Jump to content

Sos Ph4.5


Recommended Posts

Εδω και καποια χρονια μπαινοβγαινω στο -παρα πολυ καλο- φορουμ σαν επισκεπτης, και σημερα εκανα εγγραφη για να ζητησω βοηθεια σχετικα με προβλημα που αντιμετωπιζω σε ενα απο τα ενυδρεια μου.

Σαν betta maniac εδω και χρονια, εχω βγαλει τα συμπερασματα -σωστα η εσφαλμενα δεν ξερω, ομως η πραξη μεχρι τωρα δειχνει πως ειμαι σωστος- οτι για ενα σωστο ενυδρειο για betta πρεπει να κραταμε χαμηλο ph, gh, kh.

Απο μετρησεις που ειχα παρει ο ιδιος σε νερα ορυζονων στη ΝΑ Ασια (τεσπα, ειναι το επαγκελμα μου τετοιο που ταξιδευω συνεχεια) ειχα διαπιστωσει πως το καταλληλο φυσικο τους περιβαλλον επαιζε σε ph 5,6 - 6 (ασχετα με τα 7 και 8 που γραφονται στις διαφορες σελιδες)

Απο τοτε που εφαρμοσα στα μονομαχοενυδρεια μου τον κανονα του 6 με χαμηλο kh και καποια αλλα πραγματακια που καλυτερα ειναι να μην τα αναλυσω εδω αλλα σε παρουσιαση, οι μονομαχοι μου δειχναν παντα πολυ καλυτεροι, ζωντανοι, υγειεστατοι με κεφι και ολοζωντανα χρωματα, και μαλιστα ειχα κρατησει μονομαχο που αγοραστηκε απο ποτηρι πανω απο 4 χρονια.

Τωρα αντιμετωπιζω ενα προβλημα σε ενα μονομαχοενυδρειο (το πιο προσφατο) οπου το ph επιμενει να πεφτει στο 4.5. Αρχικα πιστευα πως φταιει η τυρφη (την οποια χρησιμοποιω σε πολυ μικρη ποσοτητα στο φιλτρο), αλλα και μετα την αφαιρεση της εξακολουθει το ιδιο φαινομαινο.

Οι μετρησεις μου ειναι: kh 0.5, ph 4.5, gh 14.

Στο ενυδρειο εκτος απο αρκετα Ασιατικα φυτα (με τα ονοματα τους δεν τα παω καλα) και λιγο κερατοφυλο (το οποιο δε δειχνει να ειναι σε καλη κατασταση) υπαρχει και μια ριζα μοπανι την οποια ψιλουποψιαζομαι, αλλα τη θεωρω πολυ χρησιμη για να κραταει την ισοροπια που θελω.

Το ενυδρειο ξεκινησε να λειτουργει πριν εναμισι μηνα με τα περισσοτερα υλικα του ηδη στρωμενα, παρμενα απο αλλο ενυδρειο, και το μονο που προστεθηκε απο αγορα ηταν η ριζα και λιγο χαλαζιακο λεπτο χαλικι.

Τη ριζα την ειχα βρασει αρκετες φορες και την ειχα ξεπλυνει πριν τη βαλω μεσα.

Για το νερο δεν χρησιμοποιω RO, αλλα μονο τα προφιλτρα, και το φτιαχνω σε εξωτερικα βαρελακια (για ολα τα ενυδρεια) με φιλτραρισμα τυρφης.

Προχθες που εβγαλα την τυρφη απο το φιλτρο εκανα μια γενναια αλλαγη νερου (αυτο δεν ξερω αν ηταν πολυ σωστο αλλα τεσπα) και το ph ανεβηκε πανω απο 6 αλλα μετα απο μια μερα περιπου ξαναπεσε στο 4.5.

Εδω να προσθεσω πως παραδοξως ο μονομαχακος που ζει εκει μεσα δειχνει καθ ολα υγειεστατος, ορεξατος, χαρουμενος, φτιαχνει κανονικα φωλιες κτλ.

