Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πήρα το ενυδρείο του Φώτη (Venom, ευχαριστώ φίλε) Look at Nature και από σήμερα ξεκινάω να σκέφτομαι τι θα βάλω μέσα και πως θα γίνει τελικά.

Πρώτη ερώτηση... ποιο φίλτρο; (η έστω τι λίτρα ανά ώρα)

Σκέφτομαι μήπως βάλω κι εγώ τα ίδια ψαράκια που είχε μέσα ο Φώτης Melanotaenia praecox, (θέλω να παίξω με νερό βρύσης) αλλά δέχομαι και άλλες ιδέες.

Τι ταιριάζει με αυτά; (θα μου άρεσε και ένα κοπαδάκι ψάρια βυθού αλλά τι μπορώ να βάλω; )

Γαρίδες, σαλιγκάρια κλπ ;

Υ.Γ. Μην περιμένετε να κάνω κάτι τόσο όμορφο όσο ο Φώτης, θα είναι στην ουσία το πρώτο μου ενυδρείο οπότε παρακαλώ επιείκεια :)

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρωτα θα καθαρισεις οπως ειπαμε το flurite,θα σκεφτεις τι ακριβως θελεις (κοπαδια?κινηση?χρωματα?γεννες?)

Τα ψαρια που ειχα ηταν πανεμορφα και δεν θα τα βαρεθεις ποτε!

Μπορεις να βαλεις και γαριδες και σαλιγγαρια εννοειται

Ωραιο θα ηταν μια μεγαλη ριζα στο κεντρο και να παιξεις με ευκολα φυτα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.

Επισης στην θεση της ριζας μεγαλες πετρες.Ψαξε λιγο στο google να παρεις ιδεες.

εγω στο συγκεκριμενο δουλευα το fluval 205 και δεν τα αλλαζω με κανενα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, Φώτη. Τώρα θα πέσει πολύ ψάξιμο γενικώς (αγγελίες για ότι χρειάζομαι, θέματα για το τι θα βάλω μέσα κ.α.) Ελπίζω κάποια στιγμή το Σεπτέμβρη να τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, πως υπολογίζουμε τα βατ/λίτρο στα φωτιστικά που έχουν ανακλαστήρα; δηλαδή αν είναι 2x24w (48w) με ανακλαστήρα στα 120 λίτρα που έχω πόσα βατ/λίτρο θα έχω τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πως υπολογίζουμε τα βατ/λίτρο στα φωτιστικά που έχουν ανακλαστήρα; δηλαδή αν είναι 2x24w (48w) με ανακλαστήρα στα 120 λίτρα που έχω πόσα βατ/λίτρο θα έχω τελικά;

Δε νομιζω οτι οι ανακλαστηρες αλλαζουν το wattage απλως συγκεντρωνουν τη δεσμη και απο το πισω μερος της λαμπας και ετσι μειώνεις τις απωλειες αυξανοντας την αποδοση. Ο κανονας W/l ισχυει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άρα στα 120 λίτρα δεν επαρκεί ο φωτισμός αυτός; θα πρέπει να βάλω και δεύτερο φωτιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Άρα στα 120 λίτρα δεν επαρκεί ο φωτισμός αυτός; θα πρέπει να βάλω και δεύτερο φωτιστικό;

Ο φιλος πιο πανω εχει δικιο,δεν θα εχεις παραπανω βατ,απλα συγκεντρωνει ο φως σε ενα σημειο.Ο φωτισμος που εχεις ειναι σχεδον ο.5 βατ/λ οπωτε μεχρι μετρια φυτα νομιζω οτι μπορεις να παιξεις.Τωρα αν θες πιο δυσκολα θα πρεπει να βαλεις και αλλες λαμπες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να στήσεις ενυδρείο με απαιτητικά φυτά, θα δεις ότι ρόλο δεν παίζουν μόνο τα watt.

Το παρακάτω κείμενο είναι εξαιρετικό και θεωρώ ότι κάθε χομπίστας που πάει για φυτεμένο πρέπει να το έχει υπ' όψιν του!

____________.pdf

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας για να ακριβολογουμε, αυτο το w/lt ΠΑΡΑ-ειναι μπακαλιστικο...

αν μας ελεγαν για lux/lt θα ηταν πιο σωστο, γιατι watt δε σημαινει απολυτως τιποτα αλλο παρα καταναλωση ισχυος (που μπορει καλιστα να υπαρχει χωρις να υπαρχει καν φως! πχ μια βραχυκυκλωμενη λαμπα θεωρητικα θα καταναλωνε απειρα watts αλλα δε θα παρηγαγε απολυτως τιποτα)

Ολες δηλαδη οι λαμπες ολων των τυπων και ολων των εταιριων εχουν ακριβως ιδιες αποδοσεις? (να βαλω led 200-300 watts δηλαδη να δουμε αν η αλγη θα παει και στους υπολοιπους οροφους της πολυκατοικιας? )

Προφανως αυτο το w/lt εχει βγει σαν μπουσουλας για μια τυπικη λευκη λαμπα σωληνωτη φθοριου

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να στήσεις ενυδρείο με απαιτητικά φυτά, θα δεις ότι ρόλο δεν παίζουν μόνο τα watt.

Το παρακάτω κείμενο είναι εξαιρετικό και θεωρώ ότι κάθε χομπίστας που πάει για φυτεμένο πρέπει να το έχει υπ' όψιν του!

____________.pdf

Υπέροχο άρθρο, έχεις απόλυτο δίκιο... σ'ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν οι φεγγαρόπετρες είναι ασβεστολιθικές;

Βρήκα στην Αναπαύσεως (εδώ που ψωνίζουν όσοι φτιάχνουν νταμάρια :thumbup: ) κάτι πολύ όμορφες με πολλές τρύπες (μέχρι και με σπηλιές ολόκληρες) και αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάλω στο ενυδρείο.

