καμμια σχεση με καποιον να με βοηθησει, παρα μονο εναν συναδελφο που ειχε καποτε ενυδρειο και με ειχε συμβουλεψει να βαλω οτι μου αρεσει και απλα οταν βλεπω να τσακονονται να γυριζω πισω στο πετσοπ το ποιο αγριο ψαρι :rasp::rasp::angry2:<_<:angry2: .

Αυτο ειχε ως συνεπεια αυτη τη στιγμη να υπαρχουν στο συγκεκριμενο ενυδρειο Balantiocheilos melanopterus (Silver Shark), Trichogaster trichopterus (Μπλε Γκουραμι), κοπαδι 7 Gymnocorymbus ternetzi (χηρες με φυσικα χρωματα-κυκλοφορουν και βαμενες με ροζ, μωβ χρωματα), κοπαδι 7 Corydoras aeneus (γατοψαρακια),1 κοινος πλεκο , 1 Epalzeorhynchos bicolor (Λαμπεο) και 1 γατοψαρο μεγαλο που δεν καταφερα να εντοπισω το ονομα του.Φυσικα μερικα απο αυτα ειναι δωρα και δεν θα τα επαιρνα εγω.

Μεχρι πριν καποιου μηνες ειχε και Chromobotia macracanthus (Κλοουν) και Μολυ μπαλουν (τα εδωσα).

Φυσικα υπηρχε και ενα σκαλαρι το οποιο ηδη μετακομισε σε καινουργιο ενυδρειο.

Σκοπος μου ειναι να καταφερω να κανω ενα ενυδρειο ακομα μονο για τις χηρες και τα Corydoras και να δωσω το γκουραμι τον πλεκο και το γατοψαρο ωστε να καταφερω να μεινω στο 1ο ενυδρειο με τον Σιλβερ σαρκ , τον λαμπεο και ισως μερικα Corydoras ακομη.

Τωρα οσον αφορα τα 1-2-3-4:

1- Δεν ειχα μονομαχο αλλα μαλλον θα σου πουν και οι υπολοιποι αυτο που δεν θες να ακουσεις :thumbup:

2- Δεν ειχα, δεν το εψαξα, δεν γνωριζω

3- Προσωπικη μου επιλογη οι χηρες

4- Ισως καποιο γκουραμι οπως το δικο μου;;;

Δεν νομιζω οτι ζαλιζεις κανεναν. Νομιζω οτι ολοι ειναι προθημοι να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εριξα μια ματια στα ψαρια και διαλεξα ορισμενα

οποτε θελω απο εσας τους ''επαγγελματιες'' χομπιστες 2 πραγματα

1ον προσθαφαιρεσεις στα ειδη και στον αριθμο των ψαριων

και

2ον τι φυτα πρεπει να βαλω δηλαδη να μου γραψετε τις ονομασιες και να αγορασω.

σημειωση: εχω στο ενυδρειο 2 μεγαλα ξυλα και 2 μεγαλες πετρες οπου καταλαμβανουν σχεδον ολο το μηκος του.

οποτε φυτα θα ηθελα λιγα για να βλεπω τα ψαρια

αν ομως συμφωνα με τα ψαρια που εχω διαλεξει θελει πολλα φυτα που λετε να βαλω ετσι?

αρχιζουμε συμφωνα με ''γη και υδωρ'' :

Αφροψαρα :

1.μονομαχος = 1 αρσενικος ή ενα ζευγαρι

2.Carmegiella strigata = 6-8

3.trichogaster leeri=pearl gourami = 1 ζευγαρι

''Μεσοψαρα'' :

1.hemigrammus bleheri-ροδοστομος = 10

2.melanotaenia praecox = 1 ζευγαρι αλλα ποσα εκ. γινονται δε γραφει..

3.poecilia reticulata-GUPPY = 4 θυληκα και 2 αρσενικα

Βυθοψαρα :

1.corydoras panda = 6

2.crossocheilus siamensis = λογω οτι τρωνε αλγη = 6

3.helostoma temminckii = 1 ζευγαρι αλλα τρωνε πολλα φυτα

4.pterophyllum scalari -σκαλαρι- = 4

5.hyphessobrycon erythrostigmata-bleeding heart- = 6 αλλα τρωνε πολλα φυτα

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι που ξεχασα ειναι οτι δεν εχω μηχανημα για CO2 και η λαμπα ειναι 30watt .

