Jump to content

Nitrivec Vs Stress Zyme


Recommended Posts

Έχω λιώσει στο διάβασμα...Πολλές απόψεις και αρκετές φορές άκρως αντίθετες.

Τα 2 σκευάσματα που αναφέρονται στον τίτλο είναι ουσιαστικά το ίδιο; Ρίχνουν αμμωνία κτλ; (Έχω θέμα με την αμμωνία, το αναφέρω σε άλλο θέμα).

Διαβάζω στο ιντερνετ και νομίζω πως κάνουν την ίδια δουλειά, αλλά χρειάζομαι την εμπειρία σας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω λιώσει στο διάβασμα...Πολλές απόψεις και αρκετές φορές άκρως αντίθετες.

Τα 2 σκευάσματα που αναφέρονται στον τίτλο είναι ουσιαστικά το ίδιο; Ρίχνουν αμμωνία κτλ; (Έχω θέμα με την αμμωνία, το αναφέρω σε άλλο θέμα).

Διαβάζω στο ιντερνετ και νομίζω πως κάνουν την ίδια δουλειά, αλλά χρειάζομαι την εμπειρία σας.

Ειναι ζωντανα βακτηριδια τα οποια βαζοντας τα στο ενυδρειο σου θα επιταχυνουν την αποικηση του φιλτρου σου απο βακτηριδια που μειωνουν την αμμωνια. Εγω θα σου προτεινα το stress zyme. Εαν εχεις αμμωνια βαλε το stress zyme με την δοσολογια που αναγραφει για στρωσιμο ενυδρειου και κανε συχνες αλλαγες νερου τα'ι'ζοντας λιγο μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου και να δεις την αμμωνια να μειωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω λιώσει στο διάβασμα...Πολλές απόψεις και αρκετές φορές άκρως αντίθετες.

Τα 2 σκευάσματα που αναφέρονται στον τίτλο είναι ουσιαστικά το ίδιο; Ρίχνουν αμμωνία κτλ; (Έχω θέμα με την αμμωνία, το αναφέρω σε άλλο θέμα).

Διαβάζω στο ιντερνετ και νομίζω πως κάνουν την ίδια δουλειά, αλλά χρειάζομαι την εμπειρία σας.

Αμμωνια ριχνει και το Seachem Prime το οποιο απο οτι αναφερει πανω του

Αντιχλώριο κατάλληλο για γλυκό και θαλασσινό ενυδρείο. Απομακρύνει το χλώριο και εξουδετερώνει την αμμωνία και το nitrite. Το προϊόν είναι αρκετά συμπυκνωμένο. Με την ενεργή δράση του αναπληρώνει την βλέννα των ψαριών πάνω στο σώμα τους. Δεν επηρεάζει το ph.

Δοσολογία: 1 ml στα 40 λίτρα νερού σε νεοστημένο ενυδρείο. Στην περίπτωση που τα επίπεδα αμμωνίας είναι υψηλά μπορείτε να ρίξετε την διπλή δόση. Αν το nitrite είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και πρέπει να κατέβει γρήγορα ρίξτε 5 φορές την κανονική δόση. Όταν η θερμοκρασία του νερού είναι μεγαλύτερη από 30 βαθμούς Κελσίου και τα επίπεδα χλωρίου και αμμωνίας είναι χαμηλά ρίξτε την μισή δόση.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To Zyme έχω και απ ότι φαίνεται κάνει σωστά τη δουλειά του, διότι όντως με έριξε την αμμωνία με 2 αλλαγές. Θεωρητικά αύριο θα έχω μηδενίσει. Απλά, επειδή και το άλλο σκεύασμα το διαβάζω πολύ εδώ μέσα είπα να δω μήπως κάνει κάτι παραπάνω, καλύτερο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω, ισως στο συγκεκριμενο θεμα να ειμαι λιγο απιστος Θωμας, αλλα ποτε δε μπορεσα να εκτιμησω την αξια των συγκεκριμενων "ζωντανων βακτηριων" (και καλα, δηλαδη χωρις αμμωνια εκει μεσα πως ζουν? )

Η γνωμη μου ειναι καθετη για οποιοδηποτε στρωσιμο: ΜΠΟΛΙ και μονο μπολι, αυτο πραγματικα βοηθαει (και σιγουρα περιεχει στ αληθεια ζωντανα βακτηρια)

Τωρα τα εν λογο ζουμια πιστευω πως δεν κανουν απολυτως τιποτα.

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό;Τα βακτήρια όταν δεν βρουν τις κατάλληλες συνθήκες και τροφή ενθυλακώνονται.

Όταν τα εισάγουμε στο ενυδρείο ενεργοποιούνται αφού πλέον τους παρέχουμε τροφή.

Μην ξεχνάμε οτι η χρήση σκευασμάτων με ζωντανά βακτήρια είναι ασφαλής σε σχέση με το μπόλιασμα,όσον αφορά τη μεταφορά ασθενειών.

Κάθε τρόπος στρωσίματος είναι αποτελεσματικό αρκεί να γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Φωτη, τι να πω? ΙΣΩΣ στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι λιγο "αναχρονιστης" αλλα ειλικρινα δυο φορες που προσπαθησα να στρωσω ενυδρειο με αυτο τον τροπο τα βρηκα αχρηστα και κατεφυγα σε μπολι απο το δικο μου (το οποιο καρατσεκαρισμενα δεν ειχε ασθενειες).

Στις συγκεκριμενες περιπτωσεις (να πω την αληθεια μονο nitrivec δοκιμασα. Το stress zyme δεν γνωριζω τι ρολο βαραει, αλλα υπεθεσα πως κι αυτο ειναι ψιλομουφα ) επρεπε να στρωθουν ΑΜΕΣΑ καποια ενυδρεια γνωστων επειδη ειχαν ακολουθησει τις βλακειες που τους λεγαν απο τα pet shops κι ειχαν αγορασει ενυδρεια μαζι με ...ψαρια.

