Jump to content

ΑΕΡΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ


Recommended Posts

Δεν γραφω ποιο αργα αλλα μερικες ωρες σε δοχεια (οχι πανω απο 12 ωρες).

Ποιο απλα δεν μπορω να το γραψω!

πετρος :hysterical:

και τι προτεινεις σε αυτους που δεν εχουν δοχεια - βαρελια προετοιμασιας νερου ?

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την περιεκτηκοτιτα αεριων οπως θα δειτε στους παρακατω πινακες θα καταλαβεται πως η θερμοκρασια και τα διαλυμενα αλατα ειναι απο τους κυριους παραγοντες, οσο για τον λογο γιατι κολλανε οι φυσαλιδες στα τζαμια απαντησα παραπανω.

Συγκεντρωση κορεσμενου γλυκου νερου σε οξυγωνο

[Θερμοκρασια νερου σε βαθμους Κελσιου] [mg οξυγωνου ανα λιτρο]

5---------------------------------------------------12,8

10--------------------------------------------------11,3

15--------------------------------------------------10,1

20--------------------------------------------------9,1

25--------------------------------------------------8,3

30--------------------------------------------------7,6

35--------------------------------------------------6,9

Συγκεντρωση κορεσμενου αλμυρου νερου σε οξυγωνο

15--------------------------------------------------8,6-----8,4-----8,1-----7,9

20--------------------------------------------------7,7-----7,6-----7,3-----7,1

25--------------------------------------------------7,0-----6,8-----6,6-----6,4

30--------------------------------------------------6,4-----6,2-----6,0-----5,8

Πυκνωτητα

ειδικο βαρος-------------------------------------1,018--1,022--1,026--1,030

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι πάνω από 12 ώρες;Δεν είναι αναγκαίο ή επηρεάζει την ποιότητα;

Όσο υπάρχει κυκλοφορία θεωρώ οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κυκλοφορια δεν υπαρχει προβλημα.(βαρελι προετοιμασιας).

Μετα απο 12 ωρες ΧΩΡΙΣ κυκλοφορια το νερο ειναι νεκρο(ποιοτητα).

Πραγματικα ωραια συζητηση!

πετρος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αρα απο τη στιγμη που καποιος κανει αργα τις αλλαγες του νερου του ειναι ποιο ''σιγουρος'' . :wootwoot:

Θα ελεγα καλυτερα στην σωστη θερμοκρασια παρα το ποιο αργα ή γρηγορα! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα καλυτερα στην σωστη θερμοκρασια παρα το ποιο αργα ή γρηγορα! :hysterical:

θα ελεγα ακομα καλυτερα :wootwoot: τοσο αργα ωστε ο θερμοστατης Η οι θερμοστατες να προλαβαινουν να ζεστανουν το νερο Η στην χειροτερη να υπαρχει μια μικρη πτωση της θερμοκρασιας 1-2 βαθμους . :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα ακομα καλυτερα :wootwoot: τοσο αργα ωστε ο θερμοστατης Η οι θερμοστατες να προλαβαινουν να ζεστανουν το νερο Η στην χειροτερη να υπαρχει μια μικρη πτωση της θερμοκρασιας 1-2 βαθμους . :wootwoot:

Ενταξει! οπως θεωρεις εσυ καλυτερα φιλε μου, :wub: εξαρτατε το πως κανουμε την αλλαγη νερου σιγουρα.

Εγω εχω θερμοστατη μεσα στο βαρελι προετοιμασιας με κυκλοφοριτη οποτε λιγες ωρες πριν κανω την αλλαγη τον αναβω και φερνω την θερμοκρασια του νερου στα ιδια επιπεδα με εκεινη του ενυδρειου. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτο που ισχυριζεται ο ΠΕΤΡΟΣ2 ειναι σωστο, μηπως ειναι η αιτια "αναιτιων" θανατων ψαριων

απο εμας που δεν χρησιμοποιουμαι βαρελι προετοιμασιας;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Προχτές το βράδυ ξέστησα το μεγάλο ενυδρείο μου. Το γύμνωσα τελείως.

Έβγαλα άμμο, φυτά, ξύλα, τα πάντα.

