Jump to content

αρχαριος


Recommended Posts

Για το πισω μερος μπορεις να βαλεις vallisneria ή και hygrophylla polysperma.Και τα δυο κανουν για να καλυψεις την πλατη και ειναι πολυ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταρχην θα βαλω τα φυτα που ευτυχως διαβασα καλα.

λοιπον κατι δε παει καλα....

μολις τωρα εκανα τις μετρησεις - ειμαι στη 15η μερα και νατα αποτελεσματα:

1.NH3/NH4 = 3-4 = οποτε εριξα λιγη αμμωνια

2.NO2 = 0!!!!!!! = τι γινετε? δεν τρωνε τα βακτηρια?

3.NO3 = με μπερδεψε μπορω να πω το τεστ αλλα ουτος η αλλως δεν υπαρχουν NO2 .

και κατι αλλο. εδω και 8 ημερες που εχω βαλει τα 2 ξυλα και τις 2 πετρες το νερο ειναι αρκετα καφε χωρις να εχει ξεθολωσει.μηπως για αυτο?

τις πετρες τις καθαρισα με νερο βρυσης και τα ξυλα με καυτο νερο.

καηκα κιολας απο τους υδρατμους!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα θα βγάζουν για πολύ καιρό, μη το φοβάσαι όμως, δεν είναι τίποτα. Μακροπρόθεσμα θα μαλακώσουν και το νερό σου λίγο. Το ενυδρείο προφανώς είναι άστρωτο. Μεθοδικά τις διαδικασίες και υπομονή. <_<

Link to comment
Share on other sites

καταρχην θα βαλω τα φυτα που ευτυχως διαβασα καλα.

λοιπον κατι δε παει καλα....

μολις τωρα εκανα τις μετρησεις - ειμαι στη 15η μερα και νατα αποτελεσματα:

1.NH3/NH4 = 3-4 = οποτε εριξα λιγη αμμωνια

2.NO2 = 0!!!!!!! = τι γινετε? δεν τρωνε τα βακτηρια?

3.NO3 = με μπερδεψε μπορω να πω το τεστ αλλα ουτος η αλλως δεν υπαρχουν NO2 .

και κατι αλλο. εδω και 8 ημερες που εχω βαλει τα 2 ξυλα και τις 2 πετρες το νερο ειναι αρκετα καφε χωρις να εχει ξεθολωσει.μηπως για αυτο?

τις πετρες τις καθαρισα με νερο βρυσης και τα ξυλα με καυτο νερο.

καηκα κιολας απο τους υδρατμους!!!

Αφου τελειωσει το στρωσιμο μπορεις να βαλεις 2-3 μερες ανθρακα να καθαρισει το χρωμα.

Υπαρχει μια περιπτωση τα λιγα ΝΟ2 που πιθανον να εχουν δημιουργηθει να τα καταναλωνουν τα ετοιμα βακτηρια που εβαλες. Σε αυτην την περιπτωση το 2ο σταδιο στρωσιματος (απο ΝΟ2 σε ΝΟ3) θα γινει πιο γρηγορα και πιθανον να εχουν δημιουργηθει και καποια ΝΟ3. Αλλα πριν θα δεις την αμμωνια να καταναλωνεται σχεδον ακαριαια.

Τι μαρκα τεστ χρησιμοποιεις και τι μαρκα βακτηρια εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

λοιπον τεστ εχω της SERA και βακτηρια της API

απλα φοβαμα οτι δε παει κατι σωστα λογω του οτι ενω στην αρχη ειχε πεσει η αμμωνια οποτε την ετρωγαν τα βακτηρια τωρα στην μετρηση δηλαδη 2η και 3η η αμμωνια εμεινε στα ιδια επιπεδα.

η 2η με 3η μετρηση εγινε σε διαστημα 5 ημερων...

να κανω απο εδω και περα καθε μερα?

συνεχιζω στα υπολοιπα θεματα που εχω ανοικτα.

1.εφοσον μου ειπατε οτι ολα τα φυτα που διαλεξα + τα φυτα ''πλατης'' που μου ειπε ο ''ZAK'' ειναι οκ ποτε να τα βαλω?

αφου τελειωσει ο κυκλος αζωτου ή μπορω και τωρα να αγορασω?

και απο ποση ποσοτητα -αν μπορουμε να το πουμε ετσι- στο καθενα?

