Jump to content

ΠΕΡΙ ΦΙΛΤΡΩΝ-2


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω ενα ενυδρειο 80lt. Juwel φυτεμενο κοινωνικο με ενσωματομενο φιλτρο και προσφατα εγκατεστησα και ενα εξωτερικο Tetratec EX700.

Τα υλικα που περιεχουν ειναι (απο πανω προς τα κατω).

Εσωτερικο: 1. filter wool

2. σφουγκαρι (μπλε)

3. Phosvec Granulat

4. Bio-Chem Stars

Εξωτερικο: 1. filter wool

2. Τυρφη

3. σφουγκαρι

4. Bio filter Balls

5. σφουγκαρι

6. "Mακαρονι"

Η ερωτησεις ειναι οι εξης. Τα υλικα ειναι σωστα; Μηπως πρεπει να βαλω ανθρακα; Μου ειπανε οτι αφου εχω βαλει τυρφη, θα πρεπει να βγαλω τον ανθρακα. Ειναι σωστο αυτο;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω παρει το ιδιο πριν απο 15 ημερες αλλα δεν νομιζω να ειναι

700 λιτ/ωρα! δεν ξερω φιλε!!

Δεν ηταν αυτο που περιμενα! TETRA σου λεει.

δεν περναμε EHEIM??? :)

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτησεις ειναι οι εξης. Τα υλικα ειναι σωστα; Μηπως πρεπει να βαλω ανθρακα; Μου ειπανε οτι αφου εχω βαλει τυρφη, θα πρεπει να βγαλω τον ανθρακα. Ειναι σωστο αυτο;

Ευχαριστω

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΡΗ !

ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΑΚΑΣ>

ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΝΤΙΖΑΙΝ ΤΟΥ. ΚΑΙ Η ΤΡΟΜΠΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΕΡΑ..

ΑΝΘΡΑΚΑΣ Ο ΑΔΑΜΑΣ .......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αναστάση

Έχω το ίδιο φίλτρο.

Τα υλικά που έχεις προφανώς είναι αυτά που είχε στη συσκευασία

και είναι σωστά τοποθετημένα όπως άλλωστε δείχνει και το εγχειρίδιο χρήσης.

Βγάλε τον άνθρακα (όντως δεν είναι τύρφη είναι άνθρακας το σακκουλάκι που είχε στη συσκευασία) δεν χρειάζεται εκτός κι αν είχες κάνει κάποια θεραπεία με φάρμακα ή κάτι ανάλογο και θέλεις να εξαλείψεις τα ίχνη χημικών ή έχεις μυρωδιές ή χρωματισμό από ξύλα - ρίζες και δεν σου αρέσει

Εγώ τα υλικά που έχω μέσα είναι τα ακόλουθα από πάνω προς τα κάτω

στις θήκες

1. Υαλοβάμβακας (δικός του), σφουγγάρι, αντιφωσφόρο της Hagen και EHEIM Subtrate Pro

2 ΕΗΕΙΜ subtrate Pro

3. Bio Filter Balls (δικές του)

4. Μηχανικό Μακαρόνι (δικό του)

Με τη χρήση του Subtrate έχω σίγουρα καλύτερη βιολογία.

Έχω κρατήσει ένα σφουγγάρι, το κεραμικό μακαρόνι και τις βιομπάλες.

Επίσης, να σημειώσω ότι είμαι πολύ ευχαριστήμένος από το φίλτρο

το οποίο είναι άψογο τόσο ως προς την απόδοση (π.χ. απόλυτα καλύτερη διαύγεια και μετρήσεις,

λειτουργεί παράλληλα πάντα με το εσωτερικό του ενυδρείου το οποίο είναι στα 600lit/ωρα),

ευκολία χρήσης και συντήρησης και τελείως αθόρυβο.

Από περιέργεια ρωτάω, ο φίλος dafy απο πού συμπεραίνει ότι το γύρισμα του δεν είναι 700 λίτρα την ώρα ??

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

φιλε Ανδρέα

ειχα ενα φιλτρο eheim 2215 το οποιο ηταν για Αμερικη στα 110 volt. αψογο!!!

ενα καλο βραδυ που εκανα αλλαγες νερου αντι να το ξαναβαλω στον μετασχηματιστη το εβαλα στην πριζα

με τα 220v . το τι εγινε δεν το λεω...

