Jump to content

Gh χαμηλότερο του αναμενόμενου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Το 60L ενυδρείο μου είναι ακόμη σε διαδικασία στρωσίματος. Προχθές προμηθεύτηκα και τα υπόλοιπα τεστ, δηλαδή GH/KH (της Tetra), ph & Cl της QP (χρησιμοποιείται για μετρήσεις σε πισίνες).

Το ph είναι περίπου 7,8 (ίσως 7,7).

KH 8-9

Και κάποια παράδοξα αποτελέσματα..

Το GH χθες μετρήθηκε στο 11 και σήμερα στο 12. Στο ενυδρείο έβαλα πριν 2 μέρες ένα σχετικά μικρό ξύλο που απότι διάβασα και μου είπαν και από το pet shop θα ρίξει τη σκληρότητα περίπου 0,5 βαθμό.

Επειδή μένω Θεσσαλονίκη, περίμενα να έχω ακόμη μεγαλύτερη σκληρότητα, γύρω στο 15. Πιστεύετε ότι θα πρέπει να αυξήσω τη σκληρότητα με κάποιο πέτρωμα (?) για να είναι ακόμη καλύτερες οι συνθήκες για τα guppy;Δεν θα ήθελα να βγάλω το ξύλο γιατί μου αρέσει οπτικά και νομίζω ότι θα βοηθήσει από άποψη ασφάλειας τα ψαράκια, αφού τα φυτά είναι ακόμη μικρά και δεν προσφέρουν πάρα πολλές κρυψώνες.

Ένα ακόμη πιο παράδοξο είναι το εξής. Η μέτρηση του νερού της βρύσης για το Cl βγαίνει 0 σε νερό βρύσης.. :hysterical: και στη χαμηλότερη (ίσως και λίγο μικρότερη) σκάλα σε νερό του ενυδρείου (~ 0,2). Φυσικά έχω προσθέσει αντιχλώριο (Tetra aquasafe) στη συνιστώμενη (ίσως και κάτι παραπάνω) αναλογία.

Το τεστ αυτό χρησιμοποιείται για μετρήσεις σε πισίνες και θεωρείται αξιόπιστο.

Θα ήθελα τις απόψεις σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο γνωριζω τα ενυδρειακα ξυλα δε μπορουν να μεταβαλουν τη σκληροτητα εφοσον δεν αποροφουν η αποβαλουν αλατα. Μπορουν ομως να μεταβαλουν τις τιμες pH. και ΚΗ και αυτο παλι για ορισμενο χρονικο διαστημα. Πολλοι βραζουν τα ξυλα πριν τα τοποθετησουν αλλα νομιζω οτι αυτο εχει να κανει με την αποστειρωση.

Τωρα για τα τεστ χλωριου αν ειναι σαν και αυτα που πωλουν γνωστα πολυκαταστηματα τα θεωρω παντελων αναξιοπιστα. Συνεχισε να προσθετεις αντιχλωριο συμφωνα με τις οδηγιες των κατασκευαστων και δε θα εχεις κανενα προβλημα.

Αποφασισες τι ειδους ψαρια θελεις?

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ χλωρίου είναι από εταιρία που κατασκευάζει πισίνες, με αυτό μετρούν την περιεκτικότητα του χλωρίου στο νερό της πισίνας. Λόγω του σκοπού του τεστ και της χρήσης του θεωρώ πως είναι αξιόπιστο.. Τώρα πάλι ποτέ δεν ξες.

Αυτό για το ξύλο το είχα διαβάσει κάπου στο forum αλλά δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να βρω το Link.

Το ξύλο το έβρασα κι εγώ πριν το βάλω.

Guppy σκοπεύω να βάλω, όταν στρώσει το ενυδρείο, προς το παρόν οι μοναδικοί κάτοικοί του είναι τα φυτά που μου χάρισες (ευχαριστωωω!!! :hysterical: ) και 4 λαθρεπιβάτες που προς το παρόν δεν τους πειράζω.

Η γενική σκληρότητα είναι καλή ή θα πρέπει να ανέβει για τα guppy;

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ολα.τι 11,12 και 15.μην ασχοληθεις αλλο με σκληροτητα.εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ χλωρίου είναι από εταιρία που κατασκευάζει πισίνες, με αυτό μετρούν την περιεκτικότητα του χλωρίου στο νερό της πισίνας. Λόγω του σκοπού του τεστ και της χρήσης του θεωρώ πως είναι αξιόπιστο.. Τώρα πάλι ποτέ δεν ξες.

