Jump to content

Ζωντανές τροφές


Recommended Posts

Γεια σε όλους, πρόσφατα πήρα ζωντανά bloodworm και daphnia, τα έχω σε μικρά αεροστεγή ταπεράκια στο ψυγείο και θέλω να μάθω κάθε πότε μπορώ να ταΐζω και πόσο θα διατηρηθούν ζωντανά στο ψυγείο...

Έχω από ψάρια ramirezi μαζί με neon και guppy μαζί με platy...

Link to comment
Share on other sites

στο ψυγειο μπορουν να διατηρηθουν εως 10 μερες .

Καλο ειναι να μην ταιζεις συνεχεια καθως επιβαρυνουν το νερο του ενυδρειου σου .

Θα προτεινα να ταιζεις 2 εως 3 φορες τη βδομαδα και να εχεις το νου σου στις μετρησεις σου . Και καλα θα ειναι την επομενη μερα του ταισματος μια μικρη αλλαγη νερου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

στο ψυγειο μπορουν να διατηρηθουν εως 10 μερες .

Καλο ειναι να μην ταιζεις συνεχεια καθως επιβαρυνουν το νερο του ενυδρειου σου .

Θα προτεινα να ταιζεις 2 εως 3 φορες τη βδομαδα και να εχεις το νου σου στις μετρησεις σου . Και καλα θα ειναι την επομενη μερα του ταισματος μια μικρη αλλαγη νερου :thumbup:

OK, Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο και με σωστή ιχθυοφόρτιση και ταΐζεις με το σωστό τρόπο και τη σωστή ποσότητα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αλλαγές νερού μετά από τάισμα κάνουμε σε μικρά ενυδρεία όπου ανατρέφουμε γέννες. Εδώ δε βλέπω το λόγο.

Για το στρωμένο ενυδρείο, την ιχθυοφώρτηση και την ποσότητα δε νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι.

Για το σωστό τάισμα : Δε ρίχνουμε στο ενυδρείο το νερό μέσα στο οποίο βρίσκεται η ζωντανή τροφή. Πάντα τα φιλτράρουμε και τα ξεχωρίζουμε. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα φίλτρο του καφέ. Αν δεις πως τα ψάρια σου δεν τρώνε αμέσως την τροφή, μπορείς να βάλεις σε λειτουργία μια αεραντλία ώστε η τροφή να μη κάθεται αμέσως στο βυθό αλλά να αιωρείται όσο το δυνατό περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο και με σωστή ιχθυοφόρτιση και ταΐζεις με το σωστό τρόπο και τη σωστή ποσότητα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αλλαγές νερού μετά από τάισμα κάνουμε σε μικρά ενυδρεία όπου ανατρέφουμε γέννες. Εδώ δε βλέπω το λόγο.

Για το στρωμένο ενυδρείο, την ιχθυοφώρτηση και την ποσότητα δε νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι.

Για το σωστό τάισμα : Δε ρίχνουμε στο ενυδρείο το νερό μέσα στο οποίο βρίσκεται η ζωντανή τροφή. Πάντα τα φιλτράρουμε και τα ξεχωρίζουμε. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα φίλτρο του καφέ. Αν δεις πως τα ψάρια σου δεν τρώνε αμέσως την τροφή, μπορείς να βάλεις σε λειτουργία μια αεραντλία ώστε η τροφή να μη κάθεται αμέσως στο βυθό αλλά να αιωρείται όσο το δυνατό περισσότερο.

Πολύ χρήσιμες συμβουλές, ναι μιλάμε για στρωμένα ενυδρεία...

Αν δεν την τρώνε.... :thumbup:

Δε μένει ούτε για κανένα σαλιγκάρι... :thumbup:

Α, κάτι άλλο, μπορούμε να τις βουτάμε και σε βιταμίνες, ε;

Έχει αποτέλεσμα με τις ζωντανές;

Έγινε επεξεργασία - krispie
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να βαζεις και βιταμίνες, αλλά όχι με τον τρόπο που λες, να τις βουτήξουμε σε βιταμίνες. Θα πρέπει να παραμείνουν τα σκουληκάκια κάποια ώρα μέσα σε διάλυμα με βιταμίνες ώστε να τις απορροφήσουν. Εγω τι θα έκανα; Σε ένα μικρό δοχειάκι, θα έβαζα νεράκι και την ποσότητα της τροφής που σκοπεύω να ταΐσω. Εκεί θα έριχνα και μερικές σταγόνες υδροδιαλυτές βιταμίνες και θα τα άφηνα για καμιά ωρίτσα. Αν κάποιος κάνει κάτι διαφορετικό θα ήθελα να το ακούσω. :thumbup:

Και προσοχή, βιταμίνες μια φορά τη εβδομάδα, όχι συχνότερα. Αν γίνεται χρήση βιταμινών για πάνω από 1-2 φορές την εβδομάδα μπορεί να έχουμε πρόβλημα υπερβιταμίνωσης που προκαλεί προβλήματα, εξαίρεση αποτελούν ψάρια αποδυναμωμένα, υποσιτισμένα ή με ενδείξεις αβιταμίνωσης όπου για ένα χρονικό διάστημα μπορεί να γίνει συχνότερη χρήση.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...