Τα "ζωντανα βακτηρια" δεν καναν απολυτως τιποτα, ενω αντιθετα το μπολι μαζι με λιγο siporax απ το φιλτρο μου και λιγο μπιχλα απο το βυθο εδρασε σχεδον αμεσως.

Πως μετα απο αυτο -που επαναλειφθηκε 2 φορες οπως σου ειπα- να εμπιστευτω αυτα τα προιοντα? (αντε πες την πρωτη να ηταν ψωφια τα βακτηρια, αλλα και τη δευτερη? )

Επειτα απο αυτο μου βγηκε και ο σκεπτηκισμος οτι πως κρατανε "ζωντανα" τα βακτηρια χωρις αμμωνια? (οκ ισως ειμαι λαθος, αλλα δικαιωνομαι εκ του αποτελεσματος)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ολα τα στρωσιματα τα εχω κανει με βακτηρια και ολα πηγαν καλα.Αλλα ποτε δεν ειχα βαλει ψαρια μεσα οταν ηταν αστρωτα τα ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε άνθρωπος έχει τον τρόπο του και κάθε τρόπος δουλεύει.

Σχετικά με τις ασθένειες, ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος οτι δεν υπάρχουν στο ενυδρείο.

Ίσως υπάρχουν και εκδηλωθούν μετά από μήνες.Είναι ένα ρίσκο αλλά ότι πιο άμεσο.

Επίσης δεν είναι εύκολο για όλους να βρουν μπόλι και να ξέρουν οτι είναι ασφαλές.

Τα μέλη της επαρχίας γνωρίζουν πόσο δύσκολο είναι.

Τα βακτήρια σου απάντησα πιο πάνω για ποιο λόγο παραμένουν ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω, ισως εχετε δικιο, αλλα σας ειπα τις δικες μου περιπτωσεις.

Αν καποιος φιλος σας αγοραζε ενα ενυδρειο και την ιδια μερα εβαζε χαλικια, φυτα, ψαρια (σκονες πετρες λασπη) και σε μια βδομαδα σας ελεγε οτι αρχισαν να πεθαινουν τα ψαρακια του, και πηγαινατε με τα τεστ σας και βρισκατε πιο πολυ αμμωνια απο νερο τι θα κανατε για να τον βοηθησετε?

Εγω ειπα μηπως και δουλεψει η φαση με τα "βακτηρια" που πουλανε αλλα δεν (και τις δυο φορες) ενω αντιθετα το μπολι δουλεψε αμεσα.

Εδω και χρονια βασικα οτι ενυδριακι εχω στησει το εχω μπολιασει απο το μεγαλο μου που του περισσευει μπολικο βιολογικο υλικο, και εχω βρει αυτη τη μεθοδο αποτελεσματικοτατη.

Ισως εχετε δικιο και να μην ειναι εντελως αχρηστα τα σκευασματα που πουλιουνται, αλλα σιγουρα τα αποτελεσματα τους δεν ειναι τοσο αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω, ισως εχετε δικιο, αλλα σας ειπα τις δικες μου περιπτωσεις.

Αν καποιος φιλος σας αγοραζε ενα ενυδρειο και την ιδια μερα εβαζε χαλικια, φυτα, ψαρια (σκονες πετρες λασπη) και σε μια βδομαδα σας ελεγε οτι αρχισαν να πεθαινουν τα ψαρακια του, και πηγαινατε με τα τεστ σας και βρισκατε πιο πολυ αμμωνια απο νερο τι θα κανατε για να τον βοηθησετε?

Εγω ειπα μηπως και δουλεψει η φαση με τα "βακτηρια" που πουλανε αλλα δεν (και τις δυο φορες) ενω αντιθετα το μπολι δουλεψε αμεσα.

Εδω και χρονια βασικα οτι ενυδριακι εχω στησει το εχω μπολιασει απο το μεγαλο μου που του περισσευει μπολικο βιολογικο υλικο, και εχω βρει αυτη τη μεθοδο αποτελεσματικοτατη.

Ισως εχετε δικιο και να μην ειναι εντελως αχρηστα τα σκευασματα που πουλιουνται, αλλα σιγουρα τα αποτελεσματα τους δεν ειναι τοσο αμεσα.

Οταν μιλαμε για αστρωτο ενυδρειο που εχει μεσα ψαρια και καιγεσαι γιατι αρχισουν να ψωφανε ναι το μπολι θα κανει δουλεια πιο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό;Τα βακτήρια όταν δεν βρουν τις κατάλληλες συνθήκες και τροφή ενθυλακώνονται.

Όταν τα εισάγουμε στο ενυδρείο ενεργοποιούνται αφού πλέον τους παρέχουμε τροφή.

Μην ξεχνάμε οτι η χρήση σκευασμάτων με ζωντανά βακτήρια είναι ασφαλής σε σχέση με το μπόλιασμα,όσον αφορά τη μεταφορά ασθενειών.

Κάθε τρόπος στρωσίματος είναι αποτελεσματικό αρκεί να γίνει σωστά.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οποιο σκεύασμα χρησιμοποιήσετε αγαπητοί φίλοι αυτό που έχει πολύ μεγάλη σημασία επαναλαμβάνω πολύ μεγάλη σημασία είναι η ΥΠΟΜΟΝΗ και προσοχή στην ιχθυοφόρτωση και απευθύνομαι ειδικά στους αρχάριους φίλους μας, αυτό είναι το κλειδί.

Προσωπικά έχω κάνει χρήση όλους τους τρόπους ατρωσίματος και ομολογώ οτι δεν είχα προβλήματα.

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...