αν χρειαζεται να προσθεσω μηχανη CO2 και μεγαλυτερη λαμπα μου λετε τι μαρκα να παρω

Ω! Thanks

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνωμη μου, καλυτερα να αφαιρεσεις λιγα διακοσμητικα παρα να να βαλεις λιγοτερα φυτα μεσα.Τα φυτα θα δεις στην πορεια οτι ειναι πολυ μεγαλης σημασιας για τη διατηρηση της ισορροπιας του νερου και θα σε γλιτωσουν απο πολλες "κακοτοπιες".Θες για την καλλιεργια οπωσδηποτε παροχη CO2 ειτε DIY ειτε αγοραστη.Επισης, πρεπει να εχεις το λιγοτερο 0,3 watt / λιτρο (δεν θυμαμαι τα λιτρα σου για να σου πω), διαιρεσε τα watt με τα λιτρα σου και θα δεις.Τελος, θες υποστρωμα ή αν δεν εχεις βαλει ταμπλετες.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμένα

αργησα λιγο να σας βρω αλλα σας βρήκα

μιας και αρχάριος και εγω πιγα και αγορασα ενυδρειο και φιλτρο χωρις να ρωτησω κανεναν (το αργησα που λεγαμε) ειναι ενα baolong 200L και ένα φίλτρο resun ae-306 αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν αξίζουν τίποτα ή να τα πάω πίσω να πάρω κάτι άλλο????

τα υπόλειπα ολα είναι sera αυτά ξέρω ότι είναι καλα.

κάθε απαντηση σας θα με βοηθήσει να κατασταλαξω ή και να μου φύγει το αγχος πριν το γεμισω σήμερα το πήρα

thnks anyway

Link to comment
Share on other sites

αρχιζουμε συμφωνα με ''γη και υδωρ'' :

Αφροψαρα :

1.μονομαχος = 1 αρσενικος ή ενα ζευγαρι

2.Carmegiella strigata = 6-8

3.trichogaster leeri=pearl gourami = 1 ζευγαρι

''Μεσοψαρα'' :

1.hemigrammus bleheri-ροδοστομος = 10

2.melanotaenia praecox = 1 ζευγαρι αλλα ποσα εκ. γινονται δε γραφει..

3.poecilia reticulata-GUPPY = 4 θυληκα και 2 αρσενικα

Βυθοψαρα :

1.corydoras panda = 6

2.crossocheilus siamensis = λογω οτι τρωνε αλγη = 6

3.helostoma temminckii = 1 ζευγαρι αλλα τρωνε πολλα φυτα

4.pterophyllum scalari -σκαλαρι- = 4

5.hyphessobrycon erythrostigmata-bleeding heart- = 6 αλλα τρωνε πολλα φυτα

Φίλε μου rockxk

Μήπως δεν διάβασες με προσοχή τα τελευταία μηνύματα τόσο του filoxenou όσο και του PAST?? <_<

Τα ψάρια που απαριθμείς παραπάνω είναι πολλά, κάποια έχουν ασυμβατότητες μεταξύ τους τόσο ως προς τον βιότοπο πρέλευσης όσο και ως προς τις ανάγκες τους σε παραμέτρους νερού.

Στην εξαιρετική ιστοσελίδα απ'όπου πήρες τις πληροφορίες για τα fish profiles

όταν αναφέρει αριθμό ψαριών σε λίτρα, συνήθως εννοεί σχεδόν χωρίς σημαντική επιπλέον ιχθυοφόρτωση.

Προφανώς δεν εννοεί από κάθε είδος το αντίστοιχο κοπάδι ή ομάδα. Επίσης μην ξεχνάς το γενικό κανόνα

1 εκατοστό ψαριών σε ενήλικο μέγεθος

προς 2 περίπου λίτρα νερού και μάλιστα όταν δεν είναι επιθετικά ας πούμε.

Επίσης, όπως ανέφερε και ο φίλος filoxenos (σχεδόν) ΠΟΤΕ ζευγάρι μονομάχοι

αλλά ούτε και με παρέα καλύτερα.