Δεν ξερω αν ειναι σκοπιμο να τον περιορισω για λιγες μερες στο ενυδριο-καραντινα (το οποιο ειναι μολις 15 λιτρα) για να φτιαξω λιγο την κατασταση του νερου του ή να τον αφησω οπως εχει και με καποιες λυσεις να ανεβασω σταδιακα το ph του.

Επισεις να προσθεσω πως τα υλικα που εχουν τα φιλτρα (ενα main κι ενα εφεδρικο) ειναι μλε σφουγκαρια, ενυδριακα βαμβακια και πολυ siporax.

Οι τροφες που πεφτουν στο ενυδρειο ειναι κατεψυγμενο κοκκινο σκουλικι, καμια λαβρα κουνουπιου, δαφνια, και μια φορα τη βδομαδα φυτικα πραγματα (αρακα σπακι κτλ) 1-2 φορες τη μερα σε ακαταστατες ωρες (οπως τρωει και στη φυση δηλαδη) σε ποσοτητες ωστε να μη μεινει υπολειμα.

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα γυρω στο 3.

Σκοπος μου ειναι αν γινεται, η οσο τεσπα ειναι δυνατο να κρατησω χαμηλο το kh γι αυτο και δεν εκανα καμια προσπαθεια αυξησης του.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας,καλωςηρθες.

να ρωτησω και εγω απο την πλευρα μου.

για ποιον λογο θελεις τοσο χαμηλο το κεχα σου?

Link to comment
Share on other sites

ο λογος ειναι οτι προσπαθω οσο γινεται να εξωμοιωσω τις συνθηκες του νερου των ορζωνων.

Και στο φωτισμο εχω κανει κολπακια ωστε να εχουμε σταδιακα την αυξομοιωση του φωτος της τροπικης ημερας και νυχτας (ακομα δεν εχω φτιαξει το προγραμμα με τις φασεις της σεληνης αλλα ειναι κι αυτο στα σκαρια) και το νερο το κραταω με ενα σχετικο χρωμμα κτλ

Αν βεβαια δεν μπορω να κρατησω το χαμηλο kh και πρεπει ντε και καλα να το ανεβασω, θα το κανω βεβαια, ομως ηδη δυο αλλα ενυδρεια παιζουν με σχεδον μηδενικο kh και κραταω σταθερα το ph 5.8-6.

Το 4.5 βλεπω ειναι σταθερο, αλλα δε γνωριζω αν ειναι επικινδυνο. (αν καποιος γνωριζει ας απαντησει)

Link to comment
Share on other sites

το νουμερο 5 ειναι ο βασικος συντελεστης του κεχα που κραταει σταθερο το πεχα.κατω απο το 5 ολα μπορουν να συμβουν με βασικοτερο το να σου αυξομειωνεται το πεχα οπου εκεινο θελει.και επειδη φανταζομαι πως δεν εισαι πανω απο το ενυδρειο σου 24/24 κρατωντας καποιο φηφιακο πεχαμετρο.....δεν μπορεις να γνωριζεις ποσο η ποσες φορες αλλαζει η διακυμανση του πεχα.εαν πχ ειχες δισκους ισως να το καταλαβαινες νωριτερα λογω ευαισθησιας των ψαριων,αλλα με τους μονομαχους που ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικοι,ισως δεν το καταλαβεις και ποτε σου.

η γνωμη μου ειναι να κρατας στο 5 το κεχα σου και αν το κρατας σταθερο δεν θα εχεις ποτε σου αυξομειωσεις στο πεχα.ειναι απλο.

Link to comment
Share on other sites

ο λογος ειναι οτι προσπαθω οσο γινεται να εξωμοιωσω τις συνθηκες του νερου των ορζωνων.