2.Ψαρια = ακομα διαβαζω και θα γραψω αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

1)Φυτα μπορεις να βαλεις οποτε θελεις χωρις προβλημα.Απο ποσοτητες, αυτα που σου ειπα εγω και ενα κλαδακι να βρεις απο κλαδεματα, σε ενα μηνα θα εχεις συσταδες!Για τα υπολοιπα ξεκινα και με αυτα απο ενα για να δεις πως σου "βγαινουν" στο χωρο.Αν δεις οτι εχεις μεγαλα κενα που θες να καλυψεις, αγοραζεις και αλλα.Λαβε υποψιν σου οτι τα φυτα θα μεγαλωσουν, οποτε κανε το μοιρασμα τους αναλογα.

2)Για τα ψαρακια αρκεσου προς το παρων στο ψαξιμο!Οσο περισσοτερο ψαξιμο κανεις τωρα, τοσο καλυτερο ενυδρειο θα κανεις! <_<

Καλη συνεχεια και περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

...Οσο περισσοτερο ψαξιμο κανεις τωρα, τοσο καλυτερο ενυδρειο θα κανεις! ...

Και τόσο λιγότερα προβλήματα θάχεις... <_<

Link to comment
Share on other sites

Και τόσο λιγότερα προβλήματα θάχεις... <_<

Εκζακτλι!!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι.δεν εχω προλαβει λογω δουλειας να διαβασω και πολλα για ψαρια οποτε θα γραψω καποια συνθεση που ειδα στα γρηγορα.

λοιπον το ενυδρειο ειναι 100χ30χ40

1.Apteronotus albifrons (Linnaeus 1758) Μαχαιρόψαρο

= 1 αλλα δε ξερω ποσα cm φτανει

2.Pterophyllum scalare = 1 ζευγαρι

3.Helostoma temminckii kissgurami = 1 ζευγαρι

4.Corydoras panda (NIJSSEN - ISSBRÜCKER 1971) = 6

5.Crossocheilus siamensis Siamese Algae Eater SAE =6

6.Glyptopterichthys gibbiceps = 1 αλλα δε ξερω ποσα cm φτανει

7.Pelvicachromis pulcher "KRIBENSIS" = 1 ζευγαρι

8.Poecilia sphenops (Valenciennes, 1846) Black Μolly = 4

9.γαριδες = 4 με επιφυλαξη

τα διαλεξα με βαση το ''μαχαιροψαρο'' που μου εκανε αισθηση

οποτε θελω σιγουρα τα 1,2,3

βεβαια ''κολαει'' περισσοτερο με σκαλαρι + δισκο + Botia macracanthus Bleeker, 1852 (Clown loach)

για πειτε μου τη γνωμη σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι.δεν εχω προλαβει λογω δουλειας να διαβασω και πολλα για ψαρια οποτε θα γραψω καποια συνθεση που ειδα στα γρηγορα.

λοιπον το ενυδρειο ειναι 100χ30χ40

1.Apteronotus albifrons (Linnaeus 1758) Μαχαιρόψαρο

Νυχτοβιοι δολοφονοι. Θα βρισκεις το πρωι ψαρια χωρις ματια,ουρες κ.τ.λ.

= 1 αλλα δε ξερω ποσα cm φτανει

2.Pterophyllum scalare = 1 ζευγαρι

Λιτρα ΟΚ για 1 ενηλικο ζευγαρι μονο (τα μικρα καλο ειναι να υπαρχουν σε κοπαδακι), αλλα εχεις και κοντο ενυδρειο (θελουν 50εκ. υψος ενυδρειου)

3.Helostoma temminckii kissgurami = 1 ζευγαρι

Δεν τα εχω βαλει σε δικο μου ενυδρειο αλλα πρεπει να κανουν σαν μια επιλογη σου.

4.Corydoras panda (NIJSSEN - ISSBRÜCKER 1971) = 6

ΟΚ μονο μεινε στο ενα ειδος (panda, aeneus, paleatus κτλ.) γιατι σε καθε ειδος μπορει να αλλαζουν οι θερμοκρασιες στις οποιες πρεπει να ζουν.

