Jump to content

Ιδανικές τιμές ενυδρείου ΝΟ3


Recommended Posts

Να γράψω και εγώ για το δικό μου ενυδρείο λοιπόν.

100 λίτρα με guppy, platy, moly.

Φυτά ανούμπιες, κρυπτοκορύνες, βαλισνέριες, μικροσόριουμ, καρολινιάνες.

Αλλαγή νερού αυστηρά 30% κάθε εβδομάδα.

Λίπανση ταμπλέτες βυθού και excel κάτι λιγότερο απο μισό καπάκι 2 φορές την εβδομάδα (η μια αμέσως μετά την αλλαγή νερού)

Τα ψάρια ευημερούν και γεννοβολούν συνεχώς.

Οι κρυπτοκορύνες έχουν μεγαλώσει και τα φύλλα τους κοντεύουν να γίνουν σαν μικρής ανούμπιας.

Οπότε δεν νομίζω οτι πειράζει η αλλαγή 30% ούτε τα guppy, ούτε τις κρυπροκορίνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μονο με συνεχη παρατηρηση των ψαριων και των φυτων μπορουμε να αποφασισουμε:

Για την συχνοτητα αλλαγης του νερου.

Για το ποσοστο αλλαγης του νερου.

Για την συχνοτητα λιπανσης και της ποσοτητας της λιπανσης.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Ένα τριήμερο έλειψα και βρήκα 6 σελίδες θέμα! Ευτυχώς μόλις κατάφερα να τις τελειώσω (2 μέρες διαβάζω)! Λοιπόν, δεν κατάλαβα πολλά από την κόντρα σας, αλλά για να τσακώνεστε κάτι θα ξέρετε! :) Θα απαντήσω σε μερικά πράγματα που με ρωτήσατε και συνεχίζουμε (ειρηνικά ελπίζω!):

1) Η ιχθυοφόρτωση στο ενυδρείο με τα ζωοτόκα δεν είναι πολύ μεγάλη, καθώς πλέον δεν έχω ούτε ένα αγορασμένο ψάρι. Όλα είναι γεννημένα μέσα. (Καμμιά 40αριά υπολογίζω, ίσως και παραπάνω αλλά τα περισσότερα είναι μωρά)

2) Τα φυτά που έχω στο μεγάλο είναι ανούμπιες και βαλισνέριες. Οι βαλισνέριες ξεραίνονται συχνά, ενώ οι ανούμπιες ευημερούν!

3) Δεν ξέρω αν ήταν κυανοβακτήριο τελικά, αλλά το τριήμερο που έλειπα χάλασε η λάμπα του συγκεκριμένου μονομαχοενυδρείου, οπότε έγινε η συσκότιση από μόνη της! :D Ακόμα δεν έχω προλάβει να αλλάξω λάμπα, αλλά από ότι βλέπω η πράσινη μούχλα έχει σχεδόν εξαφανιστεί, οπότε λέω να το αφήσω 1-2 μέρες ακόμα έτσι! :(

4) Τις βαλισνέριες από τα μικρά ενυδρεία τις πήρα και τις φύτεψα όλες στο μεγάλο, τελικά, όπως μου είπατε.

5) Θα κάνω αύριο αλλαγή νερού σε όλα τα ενυδρεία και μετά θα κάνω μετρήσεις και θα σας ενημερώσω για τις νέες τιμές, ώστε να με συμβουλέψετε για το τι πρέπει να κάνω από δω και μπρος.

υγ: Είμαι γυναίκα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Ζητώ συγνώμη που σε ζαλίζαμε με το χαζοκαυγα μας . Vallisneria δεν ανέχεται την παρουσία στο νερού πολλών αλάτων , περίσσεια ιόντων νατρίου [κοινό αλάτι] σταματάει την ανάπτυξής της. Οξείδιο του σιδήρου (σκουριά) την καταστρέφει . Ψάξε τι ακριβώς έχεις εσύ [το αλάτι το βάζουμε συχνά στα ζωοτοκα και επίσης συγκεντρώνετε από την εξάτμιση νερού , το οξείδιο του σιδήρου παλιά υπήρχε ακόμη και στην βρύση [από τις σωλήνες η από την πηγή ] δεν ξέρω όμως τι γίνετε τώρα . Η ανουμπια είναι από τα πιο ανεκτικά φυτά και μπορεί να μεγαλώσει σχεδόν σε όλες τις συνθήκες παρόλο που προτιμάει να είναι σε σκιά [για αποφυγή αλγών ] και δεμένη σε κάποια ρίζα η πέτρα ].