Και στο φωτισμο εχω κανει κολπακια ωστε να εχουμε σταδιακα την αυξομοιωση του φωτος της τροπικης ημερας και νυχτας (ακομα δεν εχω φτιαξει το προγραμμα με τις φασεις της σεληνης αλλα ειναι κι αυτο στα σκαρια) και το νερο το κραταω με ενα σχετικο χρωμμα κτλ

Αν βεβαια δεν μπορω να κρατησω το χαμηλο kh και πρεπει ντε και καλα να το ανεβασω, θα το κανω βεβαια, ομως ηδη δυο αλλα ενυδρεια παιζουν με σχεδον μηδενικο kh και κραταω σταθερα το ph 5.8-6.

Το 4.5 βλεπω ειναι σταθερο, αλλα δε γνωριζω αν ειναι επικινδυνο. (αν καποιος γνωριζει ας απαντησει)

θα ηθελα να το δω αυτο σα παρουσιαση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πεις το νερό της αλλαγής τη ph, kh, gh έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ααααα... ξέχασα

Επίσης μια φωτογραφία από το προβληματικό ενυδρείο για να δούμε τη φυτά έχεις.

Και κάποιες κοντινές αν γίνεται για να δούμε την κατάσταση των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα γυρω στο 3.

Οπότε το 0.5dkH που έγραψες πιο πάνω το πετυχαίνεις με την τύρφη.

Πολύ πιθανόν να έχεις πολύ τύρφή ή την δουλεύεις πολύ ώρα με αποτέλεσμα να σου κατεβάζει το pH.

Link to comment
Share on other sites

το νουμερο 5 ειναι ο βασικος συντελεστης του κεχα που κραταει σταθερο το πεχα.κατω απο το 5 ολα μπορουν να συμβουν με βασικοτερο το να σου αυξομειωνεται το πεχα οπου εκεινο θελει.

εχεις απολυτο δικιο, αλλα οι ορυζωνες βασικα εχουν σχεδον μηδενικο kh, αυτος ειναι και ο λογος που προσπαθω να το κρατησω εκει.

Σε αλλα ενυδρεια το εχω καταφερει, σε αυτο ομως δεν...

και επειδη φανταζομαι πως δεν εισαι πανω απο το ενυδρειο σου 24/24 κρατωντας καποιο φηφιακο πεχαμετρο.....δεν μπορεις να γνωριζεις ποσο η ποσες φορες αλλαζει η διακυμανση του πεχα.

Σημερα που πηρα την αποφαση να λυσω το προβλημα περιπου αυτο συμβαινει. (δε χρειαζεται να ειμαι 24 ωρες απο πανω, υπαρχουν και τα alarm :) )

Και βασικα εχω μια καλη εξελιξη. Ανεβασα με αλλαγη το ph στο 5 (σταδιακα θα παω στο 6 αν ολα πανε καλα) και εβγαλα απο μεσα τη ριζα, και εδω και μιαμισι ωρα δεν ειχα καθολου μεταβολη (αντιθετα απο χθες και προχθες).

Μεχρι τωρα δηλαδη ολα δειχνουν πως εφταιγε το μοπανι. Δεν ξερω αν θελει επι πλεον βρασιμο και πλυσιμο...

εαν πχ ειχες δισκους ισως να το καταλαβαινες νωριτερα λογω ευαισθησιας των ψαριων,αλλα με τους μονομαχους που ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικοι,ισως δεν το καταλαβεις και ποτε σου.

Εδω θα ψιλοδιαφωνισω, γιατι απο οσο γνωριζω οι φανατικοι δισκαδες προσπαθουν να κρατησουν χαμηλη ανθρακικη σκληροτητα.

Επισεις ειναι λαθος να θεωρουμε πως οι betta ειναι "αναισθητα" ψαρια, και με αυτη τη λογικη που δυστυχως επικρατει βλεπουμε να θεωρειται φυσιολογικο οτι στα ενυδρεια ζουν 1 -2 χρονια το πολυ ενω στη φυση ποιανουν 5 η ισως και 7 χρονια.