Έκλεισα τα φίλτρα και έβγαλα όλο το νερό. Μετά έβαζα νερό σιγά-σιγά για να μπορέσω να καθαρίσω τζάμια πάτο κλπ. Το ξαναάδειασα και έβαλα νερό πολύ σιγά. Καμία φυσαλίδα δεν υπήρξε.

Έβαλα σε λειτουργία τα φίλτρα με τις εισόδους να ακουμπάνε στον πάτο. Ξαναέβγαλα το 90-95% του νερού και ξαναγέμισα με την βρύση τέρμα. Φυσαλίδες απο την μέση και πάνω παντού.

Ένα τελευταίο καθάρισμα, άδειασμα και γέμισμα σιγά σιγά.

Φυσαλίδα ούτε μία. Το νερό περνούσε πάντα από προφίλτρο.

Όλες τις φορές η θερμοκρασία ήταν μεταξύ 26 και 27. Δεν ξέρω γιατί αυτή η διαφορά.

Εγώ προσωπικά βγάζω το συμπέρασμα ότι οι φυσαλίδες δημιουργούνται από την πίεση του νερού και είναι ατμοσφαιρικός αέρας ή αέρας που υπάρχει εγκλωβισμένος στις σωληνώσεις.

Όταν το νερό έπεσε πολύ σιγά, αν και είχα καθαρίσει τα τζάμια απο γλίτσα και άλγη, δεν υπήρξε ούτε μία φυσαλίδα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτο που ισχυριζεται ο ΠΕΤΡΟΣ2 ειναι σωστο, μηπως ειναι η αιτια "αναιτιων" θανατων ψαριων

απο εμας που δεν χρησιμοποιουμαι βαρελι προετοιμασιας;

Δεν νομίζω.

Όλο το καλοκαίρι δεν χρησιμοποίησα ούτε μία φορά βαρέλι μιας και η θερμοκρασία ήταν στα ίδια επίπεδα με των ενυδρείων και δεν υπήρξε όχι θάνατος αλλά ούτε αρώστο ή στρεσαρισμένο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χρησιμοποιησει βαρελι,παντα χειμωνα καλοκαιρι αλλαγη απ'ευθειας,ΔΕΝ μου εχει πεθανει ΠΟΤΕ ψαρι απο αυτο,ΔΕΝ εχω δει ποτε φυσαλιδα στα τζαμια μετα απο αλλαγη.

Το λινκ του Φωτη παρεπιπτωντως,αναφερει οτι οι φυσαλιδες μπορει να ειναι και υπερβολικη οξυγωνοση(με οτι αυτο συνεπαγεται).

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χρησιμοποιησει βαρελι,παντα χειμωνα καλοκαιρι αλλαγη απ'ευθειας,ΔΕΝ μου εχει πεθανει ΠΟΤΕ ψαρι απο αυτο,ΔΕΝ εχω δει ποτε φυσαλιδα στα τζαμια μετα απο αλλαγη.

Το λινκ του Φωτη παρεπιπτωντως,αναφερει οτι οι φυσαλιδες μπορει να ειναι και υπερβολικη οξυγωνοση(με οτι αυτο συνεπαγεται).

:hysterical:

Συμφωνώ. :wootwoot:

Αν το νερό πέφτει με μεγάλη πίεση στο ενυδρείο και η σωλήνα είναι έξω απο το νερό, δημιουργούνται χιλιάδες φυσαλίδες. Λογικά πρέπει να υπάρχει υπερβολική οξυγόνωση στο νερό. Μετά από τέτοια αλλαγή λογικό πιστεύω είναι να υπάρχουν και φυσαλίδες στα τζάμια και αν κοιτάξουμε και πιό προσεκτικά χιλιάδες μικρές φυσαλίδες αιωρούμενες σε όλο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων θέμα δεν θα μπορούσα να μην απαντήσω :hysterical:

Να τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα.

Το κάθε δίκτυο είναι διαφορετικό και υπάρχουν διαφορετικές πιέσεις θερμοκρασίες κτλ.

Οπότε αν το δίκτυο μας έχει πίεση ή όχι ή αν έχει περισσότερα διαλυμένα αέρια από το φυσιολογικό ή όχι εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες.