Εκτός από καλό καθάρισμα με βούρτσα και πλήσιμο θέλουν κάτι άλλο πριν τις βάλω μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν οι φεγγαρόπετρες είναι ασβεστολιθικές;

Βρήκα στην Αναπαύσεως (εδώ που ψωνίζουν όσοι φτιάχνουν νταμάρια :thumbup: ) κάτι πολύ όμορφες με πολλές τρύπες (μέχρι και με σπηλιές ολόκληρες) και αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάλω στο ενυδρείο.

Εκτός από καλό καθάρισμα με βούρτσα και πλήσιμο θέλουν κάτι άλλο πριν τις βάλω μέσα;

Παρε μια και δοκιμασε τη ριχνοντας πανω της λιγο ακουαφορτε,αν αφρισει ειναι ασβεστολυθικη αν οχι τοτε εισαι μια χαρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω τη διαδικασία έλεγα μήπως την έχει κάνει ήδη κάποιος και ξέρει το αποτέλεσμα. Ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν είναι αλλά δεν τον είδα και πολύ σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω τη διαδικασία έλεγα μήπως την έχει κάνει ήδη κάποιος και ξέρει το αποτέλεσμα. Ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν είναι αλλά δεν τον είδα και πολύ σίγουρο.

Α τοτε δεν ξερω να σου σιγουρα φιλε,αυτο λογικα θα το ξερουν σιγουρα οι Αφρικανοι της παρεας μιας που χρησιμοποιουν ποοοοοοοολλες πετρες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα βιολογικά του φίλτρου μπορούμε να τα τυλίξουμε σε τούλι από μπομπονιέρα; (πρόχειρα μέχρι να πάρω την Τρίτη ένα "καλτσάκι" να τα βάλω)

Link to comment
Share on other sites

Τα βιολογικά του φίλτρου μπορούμε να τα τυλίξουμε σε τούλι από μπομπονιέρα; (πρόχειρα μέχρι να πάρω την Τρίτη ένα "καλτσάκι" να τα βάλω)

μπορεις αν και προσωπικα θα επερνα ''δανεικο'' ενα καλσον απο τη γυναικα μου.δοκιμασμενο για χρονια σε δεκαδες ενυδρεια που ειχα με βιολογικο υλικο και επενδυνση απο καλσον.δεν παθαινει τιποτε και ειναι και....δωρεαν... :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Το Εheim 2215, και τώρα που πήγα να το συνδέσω έχω κι άλλη απορία, η εισαγωγή του νερού στο φίλτρο είναι το βανάκι στο καπάκι η αυτό στον πάτο;

Link to comment
Share on other sites

Το Εheim 2215, και τώρα που πήγα να το συνδέσω έχω κι άλλη απορία, η εισαγωγή του νερού στο φίλτρο είναι το βανάκι στο καπάκι η αυτό στον πάτο;

αυτο που ειναι στο πατο ειναι η εισοδος του νερου και αυτο που ειναι στη κεφαλι ειναι η εξοδος .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα σφουγγάρια θα πρέπει να τα βάλω κάτω και το βιολογικό πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα σφουγγάρια θα πρέπει να τα βάλω κάτω και το βιολογικό πάνω;

Και κάτι άλλο, να γεμίσω τον κάδο νερό πριν το βάλω μπρος;

(Μια ακόμη απορία, το ενυδρείο δούλευε πριν δυο μήνες κανονικά, να το γεμίσω με τη μια η να κάνω δοκιμή σταδιακά; Το έχει κολλήσει ο Nidal )

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Καμία απάντηση παρακαλώ; (τα έχω όλα μες τη μέση και θέλω να το βάλω να δουλέψει...)

α) Για τη σειρά από τα υλικά του φίλτρου

β) Να γεμίσω το φίλτρο νερό πριν το βάλω να δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγάρια κάτω,βιολογικό στη μέση και πάνω ενυδρειακό βαμβάκι αν θέλεις.Από σφουγγάρια ένα χοντρότρυπο και ένα λεπτότρυπο,όλος ο άλλος χώρος βιολογικό.

Το φίλτρο γέμισε το για να μη σε παιδέψει,αν ρουφήξεις από την έξοδο θα γεμίσει τελείως.Τοποθέτησε τις σωλήνες,βάλε πρίζα και κούνα το λίγο να βγάλει ότι αέρα έχει κρατήσει.

Αν ήταν σωστή η μεταφορά του ενυδρείου και δε χτυπήθηκε μην το φοβάσαι.Αν έχεις ενδοιασμούς γέμισε το στο μπαλκόνι πρώτα πάνω σε ίσια επιφάνεια (έπιπλο ή φελιζόλ).

Προχώρα γιατί θα σε πάρει η νύχτα... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε :hysterical: (αφού ρούφηξα νερό από την είσοδο ...ήπια και λίγο :wootwoot: )

Σαν να μου φαίνεται χαμηλή η ροή, μήπως έχει κι άλλο αέρα μέσα;

Το κούνησα και θόρυβο δεν κάνει, αλλά το σπρέι μπαρ στα 2-3 εκατοστά από την επιφάνεια δεν κάνει σχεδόν καθόλου ανατάραξη...

Μήπως να το κουνήσω κι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήπιες πολύ και έπεσε η στάθμη; :hysterical:

Τόσο χαμηλή ροή σε 2215 δεν είναι φυσιολογική.Τα βανάκια (αν έχεις) είναι τελείως ανοιχτά;

Κούνα το λίγο ακόμα μήπως έχει αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...