Jump to content

Ιδανικές τιμές ενυδρείου ΝΟ3


Recommended Posts

Για να βάλω μια τελεία σε αυτή την κόντρα αλλιώς θα με κατηγορήσουν για την κακοποιήσει ενός άρρωστου [ σαν την γνωστή καμαριέρα :( ]να πω ότι συμφωνούμαι στο ότι δεν συμφωνούμαι . Περαστικά σου .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να βάλω μια τελεία σε αυτή την κόντρα αλλιώς θα με κατηγορήσουν για την κακοποιήσει ενός άρρωστου [ σαν την γνωστή καμαριέρα :) ]να πω ότι συμφωνούμαι στο ότι δεν συμφωνούμαι . Περαστικά σου .

:(:blink::)

Αλλα θα με ενδιεφερε πολυ η αποψη σου για το κειμενο που μας εστηλε ο φιλος :D

Link to comment
Share on other sites

Καλός .''Τα μικροστοιχεία από την άλλη είναι απαραίτητα για τις κυτταρικές λειτουργίες των φυτών και την ενεργοποίηση ζωτικών ενζύμων. Αυτά τα μικροστοιχεία μπορούν να προστεθούν με τη βοήθεια λιπασμάτων ιχνοστοιχείων του εμπορίου ή με αλλαγές νερού από τη βρύση που κάνουμε στο ενυδρείο μας, παρόλο που τις περισσότερες φορές καταναλώνονται από τα φυτά πολύ γρήγορα ως θρεπτικά στοιχεία και ως οργανικά μόρια μέσω των ενώσεών τους.''-οπότε λιπαίνουμε .

''Νερό βρύσης

Αξίζει σε αυτό το σημείο να γίνει μια αναφορά για τη χρήση του νερού βρύσης ως μέσο συμπλήρωσης ή αλλαγών νερού στο ενυδρείο μας. Τα ιχνοστοιχεία που περιέχει το νερό της βρύσης δεν είναι παντού τα ίδια και στις ίδιες αναλογίες, αλλά εξαρτώνται από την τοποθεσία που είμαστε. Τα χαρακτηριστικά του νερού βρύσης αλλάζουν από τόπο σε τόπο, γεγονός που φαίνεται αν μετρήσουμε τη σκληρότητά του (γενική), την οξύτητά του και άλλες παραμέτρους του. Γι' αυτό το λόγο θα πρέπει πάντα να μετράμε το νερό της βρύσης μας πριν από την προσθήκη του στο ενυδρείο μας. Γενικότερα, όσο πιο μεγάλη είναι η τιμή της γενικής σκληρότητας στο νερό βρύσης, τόσο περισσότερα ιχνοστοιχεία περιέχει. Άρα μπορούμε να πούμε ότι αλλαγές με "σκληρό" νερό μπορούν να γίνονται πιο αραιά σε ένα ενυδρείο, όταν σκοπό έχουν την συμπλήρωση ιχνοστοιχείων στο νερό του ενυδρείου μας. Η χρήση στις αλλαγές νερού με νερό βρύσης εξαρτάται βέβαια και από τα φυτά που έχουμε στο ενυδρείο μας και τις ποσότητες μικροστοιχείων που χρειάζονται. Έτσι, κάποια φυτά μπορούν να ζήσουν και να αναπτυχθούν καλύτερα σε "μαλακό" και άλλα σε "σκληρό" νερό. Πάντως, σε κάθε περίπτωση είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε νερό βρύσης στις αλλαγές νερού στα ενυδρεία μας, παρά νερό από αντίστροφη όσμωση, ή έστω ανάμειξη των δύο ώστε να παρέχουμε στα φυτά τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά.' Σχεδόν όλοι [εκτός από τους κιχληδες μάλλον ] χρησιμοποιούν μαλακό η ουδέτερο νερό άραγε τι απομείνει μέσα του από τα αρχικά στοιχεία ? Πολύ λίγα Άραγε και πάλη λιπαίνουμε .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πιάσατε πολλά θέματα μαζί και αν είναι να απαντήσω σε όλα θα γράψω φιρμάνι για αυτό καλό είναι να τα πάρουμε ένα ένα.