Μπορεί κάποια δίκτυα να ν είναι οκ και να μπορούμε να βάλουμε κατευθείαν το νερό στο ενυδρείο μας και άλλα να είναι σόδες.

Τώρα σε αυτά που λέει ο Πέτρος μάλλον αναφέρεται στo σύνδρομο GBD (gas bubble disease) είναι ακριβός όπως τα περιγράφει. Πιθανολογείτε ότι τα υπεύθυνα αέρια είναι το Άζωτο και το διοξείδιο (αυτά λένε η ιχθυολόγοι) οι φυσικοί ισχυρίζονται ότι υπεύθυνα είναι όλα τα αέρια. Εμάς μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα γίνεται ποιο έντονο στο κρύο νερό καθώς από την φύση του μπορεί να περιέχει περισσότερα αέρια.

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτο που ισχυριζεται ο ΠΕΤΡΟΣ2 ειναι σωστο, μηπως ειναι η αιτια "αναιτιων" θανατων ψαριων

απο εμας που δεν χρησιμοποιουμαι βαρελι προετοιμασιας;

Λοιπόν.

Προχτές το βράδυ ξέστησα το μεγάλο ενυδρείο μου. Το γύμνωσα τελείως.

Έβγαλα άμμο, φυτά, ξύλα, τα πάντα.

Έκλεισα τα φίλτρα και έβγαλα όλο το νερό. Μετά έβαζα νερό σιγά-σιγά για να μπορέσω να καθαρίσω τζάμια πάτο κλπ. Το ξαναάδειασα και έβαλα νερό πολύ σιγά. Καμία φυσαλίδα δεν υπήρξε.

Έβαλα σε λειτουργία τα φίλτρα με τις εισόδους να ακουμπάνε στον πάτο. Ξαναέβγαλα το 90-95% του νερού και ξαναγέμισα με την βρύση τέρμα. Φυσαλίδες απο την μέση και πάνω παντού.

Ένα τελευταίο καθάρισμα, άδειασμα και γέμισμα σιγά σιγά.

Φυσαλίδα ούτε μία. Το νερό περνούσε πάντα από προφίλτρο.

Όλες τις φορές η θερμοκρασία ήταν μεταξύ 26 και 27. Δεν ξέρω γιατί αυτή η διαφορά.

Εγώ προσωπικά βγάζω το συμπέρασμα ότι οι φυσαλίδες δημιουργούνται από την πίεση του νερού και είναι ατμοσφαιρικός αέρας ή αέρας που υπάρχει εγκλωβισμένος στις σωληνώσεις.

Όταν το νερό έπεσε πολύ σιγά, αν και είχα καθαρίσει τα τζάμια απο γλίτσα και άλγη, δεν υπήρξε ούτε μία φυσαλίδα.

Δεν νομίζω.

Όλο το καλοκαίρι δεν χρησιμοποίησα ούτε μία φορά βαρέλι μιας και η θερμοκρασία ήταν στα ίδια επίπεδα με των ενυδρείων και δεν υπήρξε όχι θάνατος αλλά ούτε αρώστο ή στρεσαρισμένο ψάρι.

Δεν εχω χρησιμοποιησει βαρελι,παντα χειμωνα καλοκαιρι αλλαγη απ'ευθειας,ΔΕΝ μου εχει πεθανει ΠΟΤΕ ψαρι απο αυτο,ΔΕΝ εχω δει ποτε φυσαλιδα στα τζαμια μετα απο αλλαγη.

Το λινκ του Φωτη παρεπιπτωντως,αναφερει οτι οι φυσαλιδες μπορει να ειναι και υπερβολικη οξυγωνοση(με οτι αυτο συνεπαγεται).

:hysterical:

Συμφωνώ. :wub:

Αν το νερό πέφτει με μεγάλη πίεση στο ενυδρείο και η σωλήνα είναι έξω απο το νερό, δημιουργούνται χιλιάδες φυσαλίδες. Λογικά πρέπει να υπάρχει υπερβολική οξυγόνωση στο νερό. Μετά από τέτοια αλλαγή λογικό πιστεύω είναι να υπάρχουν και φυσαλίδες στα τζάμια και αν κοιτάξουμε και πιό προσεκτικά χιλιάδες μικρές φυσαλίδες αιωρούμενες σε όλο το ενυδρείο.