.< εβαλα τα παλια μου σφουγγαρια μεσα σε μπουκαλια απο coca cola και πανω αντλιες βυθου για να εχω φιλτρο> . Και την αλλη ημερα πηρα το ΕΧ700. με κριτηρια την τιμη το ντιζαιν του και τον σχετικα μεγαλο καδο.

Μετα απο 2 η 3 ημερες παρατηρησα οτι το spray bar δεν ψεκαζει σαν το 2215 και δεν εκανε την ιδια αναταραξη νερου.

Αποσυνδεσα το spray bar και αφησα μονο τον σωληνα.

απο τοτε αρχισα να εχω αμφιβολιες για τα αναγραφομμενα 700λιτ/ωρα.

Ετσι πηρα την εξοδο του νερου εβαλα ενα δοχειο και μετρησα 3.9 η 4λιτρα στα 30δευτερολεπτα

αρα 8λ το λεπτο Χ 60λεπτα ποσο οεοοο! 480

αντε 500λιρτα τα αλλα 200 που ειναι?

Και δεν εχω ουτε διπλομενο ουτε τσακισμενο σωληνα. το υψος απο το φιτρο μεχρι το ενυδρειο ειναι 110cm.

μεσα στα στα ορια της TETRA 60-150 cm..

και αν η εξοδος βλαζει 500 λιτρα με το spay bar ποσα θα βγαλει ?? να πουμε τα μισα??

δεν ξερω φιλε Ανδρεα αν παιζει ρολο το οτι ειμαι γκαντεμης ! με νονο το Μητσοτακη!

αντε καλημερα...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πηρα την εξοδο του νερου εβαλα ενα δοχειο και μετρησα 3.9 η 4λιτρα στα 30δευτερολεπτα

αρα 8λ το λεπτο Χ 60λεπτα ποσο οεοοο! 480

αντε 500λιρτα τα αλλα 200 που ειναι?

Και δεν εχω ουτε διπλομενο ουτε τσακισμενο σωληνα. το υψος απο το φιτρο μεχρι το ενυδρειο ειναι 110cm.

μεσα στα στα ορια της TETRA 60-150 cm..

και αν η εξοδος βλαζει 500 λιτρα με το spay bar ποσα θα βγαλει ?? να πουμε τα μισα??

δεν ξερω φιλε Ανδρεα αν παιζει ρολο το οτι ειμαι γκαντεμης ! με νονο το Μητσοτακη!

αντε καλημερα...

Αφού έκανες τον κόπο της διαδικασίας του κουβά τότε μπράβο σου. :ballistic:

Πάντως σε μένα έχει αρκετή αντατάραξη μέχρι που τελικά το γύρισα προς το πίσω τοίχωμα για να την μειώσω.

Βέβαια, αν έτσι έχουν τα πράγματα τότε καλά έκανα και διατήρησα στο ενυδρείο και το εσωτερικό της Juwel

με κυκλοφορία 600λιτ/ώρα.

Από την άλλη πλευρά όμως νομίζω ότι έχουμε και λίγο υπερεκτιμήσει την EHEIM

(έχω και εγώ ένα EHEIM 2028 για το μεγάλο ενυδρείο στο οποίο διατηρώ και το εσωτερικό της JUWEL, μην νομίζεις ότι γλυτώνει κανείς).

Πάντως είναι πολύ πιθανόν αν έκανες το ίδιο τεστ για τη μέτρηση της κυκλοφορίας και στο αντίστοιχο EHEIM

(οπότε τότε θα είχαμε πραγματική σύγκριση),

να κατέληγες σε ανάλογα συμπεράσματα.

Η κυκλοφορία που αναγράφουν οι κατασκευαστές είναι σε "ιδανικες" συνθήκες.

Το καλό είναι που ανταλλάζουμε εδώ απόψεις και ιδέες για να ξέρουμε τι μας γίνεται! :)

Τώρα όσον αφορά το θέμα της γκαντεμιάς...... εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά! :blink:

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

θα κανω μετρηση μεσα στη εβδομαδα στο eheim

αφου ηρθαν τα αντα/κα και πρεπει να τα παρω απο το ταχυδρομειο.

ηρθαν την παρασκευη αλλα ως γνωστο δεν δουλευουν σαββατο.

οταν δουλεψει θα χαρω πολυ να εχει μεγαλη διφορα στα λιτρα .

αν και tetra ειναι ποιο βολικο ..

το μονο που θα με τσατισει ειναι τα 120ε που πηρα το tetra.