Ειπώθηκαν:

ΝΟ3, είναι πολύ ή όχι το 25

Κρυπτοκορινες πρόβλημα με της αλλαγές νερού ή όχι

Τα φυτά χρειάζονται ή δεν χρειάζονται φρέσκο νερό

Αλλαγές νερού δεν κάνουμε για τα φυτά αλλά για τα ψάρια.

Όχι αλλαγές νερού πάνω από 30%

Τα γκαπυ είναι ευαίσθητα στις απότομες αλλαγές νερού.

Αν ξέχασα κάτι συμπληρώστε και θα τα πιάσουμε ένα ένα.

Πάντως σε πολαααααα έχω αντίθετη άποψη με αποδείξεις, και δυστυχώς έρχομαι σε αντίθεση με την ξανθιά.

αγαπητη ξανθιά Σβέτα καλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο του ενυδρείου όπου συμβαίνουν πολλά περίεργα που δεν συμβαδίζουν με της θεωρίες και με τα παλιά συγγράμματα.

Ποιο θέμα θέλετε πρώτα να αναλύσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πιάσατε πολλά θέματα μαζί και αν είναι να απαντήσω σε όλα θα γράψω φιρμάνι για αυτό καλό είναι να τα πάρουμε ένα ένα.

Ειπώθηκαν:

ΝΟ3, είναι πολύ ή όχι το 25

Κρυπτοκορινες πρόβλημα με της αλλαγές νερού ή όχι

Τα φυτά χρειάζονται ή δεν χρειάζονται φρέσκο νερό

Αλλαγές νερού δεν κάνουμε για τα φυτά αλλά για τα ψάρια.

Όχι αλλαγές νερού πάνω από 30%

Τα γκαπυ είναι ευαίσθητα στις απότομες αλλαγές νερού.

Αν ξέχασα κάτι συμπληρώστε και θα τα πιάσουμε ένα ένα.

Πάντως σε πολαααααα έχω αντίθετη άποψη με αποδείξεις, και δυστυχώς έρχομαι σε αντίθεση με την ξανθιά.

αγαπητη ξανθιά Σβέτα καλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο του ενυδρείου όπου συμβαίνουν πολλά περίεργα που δεν συμβαδίζουν με της θεωρίες και με τα παλιά συγγράμματα.

Ποιο θέμα θέλετε πρώτα να αναλύσουμε;

Σε παρακαλω Χρηστο να αναλυσουμε αυτο με τις αλλαγες και τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες σωστα μου ακουγονται,αλλα και ο φιλος μας τα ιδια περιπου λεει.Δηλ τα φυτα τα λυπαινουμε.Απλα εσυ λες οτι η αλλαγες βλαπτουν τα φυτα ενω ο φιλος λεει οτι ειναι απαραιτητες.

ζαληστικα ουφφφφφφφ :(

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη εγω δεν εγραψα πουθενα οτι δεν λυπαινουμε οταν χρειαζεται,εγραψα οτι οι αλλαγες νερου κανουν καλο και στα ψαρια και στα φυτα αλλα η Σβετα λεει οτι στα φυτα δεν κανουν τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη εγω δεν εγραψα πουθενα οτι δεν λυπαινουμε οταν χρειαζεται,εγραψα οτι οι αλλαγες νερου κανουν καλο και στα ψαρια και στα φυτα αλλα η Σβετα λεει οτι στα φυτα δεν κανουν τιποτα

Ας περιμενουμε να δουμε τι θα μας πει ο Χρηστος,γιατι εκει που αρχισα να καταλαβαινω την αντιπαραθεση σας,με την τωρινη απαντηση της Σβετας χαθηκα.

Και εξ αλλου τι με νοιαζουν εμενα τα φυτα σας :blink:

Δωστεμου πετρα και παρτε την ψυχη μου.