Τα σκαλάρια λόγω σωματικής κατασκευής θέλουν σχετικα πιο ψηλό ενυδρείο

και πάντως 4 είναι πολλά στα 100 λίτρα.

Δύο pearl gouramis και άλλα δύο kissing gouramis μαζί με όλα αυτά και επιπλέον

6 corys και 6 SAE... τα 12 τελευταία θα λερώνουν πιο πολύ απ' ότι θα καθαρίζουν

αν και εδώ είναι σωστό τα corys να είναι 3-4 για να νιώθουν ασφάλεια αλλά 6 SAE ???

και επιπλέον ένα κοπάδι Hatchetfish και ένα κοπάδι ροδόστομους και μελανοταινίες και guppies (ζωοτόκα) ? :angry2:

Νομίζω ότι είναι σωστό να αποφασίσεις πρώτα τι είδους βιότοπο ή κοινωνικό ενυδρείο γενικότερα

θέλεις να φτιάξεις με τι είδους συμβατά ψάρια θέλεις να ασχοληθείς

(κι ας μην είναι αναγκαστικά από την ίδια γεωγραφική περιοχή στο κάτω κάτω)

και μετά ΣΙΓΑ- ΣΙΓΑ να αρχίσεις να βάζεις ΛΙΓΑ -ΛΙΓΑ ψαράκια με οργανωμένο ρυθμό.

Η πλήρης ιχθυοφόρτωση να προκύψει ας πούμε μέσα σε διάστημα 3-4 μηνών τουλάχιστον,

μετά το στρώσιμο εννοείται.

Όσον αφορά τα φυτά ό,τι αναφέρει ο φίλος zak στο μήνυμά είναι πολύ σωστό.

Διάλεξε φυτά ανθεκτικά και σχετικά εύκολα (anubia, valisneria, echinodorus, ceratophylum, cryptocoryne κλπ) στην περίπτωση αυτή μπορεί να μην χρειαστείς CO2, ίσως να προσθέσεις καμιά λάμπα.

Και ΥΠΟΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΜΕΛΕΤΗ - ΜΕΛΕΤΗ - ΟΡΓΑΝΩΣΗ

συζήτηση στο FORUM

Τα λάθη δεν αποφεύγονται από κανέναν

αλλά και τα ψαράκια κρίμα δεν είναι ??? :angry2:

Ας προσπαθούμε να τους προσφέρουμε όσο γίνεται πιο σωστές συνθήκες διαβίωσης.

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμένα

αργησα λιγο να σας βρω αλλα σας βρήκα

μιας και αρχάριος και εγω πιγα και αγορασα ενυδρειο και φιλτρο χωρις να ρωτησω κανεναν (το αργησα που λεγαμε) ειναι ενα baolong 200L και ένα φίλτρο resun ae-306 αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν αξίζουν τίποτα ή να τα πάω πίσω να πάρω κάτι άλλο????

τα υπόλειπα ολα είναι sera αυτά ξέρω ότι είναι καλα.

κάθε απαντηση σας θα με βοηθήσει να κατασταλαξω ή και να μου φύγει το αγχος πριν το γεμισω σήμερα το πήρα

thnks anyway

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Για την καλύτερη αντιμετώπιση των προβλημάτων σας καλό είναι να τοποθετήτε τις ερωτήσεις σας σε διαφορετικά / νέα θέματα κάθε φορά και όχι στο θέμα κάποιου άλλου!

Το ενυδρείο που πήρες δεν το γνωρίζω σαν εταιρία και δεν μπορώ να έχω γνώμη!

Για αρχή δες εδώ:

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Καλή συνέχεια!

<_<

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

θα κοιταξω παλι τα χαρακτηριστικα του καθε ψαριου και θα ξαναγραψω

παντως μαλλον δεν εδωσα να καταλαβετε σωστα

απο τα παραπανω θελω να μου πειτε σε καθε ''στρωμα'' ενυδρειου ποια ταιριαζουν μεταξυ τους,ποσα τον αριθμο και αν εχετε να κανετε καποιες προσθαφαιρεσεις

δεν εννοουσα οτι θελω να βαλω ολα τα παραπανω αλλα ποια απο αυτα και γιατι.

