Jump to content

βοήθεια για συνθήκες νερού


Recommended Posts

Σε ένα ενυδρείο 180 λίτρων έχω 4 serpae tetra και 4 ροζ τιγράκια.Θέλω αργότερα να προσθέσω για το βυθό corydoras panda, γι'αυτό έχω ξεκινήσει να μαλακώνω το νερό μου με προσθήκη απιονισμένου νερού στις αλλαγές.Οι μετρήσεις μου τώρα είναι KH=11 και GH=13.Πόσο πρέπει ακόμα να τις κατεβάσω ώστε να μην έχουν πρόβλημα ούτε τα tetra αλλά ούτε και τα panda?Και πόσα ψάρια από κάθε είδος επιτρέπουν τα λίτρα μου?Εγώ σκεφτόμουν για 3 οκτάδες...

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο 180 λίτρων έχω 4 serpae tetra και 4 ροζ τιγράκια.Θέλω αργότερα να προσθέσω για το βυθό corydoras panda, γι'αυτό έχω ξεκινήσει να μαλακώνω το νερό μου με προσθήκη απιονισμένου νερού στις αλλαγές.Οι μετρήσεις μου τώρα είναι KH=11 και GH=13.Πόσο πρέπει ακόμα να τις κατεβάσω ώστε να μην έχουν πρόβλημα ούτε τα tetra αλλά ούτε και τα panda?Και πόσα ψάρια από κάθε είδος επιτρέπουν τα λίτρα μου?Εγώ σκεφτόμουν για 3 οκτάδες...

To ph σου θα πρεπει να ειναι κοντα στο 7,5.

Το Gh σου θα πρεπει να ειναι 10-15.

Το Κh σου κοντα στο 10-15.

Η θερμοκρασια σου στου 25-26.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο 180 λίτρων έχω 4 serpae tetra και 4 ροζ τιγράκια.Θέλω αργότερα να προσθέσω για το βυθό corydoras panda, γι'αυτό έχω ξεκινήσει να μαλακώνω το νερό μου με προσθήκη απιονισμένου νερού στις αλλαγές.Οι μετρήσεις μου τώρα είναι KH=11 και GH=13.Πόσο πρέπει ακόμα να τις κατεβάσω ώστε να μην έχουν πρόβλημα ούτε τα tetra αλλά ούτε και τα panda?Και πόσα ψάρια από κάθε είδος επιτρέπουν τα λίτρα μου?Εγώ σκεφτόμουν για 3 οκτάδες...

Αν τα τιγρακια δεν σου δημιουργουν προβλημα, εχει καλως. Στο λεω αυτο καθως τα τιγρακια ειναι αρκετα ζωηρα και αρεσκονται στο να κυνηγανε και να δαγκωνουν ουρες......

Στη θεση σου θα εφτιαχνα το ενυδρειο μονο με 2-3 διαφορετικα ειδη τετρα και τα panda.

Ιδανικες συνθηκες νερου ειναι:

Gh => 6-10dGh

Kh =>3-5dKh

Ph => 6,5 - 7

Temp => 26oC

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα τιγρακια δεν σου δημιουργουν προβλημα, εχει καλως. Στο λεω αυτο καθως τα τιγρακια ειναι αρκετα ζωηρα και αρεσκονται στο να κυνηγανε και να δαγκωνουν ουρες......

Στη θεση σου θα εφτιαχνα το ενυδρειο μονο με 2-3 διαφορετικα ειδη τετρα και τα panda.

Ιδανικες συνθηκες νερου ειναι:

Gh => 6-10dGh

Kh =>3-5dKh

Ph => 6,5 - 7

Temp => 26oC

:hysterical:

Φιλε μου τα corydoras διαβασα οτι θελουν απο 5 εως 18 dGh.

Μαλλον ειναι λαθος εε??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα corydoras διαβασα οτι θελουν απο 5 εως 18 dGh.

Μαλλον ειναι λαθος εε??

Πολυ μεγαλο το ευρως.........

Μιλαμε για ψαρια Αμαζονιας. Ειδικα τα panda που ειναι λιγο πιο ευαισθητα, θελουν λιγο περισσοτερη προσοχη........ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.Άρα θα πρέπει να ρίξω ακόμα αρκετά τις σκληρότητές μου.Αν θέλω 2 είδη tetra και τα panda πόσος μπορεί να είναι ο πληθυσμός από κάθε είδος?

Α και κάτι άλλο!Επειδή έχω αρκετή πράσινη τριχοειδής άλγη στο βυθό μου μπορεί να επηρεάσει τα panda?

Έγινε επεξεργασία - Xlapatsas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα έβαζα μόνο ένα είδος (προσωπικό γούστο :hysterical: ) σε μεγαλύτερο αριθμό.

Μια δεκάδα από κάθε είδος και 8 κορυδοράκια θα είναι μια χαρά.

Αλλά πριν προχωρήσεις πες μας αν έχεις και κάποιο δεύτερο εξωτερικό φίλτρο ή μόνο το εσωτερικό του ενυδρείου σου;

Τα c. panda που επιλέγεις είναι από τα ευαίσθητα cory και αν δεν έχεις την ανάλογη εμπειρία, θα πρότεινα να διαλέξεις κάποιο άλλο είδος ή να διαβάσεις για το συγκεκριμένο και να προχωρήσεις με μεγάλη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα έβαζα μόνο ένα είδος (προσωπικό γούστο :hysterical: ) σε μεγαλύτερο αριθμό.

Μια δεκάδα από κάθε είδος και 8 κορυδοράκια θα είναι μια χαρά.

Αλλά πριν προχωρήσεις πες μας αν έχεις και κάποιο δεύτερο εξωτερικό φίλτρο ή μόνο το εσωτερικό του ενυδρείου σου;

Τα c. panda που επιλέγεις είναι από τα ευαίσθητα cory και αν δεν έχεις την ανάλογη εμπειρία, θα πρότεινα να διαλέξεις κάποιο άλλο είδος ή να διαβάσεις για το συγκεκριμένο και να προχωρήσεις με μεγάλη προσοχή.

Για φίλτρανση έχω μόνο το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου.

Με corys η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξαναασχοληθεί και έχω διαβάσει ότι όντως τα panda είναι λίγο ευαίσθητα.Τι άλλο είδος cory θα μου πρότεινες που να είναι πιο ανθεκτικά και να μπορώ να τα βρω στη Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Corydoras aenaus.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...