Jump to content

Νεο ενυδρειο Ασιας


or77

Recommended Posts

Χωρις πολλα πολλα λοιπον, σημερα ξεκιναω να στηνω το νεο μου Ασιατικο και θελω να με βοηθησετε να το στρωσο καταλληλα (1 αρσενικο με 2 θυληκα Colisa lalia και Trichogaster trichopterus, 15 Danio margaritatus και 5 Botia Striata), φουλ φυτεμενο (Hygrophila, Cryptocoryne, Valisneria και μερικα ακομα ευκολα φυτα). Σημερα θα παρω το φιλτρο(Fluval 305), τον θερμοστατη, θερμομετρο, λαμπα( μια Τ5 45w) υποστρωμα για τα φυτα και μπεζ χαλαζιακη αμμο. Αργοτερα θα βαλω και CO2. Για το φιλτρο θα βαλω σιποραξ και για λιγο καιρο, μεχρι το ενυδρειο να στρωσει θα εχω και ανθρακα. Να βαλω τιποτα αλλο για υλικα? Για το θεμα με τις σκληροτητες σκεφτικα να βαλω 120 λιτρα απιονισμενο νερο 60 νερο βρυσης με αντιχλωριο(το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα). Αργοτερα, οταν με το καλο το ενυδρεο στρωσει θα εχω μονο το σιποραξ? Το στρωσιμο θα γινει με Safe start και την ριξη τροφης.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αμμο με υποστρωμα για φυτα δεν παει.Αν θες υποστρωμα θα πρεπει να βαλεις ψιλοκοκο χαλικακι.Τον ανθρακα θα τον βαλεις για 5-6 μερες και μετα θα τον βγαλεις.Το φιλτρο νομιζω οτι εχει μεσα οτι χρειαζεται οπωτε δεν θα χρειαστεις κατι παραπανω.Τωρα για το απιονισμενο οι αποψεις ειναι μοιρασμενες...

Link to comment
Share on other sites

Eκτος απο το σιποραξ, το οποιο θα ειναι μονιμα στο ενυδρειο, και τα σφουγκαρακια, θα χρειαστω καποιο αλλο υλικο?

Link to comment
Share on other sites

Eκτος απο το σιποραξ, το οποιο θα ειναι μονιμα στο ενυδρειο, και τα σφουγκαρακια, θα χρειαστω καποιο αλλο υλικο?

Αν εννοεις για βιολογικο υλικο οχι.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα με το απιονισμενο νερο? Οπως ειπα το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα. Για το πρωτο γεμισμα σκεφτομαι να βαλω 120 λιτρα απιονισμενο και 60 λιτρα απο την βρυση. Επισης στις αλλαγες θα βαζω 20 λιτρα απιονισμενο και 10 βρυσης

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Πολλα λεφτα για απιονισμενα και δεν ξερεις και τι περιεχει μεσα και πως φτιαχτικε,εγω δεν θα το εκανα.Αυτο με την αμμο που σου ειπα πιο πανω το ειδες?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις αυτο με την αμμο και το υποστρωνα, ναι. Τελικα η μονη λυση ειναι να παρω ενα απλο συστημα Α/Ο. Ξερετε καποιο απλο συστημα, φθηνο που να βγαζει σχετικα αρκετα λιτρα σε λιγο χρονο?

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο. Οταν βαλω για πρωτη φορα νερο ποσα λιτρα καθαρο και ποσα λιτρα βρψωμικο πρεπει να βαλω? Και στις αλλαγες παλι η ιδια ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...