5.Crossocheilus siamensis Siamese Algae Eater SAE =6

Δεν ξερω σιγουρα αλλα νομιζω οτι θελουν λιγο παραπανω λιτρα (και θελει και λιγο ψαξιμο για τα γνησια, μη σου πασαρουν κανενα CAE και αρχισουν παρατραγουδα στο ενυδρειο σου)

6.Glyptopterichthys gibbiceps = 1 αλλα δε ξερω ποσα cm φτανει

35 Cm νομιζω αλλα μπορει και παραπανω (θελει οταν μεγαλωσει αρκετα μεγαλο ενυδρειο)

7.Pelvicachromis pulcher "KRIBENSIS" = 1 ζευγαρι

Δεν γνωριζω, αναμενε απαντηση απο καποιους που τα εχουν (κιχλιδες ειναι νομιζω που αν ζευγαρωσουν γινονται αρκετα επιθετικα)

8.Poecilia sphenops (Valenciennes, 1846) Black Μolly = 4

Ζωοτοκα , αν σου αρεσουν καλυτερα να βαλεις μονο ζωοτοκα και οχι οωτοκα μαζι (υπαρχουν αρκετα ειδη ζωοτοκων). Για τα λιτρα σου ειναι ωραια τα κοπαδακια με ζωοτοκα.

9.γαριδες = 4 με επιφυλαξη

Δεν γνωριζω, αναμενε απαντηση απο καποιους που τα εχουν η γνωριζουν παραπανω.

τα διαλεξα με βαση το ''μαχαιροψαρο'' που μου εκανε αισθηση

οποτε θελω σιγουρα τα 1,2,3

βεβαια ''κολαει'' περισσοτερο με σκαλαρι + δισκο + Botia macracanthus Bleeker, 1852 (Clown loach)

Ζουν καλυτερα σε κοπαδι, μεγαλωνουν αρκετα και θελουν πολλα λιτρα μεγαλυτερο ενυδρειο.

για πειτε μου τη γνωμη σας παρακαλω

Τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις που βασιζονται εκτος απο την εμπειρια μου απο το μαχαιροψαρο, σκαλαρια, corydoras, Botia macracanthus, Glyptopterichthys gibbiceps, CAE και οχι SAE, Black Μolly και στις επιμερους αποψεις και στοιχεια που εχω διαβασει και στο Aquazone και γενικα σε διαφορες σελιδες στο Internet διαφορων ενυδρειοφιλων.

Καλο ειναι να περιμενεις αποψεις και αλλων και να ψαξεις και παλια ποστ στο forum οπου γινονται πολλες συζητησεις και ανταλαγες αποψεων για τα ψαρια, για να επωφεληθεις απο την εμπειρια και αλλων ωστε να κανεις τις λιγοτερες λαθος επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι τα ψάρια που διάλεξες είναι πολλή όμορφα, άλλα δεν συμβιώνουν όλα αυτά που διάλεξες μετάξι τους.

Προτού λιπών αγοράσεις τα ψάρια αυτά πρέπει να γνωρίζεις λίγο αναλυτικά τον τρόπο ζωής τους την συμπεριφορά τους και το τελικό μέγεθος που φτάνουν.

Απ’ ότι κατάλαβες έχεις πολλή δουλεία να κάνης.

Το μαχαιρόψαρο είναι ένα ψάρι που καλά θα ήταν να το συντηρήσεις μόνο του γιατί είναι πολλή επιθετικό στα όμοια του. Χρειάζεσαι μεγάλο ενυδρείο γιατί μπορεί να φτάσει τους 40- 50 πόντους.

Αν τελικά αποφασίσεις να το Βάλης μαζί με άλλα ψάρια, πρέπει να προσέξεις τα εξής. Το ψάρι αυτό θέλει τον ιδιαίτερο του χώρο, σκοτεινό ενυδρείο με κρυψώνες και πολλά φυτά, όχι πυκνοκατοικημένο ενυδρείο με ψάρια που είναι κατά πολλή μικρότερα του, γιατί τότε πολλή εύκολα μπορεί από φιλήσυχο που είναι να μεταμορφωθεί σε τέρας και να επιτίθεται στα μικρά ψάρια με αποτέλεσμα εάν δεν τα σκοτώσει στην καλύτερη περίπτωση θα τα έχει στρεσάρει τόσο πολλή που θα σου γίνουν από το φόβο τους σαν πτώματα και στο τέλος θα ψοφήσουν από το στρες. Μεγάλα ψάρια όπως σκαλάρια παράδειγμα δεν έχει κανένα πρόβλημα το πρόβλημα δημιουργείτε εάν παράδειγμα αγοράσεις ένα μαχαιρόψαρο 20 πόντους και το Βάλης με μικρά σκαλάρια 2-3 πόντους τότε θα τα φερθεί βιαία.Η βιβλιογραφία το αναφέρει σαν ήσυχο ψάρι, πάντως πολλή έχουν αντίθετες εμπειρίες και γνώμες. Αυτό μάλλον οφείλετε στην μη σωστή συντήρηση του. Δεν ενδείκνυται λιπών για αρχάριους.