ειδα βεβαια οτι ορισμενα θελουν πολλα φυτα και αλλα θελουν πετρες.

για αυτο εβαλα στη μια μερια του ενυδρειου 2 πετρες και στην αλλη μερια 2 ξυλα.

οποτε γραψτε μου αν μπορειτε ποια ψαρια να βαλω πρωτα στο ενυδρειο και καθε ποτε.

το ενυδρειο που εχω ειναι 100*30*40 απο Μαρινοπουλο με :

1.μια αντλια 450lt/h

2.μια θερμανση 150watt

3.μια συσκευη φωτισμου 30watt

και οτι εξοπλισμο πρεπει να προσθεσω παρακαλω ακουω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

θα κοιταξω παλι τα χαρακτηριστικα του καθε ψαριου και θα ξαναγραψω

παντως μαλλον δεν εδωσα να καταλαβετε σωστα

απο τα παραπανω θελω να μου πειτε σε καθε ''στρωμα'' ενυδρειου ποια ταιριαζουν μεταξυ τους,ποσα τον αριθμο και αν εχετε να κανετε καποιες προσθαφαιρεσεις

δεν εννοουσα οτι θελω να βαλω ολα τα παραπανω αλλα ποια απο αυτα και γιατι.

ειδα βεβαια οτι ορισμενα θελουν πολλα φυτα και αλλα θελουν πετρες.

για αυτο εβαλα στη μια μερια του ενυδρειου 2 πετρες και στην αλλη μερια 2 ξυλα.

οποτε γραψτε μου αν μπορειτε ποια ψαρια να βαλω πρωτα στο ενυδρειο και καθε ποτε.

το ενυδρειο που εχω ειναι 100*30*40 απο Μαρινοπουλο με :

1.μια αντλια 450lt/h

2.μια θερμανση 150watt

3.μια συσκευη φωτισμου 30watt

και οτι εξοπλισμο πρεπει να προσθεσω παρακαλω ακουω

Καλημέρα και πάλι.

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι πραγματικά απογοητεύτηκα με τη συνέχεια από το προηγούμενό μου μήνυμα... Αλλά το ξανασκέφτηκα και είπα ότι εντάξει... ίσως τελικά στο ξεκίνημά του κάποιος, να χρειάζεται περισσότερη υπομονή και βοήθεια απ' ότι κάποιος άλλος. Και αυτό δεν είναι ούτε κακό, ούτε προσβλητικό. Απλώς είναι η πραγματικότητα. Οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί μεταξύ τους και αυτό είναι που κάνει και το είδος μας ιδιαίτερα ενδιαφέρον. <_<

Φίλε rockxk, νομίζω ότι ξεκινάς λάθος. Σου προτείνω να το πας αλλιώς το πράγμα για να οδηγηθείς σε σωστό αποτέλεσμα... Δηλαδή:

1. Διάβασε ΠΟΛΥ για τους διάφορους τύπους βιοτοπικών ενυδρείων, καθώς και για τις διάφορες ομάδες ψαριών και τη συμβατότητα ή όχι μεταξύ τους, ως προς τις συμπεριφορές τους στη συγκατοίκηση αλλά και ως προς τις συνθήκες νερού και περιβάλλοντος.

2. Επέλεξε βάση των όποιων προδιαγραφών σου (μέγεθος ενυδρείου, συνθήκες που μπορείς εύκολα να διατηρείς, χρόνος ενασχόλησης, προσωπικό γούστο γενικότερης εμφάνισης ενυδρείου, ομορφιά και ενδιαφέρον ψαριών, απόφαση για το σε ποιο επίπεδο θα ασχοληθείς με το χόμπι κλπ κλπ) σε τι περιβάλλον θα πας.

3. Αφού επιλέξεις το είδος ενυδρείου που θα στήσεις, ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΛΥ οτιδήποτε αφορά αυτό το είδος ενυδρείου, αλλά και τους οργανισμούς που μπορούν να διατηρηθούν σε αυτό, μέχρι να τα καταλάβεις όλα και σε βάθος. Και όταν λέω ΠΟΛΥ εννοώ ΠΟΛΥ!

4. Αφού προηγηθούν τα προηγούμενα, μπορείς εύκολα πλέον να συζητήσεις αλλά και να αποφασίσεις για το πια ψάρια θα βάλεις μέσα και γιατί, αλλά και για τη γενικότερη φροντίδα και περιποίησή του...