Οτι μαθαινεις καλο ειναι :(

Link to comment
Share on other sites

Και εξ αλλου τι με νοιαζουν εμενα τα φυτα σας :blink:

Δωστεμου πετρα και παρτε την ψυχη μου.

Οτι μαθαινεις καλο ειναι :(

χαχαχαχχαχχ διαβασε τωρα γιατι αν τυχει να φτιαξεις κανενα φυτεμενο θα μας ρωτας μετα :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Χρήστος , εγώ ήρθα στο θαυμαστό κόσμο του ενυδρείου πριν από αρκετά χρονιά , εσείς με βγάλατε αρχάρια και απλώς δεν σας διέψευσα .Για να με ονομάζει κάποιος ξανθιά πρέπει να έχει ανάλογα δικαιώματα , εγώ μπορώ να ειρωνεύομαι τον εαυτό μου όσο θέλω όμως δεν σε ξέρω και τόσο καλά ώστε να με ειρωνεύεσαι και εσύ .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Χρήστος , εγώ ήρθα στο θαυμαστό κόσμο του ενυδρείου πριν από αρκετά χρονιά , εσείς με βγάλατε αρχάρια και απλώς δεν σας διέψευσα .Για να με ονομάζει κάποιος ξανθιά πρέπει να έχει ανάλογα δικαιώματα , εγώ μπορώ να ειρωνεύομαι τον εαυτό μου όσο θέλω όμως δεν σε ξέρω και τόσο καλά ώστε να με ειρωνεύεσαι και εσύ .

Σβετα ειπαμε ειμαστε μια παρεα,δεν χρειαζετε να χαλαμε την διαθεση μας.Και κανεις δεν σε αμφισβιτει,απλα απο αυτην την κουβενια ολοι κατι θα μαθουμε τελικα :(

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Σβέτα πουθενά δεν σε ειρηνεύτηκα εσύ μόνη σου αυτοσαρκάζεσαι και δίνεις δικαίωμα να μιλούμε όλοι ποιο χαλαρά με χιουμοριστικό ύφος. Αν αυτό σε ενοχλεί τότε το σταματάμε.

Πάντως δεν μπορούμε να αφήσουμε να αιωρούνται ασάφειες στο φόρουμ γιατί μας διαβάζουν αρχάριοι αλλά και γνώστες.

Στο θέμα

Το μόνο νερό που είναι στείρο είναι το αποσταγμένο νερό, όλα τα άλλα δεν είναι στείρα περιέχουν μακροστοιχεία και ιχνοστοιχεία. Ανάλογα με τη περιοχή του δικτύου άλλα πολλά άλλα λίγα.

Για τα φυτά όλα τα παραπάνω λίγο πολύ (ανάλογα με το είδος του φυτού) είναι απαραίτητα και από πού θα έρθουν στην στήλη νερού τα είναι αδιάφορα.

Η πηγές εισχώρησης είναι:

Τροφή

Νερό δικτύου

Επιβαρυμένο νερό από άλλο ενυδρείο

Προσθήκη λιπασμάτων

Αποσύνθεση ψαριών ή φυτών

Υπόστρωμα με παγιδευμένα θρεπτικά συστατικά που αποβάλλονται σιγά σιγά.

Τώρα ανάλογα με τα φυτά και με την μάζα των φυτών μπορεί ένας από τους πάνω παράγοντες να αρκεί ώστε να επιβιώσουν τα φυτά. Αν έχουμε μεγάλη μάζα, ή δύσκολα φυτά σαφώς χρειαζόμαστε παραπάνω από έναν παράγοντα από αυτούς που αναφέρω.

Τώρα χρειάζονται αλλαγές νερού ή όχι.

Εδώ στο φόρου έκανα ένα μεγάλο πείραμα όπου για χρόνια δεν έκαμνα αλλαγή νερού παρά μόνο πρόσθετα απεικονισμένο και φυσικό λίπασμα.

Το συμπέρασμα από μια μεγάλη ποικιλία φυτών να επιβιώσουν μόνο δυο είδη φυτών.

