Jump to content

Βοηθεια για Ενυδρείο 80l


Recommended Posts

Καλησπερα και καλώς σας βρηκα.

Θα ηθελα μια καθοδηγηση ως προς το στήσιμο του ενυδρειου μου ετσι ωστε να πετυχει αυτη μου η προσπαθεια. (η προηγουμενη ηταν με ενα 30λιτρο αλλα επεσα έρμαιο των πετ σοπ και δημιούργησα εναν υδρο ταφο :blink: )

Λοιπον, οπως ειπα εχω ενα ενυδρειο 80 λιτρων της Hailea. Το φιλτρο του ειναι πλατης εφαρμοστο, με ροη 385L/h(το Qmax ειναι φανταζομαι.) Επισης εχω στην κατοχη μου και λευκη αμμο.

Σε πετ σοπ μου εδωσε για το ενυδρειο μακαρονι, ανθρακα, ενα πρασινο σφουγγάρι για τα νιτρικα και υαλοβαμβακα. Είναι αρκετα;

Επισης επειδη το ενυδρειο το πηρα απο φιλο και ειχε κανα χρονο στα αζητητα. Οποτε ειχε πολλα αλατα στο τζάμι και αλλες μικροβρωμιες. Με τι θα μπορουσα να τριψω το τζαμι για να καθαρισει καλα; Προσπαθησα με σφουγγαρι, ειδα διαφορα αλλα δεν ειναι τελειως καθαρο. Επισης επειδη δεν ειναι καινουργιο το αφθονο νερο ειναι αρκετο για να καθαρισει;

Οι υπόλοιπες ερωτησεις θα ερχθουν στη συνεχεια...

Ευχαριστω για την κατανοηση στον ασχετο :(

Link to comment
Share on other sites

Με ξυδι και σφουγγαρι τριψιμο και μετα με αφθονο νερο(ετσι θα φυγουν τα αλατα).

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφυγεις το πολυ τριψιμο μπορεις να το γεμισεις με νερο να ριξεις μπολικο ξυδι και να το αφησεις ενα βραδυ. Την επομενη μερα τα αλατα θα φυγουν πιο ευκολα. Μετα ξεπλενεις καλα

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησα τις συμβουλες σας και τωρα ειναι σαν καινουργιο. Το εχω ξεπλυνει και αφθονο νερο οποτε δεν πιστευω να εχω προβλημα με την οξυτητα. Θα ηθελα να μου πειτε σε πρωτη φαση αν χρειαζομαι κατι αλλο για το φιλτρο. Εχω διαβασει οτι καλο ειναι να γεμιζουμε το ενυδρειο με νερο σκετο και να λειτουργησουμε το φιλτρο για ενα βραδυ και μετα να αλλαξουμε ολο το νερο για να το φτιαξουμε με τα υλικα που εχουμε. Ισχυει;

Σε δευτερη φαση επειδη αυριο λογικα θα παω για ψωνια σε πετ σοπ, ειναι καλυτερο να παρω λιπασμα η να βαλω ταμπλετες για τα φυτα.

Τελος, την αμμωνια για το στρωσιμο του ενυδρειου θα πρεπει να τη βαλω ακομα και αν χρεισιμοποιησω φυσικα φυτα; Γιατι φανταζομαι με τα φυσικα φυτα θα μεταφερθουν καταλληλοι μικροοργανισμοι για την βιολογια του νερου.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

1)Θα γεμισεις το ενυδρειο με νερο και θα βαλεις την αντιστοιχη ποσοτητα αντιχλωριου.

2)Αφησε το φιλτρο να δουλεψει 3-4 ημερες με τον ανθρακα και μετα βγαλτον(τον ανθρακα)

3)Διαβασε τα αρθρα που αναφερονται στο στρωσιμο του φιλτρου με ετοιμα βακτηριδια.

4)Αλλα φυτα θελουν υγρο λιπασμα και αλλα θελουν ταμπλετες στις ριζες τους.

Μελετησε-ρωτα πρωτα και μετα κανε αγορες.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο (Q= 385L/h) ειναι καλο για 80L ενυδρειο; Η χρειαζομαι πιο δυνατο;

Αυτο εξαρτατε απο το τη ψαρια θελεις να βαλεις.

Παντος εγω οτι ψαρια και αν εβαζα θα εβαζα και ενα ακομα φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το ενυδρείο αυτό που έχω υποψιν μου έχεις ενα πολύ καλό χώρο ( όλη την πλατη) για φίλτρο οπότε βιολογικά μακαρόνια που χωρά και αρκετή ποσότητα και σφουγγάρι για τα χοντρά και αν θέλεις ενυδρειακό βαμβάκι.

Ο κυκλοφορητής είναι 350 λτ/ώρα ,αν θέλεις δούλεψε το και ανάλογα θα δείς ,πες μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου

:(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το ενυδρείο αυτό που έχω υποψιν μου έχεις ενα πολύ καλό χώρο ( όλη την πλατη) για φίλτρο οπότε βιολογικά μακαρόνια που χωρά και αρκετή ποσότητα και σφουγγάρι για τα χοντρά και αν θέλεις ενυδρειακό βαμβάκι.

Ο κυκλοφορητής είναι 350 λτ/ώρα ,αν θέλεις δούλεψε το και ανάλογα θα δείς ,πες μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου

:blink::)

λοιπον, το ενυδρειο αυτο ειναι λογικα http://www.hailea.com/e-hailea/product1/FA400.htm .

Το διαπιστωσα αφου μετρησα με μεζουρα τις διαστασεις του. Οποτε μιλαμε για 65λιτρα. Σε ενα πετ σοπ που πηγα μου ειπαν οτι αυτος ο κυκλοφορητης ειναι για 10 λιτρα ενυδρειο :D

Σωστα Σωκρατη, ολη η πλατη εχει ενα σωρο ο οποιος χωριζεται με ενα πλαστικο, το οποιο πλαστικο χωριζεται σε 3 διαμερίσματα. Το πρωτο ρουφαει το "βρωμικο" νερο, το δευτερο εχει το βαμβακι,σφουγγαρι... και το φιλτραρει και στο τριτο ειναι ο κυκλοφορητης ο οποιος στελνει το νερο πισω στο ενυδρειο.

Το θεμα μου σε πρωτη φαση ειναι χρειαζομαι πιο δυνατο κυκλοφορητη;

:( γιατι αρχιζω και πελαγωνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...