Jump to content

μετρησης


Recommended Posts

Δεν ξέρω για το aquasafe - διάβασε το μπουκάλι. Αν λέει ότι δεσμέυει νιτρώδη (nitrites) τότε ναι. Αλλιώς δε θα βοηθήσει με το ΝΟ2.

Τις αλλαγές, στη θέση σου θα τις έκανα καθημερινά, μέχρι να δω ότι έπεσε το ΝΟ2, αλλά είναι και πόσο "αντέχεις" βάλε-βγάλε νερό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το aquasafe - διάβασε το μπουκάλι. Αν λέει ότι δεσμέυει νιτρώδη (nitrites) τότε ναι. Αλλιώς δε θα βοηθήσει με το ΝΟ2.

Τις αλλαγές, στη θέση σου θα τις έκανα καθημερινά, μέχρι να δω ότι έπεσε το ΝΟ2, αλλά είναι και πόσο "αντέχεις" βάλε-βγάλε νερό...

Δεν λεει κατι συγκεκριμενω λεει οτι απομακρινη επιβλαβης για τα ψαρια ουσιες

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα το αντιχλωριο εγω το ριχνω στην σκαφη που εχω για την αλλαγη του νερου θα ηταν καλητερο τωρα να ριχνω κατευτιαν στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα το αντιχλωριο εγω το ριχνω στην σκαφη που εχω για την αλλαγη του νερου θα ηταν καλητερο τωρα να ριχνω κατευτιαν στο ενυδρειο;

Ναι, είναι μια χαρά έτσι. Μερικές μάρκες (π.χ. Prime) λένε ότι αν το ρίχνεις στο ενυδρείο πρέπει να ρίξεις δόση για όλα τα λίτρα συνολικά, και όχι μόνο για τον όγκο του νέου νερού - απλά δες τι λέει το δικό σου. Το πιό οικονομικό είναι να το ρίχνεις στο νερό της αλλαγής μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια ακομα μετρηση το νο2 πλησιαζει στο μηδεν θα κανω μια ακομα αλλαγη το βραδυ το pH επεσε αλλα οχι κατω απο το 7 ειναι καπου 7,5

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Νεες μετρησης

Το νο2 δεν μηδενιστηκε και παλι πλησιαζει το μηδεν αλλα δεν ειναι ακριβος μηδεν και το pH στο 7,5 με και παλι εκανα δυο αλλεγες νερου μεσα στην βδομαδα .Τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Νεες μετρησης

Το νο2 δεν μηδενιστηκε και παλι πλησιαζει το μηδεν αλλα δεν ειναι ακριβος μηδεν και το pH στο 7,5 με και παλι εκανα δυο αλλεγες νερου μεσα στην βδομαδα .Τι να κανω;

και 100 αλλαγες να κανεις δεν υπαρχει καποιος λογος να πεσει το ph , οταν δεν χρησιμοποιεις νερο αντιστροφης οσμωσης η Τυρφη . :thumbup:

το προβλημα σου ειναι τα no2 - no3 - nh3 . Aπο αυτα σε νοιαζουν οι μετρησεις και οχι απο το ph .

No3 εχεις μετρησει ?

Link to comment
Share on other sites

και 100 αλλαγες να κανεις δεν υπαρχει καποιος λογος να πεσει το ph , οταν δεν χρησιμοποιεις νερο αντιστροφης οσμωσης η Τυρφη . :thumbup:

το προβλημα σου ειναι τα no2 - no3 - nh3 . Aπο αυτα σε νοιαζουν οι μετρησεις και οχι απο το ph .

No3 εχεις μετρησει ?

