Jump to content

Βοηθεια


Recommended Posts

Μολις εκανα αλλαγη νερου οταν πηγα να βαλω το νερω ειδα ενα ψαρι στο πατωμα το εβαλα μεσα ψιλο κινειτε δεν ξερω ποσο ηταν εξω αλλα φοβαμε μην αποδιμηση τι μπορω να κανω τωρα;

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Τι το εκανε να πηδηξει εξω;

Νομιζω μονο να περιμενεις μπορεις......

Link to comment
Share on other sites

Αν πήδηξε λόγο επιθετικότητας συγκατοίκων να προσέξεις τώρα που είναι αδύναμο μήπως το αποτελειώσουν.

Τι ψάρι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τι το εκανε να πηδηξει εξω;

Νομιζω μονο να περιμενεις μπορεις......

τι να σε πω το νερο αλλαξα οταν πηγα να βαλω νερο μεσα με λεει η αδελφη μου κοιτα κατω απο το τραπεζι πρεπει να ειναι ψαρι το πηρα και το ξανα εβαλα μεσα δεν ξερω πως και γιατι

Αν πήδηξε λόγο επιθετικότητας συγκατοίκων να προσέξεις τώρα που είναι αδύναμο μήπως το αποτελειώσουν.

Τι ψάρι είναι;

Ενα black tetra στο ενυδρειο ειναι μονο tetra

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τιποτε.απλα τρομαξε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τιποτε.απλα τρομαξε πολυ.

Ας το ελπισουμε να κλεισω τα φωτα μηπως βοηθηση;

Link to comment
Share on other sites

Κλειστα :(

Η αλλαγη νερου με αντλια ειναι ασφαλεις.τωρα αλλαζω το νερο με ενα μπρικη για τι εχω λιγα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη νερου με αντλια ειναι ασφαλεις.τωρα αλλαζω το νερο με ενα μπρικη για τι εχω λιγα λιτρα

Αντλια χεριου εννοιεις φανταζομαι ?:(

Αν ναι..γιατι οχι!! ασφαλεις ειναι!! ενα τίναγμα θα κανεις και θα εχεις το ποσοστο του νερου που θες εξω!!

Ευκολα και γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

Αντλια χεριου εννοιεις φανταζομαι ?:(

Αν ναι..γιατι οχι!! ασφαλεις ειναι!! ενα τίναγμα θα κανεις και θα εχεις το ποσοστο του νερου που θες εξω!!

Ευκολα και γρηγορα!

Ναι ποσο κοστιζει περιπου

Υπαρχουν και αυτοματες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ποσο κοστιζει περιπου

Υπαρχουν και αυτοματες;

Αυτε ειναι φτινες!! εδω της εχουν 3-4 ευρω..για πιο πολλα λιτρα μερικοι πανε σε ηλεκτρονικες αντλιες αλλα αυτα ειναι για πιο extream καταστασης!

Link to comment
Share on other sites

Αυτε ειναι φτινες!! εδω της εχουν 3-4 ευρω..για πιο πολλα λιτρα μερικοι πανε σε ηλεκτρονικες αντλιες αλλα αυτα ειναι για πιο extream καταστασης!

Πρεπει να προσεξω κατι η ολες ιδιες ειναι;

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να προσεξω κατι η ολες ιδιες ειναι;

Εχει που εχουν και χωνει για να καθαριζεις τον βυθο!! ταυτοχρονα!!

να πια εχω εγω (στην ουσια ειναι σκουπα βυθου αλλα κανει την ιδια δουλεια με αντλια σκετη)

Aquarium-Siphon-Cleaner-Hand-Pump.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα ψαράκι βρεθεί στο πάτωμα, πρέπει να το επαναφέρουμε στο ενυδρείο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα από την στιγμή που θα το βρούμε, αλλά και με την μεγαλύτερη δυνατή προσοχή. Αν το ψάρι δεν έχει μείνει πολύ ώρα εκτός νερού, είναι πιθανό να του κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά προσπαθώντας να το βάλουμε πίσω στο ενυδρείο, από την τυχόν ζημιά που έπαθε από την πτώση και την παραμονή του εκτός νερού.

Πρώτα από όλα, το να πιάσουμε το ψάρι με το χέρι μα είναι μια πολύ κακή ιδέα. Στην προσπάθεια μα να το πιάσουμε, καθώς γλιστράνε πολύ τα ψάρια, είναι πολύ εύκολο να το τραυματίσουμε πιέζοντας το, άθελα μας, υπερβολικά. Επίσης πιάνοντας το, αφαιρούμε σημαντικό μέρος από την βλέννα που καλύπτει το σώμα του ψαριού και το προστατεύει. Όσο και αν ακούγεται παράξενο, αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό για τους μικρούς μας φίλους. Αυτό που πρέπει να κάνουμε, είναι να πάρουμε μια απόχη και ένα σκληρό φίλο χαρτιού. Βάζουμε το χαρτί να ακουμπά δίπλα ακριβώς στο ψάρι και με την απόχη σπρώχνουμε το ψάρι πάνω στο χαρτί. Αν το ψαράκι χοροπηδάει, το ρίχνουμε ξανά από το χαρτί στην απόχη για να μη μας ξαναπέσει κάτω. Διαφορετικά, από το χαρτί, μπλουμ στο ενυδρείο.

Για να αποκατασταθεί η βλέννα του ψαριού μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο σκεύασμα ή αντιχλώριο που βοηθάει προς τον σκοπό αυτό. Η προσθήκη malafix σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως θα βοηθήσει σημαντικά το ψάρι.

