Jump to content

Αγνωστα μικροσκοπικα εντομα στο ενυδρειο μου


Recommended Posts

καλησπερα!!!! Συγνωμη αν το θεμα ειναι σε αλλη κατηγορια, αλλα δεν ηξερα που να το ανοιξω!

Επισης καπου ειχα διαβασει ενα θεματακι που θα με βοηθουσε τωρα, αλλα δεν μπορω να το βρω παλι. Οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει!

Αυτα εδω:

P1010525.jpg

P1010526.jpg

P1010527.jpg

Τι μπορει να ειναι?

Καθονται στο ξυλο επανω και εκει εχουν λευκη χρωμα. Οταν εβγαλα μερικα και τα εβαλα σε λευκο χαρτι ωστε να τα φωτογραφησω το χρωμα τους εγινε μαυρο(βλεπετε 3η φωτο) :thumbup: . Επισης πηδαγανε!

Στο ξυλο, απεφευγαν το νερο και το μαχαιρι με το οποιο προσπαθουσα να τα πιασω(περπατωντας). Σαν μεγεθος θα μπορουσα να πω οτι ειναι μικροτερα απο το κεφαλι μιας καρφιτσας, μαλλον οσο ενας κοκκος ζαχαρης.

Το κοματι του ξυλου που τα ειδα ειναι μονιμος πανω απο την επιφανεια του νερου, κοντα στο φωτισμο και εχει πρασιναδα-αλγη που δεν λεει να φυγει με τιποτα, λες και εχει βαψει-ποτησει το ξυλο στο συγκεκριμενο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θεοδωρε!

Μου κανει περισσοτερο για κολλεμβολα, αν και με εντυπωσιασαν τα αρκουδακια του νερου!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω κατι ζηζανια μερικες φορες στην επιφανεια του νερου που συνεχεια χοροπηδουν

και αλλα ζηζανια μεσα στο ενυδρειο που κινουνται με σπασμοδικες κινησεις

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω κατι ζηζανια μερικες φορες στην επιφανεια του νερου που συνεχεια χοροπηδουν

και αλλα ζηζανια μεσα στο ενυδρειο που κινουνται με σπασμοδικες κινησεις

Ριξε τον μονομαχο μεσα και αν αφησει τιποτα να μου γραψεις :thumbup:

Ο δικος μου καθαρισει καμια 20αρια μωρα λιβελουλας που ειχαν κανει καταληψη στο ενυδρειο οταν εστρωνε

Link to comment
Share on other sites

Ριξε τον μονομαχο μεσα και αν αφησει τιποτα να μου γραψεις :thumbup:

Ο δικος μου καθαρισει καμια 20αρια μωρα λιβελουλας που ειχαν κανει καταληψη στο ενυδρειο οταν εστρωνε

μανιακος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγώ εχω κοπηπωδα και κάτι αλλα μικρα σκουλικακια.Περιμένω να μπουν τα ψαράκια επειδή το ενυδρείο είναι στην αρχή να τα τσακίσουν

:thumbup::thumbup::welcome::)

Link to comment
Share on other sites

Ριξε τον μονομαχο μεσα και αν αφησει τιποτα να μου γραψεις :thumbup:

Ο δικος μου καθαρισει καμια 20αρια μωρα λιβελουλας που ειχαν κανει καταληψη στο ενυδρειο οταν εστρωνε

Λεγετε τετοια, να τα διαβαζουν οι στοκοι των pet shops και να βαλουν και το μονομαχο στα must ψαρια που πρεπει να εχουν ολα τα ενυδρεια (ακομα κι οι γυαλες με τα χρυσοψαρα) :welcome:

rasta > Δε θα νοιωσεις τυψεις ρε μαν αν πας σε καμια αλυσιδα pet shops και ακουσεις κανενα "ειδικο" Dr ενυδρειολογο να λεει "...και μαζι με τους γλυφτες για καθαριστες τζαμιων, τα γατοψαρα για τον καθαρισμο βυθου, τα κλοουν για να τρωνε τα σαλιγκαρια πρεπει να βαλετε κι ενα μονομαχο για να τρωει τα ...σκουλικια μαζι με τα πιρανχας σας " :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω ενα ενυδρείο 56 λιτρα καθαρα και μέσα έχω 8 καρδιναλιους και 5 γαρίδες japonica. προετοιμαζω το νερό σε βαρέλι. Σήμερα είναι η καθιερωμένη αλλάγη και έχω παρατηρήσει το εξής.

