Jump to content

βοηθεια για χρηση τυρφης


Recommended Posts

σημερα εβαλα μεσα στο εξωτερικο φίλτρο eheim ecco pro 300 πανω πανω ενα σακουλακι τυρφη περιπου 150 γραμμαρια..ειναι η πρωτη φορα που βαζω τυρφη και δεν ξερω κατι ακουω ότι σηκωνει αμμωνια..ισχυει? οτιδηποτε μπορειτε να μου πειτε θα με βοηθησετε γιατι ειμαι ασχετος με την τυρφη..το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα μεικτα και το πεχα μεχρι σημερα ηταν 7,2 με στικς..θελω να πεσει περιπου στο 6,5

1 η ποσοτητα που εβαλα ειναι αρκετη?

2. καλα εκανα και την εβαλα απευθειας στο φίλτρο?

3.η αποτομη μεταβολη πεχα μηπως επηρεασει τα ψαρια? (νεον και απιστογραμμα κακατου)?

Link to comment
Share on other sites

1)πρεπει να πειραματιστεις με την ποσοτητα γιατι παιζουν πολλα ρολο

2)για μενα ειναι λαθος,καλητερα σε βαρελι προετοιμασιας

3)Οι αποτομες μεταβολες του ph κανουν κακο στα ψαρια μας

Link to comment
Share on other sites

1)πρεπει να πειραματιστεις με την ποσοτητα γιατι παιζουν πολλα ρολο

2)για μενα ειναι λαθος,καλητερα σε βαρελι προετοιμασιας

3)Οι αποτομες μεταβολες του ph κανουν κακο στα ψαρια μας

1 δηλαδη τι αλλο μπορει να παιζει ρολο?

2 στο βαρελι προετοιμασιας θελει αλλον ενα εξοπλισμο ενυδρειου και εγω δεν εχω ούτε λεφτά ουτε χρόνο να κανω ολη αυτην την διαδικασια(και διαβασα ότι μπορει να σηκωνει αμμωνια μεσα σε βαρελι..γενικα τα ψαρια μου εχουν περιθωριο για το πεχα ειδικα τα κακατου..οσο για τα νεον απο τι ξερω θελουν 6,0 γι αυτο λεω εγω περιπου να παει στο 6,2-6,5

3 τι μπορει να παθουν?

Link to comment
Share on other sites

1 δηλαδη τι αλλο μπορει να παιζει ρολο?

2 στο βαρελι προετοιμασιας θελει αλλον ενα εξοπλισμο ενυδρειου και εγω δεν εχω ούτε λεφτά ουτε χρόνο να κανω ολη αυτην την διαδικασια(και διαβασα ότι μπορει να σηκωνει αμμωνια μεσα σε βαρελι..γενικα τα ψαρια μου εχουν περιθωριο για το πεχα ειδικα τα κακατου..οσο για τα νεον απο τι ξερω θελουν 6,0 γι αυτο λεω εγω περιπου να παει στο 6,2-6,5

3 τι μπορει να παθουν?

Το ποσο θα βαλεις παιζει ρολο απο το ποσα λιτρα θα επεξεργαστεις,ποσο δυνατο ειναι το φιλτρο σου,ποσο ειναι και ποσο θες να κατεβασεις το ph σου,ποσο καινουρια ειναι η τυρφη σου.

Στο βαρελι βγαζει λιγο αμμωνιο η τυρφη οταν ειναι καινουρια αλλα μολις το ριξεις στο ενυδρειο σου η βιολογια σου θα την εξαφανισει.Επεισης στο βαρελι μπορεις να ελεγξεις το ph σου καλητερα ενω μεσα στο φιλτρο οχι.Στο φιλτρο μολις βαλεις αλλαξεις την τυρφη με πιο καινουρια θα πεσει και αλλο το ph σου.Με το βαρελι κανεις αλλαγη με ετοιμο νερο ενω αν βαλεις στο φιλτρο σου τυρφη και κανεις αλλαγη νερου με βρυσης θα ανεβοκατεβενει το ph σου.Η αποτομη αλλαγη του ph στα ψαρια δημιουργει σοκ και μπορει να ψωφισουν η να εχουν προβληματα

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το ποσο θα βαλεις παιζει ρολο απο το ποσα λιτρα θα επεξεργαστεις,ποσο δυνατο ειναι το φιλτρο σου,ποσο ειναι και ποσο θες να κατεβασεις το ph σου,ποσο καινουρια ειναι η τυρφη σου. το φίλτρο ειναι eheim ecco pro 300 πιστευω αρκετο για το 60λιτρο ενυδρειο

Στο βαρελι βγαζει λιγο αμμωνιο η τυρφη οταν ειναι καινουρια αλλα μολις το ριξεις στο ενυδρειο σου η βιολογια σου θα την εξαφανισει.Επεισης στο βαρελι μπορεις να ελεγξεις το ph σου καλητερα ενω μεσα στο φιλτρο οχι.Στο φιλτρο μολις βαλεις αλλαξεις την τυρφη με πιο καινουρια θα πεσει και αλλο το ph σου.Με το βαρελι κανεις αλλαγη με ετοιμο νερο ενω αν βαλεις στο φιλτρο σου τυρφη και κανεις αλλαγη νερου με βρυσης θα ανεβοκατεβενει το ph σου.Η αποτομη αλλαγη του ph στα ψαρια δημιουργει σοκ και μπορει να ψωφισουν η να εχουν προβληματα