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι έβαζα αλάτι που και που στα ζωοτόκα, γιατί μου είχαν πει ότι κάνει καλό... Άρα μάλλον αυτό θα φταίει για τις βαλισνέριες εκεί! Μάλιστα! Και στο μικρό που δεν έβαζα αλάτι (γιατί ήταν μονομαχοενυδρείο) προφανώς θα φταίνε τα μηδενικά νιτρικά, ε;

Λοιπόν, έκανα μετρήσεις σήμερα και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

Μεγάλο ενυδρείο (ζωοτόκα):

ΝΗ4/ΝΗ3: 0,5

ΝΟ3: 10-25 (το χρώμα ήταν κάπου ανάμεσα)

ΝΟ2: 0

Μονομαχοενυδρείο 1 (αυτό με το κυανοβακτήριο):

ΝΗ4/ΝΗ3: 0,5

ΝΟ3: 10

ΝΟ2: 0

Μονομαχοενυδρείο 2 (αυτό με το κυανοβακτήριο):

ΝΗ4/ΝΗ3: 0,5

ΝΟ3: 0

ΝΟ2: 0

Παράξενες μου φαίνονται εμένα αυτές οι αλλαγές και δεν μπορώ να τις εξηγήσω. Στο ένα μονομαχοενυδρείο αυξήθηκαν τα νιτρικά ενώ στο άλλο όχι. Και ξαφνικά και στα τρία ενυδρεία αυξήθηκε η αμμωνία, γεγονός που καθόλου δεν μου αρέσει. Καμία ιδέα; :(

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε κανεις αλλαγη και καθε ποσο?Καθαρισες μηπως το φιλτρο σου τελευταια?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 15 μέρες γύρω στο 25%. Του μεγάλου ενυδρείου το φίλτρο το καθάρισα σήμερα, ναι. Αλλά των μικρών όχι... :(

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 15 μέρες γύρω στο 25%. Του μεγάλου ενυδρείου το φίλτρο το καθάρισα σήμερα, ναι. Αλλά των μικρών όχι... :(

Ειναι πολυ μικρο ποσοστο για τοσες πολλες μερες η αλλαγη που κανεις.Καλητερα να εκανες καθε εβδομαδα αυτο το ποσοστο.Επεισης θελω να μου απαντησεις σε μερικα πραγματα για να καταλαβω τι παιζει.

1)Πως εστρωσες το ενυδρεο

2)ποσο καιρο τρεχει

3)τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα

4)Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου

5)Ποσα ψαρια εχεις μεσα

6)το φιλτρο πως το καθαρισες και με τι νερο

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειναι σημαντικες για να βγαλουμε μια ακρη

Link to comment
Share on other sites

Να πω μια απλή εξήγηση . Όσο έλειπες ποιος τα τάιζε τα ψαράκια σου , μήπως έβαλε λίγο φαΐ παραπάνω ?Η μήπως έβαλες λίγο παραπάνω φαγητό εσύ τάρα που ήρθες ? Μην τα ξανά ταΐζεις και μέτρα ξανά την αμμωνία , στο στρεφόμενο ενυδρείο πέφτει γρήγορα .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρο ποσοστο για τοσες πολλες μερες η αλλαγη που κανεις.Καλητερα να εκανες καθε εβδομαδα αυτο το ποσοστο.Επεισης θελω να μου απαντησεις σε μερικα πραγματα για να καταλαβω τι παιζει.

1)Πως εστρωσες το ενυδρεο

2)ποσο καιρο τρεχει

3)τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα

4)Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου

5)Ποσα ψαρια εχεις μεσα

6)το φιλτρο πως το καθαρισες και με τι νερο

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειναι σημαντικες για να βγαλουμε μια ακρη

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα! Σε ποιο από τα τρία ενυδρεία αναφέρεσαι;

Υποθέτω ότι μιλάς για το μεγάλο και σου απαντώ:

1) Με βακτήρια. Έτρεχε 1-2 μήνες άδειο με προσθήκη βακτηρίων μέχρι που ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου.