Προφανώς τα αίτια ήταν η αλληλοπάθεια.

Ζουμάρω λοιπόν, αν τα φυτά μας έχουν να τραφούν τότε δεν χρειάζονται τακτικές αλλαγές νερού αλλά δεν μπορούμε να της αποφύγουμε αν θέλουμε να έχουμε σωστή υγεία στα φυτά μας.

Χρυσός κανόνας δεν υπάρχει και η αλλαγές νερού εξαρτώνται από το είδος του ενυδρείου, το μέγεθος τα ψάρια και τα φυτά που έχει μέσα και αυτό μπορεί να κυμαίνεται από 7 ημέρες έως 2 μήνες, παραπάνω από δυο μήνες δεν θα το συνιστούσα.

Ο κάθε ένας ξέρει το ενυδρείο του και γνωρίζει πότε πρέπει να κάνει αλαγη νερού.

Για τους αρχάριους και για να μην κάνουν λάθει συνιστώ αλλαγές νερού το λιγότερο ανά 10-15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε οταν κανουμε αλλαγες νερου τα φυτα μας κερδιζουν διαφορα απο το καθαρο νερακι που βαζουμε ετσι δεν ειναι?Εγω δεν εγραψα πουθενα οτι με τις αλλαγες αποφευγουμε το λυπασμα,εγραψα οτι με τις αλλαγες νερου δινουμε στα ψαρια μας και στα φυτα μας καποια στοιχεια που χρειαζονται.Ειμαι καπου λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Σβέτα πουθενά δεν σε ειρηνεύτηκα εσύ μόνη σου αυτοσαρκάζεσαι και δίνεις δικαίωμα να μιλούμε όλοι ποιο χαλαρά με χιουμοριστικό ύφος. Αν αυτό σε ενοχλεί τότε το σταματάμε.

Πάντως δεν μπορούμε να αφήσουμε να αιωρούνται ασάφειες στο φόρουμ γιατί μας διαβάζουν αρχάριοι αλλά και γνώστες.

Στο θέμα

Το μόνο νερό που είναι στείρο είναι το αποσταγμένο νερό, όλα τα άλλα δεν είναι στείρα περιέχουν μακροστοιχεία και ιχνοστοιχεία. Ανάλογα με τη περιοχή του δικτύου άλλα πολλά άλλα λίγα.

Για τα φυτά όλα τα παραπάνω λίγο πολύ (ανάλογα με το είδος του φυτού) είναι απαραίτητα και από πού θα έρθουν στην στήλη νερού τα είναι αδιάφορα.

Η πηγές εισχώρησης είναι:

Τροφή

Νερό δικτύου

Επιβαρυμένο νερό από άλλο ενυδρείο

Προσθήκη λιπασμάτων

Αποσύνθεση ψαριών ή φυτών

Υπόστρωμα με παγιδευμένα θρεπτικά συστατικά που αποβάλλονται σιγά σιγά.

Τώρα ανάλογα με τα φυτά και με την μάζα των φυτών μπορεί ένας από τους πάνω παράγοντες να αρκεί ώστε να επιβιώσουν τα φυτά. Αν έχουμε μεγάλη μάζα, ή δύσκολα φυτά σαφώς χρειαζόμαστε παραπάνω από έναν παράγοντα από αυτούς που αναφέρω.

Τώρα χρειάζονται αλλαγές νερού ή όχι.

Εδώ στο φόρου έκανα ένα μεγάλο πείραμα όπου για χρόνια δεν έκαμνα αλλαγή νερού παρά μόνο πρόσθετα απεικονισμένο και φυσικό λίπασμα.

Το συμπέρασμα από μια μεγάλη ποικιλία φυτών να επιβιώσουν μόνο δυο είδη φυτών.

Προφανώς τα αίτια ήταν η αλληλοπάθεια.

Ζουμάρω λοιπόν, αν τα φυτά μας έχουν να τραφούν τότε δεν χρειάζονται τακτικές αλλαγές νερού αλλά δεν μπορούμε να της αποφύγουμε αν θέλουμε να έχουμε σωστή υγεία στα φυτά μας.