Τα σκαλάρια δεν χρειάζεται να πούμε πολλά είναι ήσυχα ψάρια και αν τα Βάλης με το μαχαιρόψαρο δεν θα έχεις θεωρητικά πρόβλημα. Πρέπει να προσέξεις όμως το μέγεθος τους 15 Χ 20 μάλιστα ορισμένα είδη φτάνουν και 15 Χ 26 συνεπάγεται ενυδρείο 50 πόντους ύψος. Επίσης είναι ψάρια του κοπαδιού δηλαδή το λιγότερο 4-6 κομμάτια.

Τα Helostoma temminckii είναι φιλήσυχα ψάρια που φτάνουν τους 20 πόντους περίπου. Είναι ψάρια που κανονικά θα έπρεπε να τα είχαμε σε ένα μικρό κοπαδάκι 4-5 αισθάνονται πιο άνετα. Τώρα εάν θέλεις να Βάλης αληθινά φυτά μέσα πρέπει να διαλέξεις σκληρόφυλλα φυτά (Anubias, , Echinodrus) γιατί τα Helostoma temminckii είναι φυτοφάγα και που και που τσιμπολογούν ότι είναι τρυφερό. Θέλουν ελεύθερο χώρο για κολύμπι. Γενικά δεν είναι ψάρια που δημιουργούν προβλήματα παρά στα πολλή μικρά ψάρια. Πόλή σημαντικό τα ψάρια αυτά είναι φυτοφάγα και για την σωστή υγιεινή τους πρέπει να τους δόσης και την κατάλληλη τροφή.

Και τα τρία ψάρια με ιδανικές συνθήκες ζουν πάνω από 10 χρόνια τα δικά μου σκαλάρια είναι αυτήν την στιγμή 9 χρονών.

Corydoras panda έχουν πρόβλημα με την θερμοκρασία δεν αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και ιδιαίτερα το καλοκαίρι. Αλλά προτού σε πω πιο πολλά νομίζω ότι τα ψάρια αυτά δεν συμβιβάζονται με το μαχαιρόψαρο.

Crossocheilus siamensis ψάρι που φτάνει τα 15-17 εκατοστά ήσυχο ψάρι με ένα ώμος ελάττωμα του αρέσει πολλή το κολύμπι και κολυμπά πολλή νευρικά. Αποτέλεσμα είναι να στρεσάρονται τα άλλα ψάρια και να νομίζουν ότι τα επιτίθεται. Τώρα με το μαχαιρόψαρο πως θα αντιδράσει δεν μπορώ δυστυχώς να γνωρίζω είναι ένα ρίσκο.

Είναι και αυτό ψάρι που ζει κοπαδιαστά και μάλιστα πρέπει να έχεις το λιγότερο 8-10 κομμάτια

Pelvicachromis pulcher ούτε συζήτηση δεν συμβιώνουν με το μαχαιρόψαρο,

άλλα μιας και το έχω στο ενυδρείο μου ας πω πέντε λόγια και για αυτό.

Είναι η κηχλιδα πολλή καλό και ήσυχο ψάρι. Είναι σχετικά μικρή κιχλίδα (θηλυκό 7 αρσενικό 10 πόντους) δεν σκάβει πολλή και αφήνει τα φυτά στην ησυχία τους. Αλλά θέλει οπωσδήποτε σπηλιά αλλιώς το ψάρι αυτό στρεσάρετε χάνει τα πανέμορφα χρώματα του και μειώνετε αισθητά η ζωή του. Είναι από τα ψάρια που ζευγαρώνουν εύκολα μέσα στο ενυδρείο και εδώ είναι το πρόβλημα. Όταν λιπών αποφασίσουνε να ζευγαρώσουν τότε διαλέγουν μια σπηλιά και σε απόσταση 30 πόντους προς όλες της κατευθύνσεις δεν αφήνούν τίποτα να πλησιάσει, εάν λιπών το ενυδρείο είναι μεγάλο και δεν υπάρχει υπερπληθυσμός, τότε δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα.

Poecilia sphenops δεν μπορούν να συνυπάρξουν με το μαχαιρόψαρο.

Γαρίδες = καλός μεζές

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

επιτελους χτες ειδα μετρησιμες τιμες σε NO2!!!οποτε παμε καλα.

γκαμω την ατυχια μου!!! γκαμω!!!

το λεω αυτο γιατι ηθελα 100% σκαλαρια.το μαχαιροψαρο σιγουρα το ''αφαιρω'' απο το μενου μου.