2) Κάτι λιγότερο από 2 χρόνια.

3) Ένα εσωτερικό με μακαρόνι, σφουγγάρι και υαλοβάμβακα.

4) 120 λτ

5) Γύρω στα 30-40. Τα περισσότερα μωρά.

6) Με νερό ενυδρείου φυσικά.

Να πω μια απλή εξήγηση . Όσο έλειπες ποιος τα τάιζε τα ψαράκια σου , μήπως έβαλε λίγο φαΐ παραπάνω ?Η μήπως έβαλες λίγο παραπάνω φαγητό εσύ τάρα που ήρθες ? Μην τα ξανά ταΐζεις και μέτρα ξανά την αμμωνία , στο στρεφόμενο ενυδρείο πέφτει γρήγορα .

Χμμμ... σε αυτό μπορεί να έχεις και δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί. Η ξαδέλφη μου τα τάιζε και πολύ πιθανόν να έριξε λίγο παραπάνω. Αλλά βέβαια, από τη στιγμή που έβαλα σκούπα δεν θα έπρεπε να φύγουν ότι υπολλείματα τροφής υπήρχαν; Εγώ να έριξα παραπάνω δεν παίζει γιατί πλέον έχει εξασκηθεί το μάτι μου και ξέρω πόσο τρώνε ακριβώς.

Οκ, θα κάνω αυτό που λες και βλέπουμε! Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα! Σε ποιο από τα τρία ενυδρεία αναφέρεσαι;

Υποθέτω ότι μιλάς για το μεγάλο και σου απαντώ:

1) Με βακτήρια. Έτρεχε 1-2 μήνες άδειο με προσθήκη βακτηρίων μέχρι που ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου.

2) Κάτι λιγότερο από 2 χρόνια.

3) Ένα εσωτερικό με μακαρόνι, σφουγγάρι και υαλοβάμβακα.

4) 120 λτ

5) Γύρω στα 30-40. Τα περισσότερα μωρά.

6) Με νερό ενυδρείου φυσικά.

Εχεις πολλα ψαρια γι αυτα τα λιτρα και πιθανων το φιλτρο σου δεν τα σηκωνει.Γνωμη μου ειναι να καλεις συχνοτερες αλλαγες νερου και οταν μεγαλωσουν τα μικρα σου να δωσεις αρκετα γιατι θα εχεις προβληματα.Στο μικρο τι αλλαγες κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλα ψαρια γι αυτα τα λιτρα και πιθανων το φιλτρο σου δεν τα σηκωνει.Γνωμη μου ειναι να καλεις συχνοτερες αλλαγες νερου και οταν μεγαλωσουν τα μικρα σου να δωσεις αρκετα γιατι θα εχεις προβληματα.Στο μικρο τι αλλαγες κανεις?

Εχμμμ... δεν νομίζω ότι είναι πολλά τα ψάρια... Τα περισσότερα είναι περίπου ένα εκατοστό. Λίγα είναι παραπάνω (γύρω στα 5-6 δηλαδή). Η αλήθεια είναι ότι δεν αγοράζω πλέον ψάρια. Αφήνω την φύση να σταθεροποιήσει μόνη της τον αριθμό των ψαριών σε όσα αντέχει το ενυδρείο...

Στα μικρά κάνω πάλι δυο φορές την βδομάδα, αλλά μεγαλύτερο ποσοστό. Μπορεί και 50% κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Εχμμμ... δεν νομίζω ότι είναι πολλά τα ψάρια... Τα περισσότερα είναι περίπου ένα εκατοστό. Λίγα είναι παραπάνω (γύρω στα 5-6 δηλαδή). Η αλήθεια είναι ότι δεν αγοράζω πλέον ψάρια. Αφήνω την φύση να σταθεροποιήσει μόνη της τον αριθμό των ψαριών σε όσα αντέχει το ενυδρείο...

Στα μικρά κάνω πάλι δυο φορές την βδομάδα, αλλά μεγαλύτερο ποσοστό. Μπορεί και 50% κάθε φορά.