Χρυσός κανόνας δεν υπάρχει και η αλλαγές νερού εξαρτώνται από το είδος του ενυδρείου, το μέγεθος τα ψάρια και τα φυτά που έχει μέσα και αυτό μπορεί να κυμαίνεται από 7 ημέρες έως 2 μήνες, παραπάνω από δυο μήνες δεν θα το συνιστούσα.

Ο κάθε ένας ξέρει το ενυδρείο του και γνωρίζει πότε πρέπει να κάνει αλαγη νερού.

Για τους αρχάριους και για να μην κάνουν λάθει συνιστώ αλλαγές νερού το λιγότερο ανά 10-15 μέρες.

Μπορεις να μου το πεις ποιο αναλυτικα τι σημαινει?

Και το παραδειγμα που εφερα με τον φιλο μου ,που ειχε 3,5 μηνες να κανει οτιδηποτε,ουτε καν αναπλυρωση νερου και ολα ηταν ενταξει στα 90 λιτρα και με μεγαλη ιχθυοφορτωση,λεει κατι για σενα.

Λεω εγω τωρα ο ασχετος,μηπως σε ενα κλειστο συστημα με φυτα ,δημιουργουνται καποιες φυσικες ισσοροπιες και αντεχουν φυτα και ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rastafarian , πάρε κάνα χαπάκι για το πυρετό και χαλάρωσε πια , αφου σου λεει ο ανθροπος οτι ενα ενυδρειο μπορεί να τα βγάλει χωρίς προσθήκη νερού απο 2 έως 7 μήνες .Πια άλλη απάντηση θες εση .

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε οταν κανουμε αλλαγες νερου τα φυτα μας κερδιζουν διαφορα απο το καθαρο νερακι που βαζουμε ετσι δεν ειναι?

Σίγουρα κάτι κερδίζουν αφού δεν έχουμε στο δίκτυο αποστσμένο νερό, :( αλλά αν αυτό επαρκή είναι άλλο θέμα. Άλλο είναι να έχεις μια ανουμπια όποτε επαρκεί άλλο να είσαι τίγκα στα φυτά οπότε δεν επαρκεί.

Εγω δεν εγραψα πουθενα οτι με τις αλλαγες αποφευγουμε το λυπασμα,εγραψα οτι με τις αλλαγες νερου δινουμε στα ψαρια μας και στα φυτα μας καποια στοιχεια που χρειαζονται.Ειμαι καπου λαθος?

Όχι δεν είσαι λάθος όπως είπα πιο πάνω από την φύση του το νερό περιέχει κάποια θρεπτικά συστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rastafarian , πάρε κάνα χαπάκι για το πυρετό και χαλάρωσε πια , αφου σου λεει ο ανθροπος οτι ενα ενυδρειο μπορεί να τα βγάλει χωρίς προσθήκη νερού απο 2 έως 7 μήνες .Πια άλλη απάντηση θες εση .

Σβετα εσυ πρεπει να παρεις χαπακι για να ανοιξουν τα ματια σου και να βλεπεις καλητερα για να μπορεις να διαβασεις νομιζω

Για τα φυτά όλα τα παραπάνω λίγο πολύ (ανάλογα με το είδος του φυτού) είναι απαραίτητα και από πού θα έρθουν στην στήλη νερού τα είναι αδιάφορα.

Η πηγές εισχώρησης είναι:

Τροφή

Νερό δικτύου

Επιβαρυμένο νερό από άλλο ενυδρείο

Προσθήκη λιπασμάτων

Αποσύνθεση ψαριών ή φυτών

Υπόστρωμα με παγιδευμένα θρεπτικά συστατικά που αποβάλλονται σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3

Για το ν ΝΟ3 το 25 σίγουρα δεν είναι μεγάλο και επιβλαβές για τα ψάρια. Το υψηλό ΝΟ3 επηρεάζει την γρήγορη ανάπτυξη τον νεογνών αλλά όταν είναι πάνω από 50.