λοιπον διαβασα αρκετα για ζωοτοκα που ειναι πιο ''ευκολα''

αλλα τα γκαπυ ειναι αρκετα μικροσωμα και επισης μου ειπε ενας φιλος-γνωστης οτι θα γεμισει το ενυδρειο μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα με μικρα και θα ψαχνω να τα δωσω...

παμε τωρα στα δυσκολα:

ερωτησεις:

1.να περιμενω να ολοκληρωθει το στρωσιμο και μετα να παω να αγορασω φυτα ή μπορω και τωρα να βαλω μεσα?μην τυχον και ερθει πισω το στρωσιμο.

2.μπορω ταυτοχρονα αφου ολοκληρωθει το στρωσιμο να αγορασω φυτα και ψαρια και να τα βαλω μεσα ταυτοχρονα?εξυπακουεται πως για αρχη θα παρω λιγα ψαρια.

η λαμπα μου ειναι 30αρα.πρεπει να την αλλαξω και τι να παρω?

αποφασισα ποια ψαρια θα ηθελα να βαλω μεσα και θελω απο τους γνωστες να μου πουν τις γνωμες-συνθεσεις τους

1.σκαλαρι (υψος ενυδρειου μου 40) = 1 ζευγαρι

2.σαε = 6 ατομα -3 αρσ. και 3 θηλ.

3.corydoras panda = 6 -4 αρσ. και 2 θηλ

4.kiss gurami = 1 ζευγαρι

αυτα βασικα λεω να βαλω

τωρα αν θελω να μου πειτε αν κανουν και απο ποια και ποσα τον αριθμο

ξεκινω να βαζω μεσα.

Επισης θα ηθελα να βαλω κανα γλυφτη και κανα καρχαροειδες.μπορω?

για γραψτε κατι και για αυτα αν μπορειτε.

Link to comment
Share on other sites

Αφου αρχισαν τα ΝΟ2 μην ξεχνας μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο και βαλεις ψαρια να ριχνεις αμμωνια καθε μερα ωστε να τρεφονται τα βακτηριδια.

Για τα γκαπυ συμφωνω.

Στις ερωτησεις:

1-2. Σχετικα με τα φυτα οποιαδηποτε στιγμη μπορεις να βαλεις.Εγω, αφου δεν εβαλες απο την αρχη, θα εβαζα φυτα λιγο πριν τελειωσει το στρωσιμο ωστε να καταληξω στο τελικο aquascaping και στην ποσοτητα των φυτων προτου βαλω τα ψαρια.Ετσι δεν θα τα στρεσαρεις μετα με τις αλλαγες που σιγουρα θα κανεις στα φυτα.

Λαμπα βαλε μια 25-30W ακομα.Αν βαλεις πολλα φυτα και CO2 θα χρειαστει.Ακομα και αν βαλεις λιγα ευκολα φυτα που δεν θελουν πολυ φως, μπορεις να την εχεις σβηστη αλλα θα υπαρχει.

Για τα ψαρια εγω θα σου προτινα να αντικαταστησεις το 1 :thumbup: με καποιο κοπαδακι tetra.

Αλωστε αφου ετοιμαστει αυτο το ενυδρειο σου, η επομενη σκεψη σου (ειναι η επομενη σκεψη ολων μετα το πρωτο ενυδρειο) θα ειναι να βρεις χωρο για αλλο μεγαλυτερο. :thumbup:

Ετσι το επομενο θα μπορεις να το διαμορφωσεις καταλληλα για σκαλαρια. :welcome::thumbup:

Αν παλι επιμεινεις στα σκαλαρια (ειπαμε οτι μικρα καλυτερα να ειναι κοπαδι 4-5 και ενηλικα τα κραταμε μονο ζευγαρι για γεννες και θελουν καμια 60αρια λιτρα το καθενα, αρα ξανασκεψου το ) με καποια corydoras (προσεξε στο ειδος τις θερμοκρασιες που ζουν) μαλλον ειναι υπεραρκετα.

Τα πλεκο και τα διαφορα τετοια ειδη (γλυφτες) που κυκλοφορουν περισσοτερο, οπως και τα καρχαριδοειδη γινονται πολυ μεγαλα και δεν μπαινουν σε τοσο λιγα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

λοιπον εχω κατεληξα στα ψαρια που θελω να βαλω μεσα και ειναι τα εξης:

1.σαε = 6 ατομα -3 αρσ. και 3 θηλ.

2.corydoras panda = 6 -4 αρσ. και 2 θηλ

3.kiss gurami = 1 ζευγαρι

4.Melanotaenia praecox = 6 -4 αρσ. και 2 θηλ

δε νομιζω να μπορω να βαλω και τιποτα αλλο ετσι?