η γνωμη μου ειναι να κρατας στο 5 το κεχα σου και αν το κρατας σταθερο δεν θα εχεις ποτε σου αυξομειωσεις στο πεχα.ειναι απλο.

Αν δε μπορεσω να το σταθεροποιησω ισως το ανεβασω λιγο...

ευχαριστω παντως για τις παρατηρησεις :(

θα ηθελα να το δω αυτο σα παρουσιαση.

εννωειται πως θα κανω :blink:

Ως επαγγελματιας μηχανικος αυτοματισμων εχω αυτοματοποιησει πολλα μια και εχω γνωσεις και υλικο για κατι τετοιο.

Θέλω να μου πεις το νερό της αλλαγής τη ph, kh, gh έχει.

ph 6.5 - 7 kh2- 3 gh 12-14 (κατα προσεγκιση αναλογα ποσο καθεται στο βαρελι με την τυρφη)

Ααααα... ξέχασα

Επίσης μια φωτογραφία από το προβληματικό ενυδρείο για να δούμε τη φυτά έχεις.

Και κάποιες κοντινές αν γίνεται για να δούμε την κατάσταση των φυτών.

φωτος θα ανεβασω, η κατασταση των φυτων -εκτος απο το κερατοφυλο- ειναι πολυ καλη χωρις σαπισματα και μαυριλες.

Οπότε το 0.5dkH που έγραψες πιο πάνω το πετυχαίνεις με την τύρφη.

Πολύ πιθανόν να έχεις πολύ τύρφή ή την δουλεύεις πολύ ώρα με αποτέλεσμα να σου κατεβάζει το pH.

Με την τυρφη και το μοπανι.

Νομιζω την περισσοτερη δουλεια την κανει η ριζα παρα η τυρφη (και στα αλλα ενυδρεια ετσι παιζει) αλλα μαλλον ολα δειχνουν πως αυτη ειναι και η "ριζα" του προβληματος... :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή

Πριν έχεις

ph 6.5 - 7 kh2- 3 gh 12-14

Μετά έχεις

ph 4.5 kh 0.5, , gh 14.

Είναι φανερό ότι κάτι σου κατεβάζει το Kh και αυτό παρασύρει μαζί του το Ph.

Τρία πράγματα πάρουν να συμβαίνουν.

1. Το ενυδρείο είναι ανώριμο και κάνει τα σκαμπανεβάσματα του, ένα φαινόμενο που παρατηρείτε όχι συχνά και φαινομενικά δεν υπάρχει λόγος στην πραγματικότητα όμως δεν τον έχουμε βρει ακόμη.

2. Το ξύλο μπορεί να βγάζει τανίνες και χουμικά οξέα όπου διασπούν το Kh άλλα όχι τόσο πολύ, εκτός και αν έχει πολύ μεγάλο όγκο σε σχέση με το ενυδρείο, ή έχεις κάτι ακόμη μέσα στο ενυδρείο.

3. Τα φυτά έχουν έλλειψη τροφής (CO) και διασπούν το Kh για να τραφούν. Σε πρώτη φάση θα πρέπει όμως να παρατηρήσεις μια άσπρη σκόνη στα φύλα και μια μικρή αύξηση του Gh.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή

Πριν έχεις

ph 6.5 - 7 kh2- 3 gh 12-14

Μετά έχεις

ph 4.5 kh 0.5, , gh 14.

Είναι φανερό ότι κάτι σου κατεβάζει το Kh και αυτό παρασύρει μαζί του το Ph.

Τρία πράγματα πάρουν να συμβαίνουν.

1. Το ενυδρείο είναι ανώριμο και κάνει τα σκαμπανεβάσματα του, ένα φαινόμενο που παρατηρείτε όχι συχνά και φαινομενικά δεν υπάρχει λόγος στην πραγματικότητα όμως δεν τον έχουμε βρει ακόμη.