Και το ph με ενδιαφερει γιατι μεταβληθηκε απο το 6,5 με 7 που ηταν αλλα τελσπαντων :thumbup: .Η τιμη του ΝΟ3 ειναι καλη δεν εχω προβλημα

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Και το ph με ενδιαφερει γιατι μεταβληθηκε απο το 6,5 με 7 που ηταν αλλα τελσπαντων :thumbup: .Η τιμη του ΝΟ3 ειναι καλη δεν εχω προβλημα

η βρυση σου ποσο ph βγαζει εχεις μετρησει ? και τι ειναι αυτο που σου αλλαξε το πεχα ? :thumbup:

Οταν λες καλη η τιμη του Νο3 ? ( ποσο )

Link to comment
Share on other sites

η βρυση σου ποσο ph βγαζει εχεις μετρησει ? και τι ειναι αυτο που σου αλλαξε το πεχα ? :thumbup:

Οταν λες καλη η τιμη του Νο3 ? ( ποσο )

1)Δεν ξερω αλλα πανω απο 7 θα ειναι της βρυσης

2)Δεν γνωριζω αλλα υπηρχε μεγαλη περιδο που δεν ειχα πολλη χρονο για να ασχοληθω με το ενυδρειο

3)10-15 καπου εκει

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα προσπαθω να καταλαβω τι γινεται :thumbup:

1) το ενυδρειο απο ποτε ''τρεχει''

2) Τελικα πηρες τεστ για να μετρησεις αμμωνια ? και αν ναι ποσο μετρας τωρα ?

3) ο φωτισμος ποσες ωρες ειναι αναμμενος καθημερινα ?

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα προσπαθω να καταλαβω τι γινεται :thumbup:

1) το ενυδρειο απο ποτε ''τρεχει''

2) Τελικα πηρες τεστ για να μετρησεις αμμωνια ? και αν ναι ποσο μετρας τωρα ?

3) ο φωτισμος ποσες ωρες ειναι αναμμενος καθημερινα ?

Δεν πηραζει αν δεν ρωτησης δεν θα μπορεσης να βοηθησης

1)Απριλιο 2010

2)οχι περασε απο ενα πετσοπ αλλα δεν ειχαν και σε ενα αλλο δεν εφερναν καθολου

3)Περιπου 9 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηραζει αν δεν ρωτησης δεν θα μπορεσης να βοηθησης

1)Απριλιο 2010

2)οχι περασε απο ενα πετσοπ αλλα δεν ειχαν και σε ενα αλλο δεν εφερναν καθολου

3)Περιπου 9 ωρες

Ωραιαααα

Λοιπον αφου ειπες οτι μετρας ακομα no2 εστω και λιγο , κανε μια γερη αλλαγη 40-50% και κανε μετρησεις παλι την επομενη μερα . Οπως ειπαν και τα παιδια ποιο πανω μπορεις να προσθεσεις στο νερο της αλλαγης σου βακτηρια για να βοηθησεις λιγο τη βιολογια σου , μετα απο τετοιες ( μεγαλες ) αλλαγες καλο ειναι να προσθετουμε , οχι οτι κανουν κακο να τα βαζεις και σε μικροτερες αλλαγες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως το ph στη συγκεκριμενη φαση ειναι σημαντικο γιατι αν εχει αλκαλικο νερο ισως παιζει αμμωνια, ενω σε οξινο νερο παιζει περισσοτερο αμμώνιο το οποιο δεν ειναι τοξικο (τεσπα δεν ειναι το ιδιο τοξικο ωστε να ειναι θανατηφορο για τα ψαρια οπως η ελευθερη αμμωνια)

Αν εχει χαλασει η βιολογια σου, το καλυτερο που μπορεις να κανεις -εξαρταται βεβαια απο τα ψαρια σου αν σε παιρνει- ειναι να κρατησεις οριακα οσο πιο οξινο νερο μπορεις, μεχρι να ξαναεπανελθει ο κυκλος αζωτου στα φυσιολογικα του.

Σχετικα με τη χρηση απιονισμενου νερου, εχουν γαφτει βεβαια διαφορες αποψεις, αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι πολλες φορες χρησιμοτερο κι απο της οσμοσης γιατι ειναι εντελως νεκρο χωρις καμια απολυτως σκληροτητα, φτανει να εχει παραχθει με το σωστο τροπο κι οχι απο βραστηρες κενου που πολλες φορες χρησιμοποιουν χημικα στον καθαρισμο τους. Δηλαδη να εχει περασει απο οσμωση και μετα απο φιλτρο ρητινης.