ενω το eheim το πηρα 68ε

Link to comment
Share on other sites

Καρντασια, ευχαριστω για τις απαντησεις , και το ξερω οτι αυτο που ητανε στο σακουλακι ητανε ανθρακας και οχι τυρφη.

Αυτο που μου ειπανε και εκανα, ητανε να αντικαταστησω τον ανθρακα με τυρφη για να ριξω λιγο το pH.

Απλα ρωταω, αν χρειαζεται ο ανθρακας ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αναστάση o φιλος Ανδρεας ηταν σαφεστατος στα παρακατω γαφομμενα του....

Βγάλε τον άνθρακα (όντως δεν είναι τύρφη είναι άνθρακας το σακκουλάκι που είχε στη συσκευασία) δεν χρειάζεται εκτός κι αν είχες κάνει κάποια θεραπεία με φάρμακα ή κάτι ανάλογο και θέλεις να εξαλείψεις τα ίχνη χημικών ή έχεις μυρωδιές ή χρωματισμό από ξύλα - ρίζες και δεν σου αρέσει

οσο για την τυφρη αποτι γνωριζω δεν πρεπει να μπει μαζι με τον ανθακα για κανενα λογο γιατι κανεις μια τρυπα στο νερο .δηλ επειδη ο ανθρακας δεσμευει τις ουσιες που δινει στο νερο η τυφρη. και ετσι δεν εχεις ουτε τυφρη ουτε ανθακα.

δεν μας ειπες το βασικοτερο α" τι ψαρια εχεις β" τι PH γ¨ τι ΚΗ και ποσο βαρος ειχε η τυφρη που εβαλες?

γιατι η τυφρη <νομιζω> κατεβαζει και ας μας διορθωσει καποιος ποιο εμπειρος και το ph και kh.

και εχει και διαρκεια δρασης σαν τον ανθρακα. αναλογα με τη σκληροτητα και τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

οσο για την τυφρη αποτι γνωριζω δεν πρεπει να μπει μαζι με τον ανθακα για κανενα λογο γιατι κανεις μια τρυπα στο νερο .δηλ επειδη ο ανθρακας δεσμευει τις ουσιες που δινει στο νερο η τυφρη. και ετσι δεν εχεις ουτε τυφρη ουτε ανθακα.

Αυτο ηθελα να μαθω!!!

Λοιπον...

ψαρια: 2 clown loach

4 Danio Zebra

1 Dwarf Gourami

1 Ancistrus Holpogeys

1 Round Spotted Gibbiceps L083

Tυρφη: 150 gr. στο εξωτερικο φιλτρο

ph: 7,6

kh: 5

gh: 5

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα οτι το νερο σου ειναι μια χαρα.

το δικο μου να εβλεπες ..!!! δεν στελνεις και λιγο σε εμενα!

προταση..

βγαλτα και δυο !! βαζε μονο τον ανθρακα μετα απο αλλαγη νερου για λιγες ημερες.

γιατι αν μπεισ στην διαδικασια με τυφρη θα εισαι ολη μερα με μετρησεις.

γιατι οσο φτιαχνεις το νερο τοσο ευκολα χαλαει.και τα ψαρια σου<COMANDO ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ> ζουν πολλες φορες στα ακρα μια χαμηλο ph μια υψηλο. εμενα θα με χωριζε η γυναικα μου. οταν με εβλεπε να ειμαι με φιλτρα τυφρης, Α/Ο, λαστιχα,μπουκαλακια, μπετονακι,βαρελακια, και αλλα ακια.... και τα ψαρια μου να ψωφανε αβερτα, και κυρια να φωναζει.

Με την 150gr τηφρη δεν κανεις τιποτα ,

4κιλα τυφρης μειωνει σε 4 ημερες 100λιτρα νερου μετριας σκηροτητας κατα 2 βαθμους .

αρα παρε ενα Α/Ο .

αλλα και εκει με μετρο. τα ψαρια που αγοραζουμε τα περισσοτερα ειναι παραγογης και σιγα ο εμπορος και εκτωφεας τα ειχε και στις αψογες συνθηκες. <ολα στο ιδιο νερο> σαν στο καφενιο μετριο γληκο στο ιδιο μπρικι...!!!

προσεξε γιατι εγω την πατισα με μεγαλες αυξομειωσεις στισ τιμες και δολοφονουσα ψαρια αθελα μου . βρες μια σταθερη τιμη που μπορεις να εχεις και παρε ψαρια συνφωνα με αυτες.

αντε ελπιζω να σε μπερδεψα λιγο ποιο πολυ.

ευχες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...