2. Το ξύλο μπορεί να βγάζει τανίνες και χουμικά οξέα όπου διασπούν το Kh άλλα όχι τόσο πολύ, εκτός και αν έχει πολύ μεγάλο όγκο σε σχέση με το ενυδρείο, ή έχεις κάτι ακόμη μέσα στο ενυδρείο.

3. Τα φυτά έχουν έλλειψη τροφής (CO) και διασπούν το Kh για να τραφούν. Σε πρώτη φάση θα πρέπει όμως να παρατηρήσεις μια άσπρη σκόνη στα φύλα και μια μικρή αύξηση του Gh.

Φιλε μου, κατα 99% βρεθηκε τι φταιει οπως ειπα πιο πανω, και δυστυχως ηταν το ξυλο.

Εδω και αρκετες ωρες απο τη στιγμη που το εβγαλα το ph δεν εχει παιξει καθολου. (5 σταθερα και θα το ανεβασω σιγα σιγα για να μη στρεσσαρω το ψαρακι)

Επισεις στον κουβα που το εβαλα που ειχε νερο απο ro με ph 6 επεσε στο -γνωστο πια- 4,5 ! μεσα σε λιγη ωρα (η ωρες... τεσπα, πριν λιγο πηρα μετρηση)

Το ενυδρειο δεν μπορω να το χαρακτηρισω ανωριμο μια και στο στησημο του μεταφερθηκαν πολλα υλικα απο αλλα (με παρεμφερη συνθηκες) ενυδρεια, αλλα οπως και να χει τρεχει εναμισι μηνα μονο.

Το θεμα ειναι πως οι "διαστροφες" στο ph παρατηρηθηκαν εδω και μια βδομαδα και η μονη αλλαγη που εγινε τελευταια (ισως πριν 2 βδομαδες) ηταν η προσθηκη του ξυλου.

Το ξυλο ειναι οντως εντυπωσιακο (σχετικα μεγαλο) αλλα στο 60ρι μου εχω πολυ μεγαλυτερο (καταλαμβανει σχεδον το μισο ενυδρειο! ) και δεν ειχα στο στησιμο του τετοιου ειδους φαινομαινα.

Το ξυλο το εβρασα 2 φορες περιπου απο 2 ωρες, το ξεπλυνα σε κουβα για αρκετες ωρες αρκετες φορες. Βεβαια εχω διαβασει περιπτωσεις που πλεναν τα ξυλα επι μερες, αλλα αυτο πιστευω το κανουν οσοι δε θελουν χρωμα στο νερο για λογους αισθητικους (που προσωπικα ειμαι αντιθετος).

τα φυτα δε μοιαζουν να πασχουν απο ελειψη τροφης, αν και δεν εβαλα καποιο ενεργο υποστρωμα.

Απο σιδηρο εχω καλες μετρησεις, οσο για co2 ΙΣΩΣ να χρειαζοταν λιγο, (να πω την αληθεια δεν το μετρησα) αλλα επειδη καπου διαβασα οτι σε λαβυρινθοψαρα δεν κανει να μπαινει co2 (αυτο μπορει να ειναι και ραδιο-αρβυλα αλλα καλου κακου το ακολουθησα) εβγαλα το co2 κι απο το αλλο μονομαχοενυδρειο.

Παντως, οπως και να χει, οκ σε ενα ενυδρειο αρκετα πραγματα μπορει να παραγουν οξεα (οπως το σαπισμενο κερατοφυλο) ε και? δεν ειναι λογος για τοσο τραγικη (και σταθερη) μειωση του ph.

Για ριζες εχω ακουσει να προκαλουν αυτη τη "ζημια" αλλα δεν το ειχα αντιμετωπισει ποτε, και χμμμ Τωρα τι κανω? (ειναι που το θελω το μοπανι μεσα) βρασιματα, πλυσιματα και τα σχετικα? το πεταω κι αγοραζω αλλη ριζα?

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...