Αυτό για το ξύλο το είχα διαβάσει κάπου στο forum αλλά δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να βρω το Link.

Το ξύλο το έβρασα κι εγώ πριν το βάλω.

Guppy σκοπεύω να βάλω, όταν στρώσει το ενυδρείο, προς το παρόν οι μοναδικοί κάτοικοί του είναι τα φυτά που μου χάρισες (ευχαριστωωω!!! :hysterical: ) και 4 λαθρεπιβάτες που προς το παρόν δεν τους πειράζω.

Η γενική σκληρότητα είναι καλή ή θα πρέπει να ανέβει για τα guppy;

Ειλικρινα δε γνωριζω το χημικο τροπο που μετρουν το χλωριο ομως η διαφορα ειναι οτι στη πισινα ενδιαφερει να εχει χλωριο η στηλη, 1,5 - 3,0 αν θυμαμαι καλα, και οχι το αντιθετο. Προσωπικα τη χρωματικη διαφορα μεταξυ του μηδενος και τιμων μεχρι 3,0 που παρουσιαζουν αυτα τα τεστ μου ειναι αδυνατον να την αντιληφθω.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ολα.τι 11,12 και 15.μην ασχοληθεις αλλο με σκληροτητα.εισαι καλα.

Οk, ευχαριστώ πολύ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δε γνωριζω το χημικο τροπο που μετρουν το χλωριο ομως η διαφορα ειναι οτι στη πισινα ενδιαφερει να εχει χλωριο η στηλη, 1,5 - 3,0 αν θυμαμαι καλα, και οχι το αντιθετο. Προσωπικα τη χρωματικη διαφορα μεταξυ του μηδενος και τιμων μεχρι 3,0 που παρουσιαζουν αυτα τα τεστ μου ειναι αδυνατον να την αντιληφθω.

Αυτό το τεστ για το χλώριο έχει κλίμακα που κυμαίνεται από 0,3 έως 3,0. Για την πισίνα θα πρέπει να είναι 1,0-1,5. Στο νερό βρύσης το τεστ δεν παίρνει καθόλου χρωματισμό ενώ με ενυδρειακό νερό έχω έναν πολύ ελαφρύ κιτρινωπό χρωματισμό που αντιστοιχεί σε 0,3 (ίσως και λιγότερο).Πάντως προς το παρόν συνεχίζω με aquasafe και όταν στρώσει μάλλον θα βάζω Seachem Prime. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η GH μου φαίνεται αρκετά καλή, με αλατάκι (κατάλληλο)

όμως μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις ακριβείας

σε όλες τις παραμέτρους αν θέλεις ποιο

αλκαλικό νερό.

Η απουσία χλωρίου στο νερό της βρύσης είναι ύποπτη,

για μέτρησε το για αμμωνία και νιτρικό άλας. :wootwoot:

Εφόσον η μέτρηση του χλωρίου είναι μικρότερη

από την κλίμακα που μετρά το τεστ δεν μπορείς

να κάνεις υποθέσεις, μπορεί να είναι και δεκάδες

φορές μικρότερο.

Ο λόγος που το μετράς μέσα στο ενυδρείο και όχι

στο νερό της βρύσης λογικά οφείλεται στο αντηχλώριο.

Ο ποιο διαδεδομένος τρόπος αποχλωρίωσης είναι η

μετατροπή του ελεύθερου χλωρίου σε δεσμευμένο

χλώριο (ακίνδυνες ενώσεις του).Που σημαίνει ότι ή

έχει χλώριο το νερό βρύσης σε ποσότητα που δεν

αντιδρά το τεστ και αναδεικνύεται από το αντηχλώριο

ή περιέχονται τέτοια συστατικά μέσα σε αυτό.

Για το Tetra Aquasafe δεν έχει ακουστεί κάτι αρνητικό

και είναι κρίμα να πάει ακόμα ένα πλαστικό μπουκάλι

άδικα στα σκουπίδια (ανακύκλωση :hysterical: ).