οποτε ακουω τις γνωμες σας αν μπορω να βαλω ολα τα παραπανω μαζι και ιδιως και τον αριθμο που εχω γραψει απο το καθενα εαν ειαι σωστο.

*.καμια γαριδα + σαλιγκαρι να βαλω η να κανω το κοροιδο?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην γεμίσεις το ενυδρείο με ψάρια και να αφήσεις αρκετά λίτρα στο καθένα!

Καλύτερα λιγότερα παρά περισσότερα!

Υπολόγιζε τουλάχιστον 1,5 με 2 λίτρα ανα εκατοστό (τελικό μέγεθος) για τα είδη που έχεις επιλέξει!

Για συμβατότητα δεν μπορώ να σου πώ καθώς δεν έχω κάποιο απο αυτά!

Link to comment
Share on other sites

1.σαε = 6 ατομα -3 αρσ. και 3 θηλ. = 6*10 = 60

2.corydoras panda = 6 -4 αρσ. και 2 θηλ = 6*4 = 24

3.kiss gurami = 1 ζευγαρι 2*20 = 40

Συνολο 124 εκ.παλι πολλα ειναι γαμωτο...

διαβασα βεβαια οτι πολλοι βαζουν λιγα απο το καθενα...π.χ 2 σαε...

αν βγαλω τα panda και αφησω μονο τα αλα θα ειναι ομορφο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

λοιπον εχω κατεληξα στα ψαρια που θελω να βαλω μεσα και ειναι τα εξης:

1.σαε = 6 ατομα -3 αρσ. και 3 θηλ.

2.corydoras panda = 6 -4 αρσ. και 2 θηλ

3.kiss gurami = 1 ζευγαρι

4.Melanotaenia praecox = 6 -4 αρσ. και 2 θηλ

δε νομιζω να μπορω να βαλω και τιποτα αλλο ετσι?

οποτε ακουω τις γνωμες σας αν μπορω να βαλω ολα τα παραπανω μαζι και ιδιως και τον αριθμο που εχω γραψει απο το καθενα εαν ειαι σωστο.

*.καμια γαριδα + σαλιγκαρι να βαλω η να κανω το κοροιδο?

Τα Otocinclus τα εχεις δει; Κανουν την ιδια δουλεια με τους SAE και μενουν γυρω στα 5εκ.

Πιστευω αν αντικαταστησουν 4 Oto τα SAE να μην εχεις προβλημα απο θεμα χωρου.

Μη ξεχνας οτι τα Cory μενουν στον βυθο και τα υπολοιπα στο μεσαιο στρωμα.

Βαλε σταδιακα τα Gurami, τα Cory, τα Oto (αν τα προτιμησεις απο τα SAE) και βλεποντας τον χωρο που μενει, αν σου αρεσει οπως ειναι και πως συμπεριφερονται τα ψαρια μπορεις μετα να αποφασισεις αν θα βαλεις τα Melanotaenia praecox η καποιο κοπαδακι 5-6 τετρα.

Απο θεμα συμβατοτητας λιγο που ειδα τα προφιλ τους δεν νομιζω να εχεις προβλημα (Kiss Gurami δεν εχω φιλοξενησει για να σου πω σιγουρα).

Παντως παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του ψαριου. Μπορει καποιο ψαρι απο το πιο ηρεμο ειδος να σου βγει τραμπουκος. Ειναι θεμα τυχης απο κει και περα.

Το στρωσιμο πως παει;

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

γεια σου past.χτες εκανα μετρησεις και βγηκαν:

1.NH3/NH4 = 0!!!

2.NO2 = FULL!!!

3.NO3 = δεν εκανα

εριξα λιγη αμμωνια και περιμενω την αλλη εβδομαδα να πεσουν και τα no2 για να μετρησω και no3 .ετσι δεν ειναι η κανω λαθος?να μετρησω και no3 τωρα?

οσο αφορα τα ψαρια εσυ μου λες οτι μπορουν να μπουν με τη σειρα αφου στρωσει το ενυδρειο τα:

1.kiss gurami = 1 ζευγαρι 2*20 = 40εκ

2.corydoras panda = 6 -4 αρσ. και 2 θηλ = 6*4 = 24εκ

3.oto = 4*5 =20εκ

συνολο 84εκ!!! μου εφτιαξες τη μερα.ιδιως αν τρωνε και μακρυτριχη αλγη τα oto..