40 ψαρια σε 120 λιτρα ειναι παρα πολλα,πιστεψε με και το φιλτρο σου μικρο.Αν αφησεις την φυση να κανει την δουλεια της τοτε θα γεμισεις ψαρια και σε προκειτε να σταματησει οταν δεν θα αντεχει το ενυδρειο,ηδη δεν αντεχει και γι αυτο μετρας και no3 25

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα! Σε ποιο από τα τρία ενυδρεία αναφέρεσαι;

Υποθέτω ότι μιλάς για το μεγάλο και σου απαντώ:

1) Με βακτήρια. Έτρεχε 1-2 μήνες άδειο με προσθήκη βακτηρίων μέχρι που ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου.

2) Κάτι λιγότερο από 2 χρόνια.

3) Ένα εσωτερικό με μακαρόνι, σφουγγάρι και υαλοβάμβακα.

4) 120 λτ

5) Γύρω στα 30-40. Τα περισσότερα μωρά.

6) Με νερό ενυδρείου φυσικά.

Χμμμ... σε αυτό μπορεί να έχεις και δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί. Η ξαδέλφη μου τα τάιζε και πολύ πιθανόν να έριξε λίγο παραπάνω. Αλλά βέβαια, από τη στιγμή που έβαλα σκούπα δεν θα έπρεπε να φύγουν ότι υπολλείματα τροφής υπήρχαν; Εγώ να έριξα παραπάνω δεν παίζει γιατί πλέον έχει εξασκηθεί το μάτι μου και ξέρω πόσο τρώνε ακριβώς.

Οκ, θα κάνω αυτό που λες και βλέπουμε! Ευχαριστώ!

Παρακαλώ :( .Και μην αγχώνεσαι , όλα θα πάνε καλά .Τα παλιά υπολείμματα δεν φεύγουν τόσο εύκολα επειδή δεν είναι πλέων σκουπίδια αλλά λάσπη , έχουν είδη λιώσει και πέρασαν κάτω στο υπόστρωμα [αιδε να τα βρεις ]

Link to comment
Share on other sites

@ rastafarian

Ειναι πολυ μικρο ποσοστο για τοσες πολλες μερες η αλλαγη που

κανεις.Καλητερα να εκανες καθε εβδομαδα αυτο το ποσοστο.

Από που κατάλαβες ότι πρέπει να διπλασιάσει τις αλλαγές? :(

Πόσο να πέσει το ΝΟ3 ?

Μαρμαρης άλλο το ΝΗ4 (αμμωνία) άλλο ΝΗ3 (αμμώνιο)

συμβουλέψου τις οδηγίες του τεστ για να καταλάβεις

τη μετράς και αν είναι επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

40 ψαρια σε 120 λιτρα ειναι παρα πολλα,πιστεψε με και το φιλτρο σου μικρο.Αν αφησεις την φυση να κανει την δουλεια της τοτε θα γεμισεις ψαρια και σε προκειτε να σταματησει οταν δεν θα αντεχει το ενυδρειο,ηδη δεν αντεχει και γι αυτο μετρας και no3 25

Τι να σου πω; Εγώ αυτό που ξέρω και έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν ένα ενυδρείο δεν αντέχει άλλα ψάρια, σταθεροποιούνται σε έναν συγκεκριμένο αριθμό. Αυτόν που μπορεί να σηκώσει. Επιπλέον άλλο είναι να έχεις 40 ψάρια των 5 εκατοστών κι άλλο λιγότερο του ενός. Έτσι δεν είναι;

Παρακαλώ :( .Και μην αγχώνεσαι , όλα θα πάνε καλά .Τα παλιά υπολείμματα δεν φεύγουν τόσο εύκολα επειδή δεν είναι πλέων σκουπίδια αλλά λάσπη , έχουν είδη λιώσει και πέρασαν κάτω στο υπόστρωμα [αιδε να τα βρεις ]

Ναι, πολύ πιθανόν... Θα τους κάνω δίαιτα μια μέρα να δω τι θα γίνει και από βδομάδα ξανακάνω μετρήσεις και βλέπουμε... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Από που κατάλαβες ότι πρέπει να διπλασιάσει τις αλλαγές? :blink:

Πόσο να πέσει το ΝΟ3 ?

