Jump to content

Μίξη Αντιχλωρίων Στο Ενυδρείο


Savou

Recommended Posts

εγω χρησιμοποιω το kent ammonia detox και θα παω να παρω και το βιοτοπολ για πιο μαλακο..

αλλα ενας φιλος μου δεν βαζει καθολου αντιχλωριο απο τοτε που πηρε το ενυδρειο (2 χρονια) και δεν εχει ούτε μια απώλεια..πως το εξηγειτε αυτο?

Έγινε επεξεργασία - Χρηστος Κανακης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα άλλο θέμα που αναφέρεις

Αν θες διάβασε εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=97926

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ φρόνιμο να κάνουμε μίξη φαρμάκων, χημικών ή όπως αλλιώς θέλετε να το ονομάσουμε. Όχι μόνο στα ενυδρεία, αλλά και στον ίδιο μας τον εαυτό.

Δεν πιστεύω να βοηθάει η μίξη τους στην καταπολέμηση παραπάνω μικροργανισμών.

Στην τελική θεωρώ πως οι ίδιες οι εταιρίες θα έβγαζαν κάποιο σκεύασμα αντιχλωρίου με πολλά +++ που θα το κοστολογούσαν και παραπάνω, σε σχέση με τα κοινά που χρησιμοποιούμε καθημερινά. Αυτοί κέρδος θα είχαν. Τα συστατικά και η παρασκευή τους δεν είναι άγνωστα εξάλλου και από εταιρία σε εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα μου ειναι σταθερα 10ppm λετε να φταιει το prime της seachem??? το ενυδρειο τρεχει 3 μηνες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση του Mr Heiko Bleher στι ιδιο ερωτημα ηταν :

I really have no practical experience with these commercial products and therefore cannot give you any advice in regards to those. I always worked the natural way. And that is simply let your water stand in a separate container/tank/aquarium for 24-48 hours with strong aeriation and all chlorine is history. If you want to do it speciel good, then ad a filter.

Με λιγα λογια δεν χρησιμοποιει τετοια σκευσματα προταμαει τον κλασικο τροπο να αφηνει 1με2 μερες το νερο να βγαζει απο μονο του τα βαρεα μεταλα και μετα το βαζει στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια χώρα; :D

Σε ολες τις χωρες το νερο δεν εχει βαρεα μεταλλα και χλωριο?

Νομιζα οτι απλα σε αλλες υπαρχει πιο πολυ και σε αλλες πιο λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια δεν χρησιμοποιει τετοια σκευσματα προταμαει τον κλασικο τροπο να αφηνει 1με2 μερες το νερο να βγαζει απο μονο του τα βαρεα μεταλα και μετα το βαζει στο ενυδρειο.

ΟΚ το χλωριο φευγει με αερισμο, φευγουν και τα βαρεα μεταλλα? :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το χλωριο φευγει με αερισμο, φευγουν και τα βαρεα μεταλλα? :D

Συγνώμη δικό μου λάθος!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...