Jump to content

Ενυδρείο 60 λίτρων-αρχάριος


Recommended Posts

-Από υπόστρωμα δεν ξέρω τίποτα μιας και δεν διαθέτω ακόμα φυτεμένο αλλά για χαλικάκι ή άμμο να προτιμήσεις σκουρόχρωμα!Τα σκούρα χρώματα βοηθούν τα guppys να αποκτούν πιο ζωντανά χρώματα!

Ειλικρινά δεν ξέρω πως το σκούρο χαλίκι θα ενισχύσει το χρώμα τον ψαριών , εκτός αν εννοείς οπτικά που είναι και αυτό ένας μύθος αρκεί μόνο να κοιτάξεις φωτογραφίες από τους διαγωνισμούς ενυδρείων για να καταλάβεις ..Για ενίσχυση του χρώματος δοκίμασε να βάλεις στην διατροφή τους κόκκινες πιπεριές που έχουν ψηλή περιεκτικότητα σε β-καροτένιο .Τις περνάς στο μπλέντερ με καθαρισμένα καλαμάρια , βάζεις λεπτές στρώσεις 4-5 χιλιοστών σε ενα πιάτο και στεγνώνεις στα μικροκύματα .Το ζουμί που δημιουργείτε το πετάς . Μην το παραψήνεις , χάνονται οι βιταμίνες . Κάνει για όλα τα ψάρια και γαρίδες , ακόμη και οι δίσκοι το καταβροχθίζουν και ενισχύει το κόκκινο χρώμα .Συντηρήτε στην κατάψυξη. Για τα guppy το κόβεις μικρά κομματάκια , τα μεγάλα ψάρια το τσακίσουν μόνα τους ..
Link to comment
Share on other sites

οσο γινεται περισσότερα..και λιγότερο απιτητικά..πχ κερατόφυλλο..κρυπτοκορίνες..βελισνεριες..εχινοδόρους μικρούς..μενα καλο φως αυτα θα διατηρηθούν μια χαρά..απόφευγε όμορφα αλλά πολύ απιτητικά κοκκινα φυτά//ταπεινή μου γνώμη ετσι..

Link to comment
Share on other sites

οσο γινεται περισσότερα..και λιγότερο απιτητικά..πχ κερατόφυλλο..κρυπτοκορίνες..βελισνεριες..εχινοδόρους μικρούς..μενα καλο φως αυτα θα διατηρηθούν μια χαρά..απόφευγε όμορφα αλλά πολύ απιτητικά κοκκινα φυτά//ταπεινή μου γνώμη ετσι..

Link to comment
Share on other sites

5/5 τα petshop..το 5ο ήταν και το καλύτερο,πάω ρωτάω για 60λιτρο ή κάπου εκεί τελος πάντων...μου δείχνει κάτι σαν κι αυτο :) ---->http://www.petshop24.gr/index.php/aqua/aquariums/aquarium-pirates.html αλλά στα 80l.

μετά με ρωτάει αν θα βάλω χρυσόψαρα,του λέω guppy.τον ρωτάω για το πως θα γίνει το στρώσιμο,με κοιτάει '''εεεεεε??''.του λέω ''θα βάλω αμέσως ψάρια όταν το πάρω?,''όοοοχι,θα το αφήσεις 2 μέρες με το φίλτρο να δουλεύει να ανακατευτεί το νερό και μετά θα βάλεις ψάρια''

.....

θα πάω στον πρώτο με τους δίσκους,θα αγοράσω το ενυδρείο και τα υπόλοιπα που μου προτείνατε,θα ζητήσω guppy και το safestart(σε περίπτωση που δεν μου το κάνει με μπόλι αυτός γιατί νομίζω είχε πει ότι θα το κάνει) και γιούργια γιατί δεν βγαίνει άκρη :(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...