Jump to content

αλλαγη ψαροσύνθεσης


IKLMD

Recommended Posts

Μετά από 9 μήνες στον κόσμο των ενυδρείων θα ήθελα την βοήθειά σας για την ψαροσύνθεση του ενυδρείου μου.

Το ενυδρείο που έχω τώρα στην κατοχή μου είναι διαστάσεων 102x27x30 (μήκος x πλάτος x ύψος) ,περίπου 60Lit νερού βγάζοντας άμμο, πέτρες ξύλα φίλτρο κλπ, φυτεμένο, γλυκού νερού, με εσωτερικό φίλτρο.

Δεν έχω στην διάθεση μου πολύ χρόνο να αφιερώσω στο ενυδρείο, θεωρώ όμως ότι είναι αρκετός για την σωστή συντήρησή του.

Αυτό που θα ήθελα εάν είναι δυνατόν, είναι να φτιάξω είναι ένα ενυδρείο με παραπάνω από ένα είδος ψαριού, που θα μπορέσω να βρω εύκολα στα pet shop ή στο forum, όχι ζωοτόκα γιατί δεν μπορώ να διαχειριστώ τις γέννες και με αλλαγές νερού οι οποίες θα γίνονται από το δίκτυο νερού της Θεσσαλονίκης.

Αυτή την στιγμή οι μετρήσεις έχουν ως εξής :

GH >10

KH 10

Ph 702-706

NO3 12.5mg/lit

NO2 <0.3mg/lit

ΑΜΜΩΝΙΑ 0

Τα ψάρια που έχω μέσα όλα μικρά σε μέγεθος (μην το σχολιάσετε ξέρω ότι είναι λάθος γι΄ αυτό ζητώ την βοήθειά σας) είναι :

1 αρσενικό μαύρο μόλυ

1 αρσενικός ξιφοφόρος

1 πλάτυ 5 μηνών (δεν γνωρίζω το φύλλο του)

2 κλοουν

Θα ήθελα εάν μπορούσα να κρατήσω το πλάτυ το οποίο γεννήθηκε στο προηγούμενο μου ενυδρείο.

Αναμένω τις απόψεις-γνώμες-προτάσεις σας.

προσφατη φωτογραφία του ενυδρείου

post-40439-1315210694_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει το ενυδρειο σου και ο τροπος που εστησες τις πετρες.

Παρολο που τα λιτρα σου ειναι σχετικα λιγα εχεις αρκετο πλάτος (1μ) που ειναι καλο για ενα ειδος κοπαδοψαρα ισως μαζι με βυθου. το πλατυ νομιζω ομως δεν συνταιριαζει...

pH. εννοεις 7.2 - 7.6? Για τη GH υπαρχει ενα θεμα ομως μεσα απο το ΑΖ μπορεις να βρεις λυσεις.

Απο φωτισμο τι διαθετεις?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου προτεινω κατι,απλα θα πω πως το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο :hysterical:

Εχει πετρες κυριε Στρατο γιαυτο. :wootwoot::wootwoot::wub:

Ειναι ωντος πολυ ωραιο ενυδρειο.

Εγω θα εβαζα 5-6celestial pearl danio καποιο κοπαδι βυθοψαρωνκαι αμα θελεις καμια red cherry.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε! η συμβουλη μου χωρισ να ειμαι εμεπιρος ειναι να το κανεις το ενυδρειο με ενα-δυο ειδη μεσα αυτο θα κανω και εγω μιας και τωρα εχω ζωότοκα και γεννανε αβερτα και δεν ξερω τι να τα κανω..+οτι μου δημιουργει προβλημα με την ιχθυοφορτωση..

Link to comment
Share on other sites

ενα κοπαδακι αρλεκινους και ενα κορυ στο βυθο και εισαι μια χαρα, πετα και κανα δυο apple snail και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι μικρο για κλοουν.

Link to comment
Share on other sites

καμία ακόμη πρόταση.

:hysterical: βοηθήστε

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε για ένα συνδυασμό Γκουράμι + κορυ + ίσως αρλεκίνους ή καρδινάλιους ;;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε για ένα συνδυασμό Γκουράμι + κορυ + ίσως αρλεκίνους ή καρδινάλιους ;;

Ωραιος συνδιασμος αλλα δεν θα εβαζα ουτε καρδιναλιους ουτε αρλεκινους διοτι θα εισαι με τα gourami και τα cory ωριακα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζευγαρι dwarf gourami και μια ομαδα cory και εισαι κομπλε σ αυτα τα λιτρα.Αν πας και το ph σου λιγο πιο κατω θα εισαι ιδανικα

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζευγαρι dwarf gourami και μια ομαδα cory και εισαι κομπλε σ αυτα τα λιτρα.Αν πας και το ph σου λιγο πιο κατω θα εισαι ιδανικα

To dwarf gourami πρέπει να είναι ζευγάρι ή 1 αρσενικό με δύο θυληκά.