Μαρμαρης άλλο το ΝΗ4 (αμμωνία) άλλο ΝΗ3 (αμμώνιο)

συμβουλέψου τις οδηγίες του τεστ για να καταλάβεις

τη μετράς και αν είναι επικίνδυνο.

Μα το τεστ γράφει: ΝΗ4/ΝΗ3! Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου... :(

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Από που κατάλαβες ότι πρέπει να διπλασιάσει τις αλλαγές? :(

Πόσο να πέσει το ΝΟ3 ?

Μαρμαρης άλλο το ΝΗ4 (αμμωνία) άλλο ΝΗ3 (αμμώνιο)

συμβουλέψου τις οδηγίες του τεστ για να καταλάβεις

τη μετράς και αν είναι επικίνδυνο.

Εχει μεγαλη ιχθυοφορτοση και οι αλλαγες της ειναι μικρες,αν εκανε 50% καθε 15 μερες θα ηταν καλητερα.Το no3 ειναι πολυ καλητερα οταν ειναι κατω απο 25 δηλαδη 10-20,εχει και νεογεννητα μεσα που δεν νομιζω οτι θα τους αρεσει το 25...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω; Εγώ αυτό που ξέρω και έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν ένα ενυδρείο δεν αντέχει άλλα ψάρια, σταθεροποιούνται σε έναν συγκεκριμένο αριθμό. Αυτόν που μπορεί να σηκώσει. Επιπλέον άλλο είναι να έχεις 40 ψάρια των 5 εκατοστών κι άλλο λιγότερο του ενός. Έτσι δεν είναι;

Ναι, πολύ πιθανόν... Θα τους κάνω δίαιτα μια μέρα να δω τι θα γίνει και από βδομάδα ξανακάνω μετρήσεις και βλέπουμε... :(

Τωρα ειναι μικρα,καποια στιγμη θα μεγαλωσουν,τι θα κανεις?και θα εχεις και αλλες γεννες.Δεν νομιζω οτι σταματανε να γεννανε..

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι μικρα,καποια στιγμη θα μεγαλωσουν,τι θα κανεις?και θα εχεις και αλλες γεννες.Δεν νομιζω οτι σταματανε να γεννανε..

Όταν μεγαλώσουν θα μεταφερθούν. Προς το παρόν, αν δεις το ενυδρείο από κοντά, θα καταλάβεις ότι είναι σχεδόν άδειο...

Link to comment
Share on other sites

Μαρμαρης άλλο το ΝΗ4 (αμμωνία) άλλο ΝΗ3 (αμμώνιο)

συμβουλέψου τις οδηγίες του τεστ για να καταλάβεις

τη μετράς και αν είναι επικίνδυνο.

Λάθος ΝΗ3 αμμωνία και ΝΗ4 αμμώνιο. :(

Link to comment
Share on other sites

Όταν μεγαλώσουν θα μεταφερθούν. Προς το παρόν, αν δεις το ενυδρείο από κοντά, θα καταλάβεις ότι είναι σχεδόν άδειο...

Πιστεψε με ολοι ετσι την πατανε,ειναι αδειο λενε και βαζουν ψαρια και μετα αρχιζουν τα προβληματα.Εγω θα σου προτεινα να κανεις καθε βδομαδα αλλαγη 25-30% και να βαλεις ενα εξωτερικο φιλτρο για να μπορει να σηκωσει την ιχθυοφωρτοση σου που ειναι μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το πεις και κορεσμό από τα απόβλητα των ψαριών των φυτών τα περισσεύματα της τροφής η φυσική σκόνη που μπαίνει στο ενυδρείο κτλ.

Αν δεν κάνεις αλλαγή τότε αυτά συνορεύονται με τον καιρό, το φίλτρο μαζεύει τα στερεά απόβλητα αλλά αυτά που είναι διαλυμένα στο νερό δεν μπορεί να τα μαζέψει.