Με το που τελειώσει μπορείς να πάρεις το Seachem Prime

πού είναι ποιο συμπυκνωμένο. :wootwoot:

Καλό είναι να μη κάνουμε σαλάτα της εταιρίες και να

εκμεταλλευόμαστε ότι έχουν φροντίσει τη συμβατότητα

μεταξύ των δικό τους σκευασμάτων.

Σε μια πισίνα το υπολειμματικό χλώριο πρέπει να είναι

από 0,4-0,7mg/l δια νόμου. (με κάποια περιθώρια)

Link to comment
Share on other sites

Η GH μου φαίνεται αρκετά καλή, με αλατάκι (κατάλληλο)

όμως μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις ακριβείας

σε όλες τις παραμέτρους αν θέλεις ποιο

αλκαλικό νερό.

Η απουσία χλωρίου στο νερό της βρύσης είναι ύποπτη,

για μέτρησε το για αμμωνία και νιτρικό άλας. :wub:

Εφόσον η μέτρηση του χλωρίου είναι μικρότερη

από την κλίμακα που μετρά το τεστ δεν μπορείς

να κάνεις υποθέσεις, μπορεί να είναι και δεκάδες

φορές μικρότερο.

Ο λόγος που το μετράς μέσα στο ενυδρείο και όχι

στο νερό της βρύσης λογικά οφείλεται στο αντηχλώριο.

Ο ποιο διαδεδομένος τρόπος αποχλωρίωσης είναι η

μετατροπή του ελεύθερου χλωρίου σε δεσμευμένο

χλώριο (ακίνδυνες ενώσεις του).Που σημαίνει ότι ή

έχει χλώριο το νερό βρύσης σε ποσότητα που δεν

αντιδρά το τεστ και αναδεικνύεται από το αντηχλώριο

ή περιέχονται τέτοια συστατικά μέσα σε αυτό.

Για το Tetra Aquasafe δεν έχει ακουστεί κάτι αρνητικό

και είναι κρίμα να πάει ακόμα ένα πλαστικό μπουκάλι

άδικα στα σκουπίδια (ανακύκλωση :wootwoot: ).

Με το που τελειώσει μπορείς να πάρεις το Seachem Prime

πού είναι ποιο συμπυκνωμένο. :wootwoot:

Καλό είναι να μη κάνουμε σαλάτα της εταιρίες και να

εκμεταλλευόμαστε ότι έχουν φροντίσει τη συμβατότητα

μεταξύ των δικό τους σκευασμάτων.

Σε μια πισίνα το υπολειμματικό χλώριο πρέπει να είναι

από 0,4-0,7mg/l δια νόμου. (με κάποια περιθώρια)

Χμμ..Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Ακούγεται πολύ λογικό πάντως. Θα κάνω και μια ερώτηση στην εταιρία απ'όπου προμηθεύτηκα το τεστ για το χλώριο να μουν πουν κι αυτοί αν θεωρείται φυσιολογική μηδενική μέτρηση σε νερό του δικτύου. Πάντως η ΕΥΑΘ λέει:

"Η απολύμανση στο δίκτυο διανομής του Πολεοδομικού Συγκροτήματος Θεσσαλονίκης ελέγχεται καθημερινά από το Εργαστήριο Ύδρευσης, με τη μέτρηση του υπολείμματος ελεύθερου χλωρίου στο δικτύου διανομής. Η παρουσία υπολειμματικού χλωρίου είναι συνεχής και ανιχνεύεται κατώτατο όριο συγκέντρωσης 0,2 ppm (ή mg/l) σε όλο το δίκτυο διανομής και μέχρι τα ακρότατα σημεία αυτού, σύμφωνα με τα όσα ορίζει η υγειονομική διάταξη". Συνεπώς μάλλον είναι οκ η μέτρηση.

Έχεις δίκιο, δεν έχω σκοπό να πετάξω το Aquasafe, απλά είναι μικρό το μπουκαλάκι και σχεδόν τελείωσε, έχω ήδη και το Seachem Prime οπότε θα συνεχίσω με αυτό μετά.

Θα κάνω και μετρήσεις στο νερό βρύσης για αμμωνία και νιτρικά, να δούμε τί γίνεται. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η GH μου φαίνεται αρκετά καλή, με αλατάκι (κατάλληλο)

όμως μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις ακριβείας

σε όλες τις παραμέτρους αν θέλεις ποιο

αλκαλικό νερό.

Με το αλατι ομως θα χαλασουν τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...