Τα περισσοτερα απιονισμενα του εμποριου ειναι οκ, αλλα για ασφαλεια παιρνεις τηλ. τον κατασκευαστη και ρωτας πως παρασκευαστηκε το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως το ph στη συγκεκριμενη φαση ειναι σημαντικο γιατι αν εχει αλκαλικο νερο ισως παιζει αμμωνια, ενω σε οξινο νερο παιζει περισσοτερο αμμώνιο το οποιο δεν ειναι τοξικο (τεσπα δεν ειναι το ιδιο τοξικο ωστε να ειναι θανατηφορο για τα ψαρια οπως η ελευθερη αμμωνια) Για αυτο ρωτησα εαν εχει μετρησει αμμωνια :)

Αν εχει χαλασει η βιολογια σου, το καλυτερο που μπορεις να κανεις -εξαρταται βεβαια απο τα ψαρια σου αν σε παιρνει- ειναι να κρατησεις οριακα οσο πιο οξινο νερο μπορεις, μεχρι να ξαναεπανελθει ο κυκλος αζωτου στα φυσιολογικα του.

Σχετικα με τη χρηση απιονισμενου νερου, εχουν γαφτει βεβαια διαφορες αποψεις, αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι πολλες φορες χρησιμοτερο κι απο της οσμοσης γιατι ειναι εντελως νεκρο χωρις καμια απολυτως σκληροτητα, φτανει να εχει παραχθει με το σωστο τροπο κι οχι απο βραστηρες κενου που πολλες φορες χρησιμοποιουν χημικα στον καθαρισμο τους. Δηλαδη να εχει περασει απο οσμωση και μετα απο φιλτρο ρητινης.

Τα περισσοτερα απιονισμενα του εμποριου ειναι οκ, αλλα για ασφαλεια παιρνεις τηλ. τον κατασκευαστη και ρωτας πως παρασκευαστηκε το νερο.

και εκτος απο αυτο με εχει ''φοβησει'' λιγο η τροφη στο βυθο του ενυδρειου , εκτος απο αμμωνια να κοιταγαμε και τιποτα φωσφορικα ? :thumbup:

Υ.Γ : ποτε μου δεν το χωνεψα το απιονισμενο :thumbup: μια οσμωση αργα η γρηγορα θα σου κανει αποσβεση τα λεφτα απο τα μπετονακια :welcome:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το pH πως το ριχμουμε;

1. Μετρησες πόσο ph βγάζει η βρύση; Αν είναι ίδιο με αυτο που μετράς, το ενυδρειο είναι ΟΚ.

2. Μπορείς να το ριξεις με το σκευασμα ph down ή με παροχή co2

Link to comment
Share on other sites

1. Μετρησες πόσο ph βγάζει η βρύση; Αν είναι ίδιο με αυτο που μετράς, το ενυδρειο είναι ΟΚ.

2. Μπορείς να το ριξεις με το σκευασμα ph down ή με παροχή co2

to pH down τι σκευασμα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αλλες λυσεις απο το να ριξεις στο ενυδρειο σου χημικα για να πεσει το ph.Μπορεις να χρησιμοποιησεις τυρφη η να αγορασεις α/ο.

Τι ψαρια εχεις και θες να ριξεις το ph και τι ph σου βγαζει η βρυση σου?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αλλες λυσεις απο το να ριξεις στο ενυδρειο σου χημικα για να πεσει το ph.Μπορεις να χρησιμοποιησεις τυρφη η να αγορασεις α/ο.

Τι ψαρια εχεις και θες να ριξεις το ph και τι ph σου βγαζει η βρυση σου?

Neon tetra ,black tetra το pH einai peripoy 7 me 7,5 το νερο της βρυσης δεν το εχω μετρηση.Το α/ο τι ειναι;

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Neon tetra ,black tetra το pH einai peripoy 7 me 7,5 το νερο της βρυσης δεν το εχω μετρηση.Το α/ο τι ειναι;

Αντιστροφη οσμωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...