Κάποια άλλα πειράματα που έκανα σε μικρά ενυδρεία διαπίστωσα και πάλι ότι αν δεν κάνεις αλλαγές νερού μειώνεται το redox και ανεβαίνει το TDS. Αυτό σημένη ότι συσσωρεύεται κάτι στο νερό που δεν αφήνει να αυξηθεί το οξυγόνο ενώ ταυτόχρονα αυτό που συσσωρεύεται είναι καλός αγωγός του ρεύματος και για αυτό ανεβαίνει το TDS*. Τώρα που για λόγους οικονομίας μείωσα των όγκο των φυτών μου πλέον δεν κάνω αλλαγές κάθε 3 μήνες αλλά κάθε 2 μήνες.

*Φυσικά μπήκε σφήνα το μυαλό μου κάτι που όμως δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά έχει μια λογική βάση.

Εδώ σταματώ και να ζητήσουμε συγγνώμη από τον φίλο που άνοιξε το θέμα γιατί άλλα ρωτούσε και άλλα ήταν τα προβλήματα του και αλλού πήγε το θέμα.

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν στο αρχικό θέμα.

Σιγουρα ακομα και μεσα σε ενα φυτεμενο ενυδρειο εαν δεν επεμβουμε καποια στιγμη η συσωρευση των αποβλητων συνηθως ειναι παντα μεγαλυτερη απο αυτη που μπορουν να αποροφησουν τα φυτα μας απο το νερο που βρεισκονται διαλυμενα.

Τα μηχανικα μας φιλτρα απο την μια συσωρευουν την χοντρη οργανικη υλη αλλα εαν δεν τα καθαριζουμε τακτικα στην ουσια ανοργανοποιητε με την βοηθεια των βακτηριων και ξαναβρισκεται και παλι να αιωριται ξανα μεσα στην στηλη. Αυτο που θελω να πω δηλαδη ειναι πως ολα αυτα τα θρεπτικα που συνεχεια παραγοντε απο τα αποβλυτα με την ανοργανοποιηση τους δεσμευονται με το οξυγωνο σε καινουργιες χημικες ενωσεις και ετσι ενω απο την μια εχουμε συνεχεια αυξηση θρεπτικων και του TDS απο την αλλη μειωνεται το οξυγωνο λογο της οξειδωσεις τους με αυτο.

Προσωπικα στο φυτεμενο μου εχω μειωση τις αλλαγες του νερου γιατι απο την μια εχω τα φυτα που αποροφουν σε ενα βαθμο τα αιωρουμενα θρεπτικα και καποια ποσοτητα απο τα ιζηματα και απο την αλλη καθαριζω το filterwool καθε εβδομαδα συνηθως για να αποβαλω και απο εκει ενα σημαντικο οργανικο φορτιο μην επιτρεποντας το να επιστρεψει ετσι με αυτον τον τροπο στην στηλη σε μεγαλο βαθμο.

Οσο αφορα για την σφηνα στο μυαλο σου :( ανοιξε ενα θεμα εαν θες και το συζηταμε! :)

Επισης οσο αφορα τα ΝΟ3 να πουμε στην φιλη μας πως για τα ψαρια δεν μας χρειαζονται καθολου ενω για τα φυτα μας οτι ειναι τροφη για τα δοντια τους, για αυτο σε ενα ενυδρειο σε συνδιασμο των δυο κοιταμε να εχουμε μια χαμηλη τιμη για τα ψαρια μας και μια καλη τιμη για τα φυτα μας και αυτη ειναι 20 με 30 ΝΟ3.

Τωρα οσο για την BGA και την ΝΗ3 σιγουρα στα ενυδρειακια σου υπαρχουν καποια προβληματα που θα πρεπει να λυσεις αμεσα για το καλο των κατοικων σου και σιγουρα οι τακτικες αλλαγες στην περιπτωση σου δεν ειναι optional αλλα επιβαλλωνται μεχρι τα ενυδρεια σου να ξαναγυρισουν σε φυσιολογικες συνθηκες! :blink:

Υ.Γ. Στα μικρα ενυδρειακια σου τη φιλτρανση εχεις; Εχεις σωστη κυκλοφορια;

Λογο του οτι τα λιτρα ειναι λιγα ειναι ευκολο να εχουμε προβληματα εαν δεν τα προσεχουμε με το γαντι!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...