που μπορω να δω το ενυδριο σου διοιτι εχουμ τις ιδιες διαστασεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. :welcome:

Αμμωνια μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο να ριχνεις καθε μερα, ειναι πολυ σημαντικο αυτο.

Τα ενυδρεια μου θα τα παρουσιασω μετα τις γιορτες οταν θα παρω καινουργια φωτ. μηχανη (ειχα αλλα την πεταξα απο το μπαλκονι γιατι δεν εβγαζε καλες φωτο :thumbup: ).

Κανω και καποιες αλλαγες στο carefurιστικο και μετα ελπιζω να γινει και μια παρουσιαση για να ζητησω τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Που είδες ότι τα kiss gurami γίνονται 20εκ το ένα? Αρκετά μικρότερο είναι το τελικό τους μέγεθος και ειδικά σε περιορισμένα συστήματα.

Σε κοινωνικό ενυδρείο 120 λίτρων χωρητικότητας, δεν χωράνε 6 SAE, είναι υπερβολή. Θα δημιουργηθεί και πρόβλημα μεταξύ τους λόγω επιθετικότητας. Το πολύ να βάλεις 2. Τα otto να ξέρεις ότι είναι ευαίσθητα ψάρια και "χάνονται" πολύ εύκολα από διακυμάνσεις στη ποιότητα του νερού, στη θερμοκρασία ή από άλλους παράγοντες στρες.

Αν τυχόν οι επιλογές σου οφείλονται στο γεγονός ότι θέλεις να έχεις καθαρό ενυδρείο από άλγες και υπολείμματα τροφών, να σου πω ότι αφ' ενός δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και από την άλλη καμία ποσότητα και κανένα είδος ψαριών δεν πρόκειται να σε απαλλάξει από τη διαδικασία του να καθαρίζεις περιοδικά, βυθό και τζάμια, αλλά και από το να προσέχεις τις κατάλληλες ισορροπίες.

Link to comment
Share on other sites

Που είδες ότι τα kiss gurami γίνονται 20εκ το ένα? Αρκετά μικρότερο είναι το τελικό τους μέγεθος και ειδικά σε περιορισμένα συστήματα.

Ντίνο εσύ που είδες ότι είναι αρκετά μικρότερο το τελικό μέγεθος. Είναι λάθος ότι τελικό μέγεθος στα kiss gοurami είναι τα 20cm. Τα kiss gοurami (Helostoma temminckii) έχουν τελικό μέγεθος τα 30cm.

Και εάν αμφιβάλεις ρίξε ένα βλέφαρο ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλοξενε :

λοιπον εχουμε και λεμε.οπως ειπα απο την αρχη του ποστ θελω να φτιαξω τη ζωη του καθε ψαριου οσο καλυτερα γινεται στο φυσικο του περιβαλλον.οποτε δεν εχω προβλημα και αν καθαριζω καθε μερα τα παντα.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/kissgurami.htm εδω γραφει πως γινονται στη φυση 50εκ και στο ενυδρειο 20.

ποσο μικροτερα γινονται για να το δω και να φτιαχτω ακομα καλυτερα!!!???

πραγματι δεν ειχα προσεξει οτι τα σαε οταν ενηλικιωθουν μαλλωνουν μεταξυ τους, οποτε 1 ζευγαρι .αντε παλι φτιαχτηκα.

θα βαλω και μελανοταινιες και κανα κοπαδι τετρα...

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια ιστοσελίδα γράφει και κάτι άλλο:

"...Μπορούμε να κρατήσουμε τα ψάρια αυτά σε ένα καλοφυτεμένο ενυδρείο 100 λίτρων..."

Πάρε ένα μέτρο και δες πόσο είναι τα 20 εκ. Πιστεύεις ότι 2 ψάρια τέτοιου μεγέθους μπορούν να ζήσουν σωστά σε 100 λίτρα?

Αλλο η θεωρία και άλλο η πράξη. Αλλο τι γίνεται στη φύση με τα ελεύθερα ψάρια και άλλο τι γίνεται στα ενυδρεία με τα ψάρια αναπαραγωγών σε αιχμαλωσία. Ολοι κάνουμε λάθος κάποια στιγμή... Γι αυτό και όλες οι πληροφορίες (απ' όπου και αν προέρχονται) θα πρέπει να φιλτράρονται και να ψάχνονται καλά, ώστε να βγαίνουν τα σωστά συμπεράσματα.