καταλαβα..θα προτεινω κατι και θα μου πεις αν τα κανω σωστα..σκεφτομαι να αφησω την τυρφη για μια βδομαδα αφου εχω κανει αλλαγη οπως καθε σαββατο..αφου την αφησω σκεφτομαι να κανω μετρησεις καθε μερα με στικς..την τεταρτη να βαλω σε ενα κουβα το νερο που θελω να κανω αλλαγη και να βαλω μεσα την τυρφη και μια αεραντλια απο κατω της για να την εξαπλωνει σε ολο το νερο και αφου κανω τσεκ για το πεχα το σαββατο που ειναι η επομενη αλλαγη να βγαλω την τυρφη απο το φίλτρο και να βαλω απο τον κουβα..συμφωνεις η εχεις καμια παραθεση?

κατι τελευταιο μπορω να εχω στο φίλτρο τα 150 γραμμαρια και να βαζω 50 γραμμαρια μεσα στον κουβα αλλαγης? ο κουβας ειναι περιπου 30 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..θα προτεινω κατι και θα μου πεις αν τα κανω σωστα..σκεφτομαι να αφησω την τυρφη για μια βδομαδα αφου εχω κανει αλλαγη οπως καθε σαββατο..αφου την αφησω σκεφτομαι να κανω μετρησεις καθε μερα με στικς..την τεταρτη να βαλω σε ενα κουβα το νερο που θελω να κανω αλλαγη και να βαλω μεσα την τυρφη και μια αεραντλια απο κατω της για να την εξαπλωνει σε ολο το νερο και αφου κανω τσεκ για το πεχα το σαββατο που ειναι η επομενη αλλαγη να βγαλω την τυρφη απο το φίλτρο και να βαλω απο τον κουβα..συμφωνεις η εχεις καμια παραθεση?

κατι τελευταιο μπορω να εχω στο φίλτρο τα 150 γραμμαρια και να βαζω 50 γραμμαρια μεσα στον κουβα αλλαγης? ο κουβας ειναι περιπου 30 λιτρα

Αυτο που λες με τον κουβα δεν θα πετυχει,χρειαζεσαι φιλτρακι.Πρεπει να υπαρχει ροη νερου στην τυρφη για να κανει την δουλεια της.Εγω λεω να βγαλεις τελειως την τυρφη απο το φιλτρο σου γιατι η ποσοτητα που εχεις βαλει μπορει να ειναι πολυ για τα λιτρα σου και να εχεις πολυ αποτομη πτωση του ph και δεν θα προλαβεις να την σταματησεις.Καλητερα να το κανεις μονο στον κουβα σου

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο ξέρεις πόσο kH εχει η βρύση σου?

Την τύρφη γιατί θες να την δουλεύψεις, για να κατεβάσεις pΗ?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο ξέρεις πόσο kH εχει η βρύση σου?

Την τύρφη γιατί θες να την δουλεύψεις, για να κατεβάσεις pΗ?

ναι για να κατεβασω ph την θελω..θα ξανακανω μετρηση αυριο και θα σου πω για τις τιμες ολες

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη ριχνει τη kh με συνεπεια να πεφτει και το ph.Απλα να ξερεις οτι το ph σου δεν ειναι 7.2 αλλα 8.Μενεις Αθηνα απ οτι βλεπω και στην Αθηνα περιπου τοσο ph εχουμε,τα στικακια δεν ειναι αξιοπιστα

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη ριχνει τη kh με συνεπεια να πεφτει και το ph.Απλα να ξερεις οτι το ph σου δεν ειναι 7.2 αλλα 8.Μενεις Αθηνα απ οτι βλεπω και στην Αθηνα περιπου τοσο ph εχουμε,τα στικακια δεν ειναι αξιοπιστα

Μπορει να ειναι 8 οταν κανω την αλλαγη αλλα μεσα σε μια δυο μερες πεφτει στο 7,2

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι 8 οταν κανω την αλλαγη αλλα μεσα σε μια δυο μερες πεφτει στο 7,2

Αυτο πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως γινεται?

καταρχην δεν γινετε ολα τα στικακια να μην ειναι αξιοπιστα και ολα να γραφουν 7,2..κατα δευτερον ανεβαινει όταν κανω αλλαγη και μετα σταθεροποιειτε μαλλον λογο βιολογιας και ότι κανω 30-40 τις εκατο αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν γινετε ολα τα στικακια να μην ειναι αξιοπιστα και ολα να γραφουν 7,2..κατα δευτερον ανεβαινει όταν κανω αλλαγη και μετα σταθεροποιειτε μαλλον λογο βιολογιας και ότι κανω 30-40 τις εκατο αλλαγες.

Συγνωμη που θα στο πω αλλα η βιολογια δεν νομιζω οτι παιζει ρολο στο ph..οσο για τα στικακια,κανε και μια μετρηση με υγρο τεστ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...