Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο


Recommended Posts

Θα ηθελα την γνωμη σας για το ποια θα ηταν η καλυτερα ποικιλια ψαριων που μπορω να αγορασω για ενα ενυδρειο 85 Lt. :( θα προτιμουσα ψαρια τα οποια να μν ειναι ζωοτοκα

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ: υπαρχει ηδη στην κατοχη μ ενα πλεκο και ενα σκαλαρι

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά καλό ξεκινημα στο ενυδρείο σου.Γνώμη μου ειναι αν τελικα θες να κρατήσεις το σκαλάρι θα πρέπει να πάρεις αλλα 2-3 να κανεις ενα μικρο κοπαδάκι.Μετα θα μπορεις με ενα καλο φύτεμα και τα σκαλαράκια σου να βαλεις και ενα ωραίο μεγαλούτσικο κοπαδι είτε απο καρδιναλιους είτε απο νεον είται απο ροδόστομους και πιστευω θα είσαι πολύ κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτ' απ' όλα καλώς ήρθες.

Αν κλίνεις προς τα σκαλάρια να ξέρεις ότι το ενυδρείο σου ΔΕΝ κάνει.

Τα συγκεκριμένα είναι κοπαδόψαρα και για 4-5 σκαλάρια απαιτούνται τουλάχιστον 200-210 λίτρα καθαρά. Ακόμη τα σκαλάρια θέλουν ύψος, οπότε το ενυδρείο σου πρέπει να έχει 55-60 πόντους νερό.

Για τα λίτρα σου μπορείς να βάλεις κάποιο κοπαδάκι νέον ή τέτρας. :(

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμενος. ειχω ενα ενυδρειο 30 Lt. και μεσα ειχα 1πλεκο, 1 σκαλαρι, 2 μαυρες χηρες , 1 silver shark , και εναν κογκολεζο :( και σκεφτομουν να το επεκτηνω σε 85 Lt. και να κρατησω μονο τα ψαρια τα οποια 'ταιριαζουν' μεταξυ τους. βεβαια το 30αρι το εχω και 2-3 χρονια και δν εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα μεταξυ των ψαριων. Εσεις τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμενος. ειχω ενα ενυδρειο 30 Lt. και μεσα ειχα 1πλεκο, 1 σκαλαρι, 2 μαυρες χηρες , 1 silver shark , και εναν κογκολεζο :) και σκεφτομουν να το επεκτηνω σε 85 Lt. και να κρατησω μονο τα ψαρια τα οποια 'ταιριαζουν' μεταξυ τους. βεβαια το 30αρι το εχω και 2-3 χρονια και δν εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα μεταξυ των ψαριων. Εσεις τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω?

30 λίτρα για όλα αυτά????????????

Κάνε μία αναζήτηση μέσα στο προφίλ των ψαριών που υπάρχει στο φόρουμ και θα διαπιστώσεις ότι ΔΕΝ κάνουν για αυτό το χώρο, αλλά και ότι ΔΕΝ ταιριάζουν μεταξύ τους.

Ακόμη και για το 85άρι πρέπει να αποχωριστείς σκαλάρι και καρχιαράκι.

Να σκεφτείς ότι, όπως έχω διαβάσει, κάποια είδη ψαριών όπως τα σκαλάρια δεν αναπτύσσονται αν είναι σε περιορισμένο χώρο. Δηλαδή δεν φτάνουν στο πλήρες μέγεθός τους......

Πάντα φιλικά :(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να κρατησεις το πλεκο και να βαλει και μερικα corydoras leucomefas .Αλλα περιμενε την αποψη πιον εμπειρον

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα ψαρια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους,εχεις ψαρια τροπικα με κρυου νερου.Ο πλεκο μαλλον δεν κανει για κανενα απο τα 2 ενυδρεια εκτως αν ειναι ανσιστρους που μπορεις να τον πας στο μεγαλο.Τωρα σκαλαρια δεν μπορεις να βαλεις στο μεγαλο,ποσο μαλλον στο μικρο.Πες μας τι ψαρια σου αρεσουν και θα σου πουμε ποια μπορεις να βαλεις

ΥΓ Φιλε maidanos προσεχε τι ψαρια προτεινεις γιατι αυτα που του ειπες ειναι τελειως λαθος για τα λιτρα του :(

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορεις να δεις και για κιχλιδες αν θες δες αυτο :http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&st=0&p=550987entry550987

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμενος. ειχω ενα ενυδρειο 30 Lt. και μεσα ειχα 1πλεκο, 1 σκαλαρι, 2 μαυρες χηρες , 1 silver shark , και εναν κογκολεζο :( και σκεφτομουν να το επεκτηνω σε 85 Lt. και να κρατησω μονο τα ψαρια τα οποια 'ταιριαζουν' μεταξυ τους. βεβαια το 30αρι το εχω και 2-3 χρονια και δν εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα μεταξυ των ψαριων. Εσεις τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω?

Μην μου πεις οτι αυτα τα ψαρια ζουν ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...