Εγώ πάντως δεν έτυχε να δω ποτέ kiss gurami σε ενυδρείο πάνω από 12-14 εκ. και ήταν και ενήλικα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θα ψάξετε και άλλο θα βρείτε και άλλες διαστάσεις και στο τέλος θα γίνει μπέρδεμα. Το τελικό μέγεθος ενός ψαριού εξαρτάτε από πολλά κριτήρια. Ας πάμε λίγο στην θάλασσα το ίδιο ψάρι ο τόνος άλλες διαστάσεις έχει στην μεσόγειο άλλες στον ατλαντικό.

Τώρα ένα ψάρι στην φύση όπου η συνθήκες διαβίωσης δεν είναι ιδανικές το ψάρι αυτό θα μήνη μικρότερο από ένα ψάρι που ζει σε περιοχή με άφθονη τροφή και λιγοστούς εχθρούς. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στα ενυδρεία ένα κισγκουραμη σε ένα μικρό ενυδρείο θα μήνη μικρό, σε ένα μεγαλύτερο θα γίνει και αυτό μεγαλύτερο και σε ένα ενυδρείο με 4000 λίτρα γιατί να μην γίνει και 40 εκατοστά μιας και θα ζει μια άνετη ζωή χωρίς στρες και κινδύνους

Έχει δίκιο λιπών ο filoxenos. 100 λίτρα είναι ένα 80αρη ενυδρείο μια κίνηση να κάνουν θα φτάσουν στην άλλη άκρη. Και λόγο της σχετικής ακινησίας δεν θα σου ζήσουν τα προβλεπόμενα χρόνια. Δυστυχώς τέτοιες πληροφορίες δεν θα βρεις σε κανένα πετ σοπ. Μάλιστα θα υποστηρίζουν το αντίθετο βλέπεις η άνθρωποι θέλουν να πουλήσουν δεν τους συμφέρει να πάρεις παράδειγμα ένα κλόουν και να σου ζήση 15 χρόνια. Αυτή θέλουν να ξανάρθεις σε ένα χρόνο…

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλοξενε :

λοιπον εχουμε και λεμε.οπως ειπα απο την αρχη του ποστ θελω να φτιαξω τη ζωη του καθε ψαριου οσο καλυτερα γινεται στο φυσικο του περιβαλλον.οποτε δεν εχω προβλημα και αν καθαριζω καθε μερα τα παντα.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/kissgurami.htm εδω γραφει πως γινονται στη φυση 50εκ και στο ενυδρειο 20.

ποσο μικροτερα γινονται για να το δω και να φτιαχτω ακομα καλυτερα!!!???

πραγματι δεν ειχα προσεξει οτι τα σαε οταν ενηλικιωθουν μαλλωνουν μεταξυ τους, οποτε 1 ζευγαρι .αντε παλι φτιαχτηκα.

θα βαλω και μελανοταινιες και κανα κοπαδι τετρα...

Ενα ψαρι η οποιοδηποτε ζωο ζει σωστα μονο στο φυσικο του περιβαλλον.

Και σε 4 μετρα ενυδρειο να βαλεις ενα ψαρι ποιος μπορει να αποδειξει οτι θα ζει σωστα;

Οτι τρωει ολο το φαι του, οτι ζευγαρωσε, οτι ειναι κινητικο ειναι αποδειξεις οτι ζει σωστα;

Η συμπεριφορα των ψαριων μας δειχνει αν το ψαρι απλα ανεχεται να ζησει στο περιβαλλον που του προσφερουμε.

Οσο περισοτερα λιτρα και καλυτερο περιβαλλον μπορουμε να δωσουμε στα ψαρια, τοσο περισσοτερο ζουν,αναπτυσονται και εχουν ''φυσιολογικη'' συμπεριφορα. Σιγουρα υπαρχουν καποια ορια και καποιου ειδους "κανονες" ( π.χ. λιτρα/ εκ ψαριου) που εχουν την βαση τους στις εμπειριες ολων και βοηθαν ωστε να ζουν τα ψαρια χωρις προβληματα. Τα παντα ομως αλλαζουν αναλογα με το ειδος ψαριου.

Και να προσθεσω στις παραπανω προσωπικες αποψεις οτι εγω θα εβαζα 2 ψαρια που φτανουν 20εκ. οπως τα kissgurami , στο ενυδρειο που εχεις, και τα 6 Corydoras και 4 Οτο.

Αν θα εβαζα και μελανοταινιες η καποιο κοπαδι τετρα θα εξαρτονταν απο την συμπεριφορα των ψαριων και το αν θα υπηρχε ο χωρος για αυτα. Οπως επισης το αν θα παρεμεναν μεσα θα εξαρτονταν απο τους ιδιους παραγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...