Jump to content

Τί είναι αυτό ?


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους μετά από καιρό,

μετά από μία μετακόμιση που έκανα (άλλαξα σπίτι), ξέστησα τελείως το ενυδρείο, και μια που το έκανα, είπα να κάνω και μια αλλαγή και να πάω από αφρικανικό σε δίσκους (αν και το αφρικανικό δυστυχώς το κράτησα μόνο 4-5 μήνες περίπου).

Είμαι λοιπόν στο στάδιο του στρωσίματος πάλι. Ταυτόχρονα, έχω πάρει και τα πρώτα ξύλα, τα οποία έχω βάλει στο ενυδρείο έτσι ώστε μέχρι να τελειώσει το στήσιμο, να έχουν βουλιάξει κι αυτά. Το στήσιμο ξεκίνησε την Κυριακή. Τις τελευταίες 2-3 μέρες όμως πάνω στα ξύλα έχει εμφανιστεί μία λευκή/διάφανη κάτι σαν μεμβράνη, που δεν έχω ιδέα τι είναι, και φυσικά δεν έχω ιδέα αν είναι κάτι κακό, και τι θα μπορούσα να κάνω για αυτό.

Αν βοηθάει σαν στοιχείο, να πω οτι το στρώσιμο γίνεται με αμμωνία, και φυσικά ρίχνω κάθε 3-4 μέρες και μερικές ποσότητες βακτηρίων.

Γνωρίζει κάποιος φίλος τι μπορεί να είναι αυτό το πράγμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-40569-1314390024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τιποτα θα φυγει μονο του ειναι του ξυλου.

Link to comment
Share on other sites

μυκητας ειναι χωρις να δημιουργει καποιο προβλημα στο ενυδρειο σου , παρολα αυτα εαν θες μπορεις να βγαλεις το ξυλο απο το ενυδρειο και να του κανεις ενα , δυο πλυσιματα με καυτο νερο και να το ξαναβαλεις στο ενυδρειο σου :(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

και συγνώμη που άνοιξα κατά λάθος 2η φορά το ίδιο θέμα, αλλά στο upload της φωτογραφίας κόλλησε ο browser και δεν κατάλαβα οτι είχε δημοσιευτεί ήδη μία φορά.

και πάλι ευχαριστώ, και καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...