Ελπίζω να μη χρειαστεί να εφαρμόσεις τα παραπάνω.

Πόση ώρα έμεινε εκτός νερού;

Link to comment
Share on other sites

Οταν στρεσαρονται ατα ψαρια χανουν το χρωμα τους προσωρινα!

Βαλε στο φουλ το οξυγωνω εαν εχες και κανενα αντιχλωριο με αλοε βερα μπορεις να ριξεις διπλη δοση.

Το ψαρι καθετε στο πυθμενα σε φυσιολογικη θεση ή εχει ξαπλωσει;

Η αναπνοη του ειναι φυσιολογικη ή αναπνεει γρηγορα ή αργα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν στρεσαρονται ατα ψαρια χανουν το χρωμα τους προσωρινα!

Βαλε στο φουλ το οξυγωνω εαν εχες και κανενα αντιχλωριο με αλοε βερα μπορεις να ριξεις διπλη δοση.

Το ψαρι καθετε στο πυθμενα σε φυσιολογικη θεση ή εχει ξαπλωσει;

Η αναπνοη του ειναι φυσιολογικη ή αναπνεει γρηγορα ή αργα;

Αλοε βερα τι ειναι;

ειναιι αναποδογυρισμενο στο πυθμενα .Κανονικη μου δειχνει ανα ειναι η αναπνοητου

Συσκευει για Οξυγωνω δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

Αλοε βερα τι ειναι;

ειναιι αναποδογυρισμενο στο πυθμενα .Κανονικη μου δειχνει ανα ειναι η αναπνοητου

Συσκευει για Οξυγωνω δεν εχω

Αν ειναι τουμπα δεν ειναι καλος οιωνος!

Κανε καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου με την εξοδο του φιλτρου σου και κανε και μια καλη προσευχη το βραδυ πριν πας στο κρεββατι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τη εγινε το ψαρακι σου τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα ψαράκι βρεθεί στο πάτωμα, πρέπει να το επαναφέρουμε στο ενυδρείο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα από την στιγμή που θα το βρούμε, αλλά και με την μεγαλύτερη δυνατή προσοχή. Αν το ψάρι δεν έχει μείνει πολύ ώρα εκτός νερού, είναι πιθανό να του κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά προσπαθώντας να το βάλουμε πίσω στο ενυδρείο, από την τυχόν ζημιά που έπαθε από την πτώση και την παραμονή του εκτός νερού.

Πρώτα από όλα, το να πιάσουμε το ψάρι με το χέρι μα είναι μια πολύ κακή ιδέα. Στην προσπάθεια μα να το πιάσουμε, καθώς γλιστράνε πολύ τα ψάρια, είναι πολύ εύκολο να το τραυματίσουμε πιέζοντας το, άθελα μας, υπερβολικά. Επίσης πιάνοντας το, αφαιρούμε σημαντικό μέρος από την βλέννα που καλύπτει το σώμα του ψαριού και το προστατεύει. Όσο και αν ακούγεται παράξενο, αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό για τους μικρούς μας φίλους. Αυτό που πρέπει να κάνουμε, είναι να πάρουμε μια απόχη και ένα σκληρό φίλο χαρτιού. Βάζουμε το χαρτί να ακουμπά δίπλα ακριβώς στο ψάρι και με την απόχη σπρώχνουμε το ψάρι πάνω στο χαρτί. Αν το ψαράκι χοροπηδάει, το ρίχνουμε ξανά από το χαρτί στην απόχη για να μη μας ξαναπέσει κάτω. Διαφορετικά, από το χαρτί, μπλουμ στο ενυδρείο.

Για να αποκατασταθεί η βλέννα του ψαριού μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο σκεύασμα ή αντιχλώριο που βοηθάει προς τον σκοπό αυτό. Η προσθήκη malafix σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως θα βοηθήσει σημαντικά το ψάρι.

Ελπίζω να μη χρειαστεί να εφαρμόσεις τα παραπάνω.

Πόση ώρα έμεινε εκτός νερού;

Μολις ειδα το μυνημα σου δεν ξερω ποση ωρα εμεινε εκτος ενυδρειο αλλα δεν εχει καποια συμασια διοτι αποδιμισε.Θα ηθελα να προστεσω επισης σε αυτο που λες οτι το ανθρωπινω σωμα εχει θερμοκρασια 36,6 αρα οταν το αγκιζουμε το ψαρι που ειβναι στους 25 παθενει ενα ακομα σοκ θερμηκο αυτη την φορα.Επισης σε ψαρια που μπορει να ειναι σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες μπορουμε να τα προκαλεσουμε και "εγκαβμα"

Φιλε μου τη εγινε το ψαρακι σου τελικα;

δυστηχος δεν τα καταφερε

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε φιλε, ηλπιζα μηπως και...........αλλα δυστηχως δεν το προλαβες.

Μην στεναχωριεσαι δυστηχως υπαρχουν και τα απροοπτα!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε φιλε, ηλπιζα μηπως και...........αλλα δυστηχως δεν το προλαβες.

Μην στεναχωριεσαι δυστηχως υπαρχουν και τα απροοπτα!

και εγω το ελπιζα να ζησει γιατι εχθες το πρωι εδειχνε οτι επαναφεροταν σιγα σιγα αλλα δυστιχος το απογευμα περασε στην κατασταση που ανεφερα παρα πανω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...