Στο προφίλ του αναφέρει ''Συμπεριφορά στο ενυδρείο Φιλήσυχο. Ζει σε ζευγάρια που συνήθως κολυμπάνε μαζί.''

Link to comment
Share on other sites

To dwarf gourami πρέπει να είναι ζευγάρι ή 1 αρσενικό με δύο θυληκά.

Στο προφίλ του αναφέρει ''Συμπεριφορά στο ενυδρείο Φιλήσυχο. Ζει σε ζευγάρια που συνήθως κολυμπάνε μαζί.''

Μπορεις να βαλεις και ζευγαρι,προσεχε ομως να ειναι αρσενικο-θυληκο γιατι αν βαλεις 2 αρσενικα θα πεσει πολυ ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Τα Bronze Cory είναι τα συνηθέστερα είδη γατόψαρων του εμπορίου και αυτά που υποθέτω θα βρώ εύκολα.

Το κοπάδι από πόσα νομίζετε ότι πρέπει να αποτελείτε ;;;

Θα ήθελα επίσης την γνώμη σας για : dwarf gourami ή Blue Gourami ή Pearl Gourami

Γνωρίζετε μήπως πιο από τα παραπάνω θα βρω πιο εύκολα;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα Bronze Cory είναι τα συνηθέστερα είδη γατόψαρων του εμπορίου και αυτά που υποθέτω θα βρώ εύκολα.

Το κοπάδι από πόσα νομίζετε ότι πρέπει να αποτελείτε ;;;

Θα ήθελα επίσης την γνώμη σας για : dwarf gourami ή Blue Gourami ή Pearl Gourami

Γνωρίζετε μήπως πιο από τα παραπάνω θα βρω πιο εύκολα;;;

Τα cory ομαδα των 6 ατομων,τα gourami μπορεις να τα βρεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Pearl ΕΙΝΑΙ ωραια ψαρακια.

Βλαιπω πολλες αλγες και σαλιγκαρια.

Μαυτα τι θα κανεις?

πετρος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τα Pearl ΕΙΝΑΙ ωραια ψαρακια.

Βλαιπω πολλες αλγες και σαλιγκαρια.

Μαυτα τι θα κανεις?

πετρος :hysterical:

Τα σαλιγκάρια εξαφανίστηκαν με την βοήθεια των κλόουν.

Η άλγη που φαίνεται στα φύλλα της ανούμπιας μεταφέρθηκε από το παλιό ενυδρείο. Τα καινούργια φύλλα που βγήκαν σε αυτό το ενυδρείο δεν εμφάνισαν άλγη.

Μήπως πρέπει να κλαδέψω τα φύλλα με την άλγη;;

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια εξαφανίστηκαν με την βοήθεια των κλόουν.

Η άλγη που φαίνεται στα φύλλα της ανούμπιας μεταφέρθηκε από το παλιό ενυδρείο. Τα καινούργια φύλλα που βγήκαν σε αυτό το ενυδρείο δεν εμφάνισαν άλγη.

Μήπως πρέπει να κλαδέψω τα φύλλα με την άλγη;;

Δυστοιχος οι κλοουν πρεπει να φυγουν γιατι θελουν μεγαλητερο ενυδρειο,ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο σου γι αυτα.Αν θες να κανεις κατι με τα σαλιγκαρια καλητερα να βαλεις 1-2 helena σαλιγκαρια που τρωνε τους λαθρεπιβατες

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος οι κλοουν πρεπει να φυγουν γιατι θελουν μεγαλητερο ενυδρειο,ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο σου γι αυτα.Αν θες να κανεις κατι με τα σαλιγκαρια καλητερα να βαλεις 1-2 helena σαλιγκαρια που τρωνε τους λαθρεπιβατες

Θα φύγουν οι κλόουν σίγουρα.

Σχετικά με τα σαλιγκάρια θα ήθελα να πω οτι δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα και επίσης δεν με χαλούν να τα βλέπω στο ενυδρείο. Είναι μέσα από την αρχή του ενυδρείου (3μήνες) μεταφέρθηκαν από το παλιό με τα φυτά. Συνυπάρχουν με τα ψάρια εδώ και 9 μήνες.

Πιστεύω επίσης οτι καθαρίζουν και το ενυδρείο από επιπλέον τροφές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θα φύγουν οι κλόουν σίγουρα.

Σχετικά με τα σαλιγκάρια θα ήθελα να πω οτι δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα και επίσης δεν με χαλούν να τα βλέπω στο ενυδρείο. Είναι μέσα από την αρχή του ενυδρείου (3μήνες) μεταφέρθηκαν από το παλιό με τα φυτά. Συνυπάρχουν με τα ψάρια εδώ και 9 μήνες.