Έχουν παρατηρηθεί ενυδρεία με 70 και 100 και τα ψάρια δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα.

Εγώ στο ενυδρείο μου έχω 20-25 και μεγαλώνουν σαν κουνέλια τα σκαλάρια, αλλά και τα εντλες.

Αλλαγές νερού.

Σίγουρα έχω κάνει αλλαγές νερού της τάξεως 50% και κανένα γκαπυ δεν έπαθε τίποτα, αλλά και τα άλλα ψάρια που έχω.

Έχω εντλες στο μπαλόνι και γενούν συνέχεια το μεσημέρι βράζει το νερό και το βράδυ κρυώνει εξατμίσεις τεράστιες κάθε μέρα προσθέτω με το λάστιχο μπόλικα λίτρα νερό, αλλά για να μην αυξήσω την σκληρότητα πολύ κάνω αλλαγή νερού κάθε 7 μέρες σίγουρα 50%. Όλο το καλοκαίρι μηδέν προβλήματα.

Κρυπτοκορύνες

Είναι γνωστό ότι η απότομες αλλαγές νερού σοκάρουν της κρυπτοκορίνες και πετούν τα φύλα τους. Αυτό όμως δεν είναι κανόνας προφανώς δεν ξέρουμε τα ακριβή αίτια γιατί πολλές φορές έχουν γίνει αλλαγές νερού έως και 80% ή μεταφυτεύτηκαν σε ενυδρεία με διαφορετική σύνθεση νερού και δεν έπαθαν τίποτα και βλέπεις ο άλλος κάνει μια αλλαγή νερού 10% και εξαφανίζονται όλες. Από αυτό συμπεραίνουμε ότι κάτι συμβαίνει αλλά τη δεν γνωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα αλλά , εκτός από το νερό του δικτύου , δεν τα διάβαζες ? Ακόμη εκεί έχεις κολλήσει ?Δεν έχεις ακούσει ποτέ σου για τους παλιούς χομπιστες που άλλαζαν το νερό τους μια στο τόσο και με το σταγονόμετρο ? Όντως δεν θέλω να συνεχίζω , έχει καταντήσει γελοίο οπότε , όπως είπα και πριν , συμφωνούμαι στο ότι δεν συμφωνούμαι .

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα αλλά , εκτός από το νερό του δικτύου , δεν τα διάβαζες ? Ακόμη εκεί έχεις κολλήσει ?Δεν έχεις ακούσει ποτέ σου για τους παλιούς χομπιστες που άλλαζαν το νερό τους μια στο τόσο και με το σταγονόμετρο ? Όντως δεν θέλω να συνεχίζω , έχει καταντήσει γελοίο οπότε , όπως είπα και πριν , συμφωνούμαι στο ότι δεν συμφωνούμαι .

Ειληκρινα νομιζω οτι το κανεις επιτηδες για να με τσαντισεις.Η διαφωνια μας ηταν οτι εγω λεω πως με το νερο της αλλαγης τα φυτα και τα ψαρια παιρνουν απο το νερο διαφορα στοιχεια και εσυ μου λες οτι τα φυτα δεν παιρνουν τιποτα απο το νερο βρυσης.Για το θεο δηλαδη απο αυτα που εγραψε ο Χρηστος και απο αυτο που σου εστειλα με πμ αυτο καταλαβαινεις?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο ,υπάρχουν ενυδρεία και ... ενυδρεία , αυτό το ξέρεις , κάποια είναι στρωμένα και λειτουργούν ρολόι και κάποια αλλά καταλήγουν υγρό τάφο . Στο δικό σου βοηθάει πολύ το φως του ηλίου , εγώ έχω την γεννήτρα μου στο παράθυρο οπότε ξέρω . http://www.guppyclub.ru/index.php?name=Pag...page&pid=18 Ρίξε μια ματιά [βάλε μετάφραση chrome ]

Link to comment
Share on other sites

Σβέτα θα με κάνεις να περιαυτολογήσω

Είμαι παλιός χομπιστας

Όλα όσα έγραψα τα έχω ζήση πρώτα στον εαυτό μου αλλά και τα διασταύρωσα με άλλους χομπιστες.

