Jump to content

Υψηλό Ph. Λύση?


Recommended Posts

Το PH του νερού της βρύσης είναι πάνω από 8.4 που μετράει το τεστ με τις σταγόνες.

Μετά από διάβασμα έβαλα τύρφη αλλά αν την αφήνω πολλές μέρες κατεβαίνει πολύ.

Κάπου διάβασα ότι τα διακοσμητικά ξύλα (για ενυδρεία) ρίχνουν λίγο το PH ισχύει;

Υπάρχει άλλος τρόπος μόνιμος, για να μην ανοιγοκλείνω το φίλτρο για να βάζω και να βγάζω την τύρφη σε κάθε αλλαγή νερού;

Ενυδρείο 100lt

Χρυσόψαρα

Εξωτερικό φίλτρο 900lt/h

Ευχαριστώ Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Το PH του νερού της βρύσης είναι πάνω από 8.4 που μετράει το τεστ με τις σταγόνες.

Μετά από διάβασμα έβαλα τύρφη αλλά αν την αφήνω πολλές μέρες κατεβαίνει πολύ.

Κάπου διάβασα ότι τα διακοσμητικά ξύλα (για ενυδρεία) ρίχνουν λίγο το PH ισχύει;

Υπάρχει άλλος τρόπος μόνιμος, για να μην ανοιγοκλείνω το φίλτρο για να βάζω και να βγάζω την τύρφη σε κάθε αλλαγή νερού;

Ενυδρείο 100lt

Χρυσόψαρα

Εξωτερικό φίλτρο 900lt/h

Ευχαριστώ Πέτρος

Αν κανεις σωστη χρηση της τυρφης δεν θα εχεις προβλημα.Εγω δεν συμφωνω με την χρηση της μεσα στο φιλτρο για τον λογο που ειπες,δεν μπορεις να την ελεγξεις.Η σωστη χρηση της τυρφης γινετε μεσα σε βαρελακι προετοιμασιας νερου.Παιρνεις ενα βαρελακι καινουριο,απο αυτα που βαζουν λαδι,πλαστικο,γεμιζεις οσο νερο κανεις αλλαγη και βαζεις μεσα ενα εσωτερικο φιλτρακι της πλακας και γεμιζεις τον καδο του μονο με τυρφη.Μετρας καθημερινα το νερο και οταν δεις οτι ειναι στις σκληροτητες που το θες κανεις την αλλαγη σου με ετοιμο νερο.Ετσι σταματας το ph εκει που θες και δεν εχεις σκαμπανεβασματα μεσα στο ενυδρειο.Η αλλη λυση ειναι να αγορασεις αντιστροφη οσμωση.Εχεις ελεγξει μηπως εχεις κατι ασβεστολυθικο μεσα στο ενυδρειο και σου ανεβαζει το ph?

Τα ξυλα κατεβαζουν πολυ λιγο το ph μη περιμενεις να δεις τρελες διαφορες

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν έχω κάτι ασβεστολυθικό. Η διακόσμιση αποτελείται από ένα καράβι, ένα πλαστικό φυτό και ψιλό χαλίκι 1-3mm.

Βαρελάκι δεν μπορεί να γίνει λόγω χώρου :(

Έκανα μια πατέντα (εκτός φίλτρου) και τώρα είναι εύκολη η τοποθέτηση υλικών όπως τύρφη, άνθρακας κλπ που δεν είναι για πολύ καιρό, οπότε θα την βάζω εκεί για 3-5 μέρες όποτε χρειάζεται και θα είμαι ok.

Σχετικά με την αλλαγή της τύρφης... κάθε πότε πρέπει να γίνεται και πώς πρέπει να φυλάσσεται μέχρι την επόμενη χρήση;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα τρελλαθουμε τελειως τωρα..?αντιστροφη οσμωση και τυρφη στα χρυσοψαρα...??? :(:blink::)

αφησε το πεχα εκει που ειναι φιλε μου.μια χαρα ειναι το νερο της βρυσης.....

και σιγουρα μην βαλεις ξυλα.δεν θελεις τις τανινες και τα χουμικα στα χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα χρυσοψαρα μπορουν να ζησουν και σε αυτες τις συνθηκες δεν παυουν να ειναι ακραιες και στρεσαριστικες για το ζωντανο! Συγνωμη αλλα το ΡΗ του φιλου μου θυμιζει ποιο πολυ κατι σε θαλασσινο παρα γλυκου νερου! Το 7,5 με 8 σιγουρα θα ηταν ιδανικοτερο τωρα απο εκει και περα ο καθε ενας πρατει οπως νομιζει καλυτερα με το ζωντανο του! :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους.

Σχετικά με την διάρκεια ζωής και τον τρόπο αποθήκευσης τις τύρφης, καμία ιδέα;

θα τα κανεις ζημια τα ψαρια σου.....ΜΗΝ βαζεις τυρφη.δεν θελουν μαλακο νερο τα χρυσοψαρα!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...