Ολο το βραδυ καθομαι και σας τα λεω :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων θέμα δεν θα μπορούσα να μην απαντήσω :hysterical:

Να τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα.

Το κάθε δίκτυο είναι διαφορετικό και υπάρχουν διαφορετικές πιέσεις θερμοκρασίες κτλ.

Οπότε αν το δίκτυο μας έχει πίεση ή όχι ή αν έχει περισσότερα διαλυμένα αέρια από το φυσιολογικό ή όχι εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες.

Μπορεί κάποια δίκτυα να ν είναι οκ και να μπορούμε να βάλουμε κατευθείαν το νερό στο ενυδρείο μας και άλλα να είναι σόδες.

Τώρα σε αυτά που λέει ο Πέτρος μάλλον αναφέρεται στo σύνδρομο GBD (gas bubble disease) είναι ακριβός όπως τα περιγράφει. Πιθανολογείτε ότι τα υπεύθυνα αέρια είναι το Άζωτο και το διοξείδιο (αυτά λένε η ιχθυολόγοι) οι φυσικοί ισχυρίζονται ότι υπεύθυνα είναι όλα τα αέρια. Εμάς μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα γίνεται ποιο έντονο στο κρύο νερό καθώς από την φύση του μπορεί να περιέχει περισσότερα αέρια.

Οπως πολυ σωστα αναφερεις,και επισης πολυ καλα εκανε ο φιλος μας ο Πετρος που ανοιξε το πολυ ενδιαφερον αυτο θεμα. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Όπως διάβασα όμως Googlάρωντας, το "Gas Bubble Disease" δημιουργείται απο τις αυξομιώσεις πίεσης και θερμοκρασίας.

Γι' αυτό η αλλαγή νερού με χαμηλή πίεση κατανέμει ομοιόμορφα το νερό, όπως επίσης δεν αφήνει την θερμοκρασία να πέσει απότομα.

Τον χειμώνα βέβαια με τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες πρέπει οι αλλαγές να γίνονται απο βαρέλι φτιάχνοντας την θερμοκρασία ή πρέπει να είναι πολύ μικρή και πάρα πολύ αργή για φίλους που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν βαρέλι. Για φίλους που δεν έχουν προφίλτρο για την απομάκρυνση του χλωρίου, πρώτα το αντιχλώριο στο νερό και μετά το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Για το Gas Bubble Disease έχω διαβάσει μόνο σε έντυπο

εταιρίας με προϊόντα για ενυδρεία και σήμερα, έχω καταλήξει

στο συμπέρασμα ότι συμβαίνει σε ακραίες καταστάσεις χαμηλής

θερμοκρασίας και υψηλής πίεσης ή είναι ελάχιστα τα ψάρια που

μπορεί να νοσήσουν.

Βέβαια ο αέρας που περιέχεται στο νερό του δικτύου δεν

είναι ατμοσφαιρικός αλλά περιέχει και διάφορα στοιχεία

που εξαρτώνται από το μέσο αποστείρωσης, την ποιότητα

του νερού και την κατάσταση του δικτύου. Το θετικό είναι

ότι όσο περισσότερο αέρα περιέχει τόσο ποιο καθαρό είναι

το νερό από βακτήρια και παθογόνους μικροοργανισμούς

που θα τον κατανάλωναν.Αυτά όλα τα έχουν προβλέψει

οι κατασκευαστές σκευασμάτων και μας προσφέρουν ένα

κάρο προϊόντα και οδηγίες.

Στο ενυδρείο είναι δύσκολο να εντοπίσουμε αυτό τον

αέρα μιας και γίνεται της αλληλεπίδρασης μέσα, :hysterical:

σε ένα καθαρό ποτήρι φαίνεται μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τωρα που ερχεται ο Χειμωνας καλο ειναι να ξαναδουμε το Αθρο.

Πετρος :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη που διαβασα τον τιλο λεω

υπαρχει και πιο τρελαρας απο μενα

αλλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...