Δηλαδή, πρώτα θα πρέπει να έχεις καταλάβει καλά ότι τα σκαλάρια δεν είναι βυθόψαρα... Οτι οι Μονομάχοι δεν μπαίνουν σε ζευγάρι και γενικά αποφεύγεται να μπαίνουν μαζί με άλλα ψάρια, πλην ορισμένων εξαιρέσεων... Οτι τα γκουράμι δεν είναι αφρόψαρα... Οτι οι κιχλίδες δεν μπαίνουν με ζωωτόκα... ότι ψάρια που ζουν σε σχετικά όξινο περιβάλλον δεν μπορούμε να τα έχουμε μαζί με άλλα που ζουν σε αλκαλικό... Οτι σε 100 καθαρά λίτρα νερού δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα ψάρια που μας αρέσουν αλλά μόνο πεντέξι μετρίου μεγέθους ή λίγο περισσότερα μικρού μεγέθους ή μόνο δυο-τρία μεγαλύτερου (χοντρικά τελείως αναφέρομαι).

Καταλαβαίνω ότι για κάποιον καινούριο στο χόμπι, όλα αυτά μπορούν να φαίνονται βουνό και ίσως να μην υπάρχει η διάθεση ή ο απαραίτητος χρόνος για το σχετικό διάβασμα και συγκέντρωμα των πληροφοριών. Στη δικιά σου περίπτωση, μου άρεσε πολύ αυτό που έγραψες στην αρχή, ότι:

ναι βρε τα εχω διαβασει ολα

αλλα θελω να τα εχω τακτοποιημενα σε δενδοειδη μορφη.... καταλαβαινεις τι θελω να πω ετσι?

απλα ειμαι προγραμματιστικος + πρακτικος τυπος και μπερδευομαι οταν τα εχω ολα μαζι

αλλα και μπερδεμενα συγχρονως... οποτε μπορει καποιος να μου τα γραψει απλα και κατανοητα?

επικεφαλιδες ζητησα και μετα θα διαβασω τα υπολοιπα.καταλαβαινετε ετσι?

................................................................................................................

τι να κανουμε οταν ασχολιεμαι με κατι θελω να το κανω οσο ποιο σωστα γινεται.

ειμαι που ειμαι σε ολα τα οικολογικα σωματεια γραμμενος τουλαχιστον να ζουνε τα ον μου σε οσον το δυνατον καλυτερο περιβαλλον.

φιλικα, Κώστας

και αυτός ήταν και ο λόγος του μακροσκελούς προηγούμενου (και τωρινού μηνύματος), σε μια προσπάθεια να βοηθηθεί κάποιος νέος στο χόμπι, που δείχνει να έχει όρεξη να το κάνει σωστά... Οσο βέβαια θα μπορούσε να βοηθηθεί αυτός, από τις όποιες λίγες γνώσεις μου (όντας και εγώ αρχάριος και για αρκετά χρόνια ακόμα, εκτιμώ).

Εν κατακλείδι θα σου πρότεινα το εξής:

Τις επόμενες 2-3 μέρες μην κάνεις αυτό που λες παραπάνω, δηλαδή να ξαναγράψεις, αλλά αφιέρωσε αυτό το χρόνο στο να ψάξεις διεξοδικά τα παραπάνω. Και μετά - αφού θα έχεις ξεκαθαρίσει αρκετά θέματα - έρχεσαι εδώ και συζητάμε τις όποιες απορίες τυχόν δεν έχουν ξεδιαλύνει ακόμα.