Πριν 2 μέρες παρατήρησα μερικα ζωήφια ψόφια στην επιφάνεια του νερού. Επειδή έχω το βαρέλι έξω στο μπαλκόνι σκεπασμένο αλλα με τέτοιο τρόπο ώστε να παίρνει αέρα θεώρησα ότι κάπως μπήκαν. Σήμερα παρατήρησα οτι το νερο έχει γεμίσει με κάτι ζωήφια σαν μικρα σκουλήκια και κινούνται σπασμωδικά. Όπως τα φίδια αλλά σε πιο έντονη μορφή και σαν να κινουνται κάθετα όχι οριζόντια λες και είναι ιππόκαμποι. Γράφεται ότι ένας μονομάχος θα κάνει πάρτυ και το βρ΄λισκω λογικό. έχω κάποιες απορίες. Απο το λινκ που έχετε βάλει bugs θα έλεγα ότι μοιάζουν με τα tubifex αλλα τα δικά μου δεν είναι κόκκινα. Είναι άσπρα.

Στο δικό μου ενυδρείο είναι καλό αν μπούνε?

Αν οχι θα πρέπει να καθαρίσω το βαρέλι?

Θα πρέπει να το απολυμάνω κάπως?

Με κάποια δοσολογία χλωρίνης ίσως?

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Έγινε επεξεργασία - manolis1978
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει ένα λάθος. Δεν κινούνται κάθετα. Κινούνται κανονικά.

Μετά απο ψάξιμο σε άλλα θέματα (εδώ)μάλλον πρόκειται για προνύμφη κουνουπιου

Στην περίπτωση που αποφασίσω να τα εξολοθρεύσω. Πως μπορώ να το κάνω? ΝΑ πλήνω το βαρέλι και το φιλτράκι με νερό ή να βάλω και λίγο χλώρίνη? σε τι ποσοστό λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις να ταΐσεις τους καρδινάλιους;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα έδωσα στους καρδινάλιους...Την επόμενη μέρα μάλλον εκολαύφτικαν τα σκουλίκια και βγήκαν κουνούπια...Αλλά τι κουνούπια...Κουνούπια Τιγρης....Σοβαρα μιλάω...Εδώ και δυο μέρες βγαίνουν απο το βαρέλι που είναι κλειστό κουνούπια τίγρης....Εριξα χλώρίνη στο νερό και μπαιγκον...Δεν το ρισκάρω...Μη πάθουμε και τίποτα...

Για δείτε...Εμένα μου φαίνεται για τίγρης.

dsc02790lg.jpg

Link to comment
Share on other sites

για κάποιο λόγο δεν ανεβαίνει η εικόνα. το λινκ είναι αυτό

http://imageshack.us/photo/my-images/705/dsc02790lg.jpg

Link to comment
Share on other sites

για κάποιο λόγο δεν ανεβαίνει η εικόνα. το λινκ είναι αυτό

http://imageshack.us/photo/my-images/705/dsc02790lg.jpg

Τετοια κουνουπια εχουμε και εμεις εδω,τα πιανω και τα δινω στον μονομαχο μου και κανει παρτυ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα μια λεκανίτσα με moss ξεχασμένη στο μπαλκόνι για μερικούς μήνες και είχα τους ίδιους επισκέπτες! Η λύση για τέτοιες περιπτώσεις είναι να σκεπάσουμε καλά το άνοιγμα του δοχείου μας (βαρέλι, λεκάνη κλπ) με ένα τούλι, ώστε να μη μπαίνουν τα κουνούπια και γεννάν τα αβγά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...