Πιστεύω επίσης οτι καθαρίζουν και το ενυδρείο από επιπλέον τροφές κλπ

Αν δεν σε χαλαει εσενα οπτικα πιο πολυ τοτε δεν υπαρχει προβλημα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τα Bronze Cory είναι τα συνηθέστερα είδη γατόψαρων του εμπορίου και αυτά που υποθέτω θα βρώ εύκολα.

Το κοπάδι από πόσα νομίζετε ότι πρέπει να αποτελείτε ;;;

Θα ήθελα επίσης την γνώμη σας για : dwarf gourami ή Blue Gourami ή Pearl Gourami

Γνωρίζετε μήπως πιο από τα παραπάνω θα βρω πιο εύκολα;;;

Για τα δύο πρώτα είδη gourami θα ήμουν αρκετά επιφυλακτικός. Είναι σχετικά μεγάλα σε μέγεθος ψάρια (Blue Gourami, Trichogaster trichopterus : 10-13 εκατοστά και Pearl Gourami, Trichogaster leeri : 12 εκατοστά). Όπως σου είπαν μπαίνουν σε ζεύγη αλλά από όσα γνωρίζω αν τα λίτρα δεν είναι αρκετά και το ενυδρείο δεν είναι πυκνά φυτεμένο για να παρέχει κρυψώνες μπορεί κατά την περίοδο αναπαραγωγής τους να έχεις έντονο κυνηγητό ή και απώλειες!

Το dwarf gourami είναι πιο κατάλληλο για τα λίτρα σου, αρκεί να καταφέρεις να βρεις ζευγάρι. Συνήθως πουλάνε μόνο αρσενικά και γενικά, μάλλον λόγω κακής ποιότητας ψαριών, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως έχει υψηλά ποσοστά απωλειών.

Για τα cory, τα bronze c. aeneus είναι από τα πιο κοινά στη χώρα μας. Αφού όμως μια φορά διαλέγει κανείς τα ψαράκια του :hysterical: θα πρότεινα τα Corydoras trilineatus που είναι πιο μικρόσωμα και (κατά την γνώμη μου) πιο όμορφα.

Κάτσε λίγο να βρω και καμιά άλλη πρόταση... :wootwoot:

-----------------------------------------------------------------------------

Θε σε ενδιέφερε κάποιο μικρό κοπαδόψαρο;;;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

-----------------------------------------------------------------------------

Θε σε ενδιέφερε κάποιο μικρό κοπαδόψαρο;;;

Θα με ενδιέφερε εάν μπορουσε μα μπεί σε συνδιασμό με κάποιο ακόμη είδος.

π.χ cory+κοπαδόψαρα+gourami ή cory+κοπαδόψαρα

Link to comment
Share on other sites

Για τα δύο πρώτα είδη gourami θα ήμουν αρκετά επιφυλακτικός. Είναι σχετικά μεγάλα σε μέγεθος ψάρια (Blue Gourami, Trichogaster trichopterus : 10-13 εκατοστά και Pearl Gourami, Trichogaster leeri : 12 εκατοστά). Όπως σου είπαν μπαίνουν σε ζεύγη αλλά από όσα γνωρίζω αν τα λίτρα δεν είναι αρκετά και το ενυδρείο δεν είναι πυκνά φυτεμένο για να παρέχει κρυψώνες μπορεί κατά την περίοδο αναπαραγωγής τους να έχεις έντονο κυνηγητό ή και απώλειες!

Το dwarf gourami είναι πιο κατάλληλο για τα λίτρα σου, αρκεί να καταφέρεις να βρεις ζευγάρι. Συνήθως πουλάνε μόνο αρσενικά και γενικά, μάλλον λόγω κακής ποιότητας ψαριών, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως έχει υψηλά ποσοστά απωλειών.

Για τα cory, τα bronze c. aeneus είναι από τα πιο κοινά στη χώρα μας. Αφού όμως μια φορά διαλέγει κανείς τα ψαράκια του :hysterical: θα πρότεινα τα Corydoras trilineatus που είναι πιο μικρόσωμα και (κατά την γνώμη μου) πιο όμορφα.

Κάτσε λίγο να βρω και καμιά άλλη πρόταση... :wootwoot:

-----------------------------------------------------------------------------

Θε σε ενδιέφερε κάποιο μικρό κοπαδόψαρο;;;

Θοδωρε οντως στα dwarf gourami θα βρει δυσκολα θυληκο γιατι δεν φερνουν τα μαγαζια.Και εγω εψαχνα αλλα δεν καταφερα να βρω,ειχα 2 αρσενικα σε 110 λιτρα και οπωτε εβλεπε το ενα το αλλο επαιζαν σφαλιαρες με τις ουρες.Πιστευω οτι δεν τα φερνουν γιατι τα θυληκα δεν εχουν ωραια χρωματα.Απ οτι το εψαξα λιγο αλλου λενε οτι τα ξεχωριζεις απο τα πτεριγια και αλλου λενε οτι τα θυληκα εχουν χρωμα ασημι,δηλαδη ειναι σχεδων αχρωμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...