Το χόμπι μου δεν περιορίζεται στην απλή συντήρηση των ενυδρείων, είναι κάτι που δεν με συναρπάζει και τόσο πολύ. Το χόμπι μου εμένα είναι τα πειράματα που εδώ και 27 χρόνια δεν τα διέκοψα αλλά τα συνεχίζω με μανία όποτε όλοι μου η εμπειρία προέρχεται από διάβασμα και από την μετέπιπτα εφαρμογή αυτών που διάβασα.

Έχω ζήση κάποια πράγματα και έμαθα αρκετά…, όχι δεν είμαι ο Αϊνστάιν ένας κοινός άνθρωπος είμαι, άλλα αν ασχολείσαι 27 χρόνια με πειράματα και εσύ θα μάθεις θέλοντας και μη κάποια πράγματα, νομίζω ότι είναι αυτονόητο αυτό.

Για αλλαγές νερού και για σκούπα βυθού αν έχεις διάθεση διάβασε αυτό το θέμα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16820

όσο για τα γραφόμενα μου μάλλον εσύ δεν πρόσεξες τη γράφω, λέω ανάλογα με το ενυδρείο κάμνουμε αλλαγές νερού και αναφέρω από 7 μέρες έως 2 μήνες.

Ένας αρχάριος δεν μπορεί να χειριστεί μια αλλαγή νερού ανά 2 μήνες όποτε δεν μπορούμε να την προτείνουμε. Ποιος θα φέρει την ευθύνη αν έχει απόλυες;

Δεν είναι λογικό πρώτα να τον προτείνουμε την ασφαλή οδό;

Όταν αποκτήσει την ανάλογη εμπειρία τότε θα βρει και αυτός τον ρυθμό του.

Και τέλος μην κολλάς τη λενε οι παλιοί χομπιστες, η επιστήμη και οι γνώσεις συνέχεια αυξάνοντες και ότι ίσχυε πριν δέκα χρόνια τώρα μπωρή να μην ισχύει.

Παλιά έπιναν νερό για το παλιό νερό, μάλιστα έφτιαχναν βαρέλια με παλιό νερό, οποτε αν χρειάζονταν να αλλάξουν νερό άλλαζαν από το ίδει παλιό νερό.

Παλιά όμως δεν είχαμε την ποικιλία των ψαριών αλλά ούτε την ποικιλία των φυτών που έχουμε σήμερα.

Σήμερα υπάρχουν φυτά που αν δεν τα βάλεις φρέσκο νερό απλά δεν επιβιώνουν.

Είμαι λοιπόν παλιός χομπιστας αλλά όχι κολλημένος στα παλιά

Link to comment
Share on other sites

Η διαφωνία μας ήταν αν ΤΑ ΦΥΤΆ ΕΧΟΥΝ Η ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΑΝΆΓΚΗ ΑΠΌ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΎ .

Κοιτα τις δημοσιευσεις 33,35,40 και 45 που μου λες οτι αλλαγες κανουμε μονο για τα ψαρια και οτι τα φυτα δεν παιρνουν τιποτα

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , ουδέποτε αμφέβαλα για τις γνώσης σου , δεν είμαι και τόσο ξανθιά . Όλοι η συζήτηση ήταν μόνο θεωρητική -η έτσι θέλω να πιστεύω , σε κανέναν δεν θα συμβούλευα να μην κάνει αλλαγές 2 έως 7 μήνες , είπαμε απλώς ότι είναι εφικτό για ΤΑ ΦΥΤΆ . Μεταξύ μας , εγώ περίπου έτσι λειτουργώ . Ακόμη . Τώρα όμως ετοιμάζω ένα άλλο ενυδρείο με σκαλαρια και εκεί ακόμη και εγώ σίγουρα θα κάνω πιο συχνές αλλαγές . Όχι όμως εξαιτίας τον φυτών , αλλά τον ψαριών .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...