Και όσο για προτάσεις ψαριών, γνώμη μου πλέον είναι ότι δεν πρέπει να προτείνουμε σε κάποιον στην αρχή, αλλά να αποφασίζει μόνος του, ανάλογα με τα παραπάνω. Εγώ τουλάχιστον αποφάσισα να μην ξαναπροτείνω είδη ψαριών σε κάποιον, πέρα της περίπτωσης του τελείως αρχάριου που μου ζητά κάτι εύκολο, όπου τότε η γνώμη μου είναι:

Να ξεκινάει με τα εύκολα ζωοτόκα (γκάππυ ή πλάτυ) μέχρι να εξοικειωθεί με το τι σημαίνει ζωντανό ψάρι σε ενυδρείο και φροντίδα αυτού και αφού προχωρήσει τις γνώσεις του στο χόμπι, να επιλέγει μόνος του για την παρακάτω πορεία του. Τα συγκεκριμένα δε, τα προτείνω για το λόγο ότι είναι σχετικά εύκολα ψαράκια, ιδιαίτερα κινητικά και όμορφα, καθόλου επιθετικά (πλην σπανίων εξαιρέσεων) και τα θεωρώ ιδανικά λόγω μεγέθους, αναγκών και αντοχών, για μικρομεσαία ενυδρεία αρχαρίων. Και σε περιπτώσεις πολύ μικρών ενυδρείων, το μόνο ψάρι που προτείνω είναι ο Μονομάχος...

Υ.Σ.: Ολα τα παραπάνω τα αναφέρω με την καλύτερη διάθεση και πρόθεση και παρακαλώ να μην παρεξηγηθούν σε κανένα τους σημείο, από κανέναν. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΞΕΝΕ ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΕΣ? ΝΑ ΣΕ ΠΛΑΚΩΣΩ?

χα!χα!χα! πλακα κανω ετσι?

λοιπον σας ευχαριστω πολύ ολους σας -και ιδιως τον κ.φιλοξενο- για τις συμβουλες σας.

θα διαβασω αρκετα-θα παρω αδεια απο τη δουλεια- και αφου πιστευω εχω μαθει κατι ψιλα θα γραψω τι ακριβως θελω.

Βλεπεις ειπα να ασχοληθω με ενυδρειο αλλα δεν ηξερα που μπλεκω!!!

και παλι ευχαριστω ολους σας.ελπιζω να γινω καλος χομπιστας και να φτασω και τον επαγγελματια χομπιστα....

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρώτα αποποιηθώ τον όρο "επαγγελματίας χομπίστας" (καθ' ότι το επάγγελμα μέσω του οποίου βγάζω τα προς το ζειν είναι άλλο - είμαι γραφίστας) και αφού σου πω ότι δεν χρειάζεται να πάρεις άδεια από τη δουλειά σου (αλλά απλώς να αφιερώσεις λίγο περισσότερο χρόνο εστιάζοντας στις κατάλληλες πληροφορίες στο δίκτυο) αλλά και αφού συμπληρώσω ότι το χόμπι μας δεν είναι τελικά τόσο δύσκολο (όσο φαίνεται ίσως στην αρχή), θα σου ευχηθώ πραγματικά να γίνεις ένας καλός και σωστός χομπίστας, με το ενυδρείο σου να σου χαρίζει υπέροχες στιγμές χαλάρωσης και γνώσης, στο υπόλοιπο της ζωής σου! <_<

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι,

λοπον εχω πεσει με τα μουτα στη μελετη και θελω να ρωτησω κατι απλο

γινεται μαζι με ζοωτοκα να βαλω και καποια οωτοκα?

διοτι ειδα σε ενα ενυδρειο ζωοτοκων και γατοψαρα

το απογευμα θα κανω τα τεστ και θα ξαναγραψω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κατοπιν αρκετου διαβασματος κατεληξα να βαλω ζωοτοκα με προσθηκες οωτοκων οπως τα γατοψαρα που ειναι συμβατα.

θα σας γραψω πρωτα ποια φυτα διαλεξα και γιατι.

1.Ceratophyllum demersum = επιφανειακο και καταπολεμα την αλξη = συμβατο με GUPPY 100%

2.Alternanthera reineckii roseafolia PINK = λογω ροζ αντιθεσης και μονο

3.Caloba caroliana = επιφανειακο και ομορφο

4.Eleocharis parrula = σε ομαδες σχηματιζει θαμνο + στο μπροστινο μερος

5.Limnophila aquatica = πολυ ομορφο

6.Microsorum pteropus Windelov = ομορφο + θα δεθει σε ξυλο και βραχο.

7.??? = θελω καποιο για το πισω μερος του ενυδρειου. Ποιο μου προτεινετε?

Ελπιζω να ''περασω'' τις εξετασεις....

οποτε ειμαι οκ απο αυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...